Sie sind auf Seite 1von 10

Proiect didactic

Profesor: Ciubotaru Galina


Institutia de nvmnt: Instituia public, Liceul teoretic ,, Spiru Haret
Data: 30.09.2014
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a C
Timpul: 45 min.
Subiectul: Sara pe deal de Mihai Eminescu. Studiul textului.
Tipul leciei: Lecie mixt
Competene: 8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare, n limita
standardelor de coninut.
9. Operaionalizarea terminologiei lingvistice i literare n limita standardelor de coninut.
Subcompetene: 8.2. Comentarea textului liric.
9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.
Obiective operaionale:
La finele leciei elevul va fi capabil :
O1 S disting principalele caracteristici ale unei opere lirice n baza sarcinilor realizate pe
parcursul leciei.
O2 S interpreteze semnificaiile titlului n raport cu opera din textul propus.
O3 S identifice principalele elemente de compoziie a textului.
O4 S interpreteze faptele eseniale din textul propus.
O5 S-si exprime propriile interpretri, propriile impresii in legtur cu textul studiat.
Metode i procedee: Microfonul fierbinte;
Audiia muzical;
Lucru n grup;
Conversaia;
Scrierea liber.
Bibliografie:
Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn, clasele a V-a a IX-a,
Chiinu, 2010.
Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan, Limba i literatura romn manual pentru
clasa a VIII-a, tiina, Chiinu, 2013.
https://www.youtube.com/watch?v=f4QXsq7hcvk























Anexa 1

Gr. I
1. Ce ilustreaz titlul poeziei? Determinai rolul acestuia n ansamblul poeziei.
2. Precizai structura, rima i msura versurilor n poezie.
Gr. II
1. Propunei formele actuale pentru urmtoarele forme arhaice: sara, turmele-l urc,
izvornd n fntne, mple.
2. Depistai n text: 4 epitete, 5 personificri, 1 metafor i o comparaie.
Gr. III
1. Formulai tema i motivele poeziei.
2. Care este semnificaia simbolului salcm.
Gr. IV
1. Selectai din text componentele care alctuiesc imaginea satului.
2. Selectai din text elemente care definesc cele dou medii: cerestru i terestru.
Gr. V
1. Gsii atributele din strofa a II-a i nlocuii-le cu sinonime contextuale.

2. Observai evoluia formelor( timpurilor) verbale, utilizate n textul poetic. n cte
secvene temporale poate fi mprit poezia?
Gr. VI
1. mprii elementele lexicale din registrul erotic n cele care:
a) Creeaz un cadru erotic;
b) Evoca chipul iubitei;
c) Expun sentimentele de dragoste, vis, mplinire.
2. Numii alte poezii de M. Eminescu unde regsii aceleai motive: natura i dragostea.


3



Etapele leciei Obiect
ive
operai
onale
Activiti de nvare:
exerciii, sarcini
Tehnologii
didactice
Evaluare Timp
1. Evocarea


O1
Profesorul salut elevii i le propune un joc Microfonul
fierbinte. Elevii trebuie s spun ct mai multe informaii
despre Mihai Eminescu, transmind microfonul
colegului. Profesorul anun tema leciei: Sara pe deal de
M. Eminescu. Le propune elevilor s citeasc poezia, apoi
captarea ateniei se realizeaz prin audiia unui fragment
al romanei Sara pe deal... cntat de Adela Popescu,
oferind elevilor posibilitatea de a compara impresiile de
lectur cu cele generate de audiia muzical.
Elevii sunt anunai c n aceast or vor interpreta
semnificaiile textului, urmrind s identifice
particularitile de structur i compoziie.

Microfonul
fierbinte




Audiia muzical
Se evalueaz
cunotinele
generale despre
autor din clasele
anterioare.
10 min.
2. Realizarea
sensului






O2




Elevii sunt repartizai n 6 grupuri prin numrare de la 1
la 6 i lucreaz cu fiele.
Dup expirarea timpului raportorul grupului prezint
sarcinile rezolvate, celelalte grupuri acord ntrebri,
minim 2, fiecare grup. Anexa 1- fie
Gr. I
1. Ce ilustreaz titlul poeziei? Determinai rolul
acestuia n ansamblul poeziei.
Rspunsuri posibile:
Titlul poeziei Sara pe dealilustreaz timpul Sara
i locul pe deal, care
Lucru n grup

Conversaia
Se va evalua
capacitatea de a
folosi modaliti de
analiz tematic,
structural i
stilistic n
receptarea textului;
Precum i
comprehensiunea i
interpretarea
poeziei Sara pe
20-25 min.








