Sie sind auf Seite 1von 7

Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str.

Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57




Proiect didactic la matematic

Grupa: A-131; C-131
Data: 03.09.2013
Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 1-2
Durata leciei: 80 de minute

Modulul: NUMERE REALE. RECAPITULARE I COMPLETRI.

Subiectul leciei: Noiune de numr. Numere reale. Mulimea numerelor reale.

Competene:
1.1. Recunoaterea n diverse enunuri a elementelor mulimilor numerice studiate (N, Z, Q, R) i scrierea numerelor reale, folosind diverse forme.
1.4. Aplicarea n calcule a proprietilor operaiilor matematice cu numere reale: adunarea, scderea, nmulirea, ridicarea la putere cu exponent numr
raional, real, operaii cu radicali de ordinal logaritmul unui numr pozitiv.

Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
OI1 S recunoasc elementele mulimilor numerelor studiate (N,Z,Q,R);
OI2 S diferenieze numerele rationale de cele iraionale;
OF1 S aproximeze numerele reale prin lips i prin adaos;
OF2 S rezolve ecuaii i inecuaii de gradul doi i cu modul;
OF3 S aplice proprietile operaiilor matematice cu numere reale;
OA1 S dezvolte spiritul de interes vdit fa de tema dat.

Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de aplicare a cunostinelor

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversatia euristica, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului;
c) materiale didactice:
1) Achiri, I. Efros, P. Garit, V. Manualul Matematica pentru clasa X-a, Chisinau: Editura Prut International, 2007. 280p. ISBN 978-9975-69-893-1;
2) internetul
Evaluarea: de tip sumativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucare independent (aprecieri cu note).


Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57

Scenariul leciei


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea
1 Organizarea
clasei

Salut elevii. Pe tabl este scris data


si tema n clas.Verificarea pregtirii
de lecie.
Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii. Vizual se
verific
dac
elevii au
rechizitele
necesare
pentru
lecie.
2 Reactualizarea
cunotinelor
i capacitilor

OI 1 Activitate individual:
Test de evaluare iniial
Fi cu subiecte Exerciii
n scris
4.



Consolidarea
materiei i
formularea
capacitilor

OI 1
OI 2
OF 1
OF 2
OF 3
OA 1
Se vor formula tema i obiectivele
leciei.
mpreun cu elevii vom identifica de
ce a fost nevoie de a extinde
mulimea numerelor. Se vor define
mulimile N,Z, Q, proprieti ale
puterilor cu exponent raional,
iraional i real, ale unui numr
pozitiv. Vom identifica puterea cu
exponent natural, ntreg, raional,
proprieti. Vom determina operaiile
cu numere reale i proprietile
operaiilor numerelor reale. Ce fel de
numr este modulul numrului real?
i care sunt proprietile modulului
numrului real?
Noteaz tema n caiete.



ntrebri
orale i
exerciii
Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea
































( (


1) Calculai:

d) (



Ex. 1 (A), pag.10 (1)
S se scrie sub form de fracie
zecimal numrul:

Ex. 2 (B), pag.10 (1)
S se scrie sub form de fracie
numrul:

2) Determinai numerele naturale ,
pentru care, pe rnd:



Se aplic definiia puterii cu exponent
ntreg /raional i proprietile
acestora.
Exerciiu:
Determinai valoarea de adevr a
soluiei urmtorului exerciiu.
.
2
13
7 3
2
:
28
8
63
4
7 3
5
=
|
|
.
|

\
|

|
|
.
|

\
|
+
(

[]

Se aplic proprietile puterilor.













Rezolvare:

a)




b)





Adevrat


n scris
Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57



Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea


Exerciiul:
Calculai:
( )( )
( )
( )
( )
.
5 3 2
5 7 4
5 7 2
3 2 5 3
+

+


Exerciiul:
Stabilii valoarea de adevr a
propoziiilor:
.
9
2
8
1
8
1
9
2
)
; 8 8 )
3 3
2 2
=
=
b
a


3 Exerciiul 7(a) din B pag. 10
(1)
S se resolve n R inecuaia:
; 0 6 3 )
2
+ x a
x


4 Exerciiul:
S se rezolve ecuaia:
( )( ) ( ). 3 3 1 3 1 3 = + x x x x

Exerciiul 128 pag.14 (2)
S se resolve n mulimea R
inecuaiile:




. 3 2





F b
A a
)
)




( ) ( ) + e , 3 3 2 , x
3 3
1
= S
9
3
3 3
1
1 3 3 3 3 3 1 3
2 2
= = = = x x x x x



Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea




. 11 2 5 7 )
; 2 3 )
> +
s
x x c
x a




Ex. 5 (B), pag.10 (1)
S se compare numerele:

1) Calculai aproximrile prin
lips/adaos ale numerelor:











Explic operaiile aritmetice cu
numerele reale (pag.7).

{












| | 5 , 1 5 1 2 3 2 ) e s s s s x x x a

s
>

s
>

s +
+ > +
9
16
5
6
16 9
6 5
11 2 5 7
11 2 5 7
)
x
x
x
x
x x
x x
c

\
|
|
.
|

+
(

(
e ,
5
6
9
16
, x




Rezolvare:
aproximrile sunt:






Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea






( )( )

2) Calculai +,
utilizndaproximrile celor dou
numere:


Ex. 3 (A), pag.10 (1)
S se determine dac este un numr
rational valoarea expresiei:

Ex. 5 (A), pag.11 (1)
Aducei la forma cea mai simpl
expresia:



Rezolvare:





Este un numr rational.






5.

Evaluarea

OI 1
OF 1
OA 1


Lucrare independent:
Ex.1 (B), pag.10 (1)
S se scrie sub form de fracie
zecimal numrul:

Ex. 3 (A), pag.11 (1) Determinai
aproximrile zecimale prin lips i
prin adaos cu eroare mai mica dect

ale numrului .

( (













Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57



Profesor: ___________ Beliu Aliona


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea



Ex.6 (A), pag.10 (1)
S se compare:
Un exerciiu cu multe operaii.






6. Tema pentru
acas

De recapitulat: Mulimea numerelor:


N, Z, Q, I
De nvat: Modulul I pag.4-9.
De rezolvat: Exerciiile: 1,2,4,6 din A
i B pag.10 (care nu s-au rezolvat),
exerciiile 5,6 din B pag.10.
Noteaz tema pentru acas n caiete.
7. Bilanul
leciei

OI 1
OI 2
OF 2
OA 1
Ce am nvat nou astzi la lecie?
Adresez intrebri referitor la tema
abordat pe parcursul leciei.
Apreciez elevii cu note.
Rspund la ntrebri. ntrebri
orale

Das könnte Ihnen auch gefallen