Sie sind auf Seite 1von 10

PROIECT DIDACTIC

Propuntor : Baciu Lidia


Clasa
: a VIII-a
Data
: 21 .11. 2008
Obiectul
: Limba i literatura romn (Gramatic)
Subiectul : Raporturi sau relaii sintactice din fraz i mijloace de realizare
Tipul leciei: mixt (de predare nvare, consolidare)

Obiective generale: - mbogirea cunotinelor elevilor despre raporturile sau relaiile sintactice din fraz;
- recunoaterea raporturilor sau relaiilor de coordonare, respectiv, subordonare;
- consolidarea deprinderii de a analiza corect frazele din punct de vedere al relaiilor sintactice;
- consolidarea deprinderii de a recunoate mijloacele prin care se realizeaz raporturile menionate;
Obiective operaionale: realizate n 50 de minute:
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
A) Obiective cognitive: O1 s identifice raporturile sintactice: coordonarea, respectiv, subordonarea de la nivelul frazei;
O2 s analizeze frazele avnd n vedere relaiile/raporturile sintactice menionate;
O3 s construiasc fraze n care s existe raporturi de coordonare i subordonare;
O4 s sesizeze diferenele dintre coordonare i subordonare la nivelul frazei;
B) Obiective afective: Se
a)
b)
c)

vor realiza n paralel cu cele cognitive;


s manifeste interes i plcerea de a participa la lecie;
s lucreze n ordine i disciplin;
s poat aprecia corect activitatea depus de fiecare n parte i de colegii si;

C) Obiective de ordin psihomotor: a) s exerseze capacitatea de a-i coordona i conduce micrile i gesturile n conformitate
cu disciplina colar;
b) s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite i spaiul grafic al tablei i al caietelor;
Resurse: a) Coninutul de nvare esenial indicat n formularea obiectivelor operaionale;
b) Clas omogen, cu posibiliti de nvare mai mari;

c) Condiii materiale de nvare corespunztoare;


Strategii didactice: a) Metode: exerciiul didactic (individual i frontal), demonstraia, analiza, conversaia problematizant;
b) Materiale didactice: plane, fie de lucru, manualul, culegeri de exerciii;
Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala general i liceu, EDP, Bucureti, 1973
,,Metodica predrii limbii i literaturii romne, Valeriu Marinescu, Editura Fundaiei Romnia de Mine, Bucureti,
2004
c) Mijloace didactice: tabla, creta colorat, creioane colorate, plane, fie

SCENARIUL DIDACTIC
OBIECTIVE
OPERAIONALE

SECVENELE
LECIEI
1. Moment
organizatoric

2. Captarea
ateniei
3. Verificarea
temei scrise:
cantitativ i
calitativ

ACTIVITATEA DE NVARE
Ce face profesorul?
- Salutul, notarea absenilor;
- i ndemn pe elevii s respecte disciplina colar:
s-i ocupe locurile, s-i pregteasc cele
necesare pentru or;
- n ceea ce privete lecia pe care o vom aborda
astzi, v menionez c reprezint un aspect
important n nelegerea relaiilor sintactice de la
nivelul frazei;
Elevii citesc tema efectuat acas tipuri de
propoziii
dup
alctuire,
scop,
aspectul
predicatului .
-Verific tema cantitativ, trecnd printre bnci
pentru a vedea dac toi elevii au scris i, dac
este cazul, fac observaii privind aspectul caietelor.
n acest timp, elevii efectueaz momentul:
desprii
urmtoarele
cuvinte
n
silabe,
specificnd regulile de desprire:
- Calitativ: se verific tema; se fac observaiile
necesare, se corecteaz;

Ce fac elevii?