O3
constituie cadrul natural n care urmeaz s se
manifeste iubirea.
2. Precizai structura, rima i msura versurilor n
poezie.
Rspunsuri posibile:
Poezia este alctuit din ase strofe de cte patru
versuri. Rima mperecheat. Msura versurilor 12
silabe
Gr. II
1. Propunei formele actuale pentru urmtoarele
forme arhaice: sara, turmele-l urc, izvornd n
fntne, mple.
2. Depistai n text: 4 epitete, 5 personificri, 1
metafor i o comparaie.
Rspunsuri posibile:
Epitete: luna sfnt i clar; bolta senin; streine
vechi; naltul, vechiul
salcm.
Personificri: buciumul sun cu jale; apele plng;
norii curg; fluiere
murmur-n stn; toaca i clopotul mple cu glasul
lui sara;
satul n vale-amuete.
Metafore: stelele nasc umezi pe bolta senin
Comparaie: sufletul meu arde-n iubire ca para
Gr. III
1. Formulai tema i motivele poeziei.
Rspunsuri posibile:
Tema poeziei o constituie aspiraia poetului pentru o
dragoste ideal, o poveste de dragoste ce se
imagineaz ntr-un cadru natural rustic.
Motive: seara, noaptea, bolta, luna, stelele, geniul,
visul, iubirea, bucuria, nostalgia, sacrificiul,
deal de Mihai
Eminescu.
dezamgirea, tristeea, regretul.
2. Care este semnificaia simbolului salcm.
Rspunsuri posibile:
Centrul cadrului natural terestru este Salcmul ,
arborele sacru al iubirii, simbol al
vieii n continu evoluie, simbol al ascensiunii spre
cer, simbol al regenerrii i care este o
ax a lumii, care unete cerul cu pmntul.
Gr. IV
1. Selectai din text componentele care alctuiesc
imaginea satului.
Rspunsuri posibile:
deal, vale, cmp turme, salcm, streine,
case, fntna, stna stna luna, stelele
bolta , nourii
2. Selectai din text elemente care definesc cele
dou medii: celest i terestru.
Rspunsuri posibile:
Cadrul natural terestru este descris prin elemente
tipice eminesciene ale cadrului
dragostei terestre, dealul, valea, cmpul, izvorul,
arborele, casele i elementele simbolice ale
universului, ale cosmosului, luna, stelele, bolta,
norii,cerul.
Gr. V
1. Gsii atributele din strofa a II-a i nlocuii-le
cu sinonime contextuale.
Rspunsuri posibile:
Sfnt-divin
Clar-limpede, curat
Mari-adnci, alei
Rar-uoar, transparent
Senin-albastr, limpede.

2. Observai evoluia formelor( timpurilor)
verbale, utilizate n textul poetic. n cte
secvene temporale poate fi mprit poezia?
Rspunsuri posibile:
n 2 secvene: prezent i viitor.
n prima secven verbele sunt la indicativ
prezent.
n secvena a doua se face trecerea la timpul
viitor,
prin cele dou versuri exclamative de la nceputul
strofei a V-a :
Ah! n curnd satul n vale-amuete;
Ah! n curnd pasu-mi spre tine grbete;
Formelor verbale de viitor plaseaz ntlnirea
ndrgostiilor n spaiul visului.
Gr. VI
1. mprii elementele lexicale din registrul
erotic n cele care:
a) Creeaz un cadru erotic;
b) Evoca chipul iubitei;
c) Expun sentimentele de dragoste, vis,
mplinire.
Rspunsuri posibile:
a) Lng salcm, noaptea ntreag, satu-n vale
amuete.
b) Ochii ti mari, fruntea de gnduri i-e plin,
pieptul de dor.
c) Ochii ti caut-n frunza cea rar, sufletul meu
arde-n iubire ca para, ore ntregi spune-i-voi ct
mi eti drag.
2. Numii alte poezii de M. Eminescu unde
regsii aceleai motive: natura i dragostea.
Rspunsuri posibile:
Floare albastr, Clin.
d) Reflecia



O4
n poezie apar elemente simbolice: salcmul, dealul, care
fac legtura dintre om si cosmos. Li se explica elevilor ce
e simbolul.
Simbolul reprezint un procedeu expresiv prin care se
sugereaz o idee sau o stare sufleteasc i care nlocuiete
o serie de reprezentri.
Elevii i noteaz n caiete ideile principale, obinndu-se,
n final, analiza textului n ansamblu.
Profesorul deseneaz la tabl o schem prin care
demonstreaz coeziunea celor dou spaii: terestru i
cosmic:



Se va evalua
capacitatea elevilor
de a sintetiza
informaiile.
5 min



e) Extensiunea O5 Folosind metoda scriere liber elevii realizeaz
urmtoarea sarcin: descriei un mediu urban ca presupus
loc de ntlnire cu fiina drag. Textul se va ncheia cu
fraza: ,,n acest loc, cuprins de vraja visului, te ateptam
s vii
Profesorul apreciaz elevii cu note.
Tema pentru acas: Ex. 4 pag 36.
Se evalueaz toi
elevii i se noteaz
cei care merit.
10 min.

Das könnte Ihnen auch gefallen