Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt:
Data:
Clasa: a III a B
nvtor:
Propuntor: Disciplina: tiine
Titlul leciei: Apa, aerul i solul
Tipul leciei: Transmitere i asimilare de cunotine
Scopul: Transmiterea i asimilarea de cunotine referitoare la ap, aer i sol.
Obiective operaionale:
S explice rolul apei n viaa omului
S explice rolul aerului n viaa omului
S precizeze importana apei, aerului i a solului
S explice circuitul apei, aerului i solului n natur
S precizeze factorii de existen ai vieii pe Pmnt
Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, problematizarea
Materiale didactice: manualul, reviste, enciclopedii, fie de lucru
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 50 de minute
Locul desfurrii: sala de clas
Bibliografie: Z. Vlsceanu Didactia, Ramona Neagu tiine ale naturii
SCHEMA LECIEI
Apa este indispensabil vieii i are numeroase utilizri: irigaii, industrie, transporturi,
alimentaie, agrement.
Aerul este un gaz incolor, transparent, fr miros. Oxigenul din aer ntreine viaa i
arderea.
Solul este stratul de la suprafaa pmntului n care plantele i nfig rdcina i i
extrag apa i srurile minerale.
Nr. Crt. Etapele leciei Coninut tiinific Metode i
procedee
Mijloace de
nvare
Forma de
organizare
Evaluare
1 Moment organizatoric Se asigur un climat favorabil de ordine i disciplin.
Se pregtesc materialele didactice necesare
desfurrii orei.
Conversaia Colectiv
2 Reactualizarea cunotinelor Voi adresa elevilor ntrebri referitoare la lecia
studiat anterior.
Care sunt principalel surse de energie ?
Care este modul de utilizare a surselor de energie?
Poate fi energia transformat?
Elevii scot n eviden importana pstrrii
echilibrului natural pentru om i Terra.
Conversaia
Problematizarea
Frontal
Individual
3 Captarea ateniei Cine pune n pericol natura? Cum?
Elevii fac referiri la diferitele activiti ale oamenilor
care contribuie la distrugerea mediului nconjurtor:
aruncarea deeurilor n ape: ruri, lacuri, poluarea
aerului prin fumul courilor uzinelor, fabricilor, al
automobilelor, poluarea solului prin rspndirea n
cantitate mare a ngrmintelor peste culturile
agricole, aruncarea diferitelor obiecte uzate direct pe
pmnt. Aadar, putem spune c oamenii sunt cei
Conversaia
Explicaia
Frontal
care pot distruge sau proteja mediul nconjurtor.
4 Anunarea subiectului n lecia de astzi vom nva mai multe lucruri
legate despre rolul i importana apei, aerului i
solului n viaa plantelor i animalelor.
Se scrie titlul leciei pe tabl i se anun obiectivele
operaionale ale leciei n termeni accesibili elevilor
Conversaia
5 Dirijarea nvrii Ce credei c reprezint apa, aerul i solul?
Apa, aerul i solul reprezint factorii de existen ai
vieii pe Pmnt.
De cte feluri este apa?
Care sunt strile de agregare ale apei?
De unde vine apa?
Apa bun de but se numete ap potabil. Care sunt
proprietile ei?
Apa potabil nu are culoare, nici miros, dar are gust
plcut.
Ce alte utilizri ale apei cunoatei?
Utilizri ale apei: uz casnic, irigaii, alimentaie,
pescuit, parcuri.
Experiment: o s le pun la dispoziie elevilor un
pahar din sticl umplut cu ap. Trebuie s observe cu
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Manualul
Atenia
atenie i s deduc proprietile apei potabile,
completnd pe caiet tabelul indicat.
O s le aresez cteva ntrebri referitoare la aer.
Aerul exist pretutindeni n jurul nostru. Vedem
aerul?
E constituie nveliul gazos al Pmntului, numit
atmosfer. Dei invizibil, putem pune n eviden
existena aerului prin cteva experimente.
Experiment: Micai caietul ca n imaginea alturat.
Ce simii?
Experiment: nchidei gura i strangei-v nasul cu
mna. Ce se ntmpl?
Aerul este un gaz incolor, fr miros, transparent.
Oamenii, plantele, animalele au nevoie de oxigen
pentru a respira.
n alctuirea sa intr mai multe gaze: azotul,
oxigenul, dioxidul de carbon.
Solul este stratul subire, afnat, aflat la suprafaa
pmntului, n care plantele i nfig rdcinile. El
ofer adpost i hran multor vieuitoare.
Care sunt cele mai bune soluri? Solurile nchise la
Conversaia
Conversaia
Conversaia
Manualul
elevilor
Rspunsurile
elevilor
culoare sunt fertile, asigurnd obinerea de recolte
bogate.
Ce fel de soluri mai exist?
Exist i soluri de culoare rou-glbuie, lipicioase,
mai puin roditoare, numite argile.
Le voi propune un nou experiment.
Experiment: O s aib la dispoziie trei pahare
identice din plastic, gurite. Umplei pn la jumtate
cele trei pahare: primul cu sol nisipos, al doilea cu
pmnt din grdin, al treilea cu sol argilos. Turnai
aceeai cantitate de ap n fiecare pahar i urmrii
felul n care se scurge apa prin orificu.
Din care pahar s-a scurs apa mai repede?
Explicaia
Exerciiul
Imagini
Atenia
elevilor
Rspunsurile
elevilor
6 Fixarea cunotinelor Apa este indispensabil vieii i are numeroase
utilizri: irigaii, transporturi, industrie, alimentaie,
agrement.
Aerul este un gaz incolor, transparent, fr miros.
Oxigenul din aer ntreine viaa i arderea.
Solul este stratul de la suprafaa pmntului n care
plantele i nfig rdcina i i extrag apa i srurile
minerale.
Conversaia
Explicaia
Manualul
Plane
Atenia
elevilor
7 Obinerea performanei Vor primi fie de evaluare pentru a se verifica cele
nvate.
Conversaia Fie de
evaluare
8 Aprecieri i concluzii finale Vor fi apreciate cele mai ngrijite lucrri.
Se fac aprecieri generale i individuale cu privire la
modul de participare al elevilor la lecie
Conversaia