EVALUARE

- Salut;
- Se pregtesc pentru or;
- Elevii sunt ateni, nelegnd
necesitatea leciei pe care o vor
parcurge;

- Elevii citesc propoziiile alctuite


acas, notnd eventualele corecturi;
- Se verific exemplele i se explic
regulile folosite;
- Citesc tema

- scris

- oral

- oral

raporturile de
coordonare la nivelul
frazei

4.
Reactualizarea
cunotinelor (a
ideilor ancor)

OBIECTIVE
OPERAIONALE

SECVENELE
LECIEI

O1 s identifice

4.
Reactualizarea
cunotinelor (a
ideilor ancor)

a) Se poart o discuie teoretic sumar


(chestionar teoretic oral) despre raporturile sau
relaiile sintactice din fraz; S ne reamintim:
I.
Cte tipuri de relaii sintactice cunoatei?
II.
Unde sunt aceste raporturi utilizate?
III. Ce fel de raporturi avem n cadrul
coordonrii?
IV. V amintii mijloacele de realizare a
raportului de coordonare?
Elevii vor descoperii ,,frunzele galbene i
ruginiidin copac. Sub fiecare frunz se ascunde
un tip de relaie, un mijloc de realizare. Se ascult
melodia ,,A ruginit frunza din vii

Elevii rspund:
Rspunsuri posibile:

I.
II.
III.
IV.

Relaia de coordonare i de
subordonare;
La nivelul propoziiei i al
frazei;
Juxtapunerea i jonciunea;
ntre dou sau mai multe
propoziii identice;

ACTIVITATEA DE NVARE
Ce face profesorul?
b) Se d fraza (plan):
Agitaia ncepuse de la ambiioii mascai n
aprtori ai proprietii, care ne nvinoveau c
ce vrem noi este s o rpim de la proprietari ca s
o dm ranilor, cu toate c le declarasem c vom
lsa aceast chestie s se dezlege prin Obteasca
Adunare Constituant.
(Camil Petrescu)
Cerine:
1. Ce fel de raporturi sintactice se gsesc n fraza
de mai sus?
2. Identificai elementele de relaie, preciznd ce
reprezint ele?

Ce fac elevii?

- Se evalueaz
oral

EVALUARE

Elevii rspund
Rspunsuri posibile:

- oral;

1. Exist
doar
raporturi
de
subordonare;
2. Elemente
subordonatoare:
conjuncii i pronume

5. Anunarea
temei i
enunarea
obiectivelor (pe
nelesul
elevilor)

O1 s identifice
raporturile de
coordonare din
fraz;

O2 s analizeze

6. Dirijarea
nvrii

OBIECTIVE
OPERAIONALE

SECVENELE
LECIEI

frazele, avnd n
vedere relaiile
sintactice

Astzi ne vom completa cunotinele despre


raporturile sau relaiile sintactice din fraz i
mijloacele de realizare (scriu titlul pe tabl), enun
obiectivele (pe scurt):
La sfritul orei, va trebui s tii:
s recunoatei raporturile/relaiile sintactice
din fraz;
s analizai propoziiile ce alctuiesc fraze,
innd cont de raporturile sintactice;
s identificai mijloacele de realizare a
raportului de coordonare;
Se prezint materialul faptic prin scrierea pe
tabl a urmtoarei fraze:
- De trei ori am fugit de la el nainte de
logodn1/ i m-am ntors la han2/, pn cnd,
btrnul5/, care vrea zor-nevoie3/ s m
ginereasc4/, a pus oamenii5/ de m-au prins6/ i
m-au dus legat cobz la un schit de munte7/.
(I.L. Caragiale)
Identificai raporturile de coordonare;

- scriu titlul n caiete;

- ascult;

Rspunsuri posibile:
ntre propoziiile 1i2 raport de
coordonare,
realizat
prin
conjuncie;
ntre propoziiile 6 i 7 raport
de
coordonare,
realizat
prin
conjuncie;

ACTIVITATEA DE NVARE
Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

- rspund i
noteaz;

EVALUARE

O1 s identifice
raporturile
sintactice, n
special cel de
coordonare;

O3 s

ntocmeasc
schema frazei;

-Rspund i noteaz;

- Formuleaz definiia i o noteaz;

- Reprezint schema;

P1 i 2P
T5
A3

O2 s rein c

aceste
raporturi/relaii
sunt marcate prin
anumite mijloace,
de obicei
gramaticale;

