100%(3)100% fanden dieses Dokument nützlich (3 Abstimmungen)
4K Ansichten22 Seiten
In primele pagini se gasesc propozitii ce contin sunete cu grupul ,,ghi''. Se poate decupa fiecare cuvant din propozitie, apoi cuvintele pot fi amestecate si puse in plicuri pentru ca elevii sa le aranjeze in propozitie.
Apoi se gasesc intrebari si raspunsuri ce pot fi folosite pt jocul ,,Postasul''
Originaltitel
Proiect didactic, consolidare grupul de litere ,,ghi'' plus fise de lucru
In primele pagini se gasesc propozitii ce contin sunete cu grupul ,,ghi''. Se poate decupa fiecare cuvant din propozitie, apoi cuvintele pot fi amestecate si puse in plicuri pentru ca elevii sa le aranjeze in propozitie.
Apoi se gasesc intrebari si raspunsuri ce pot fi folosite pt jocul ,,Postasul''
In primele pagini se gasesc propozitii ce contin sunete cu grupul ,,ghi''. Se poate decupa fiecare cuvant din propozitie, apoi cuvintele pot fi amestecate si puse in plicuri pentru ca elevii sa le aranjeze in propozitie.
Apoi se gasesc intrebari si raspunsuri ce pot fi folosite pt jocul ,,Postasul''
Achiu a desenat un triunghi. I-am druit mamei un ghiocel.
Copilul are mna n ghips.
Cum sunt ghimpii trandafirului?
Ghimpii trandafirului sunt ascuii.
Cum este ghiozdanul elevului?
Ghiozdanul elevului este nchis.
Ce i-a cumprat Ghiorghina?
Ghiorghina i-a cumprat o rochie nou.
Ce form are curtea?
Curtea are form de dreptunghi.
Unde sunt ghioceii? Ghioceii sunt n ghiveci.
Unde locuiete Achiu?
Achiu locuiete n Ghiorghieni.
Cu ce au legat oamenii lada?
Oamenii au legat lada cu o frnghie.
Cum este Loghin?
Loghin este fericit.
Cine are o unghier nou?
Gianina are o unghier nou. Cum sunt ghirlandele bradului de Crciun?
Ghirlandele bradului de Crciun sunt strlucitoare.
Cum nghite pisica?
Pisica nghite n sec.
Cu ce s-a nepat Roxana?
Roxana s-a nepat cu un ghimpe.
Cum este ghidonul bicicletei?
Ghidonul bicicletei este argintiu.
Cum se numete fructul stejarului?
Fructul stejarului se numete ghind.
Grupul de litere GHI
1.Completai spaiile libere cu ,,ghe sau ,,ghi nat ..mpe Un ba..t ..te un.r .rland triun
2.Completai spaiile libere cu unul dintre cuvintele:
ghiveci Ghi ghiozdan Gheorghina ghicitori
Elevul are un ....albastru. El se numete . iar numele surorii sale esteEi au cumprat un.cu flori pentru mama lor. n drum spre cas ei i spun 3.Citete textul pentru a rspunde cerinelor: Ghi era la ora de matematic. Doamna nvtoare le-a cerut s deseneze o figur geometric. El a desenat un dreptunghi. Este un biat harnic.Gheorghina a desenat un triunghi. Elevii trebuie s rspund la o ghicitoare. Rspunsul corect este ,,ghiocel dar Roxana a rspuns ,,ghiveciEa a greit pentru-c nu a fost atent dar crede c a avut ghinion. Ce figur geometric a desenat Ghi?
Care era rspunsul corect la ghicitoare? .. De ce a greit Roxana? ..............................................................................................................................................
Proiect de lecie PROPUNTOR: Ciorea Maria DATA: 28.05.2014 COALA: Avram Iancu CLASA: a I-a C ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare DISCIPLINA: Comunicare n limba romn. UNITATEA DE NVARE: Vis de copil TIPUL LECIEI: consolidarea cunotinelor DURATA: 50 minute OBIECTIVE OPERAIONALE: A. Obiective cognitive O1 s identifice imaginile corespunztoare cuvintelor O2 s completeze corect grupurile ,,ghi, ,ghe n cuvintele date O3 s alctuiasc propoziii folosind cuvintele date O4 s gseasc cuvintele cu sens opus
B. Obiective afective O5 s colaboreze cu colegul la munca n echip
C.
Strategii didactice: -metode: conversaia, jocul didactic, munca individual i n perechi. - materiale: jetoane cu cuvinte i imagini, fie de lucru individuale - forma de organizare a activitii: combinat (frontal, individual,n perechi)
Bibliografie: Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar Manualul
Momentele leciei O b op Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Mijloace de nvmn t Forme de organizar e Evaluar e 1.Moment organizatoric
Stabilesc ordinea i disciplina necesare pentru desfurarea activitii. Pregtesc materialele necesare
Elevii se pregtesc pentru lecie. frontal 2.Reactualizare a cunotinelor
Verific tema pentru acas calitativ i cantitativ Caietele de lucru frontal
2.Captarea ateniei O1 Le cer elevilor s vin n faa clasei, s citeasc cuvintele de pe jetoane i apoi s le aeze pe un suport iar dedesupt s aeze imaginea corespunztoare. Elevii solicitai vin n fa, citesc cuvntul i aeaz imaginea corespunztoar e. Jetoane cu imagini i cuvinte frontal Aprecieri verbale 3.Anunarea temei i a obiectivelor
i anun c astzi vom face jocuri i exerciii pentru a recapitula grupul de sunete ,,ghi prin intermediul jocurilor i a exerciiilor. Elevii ascult
frontal
4.Dirijarea nvrii
O 3
i anun c n continuare vom juca un joc ce le place mult: ,,PotaulLe impart elevilor jetoane cu ntrebri i rspunsuri i i anun regulile jocului: trebuie s fie ateni, s rspund la ntrebarea care li se potrivete. mpart copiii n echipe de cte doi, i le dau cte un plicule n care se afl cuvinte amestecate. Le cer s le aranjeze n ordine pentru a forma propoziii.
Elevii primesc jetoanele i sunt ateni la joc. Adreseaz ntrebri i rspunsuri cnd este rnfdul lor. Jetoane cu ntrbri i rspunsuri
Pliculee cu cuvinte amestecate n echip
n perechi
Aprecieri verbale
5. Obinerea performanei
O 2
Le impart elevilor fie individuale i le cer s completeze.(anexa 1) 1. Completai spaiile libere cu grupurile ,,ghe sau ,,ghi 2. Le cer elevilor s completeze spaiile flibere cu unul dintre cuvintele Elevii ascult apoi completeaz fiele Fie de munc individual
Fie de Individual
individual
O 4 ghiveci Ghi ghiozdan Gheorghina ghicitori
Elevul are un ....albastru. El se numete . iar numele surorii sale esteEi au cumprat un.cu flori pentru mama lor. n drum spre cas ei i spun 3. Le cer elevilor s uneasc cuvintele cu sens opus: Corect lene Atent noroc Ghinion neatent Harnic greit S scrie cte silabe au cuvintele: 5. Scrie cte silabe au cuvintele: Ghidu ghiar Techerghiol ghirland Ghidon ghicitoare Ghiocel ghinion
S alctuiasc propoziii dup imaginile date. munc individual 6. Evaluarea
Fac aprecieri verbale n legtur cu modul n care s-a desfurat activitatea. Elevii ascult frontal Aprecieri verbale 7. ncheierea activitii
Le cer elevilor s continue acas exerciiile de pe fie. Elevii ascult Adreseaz ntrebri n legtur cu tema Fiele de munc individual Frontal