Sie sind auf Seite 1von 14

Articole

Substantivele din limba german sunt de trei genuri: Masculin singular (der) Feminin singular (die) Neutru singular (das) Forma de plural a articolelor este una singur pentru toate trei genurile: Masculin plural, feminin i neutru (die)

Articolul hotrt (Definiter Artikel)


Maskulinum Femininum Neutral !Plural Nominativ der -e Akkusativ den-e Dativ Genitiv dem-en des-en die-e die-e der-en der -en das-e das-e die en die-en

dem-en den-en des-en der-en

e ,en terminatii

Articolul nehotrt (Indefiniter Artikel, positiv)


Maskulin Feminin Neutral !Plural Nominativ ein Akkusativ einen Dativ Genitiv einem eines eine eine einer einer einein einem eines ----------------------------

Articolul nehotrt (Indefiniter Artikel, negativ)


Maskulinum Femininum Neutrum Plural Nominativ kein Akkusativ keinen Dativ Genitiv keinem keines keine keine keiner keiner kein kein keinem keines keine keine keinen keiner

Articolul german sufer o declinare n funcie de cazul la care se afl. Pe scurt, i schimb forma adaptndu-se la contextul propoziiei. Cazul poate fi aflat cu cteva ntrebri simple: Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv Wer? Cine? Was? Ce?, Wen? Pe cine? Wem? Cui? Wessen? Al, a, ai, ale cui?

Declinarea articolului la singular Masculin


Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv der den dem des ein einen einem eines kein keinen keines mein, dein, . . . meinen, deinen, . . . meines, deines, . . .

keinem meinem, deinem, . . .

Feminin
Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv die die der der eine eine einer einer keine keine keiner keiner meine, deine, . . . meine, deine, . . . meiner, deiner, . . . meiner, deiner, . . .

Neutru
Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv das das dem des ein ein einem eines kein kein keines mein, dein, . . . mein, dein, . . . meines, deines, . . .

keinem meinem, deinem, . . .

Declinarea articolului la plural


Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv die die den der * * * * keine keine keinen keiner meine, deine, . . . meine, deine, . . . meinen, deinen, . . . meiner, deiner, . . .

Observaii: Articolul nehotrt ein, eine, . . . nu exist la plural n limba german.

Declinarea adjectivelor germane


Regula 1 Declinarea slab
Adjectivele precedate de articolul hotrt sau de pronume cu terminaiile articolului hotrt primesc urmtoarele terminaii (pronume cu terminaiile articolului hotrt sunt dieser, jener, jeder, solcher, derselbe, derjenige, alle, beide, etc) :

Singular
Masculin Feminin Neutru

Nominativ

-e

-e

-e

Acuzativ

-en

-e

-e

Dativ

-en

-en

-en

Genitiv

-en

-en

-en

Plural
Masculin, Feminin, Neutru

Nominativ

-en

Acuzativ

-en

Dativ

-en

Genitiv Exemple: Singular Masculin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv

-en

der fleiige Schler den fleiigen Schler dem fleiigen Schler des fleiigen Schlers

Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Neutru Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv das fleiige Kind das fleiige Kind dem fleiigen Kind des fleiigen Kindes die fleiige Schlerin die fleiige Schlerin der fleiigen Schlerin der fleiigen Schlerin

Plural

Masculin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv die fleiigen Schler die fleiigen Schler den fleiigen Schlern der fleiigen Schler

Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv die fleiigen Schlerinnen die fleiigen Schlerinnen den fleiigen Schlerinnen der fleiigen Schlerinnen

Neutru Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv die fleiigen Kinder die fleiigen Kinder den fleiigen Kindern der fleiigen Kinder

Regula 2 - Declinarea mixt


Adjectivele precedate de articolul nehotrt (cu excepia adjectivelor precedate de articol nehotrt la plural care se declin dup regula 3, deoarece articolul nehotrt nu are plural) i adjectivele precedate de articolul nehotrt negat sau de pronumele posesiv (mein, dein, sein, etc. ) primesc urmtoarele terminaii:

Singular Masc Acuzativ Dativ Genitiv Exemple: Singular Masculin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Neutru Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Plural Masculin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Neutru Nominativ Acuzativ meine kleinen Kinder meine kleinen Brder mein kleines Kind meines kleines Kind mein kleiner Brder Fem Neutru -er -en -en -en -e -e -en -en -es -es -en -en Nominativ

Plural Masc, Fem, Neutru -en -en -en -en

meinen kleinen Brder meinem kleinen Brder meines kleinen Brders meine kleine Schwester meine kleine Schwester meiner kleinen Schwester meiner kleinen Schwester

meinem kleinen Kind meines kleinen Kind

meine kleinen Brder meinen kleinen Brdern meiner kleinen Brder meine kleinen Schlerinnen meine kleinen Schlerinnen meinen kleinen Schlerinnen meiner kleinen Schlerinnen

meine kleinen Kinder

Dativ Genitiv

meinen kleinen Kindern meiner kleinen Kinder

Regula 3 - Declinarea tare


Adjectivele neprecedate de articol sau de pronume cu terminaiile articolului precum i adjectivele precedate de andere, einige, etliche, mehrere, verschiedene, viele, wenige primesc la singular i plural, orice caz, terminaiile articolului hotrt cu excepia Genitivului singular, masculin i neutru unde primesc terminaia en. Adjectivele precedate de un articol contopit cu o prepoziie se declin dup regula 1. Singular Masc Acuzativ Dativ Genitiv Exemple: Fem Neutru -er -en -em -en -e -e -er -er -es -es -em -en Nominativ Plural Masc, Fem, Neutru -e -e -en -er

Singular Masculin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Neutru Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Plural Masculin Nominativ kleine Brder kleines Kind kleines Kind kleinem Kind kleinen Kindes kleine Schwester kleine Schwester kleiner Schwester kleiner Schwester kleiner Brder kleinen Brder kleinem Brder kleinen Brders

Acuzativ Dativ Genitiv Feminin Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv Neutru Nominativ Acuzativ Dativ Genitiv

kleine Brder kleinen Brdern kleiner Brder kleine Schlerinnen kleine Schlerinnen kleinen Schlerinnen kleiner Schlerinnen kleine Kinder kleine Kinder kleinen Kindern kleiner Kinder

Observaii:
brav bunt falsch froh klar rund sanft schlank stolz toll voll wahr zart Dac un substantiv este precedat de mai multe adjective atributive, toate se declin la fel. Adjectivele terminate n -el pierd vocala -e n timpul declinrii (ex: dunkel, ein dunkles Zimmer). n cursul declinrii adjectivului hoch, -ch devine h. Adjectivele care au o singur silab primesc de obicei umlaut (ex: gro grer am grten), cu excepia urmtoarelor: - braver - bunter - falscher - froher - klarer - runder - sanfter - schlanker - stolzer - toller - voller - wahrer - zarter - am bravsten - am buntesten - am falschsten - am frohsten - am klarsten - am rundesten - am sanftesten - am schlankesten - am stolzesten - am tollesten - am vollsten - am wahresten - am zartesten

Excepii la gradele de comparaie ale adjectivelor


bald eher am ehesten (=n curnd) gern lieber am liebsten (=mult) gut besser am besten (=bun)

hoch hher am hchsten (=nalt) nah(e) nher am nchsten (=apropiat) oft fter am hufigsten (=des) viel mehr am meisten (=mult) wenig weniger am wenigsten (=puin) - minder am mindesten

