You are on page 1of 1

DITT E PROMOVIMIT T DREDHZS N KOSOV BHEN NGJARJA VJETORE

JAN SHITUR M SHUM SE 11 TON T DREDHZAVE VENDORE


PRISHTIN, KosovNgjarja promovuese q trhoqi n qendr t vmendjes vjeljen e bollshme t dredhzave n Kosov u b ndodhia vjetore. Kt vit hapja e dyt vjetore e Ditve t Promovimit t Dredhzs trhoqi 3,000 njerz n qendr t qytetit n Prishtin. Ngjarja katr-ditore prkon me kulmin e vjeljes s dredhzave t freskta. 20 fermert pjesmarrs raportuan shitjen e 2,300 kilogram t dredhzave t freskta ditn e par. Njri prej ktyre fermerve, Halim Baftiu, parashikoi se vetm ai do t shes 700 kilogram deri n fund t ngjarjes. M shum se 11 ton dredhza jan shitur, q sht m shum se 22,000 euro.
Foto: USAID NOA

Dredhzat e freskta dhe trheqse joshin konsumatort pr t bler frutat e rritura n nivel lokal, n Ditt e Promovimit t Dredhzs n qendr t Prishtins.

Anemban Kosovs, USAID-i punon me afrsisht 100 kultivues pr t promovuar n mnyr aktive adoptimin e varieteteve dhe teknologjive t reja t dredhzs, si dhe mnyrat e reja t trajtimit, paketimit dhe marketingut t frutave t buta, tha Drejtoresha e Misionit Maureen A. Shauket. Prpjekjet jan duke ndihmuar ata prodhues q t shesin do gj q mund t rrisin, ndonse mbshtesin qllimet m t gjera t USAID-it n shtytjen e zhvillimit, krijimin e vendeve t puns dhe gjenerimin e eksporteve. USAID, prmes programit t tij Mundsi t Reja pr Bujqsi, gjithashtu ndihmon kultivuesit pr t prmbushur standardet ndrkombtare, duke prfshir Global G.A.P. Certifikimi vullnetar i praktikave t mira bujqsore mbulon sigurin e ushqimit, qndrueshmrin, mirqenien e punonjsve dhe prdorimin e prgjegjshm t ujit dhe burimeve t tjera. N ditt e fundit, Baftiu u b fermeri i par i dredhzave n Kosov pr t fituar certifikimin Global G.A.P.

sht nj pun e madhe, sepse un tani lirisht mund tu them DM e USAID-it, Maureen A. Shauket dhe Blerand t gjithve se dredhzat e mia jan t certifikuara, tha Baftiu.
Foto: USAID NOA

Stavileci, Ministr i Bujqsis vizituan dhe biseduan me t gjith 20 prodhuesit e dredhzave USAID-i organizoi Ditt e Promovimit t Dredhzs prej 5-8 qershor me Ministrin e Bujqsis, Pylltaris dhe Zhvillimit gjat ditve t Promovimit t Dredhzs.

Rural, pr t lidhur fermert Kosovar t dredhzs me konsumatort. Ngjarja promovuese sipas USAID/NOA nuk duhet vetm ta zgjeroj tregun pr dredhza t freskta dhe marmelat, por gjithashtu t frymzoj m shum fermer vendor q t fillojn edhe me kultivimin e manaferrave. N nivel t ferms dhe fidanishteve, USAID-i ka futur varietete t reja t dredhzave, s bashku me metodat e reja t kultivimit t frutave n Kosov. Kto ndrhyrje kan rritur prmasat e kulturs s dredhzs, duke shmangur importet. Ato po ashtu kan zgjatur sezonin e rritjes. Duke iu falnderuar USAID-it, dredhzat e rritura n vend tani jan n dispozicion n tregjet e Kosovs n t gjith muajt, prpos muajve t dimrit.

Foto: USAID NOA

Promovimi i dredhzs ishte nj hit me fmijt e shkollave nga e gjith Prishtina, t cilt vizituan ngjarjen.