Exist raporturi de:


- coordonare;
- subordonare;
- interdependen?
Definii raportul sintactic de coordonare la
nivelul frazei:
Raportul de coordonare se stabilete ntre
dou propoziii de acelai fel principale
sau subordonate.
Reprezentai schema frazei:

6. Dirijarea
nvrii

A6 i 7A

CD4

Felul raportului de coordonare:


- juxtapunere (prin virgul)
Exemplu: Nu neleg, nu-mi dau seama ce l-a
determinat la aa ceva..
- jonciune (prin conjuncii i locuiunii
conjuncionale)
Exemplu: M mir i nu neleg cine te-a trdat.
Mijloacele de realizare al raportului de
coordonare:
- Juxtapunerea raport existent ntre:
a) Dou sau mai multe propoziii principale;
b) Dou sau mai multe propoziii secundare
(subordonate), de acelai fel sau diferite;
c) O parte de propoziie (principal sau
secundar) i o propoziie corespunztoare.
- Jonciunea prin conjuncii i locuiunii
conjuncionale:
copulative,
adversative,
disjunctive i conclusive.

- Noteaz n caiete;
- Elevii urmeaz schema realizat
de profesor (profesorul efectueaz o
schem a leciei pe tabl, pe care
elevii o vor urmrii)
- Elevii dau i alte exemple;

OBIECTIVE
OPERAIONALE

SECVENELE
LECIEI

ACTIVITATEA DE NVARE
Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

EVALUARE

Reinei:
Jonciunea :

a)

copulativ:

prin conjuncii coordonatoare

copulative (i, nici, ci i), locuiuni


conjuncionale coordonatoare (i, i;
precum i);
Exemple: M mir cine te-a invitat i cine te-a
informat.

b)

- Elevii noteaz, dnd atunci cnd li


se cer alte exemple referitoare la
jonciune (copulativ, adversativ,
disjunctiv i conclusiv);

adversativ: prin conjunciile coordonatoare

adversative (dar, iar, ci, ns);


Exemple: Am ncercat ns nu am reuit s iniiez
programul.

c)

disjunctive (sau, ori, fie);


Exemple: Societatea a contribuit l-a strngerea
fondurilor sau nu a contribuit?

O1 s sesizeze

corect raportul de
coordonare,
realizat prin
jonciune;

disjunctiv: prin conjuncii coordonatoare

6. Dirijarea
nvrii

d)

conclusiv: prin conjunciile coordonatoare

conclusive (deci, aadar) sau prin locuiunile


conjuncionale
coordonatoare
conclusive
(prin urmare, n concluzie, n consecin,
ca atare, va s zic).
Exemple: A reuit s-i administreze un
medicament puternic, deci se va vindeca.
Fia 1. Identificai raporturile de coordonare i
subordonare din textele urmtoare:
a) - M trezesc1/, deschid ochii2/ i / caut3/ s
m dumiresc4/ unde m aflu5/;
b) Numeroase sunt crrile Domnului1/, prin
urmare judec 2/i alege calea cea dreapt3/.
c) Numai cnd i alii din clas ncepur1/ s
bage de seam2/, doctorul se ridic de la locul
lui3/, se opri n faa bncii ntia4/ i ntinse
mna nspre locul acela, vorbind de departe5/.
Alctuii o fraz dup urmtoarea schem:

Rspunsuri posibile:
a) Coordonare ntre propoziiile 1,2 i 3; prop.
4,5 subordonare;
b) Coordonare ntre propoziiile 1,2 i 3;
c)Coordonare i subordonare;

A nceput dar nu a reuit s propun i s


dezbat aceast problem.