Cum se conjuga verbele germane


Toate verbele din limba german au la infinitiv (infinitivul este forma de baz a verbelor, este forma sub care gsim un verb n dicionar) terminaia en sau n. De exemplu verbul lernen care nseamn a nva are terminaiaen. Astfel, un verb, la forma de infinitiv, se mparte n dou: n rdcina verbului i n terminaia lui: Exemplu 1: lernen (forma de baz a verbului) = lern (rdcina verbului) + en (terminaia infinitivului) Pentru a conjuga un verb procedm astfel: scoatem terminaia infinitivului i adugm la fiecarepersoan cte o terminaie, dup cum urmeaz mai jos: ich lern + e = ich lerne (eu nv) du lern + st = du lernst (tu nvei) er lern + t = er lernt (el nva) sie lern + t = sie lernt (ea nva) es lern + t = es lernt (el, ea nva) wir lern + en = wir lernen (noi nvm) ihr lern + t = ihr lernt (voi nvai) sie lern + en = sie lernen (ei, ele nva) Sie lern + en = Sie lernen (Dvs. nvai) Un alt exemplu: verbul fragen (a ntreba) i se conjug astfel: Exemplu 2: fragen = a ntreba Din forma de baz a verbului (infinitivul verbului) scoatem terminaia en i rmne rdcina frag- la care adugm terminaiile pentru prezent (-e,-st,-t,-t,-t,-en,-t, respectiv -en). Astfel avem: ich frag + e = ich frage (eu ntreb) du frag + st = du fragst (tu ntrebi) er frag + t = er fragt (el ntreab) sie frag + t = sie fragt (ea ntreab)

es frag + t = es fragt (el, ea ntreab) wir frag + en = wir fragen (noi ntrebm) ihr frag + t = ihr fragt (voi ntrebai) sie frag + en = sie fragen (ei,ele ntreab) Sie frag + en = Sie fragen (Dvs. ntrebai) La fel se procedeaz pentru toate verbele care se conjug simplu. La unele verbe pentru persoanele II sg i pl (du, ihr) i pentru persoana III sg (er, sie, es) naintea terminaiei se intercaleaz un -e-. Vocala -e- se pune la verbele a cror rdcin se termin n chn (rechnen=a socoti), -ckn (trocknen=a usca), -d (finden=a gsi), -dm, -dn (ordnen=a ordona), -ffn (ffnen=a deschide), -gen, -t (arbeiten=a lucra) sau -tm (atmen=a respira). Exemplu 3: arbeiten = a lucra, a munci ich arbeit + e = ich arbeite (eu lucrez) du arbeit + st = du arbeitest (tu lucrezi) er arbeit + t = er arbeitet (el lucreaz) sie arbeit + t = sie arbeitet (ea lucreaz) es arbeit + t = es arbeitet (el, ea lucreaz) wir arbeit + en = wir arbeiten (noi lucrm) ihr arbeit + t = ihr arbeitet (voi lucrai) sie arbeit + en = sie arbeiten (ei,ele lucreaz) Sie arbeit + en = Sie arbeiten (Dvs. lucrai) O alt excepie sunt verbele care au rdcina terminat n s, -, -ss, -z, -tz sau -x i care la persoana II sg (du) primesc doar terminaia t. Exemplu 4: verbul gren = a saluta ich gr + e = ich gre (eu salut) du gr + st = du grt (tu salui) er gr + t = er grt (el salut) sie gr + t = sie grt (ea salut) es gr + t = es grt (el, ea salut)

wir gr + en = wir gren (noi salutm) ihr gr + t = ihr grt (voi salutai) sie gr + en = sie gren (ei,ele salut) Sie gr + en = Sie gren (Dvs. salutai) Iat n continuare alte cteva exemple de verbe care se conjug simplu:

Exemplu 5: sagen = a spune ich sage = eu spun du sagst = tu spui er sagt = el spune sie sagt = ea spune es sagt = el, ea spune wir sagen = noi spunem ihr sagt = voi spunei sie sagen = ei, ele spun Sie sagen = Dvs. spunei

Exemplu 6: schreiben = a scrie ich schreibe = eu scriu du schreibst = tu scrii er schreibt = el scrie sie schreibt = ea scrie es schreibt = el, ea scrie wir schreiben = noi scriem ihr schreibt = voi scriei sie schreiben = ei, ele scriu Sie schreiben = Dvs. scriei

Exemplu 7: finden = a gsi ich finde = eu gsesc du findest = tu gseti er findet = el gsete sie findet = ea gsete

es findet = el, ea gsete wir finden = noi gsim ihr findet = voi gsii sie finden = ei, ele gsesc Sie finden = Dvs. gsii

