Sie sind auf Seite 1von 2

Volume of specimen, V

Volume of the specimen, V (cm3)


Mass of the specimen M(g)

1841.454382
4272.75

Mass & volume of binder


Binder absorption (% of aggregate mass), PBAG =

1.5

Binder content (% of specimen mass), PB =

3.5

Density of binder, rB = (g/cm )

1.01

Mass of binder, MB = (g)


Mass of aggregate, MG = (g)
Mass of absorbed binder, MBA= (0.015)(1173.5) = 17.6 g
Mass of effective binder, MBE = (68.3-17.6) = 50.7 g
Volume of binder, VB = 68.3/1.01 g = 67.6 cm3
Volume of absorbed binder, VBA = 17.6/1.01 g = 17.4 cm3
Volume of effective binder, VBE = (67.6-17.4) g = 50.2 cm3
Mass & volume of aggregate
Bulk density of aggregate, rG = g/cm3

149.54625
4123.20375
61.84805625
87.69819375
148.0655941
61.23569926
86.8298948

Mass of aggregate, MG = (1241.8 68.3) = 1173.5 g


Bulk volume of aggregate, VG = 1173.5/2.65 = 442.8 cm3
Effective vol. of aggregate, VGE = (442.8-17.4 ) = 425.4 cm3
Volume of air, VA
Volume of air, VA = 523.8-50.2-442.8 = 30.8 cm3
Bulk density, d
d = M / V = 1241.8/523.8 = 2.37 g/cm3
Maximum theoretical density, D
D = M / VMM = 1241.8/(67.6+425.4) = 2.52 g/cm3
Voids in total mix, VTM
VTM = VA/ V = 30.8/523.8 = 0.0588 = 5.88 %
Voids in mineral aggregate, VMA
VMA = (VBE + VA)/ V = (50.2+30.8)/523.8 = 0.0155 = 15.5 %
Voids filled with binder, VFB
VFB = VBE /(VBE + VA) = 50.2/(50.2+30.8) = 0.620 = 62.0 %

4123.20375
1555.925943
1494.690244

2.65

198.6985434
2.320312706
2.600964733
10.79030496
15.5055939
30.41024402

15.24
1841.454

10.1