- scris i oral;

OBIECTIVE
OPERAIONALE

SECVENELE
LECIEI

ACTIVITATEA DE NVARE
Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

EVALUARE

O1 s recunoasc
raporturile
sintactice din
fraz;

O2 s explice

diferenele dintre
coordonare i
subordonare;

6. Dirijarea
nvrii

Fia 2: Precizai cum sunt realizate


raporturile dintre propoziiile ce alctuiesc
urmtoarele fraze?
a) Am pregtit totul, deci pot veni n orice zi.
b) Tu tii sau nu tii i atunci procedm astfel.
c) Cntau un cntec simplu ca pmntul
Eu i-a fi strns la piept pe-aceti flci
i le-a fi spus ntreaga mea mhnire.
(N. Labi)
d) Drago mndru ca un soare
A plecat la vntoare,
Ghioaga i sgeata lui
Fac pustiul codrului! (V. Alecsandri)
Fia 3: Analizai fiecare propoziie din frazele
de mai jos, stabilind raporturile sintactice i
mijloacele de realizare a acestora:
1. nvm1PP/ ca s tim.2CS/
2. Pentru mine e totuna1PP/ de-ai
nvat2SB/ sau n-ai nvat.3SB/
3. Tu mai las drumurile1PP/ i stai
lng mamuca,2PP/ de-i f evi3CS/ i
leagn copilul.4CS/ (I. Creang)
4. Cnta
aa de duios,1PP/
c-i
2CV
3SB
venea / s plngi. /
Formulai o fraz la nivelul creia raportul de
coordonare s fie realizat prin jonciune
adversativ.
V reamintesc c raportul de coordonare realizat
prin jonciune adversativ este caracterizat de
conjunciile coordonatoare dar, iar, ci, ns;
M-a suprat faptul c nu ai trecut pe la mine,
dar mi va trece cu siguran.

Rspunsuri posibile:
a) Raport de coordonare conclusiv;
b) Raport de coordonare disjunctiv
i copulativ;
c) Raport de coordonare copulativ;
- oral i scris;
d) Raport de coordonare, realizat
prin juxtapunere;
Rspunsuri posibile:
1. Raport de subordonare, realizat
prin conjuncia compus ca s;
2. Raport de coordonare disjunctiv
ntre prop. subiective 2 i 3;
3. Raport de coordonare copulativ
ntre propoziiile principale 1 i 2 i
prop. 3 i 4; raport de subordonare
ntre prop. 2 i 3;
4. Raport de subordonare ntre
prop. 1 i 2; ntre 2 i 3;

- oral i scris;

Rspunsul probabil:
Nu am reuit s ctig, ns voi
mai ncerca.

- oral i scris;

OBIECTIVE
OPERAIONALE

ACTIVITATEA DE NVARE

SECVENELE
LECIEI

Ce face profesorul?

7. Obinerea
performanei,
asigurarea
transferului

Fia 4. Identificai felul fiecrei propoziii din


frazele de mai jos, preciznd raporturile
existente ntre acestea:
a) - Tat, am crescut n palatele tale, m-am
plimbat n ast grdin de attea ori i am vzut
roade foarte frumoase n pomul din fundul
grdinii, dar n-am putut niciodat gusta din ele.
(P. Ispirescu)
b) Sttu o clip; i acoperi gura cu minile, ca
s nu ipe, se ntoarse pe loc i dispru.
(M. Sadoveanu)

8. Evaluare
final

O1 s

construiasc fraze;

9. Tema pentru
acas

Fac aprecieri privind participarea elevilor;


notez civa elevii, motivndu-le notele pe care leam acordat;
Construii cinci enunuri n care s utilizai
tipuri de raporturi sintactice realizate prin
jonciune; - obligatoriu
Formulai o fraz n care s utilizai raportul de
coordonare prin juxtapunere;- facultativ

10

Ce fac elevii?

EVALUARE

Elevii lucreaz exerciiul;


Rspunsuri posibile:
n fraza propus a) exist patru
propoziii principale, aflate n relaii
sintactice de coordonare prin
juxtapunere
(prin
virgul)
i
jonciune copulativ i adversativ;
n fraza propus b) exist cinci
propoziii
dintre
care
patru
propoziii principale, aflate n raport
de coordonare i una subordonat;

- Noteaz;

- oral i scris;

Das könnte Ihnen auch gefallen