Exemplu 8: tanzen = a dansa ich tanze = eu dansez du tanzt = tu dansezi er tanzt = el danseaz sie tanzt = ea danseaz es tanzt = el, ea danseaz wir tanzen = noi dansm ihr tanzt = voi dansai sie tanzen = ei, ele danseaz Sie tanzen = Dvs. dansai

Exemplu 9: antworten = a rspunde ich antworte = eu rspund du antwortest = tu rspunzi er antwortet = el rspunde sie antwortet = ea rspunde es antwortet = el, ea rspunde wir antworten = noi rspundem ihr antwortet = voi rspundei sie antworten = ei, ele rspund Sie antworten = Dvs. rspundei

Exemplu 10: lieben = a iubi ich liebe = eu iubesc du liebst = tu iubeti er liebt = el iubete sie liebt = ea iubete es liebt = el, ea iubete

wir lieben = noi iubim ihr liebt = voi iubii sie lieben = ei, ele iubesc Sie lieben = Dvs. iubii Nu toate verbele limbii germane se conjug simplu la prezent. Exist i unele verbe care prezint particulariti de conjugare, incluse n articolul legat de conjugarea verbelor dificile (vezi indexul de articole), respectiv cel despre Conjugarea verbelor modale. Cele mai utilizate astfel de verbe sunt

sein (a fi), haben (a avea) , werden (a deveni) , mgen (a dori, a plcea) , wissen (a ti) , tun (a face) , waschen (a spla) , sprechen (a vorbi) , essen (a mnca) , nehmen (a lua) , lesen (a citi) , sehen (a vedea) , helfen (a ajuta) , mssen (a trebui) , geben (a da) , laufen (a alerga) , fahren (a cltori, a conduce) , wollen (a vrea) , schlafen (a dormi) , drfen (a avea voie, a putea).

Verbele germane care cer caz


Unele verbe din german cer un anumit caz dup ele.

Spre exemplu: hneln anrufen helfen +D + Akk +D = a se asemna = a suna = a ajuta (cuiva) (pe cineva) (cuiva)

Verbe cu prepoziie i caz


n cazul altor verbe, atunci cnd sunt urmate de anumite prepoziii este solicitat un anume caz: achten achtgeben ankommen beitragen berichten bitten erzhlen fragen freuen + auf + an hoffen kmmern + von melden stammen + auf + auf + auf + zu + ber + um + von + nach (sich) + Akk +D + auf (sich) (sich) +D + zu +D +D + Akk = a se prezenta la = a se gndi la = a proveni din + ber + aus + Akk + um = a spera la + Akk = a avea grij de + Akk + Akk + Akk +D + Akk + Akk + Akk +D = a fi atent la = a da atenie la = a sosi = a contribui la = a raporta = a ruga = a povesti = a ntreba despre + Akk = a se bucura de

+ ber

nachdenken

_________________________________________________________ D = dativ Akk = Acuzativ

Cum se foloseste diateza pasiva in limba germana


Diatezele pasive ale verbelor germane se pot forma cuverbele werden sau cu sein, depinzand daca este exprimata o stare sau o actiune.

Diateza pasiv a aciunii


Se formeaz cu verbul Werden:

Prezent
Ich werde gefragt.

Prteritum
Ich wurde gefragt.

Perfect
Ich bin gefragt worden.

Mai mult ca perfect


Ich war gefragt worden.

Viitor 1
Ich werde gefragt werden.

Viitor 2
Ich werde gefragt worden sein.

Diateza pasiv a strii


Se formeaz cu ajutorul verbului Sein

Prezent
Die Tr ist geffnet.

Prteritum
Die Tr war geffnet.

Perfect
Die Tr ist geffnet gewesen.

Mai mult ca perfect


Die Tr war geffnet gewesen.

Viitor 1
Die Tr wird geffnet sein.

Viitor 2
Die Tr wird geffnet gewesen sein.

Pasivul Impersonal
Es wurde der alten Dame geholfen. Der alten Dame wurde geholfen.

Das könnte Ihnen auch gefallen