Sie sind auf Seite 1von 6

DIDAKTIKI

PODSJETNIK
ZA NASTAVNIKE PRIPRAVNIKE
Podsjetnik sadri saetke ili citate bitnih
pojmova iz strune literature:
1. IZRADA IZVEDBENO-OPERATIVNOG PROGRAMA
2. PISANA PRIPREMA NASTAVNIKA-STRUKTURNE
KOMPONENTE NASTAVNOG SATA
3. NASTAVNI SADRAJI VREDNOVANJE I
OCJENJIVANJE

Koritena struna literatura:


1. Poljak V., Didaktika, K, Zagreb, 1980.
2. Jelavi F. , Didaktike osnove nastave, Naklada Slap,
Jastrebarsko, 1994.
3. Jelavi F., ur. Been, Osnove didaktike, N, Zagreb, 1993.
4. Turkovi I., Praenje, vrjednovanje i ocjenjivanje uenika u
praktinoj nastavi, Otvoreno sveuilite, Zagreb, 1996.
5. Turkovi I., Osnove metodike praktine nastave- 1. dio, N,
Zagreb, 1995.
6. Milat J., Pripremanje za nastavu, metodiki prirunik
7. Lui O. I Herceg I.. Osnove radne pedagogije, Otvoreno
sveuilite, Zagreb, 1997. (za nastavnike praktine nastave)

IZVEDBENI I OPERATIVNI PROGRAM

(UPUTE)
Vidjeti OBRAZAC kole.
OBRAZOVNI CILJEVI: (prema OKVIRNOM
programu)
OEKIVANA RAZINA POSTIGNUA OBRAZOVNIH
CILJEVA = ZADAE:
Preporuka uporabe rijei za pojedina podruja:
- KOGNITIVNO PODRUJE (spoznajno podruje,
intelektualne vjetine):
(znati; sluiti se; uspjeno itati i interpretirati tekst i pisane materijale;
pravilno se usmeno i pismeno izraavati; konkretizirati; meusobno
povezivati; znati nacrtati i analizirati sheme, dijagrame, grafikone;
upoznati zakonitosti; ovladati osnovnim pojmovima; znati primjenjivati;
razlikovati vrste; samostalno koristiti strunu literaturu; sluiti se
strojevima; sposobnost analize i primjene steenih znanja; .)

- AFEKTIVNO PODRUJE (odgojno, stavovi)


(razvijati odnos, stajalite prema neemu; logino zakljuivanje; sustavnost
u radu; vlastiti identitet u skladu s opeprihvaenim vrijednosnim
sustavom; urednost; dosljednost i istrajnost u radu; razvijanje tehnikog
miljenja; razvijanje ekoloke svijesti; .)

- PSIHOMOTORIKO PODRUJE (praktine vjetine)


(samostalno rjeavati i analizirati rezultate odreenih mehanikih
problema; manipulativna primjena steenih znanja; vjetina u rukovanju
alatom, strojevima, aparatima; .)

CILJEVI I ZADACI NASTAVE


OBRAZOVANJE - sustavno organizirano uenje zasnovano na
kognitivnoj (spoznajnoj) i psihomotornoj sferi linosti s ciljem da se:
steknu ZNANJA

steknu VJETINE

- prepoznavanja
- reprodukcije

- psihomotorne
- misaono-

(dosjeanja)
- rjeavanja
problema

verbalne
- socijalne
- senzorne
(osjetne)

Razviju/formiraju
SPOSOBNOSTI
- mentalne/intelektualne
- psihomotorne
- senzorne
- tjelesne

CILJ (SVRHA) NASTAVE je openita i saeta formulacija didaktike


intencije, a ZADACI nastave su konkretizacija tog cilja (svrhe)
ZADACI NASTAVE

POJAM

OBRAZOVNI
(kognitivno,
spoznajno
podruje)

Stjecanje
ZNANJA

INJENICE
- konkretnost, odnosno pojedinosti koje
je ovjek usvojio i trajno zadrao u
svijesti
GENERALIZACIJA
- pojmovi, pravila, naela, zakoni,
definicije, zakljuci, aksiomi, hipoteze,
formule, jednadbe,

FUNKCIONALNI
(psihomotoriko
podruje)

Razvijanje

SENZORNE ILI RECEPTIVNE


-vid, sluh, dodir, kretanje, napor,
MANUELNE ILI PRAKTINE
-vjetina u rukovanju alatom,
strojevima,aparatima,
SPOSOBNOSTI IZRAAVANJA
-govor, itanje, pisanje, crtanje,
matematiko izraavanje,

SPOSOBNOSTI

INTELEKTUALNE ILI MENTALNE


-snalaenje u novim prilikama,
rjeavanje problema, razboritost,
otroumnost,

ODGOJNI
(afektivno
podruje)

Usvajanje
- razvijanje pozitivnih osobina,tonost,
ODGOJNIH urednost,savjesnost,marljivost,kritinost
vrijednosti
, razvijanje kulture rada i radnih navika,
osjeaj osobnevrijednosti,odluivanje,
prihvaanje stajalita i argumenata
drugih,odnos prema imovini,

FORMULACIJE
-upoznati
-pokazati
-ukazati
-uoiti
-razumjeti
-pouiti
-nauiti
-razviti
-osposobiti
-usavriti
-jaati
-formirati
-uvjebati
-navikavati
-izgraivati
-izotriti
-izraavati
-misliti
-operirati,

-razvijati
-formirati
-odnositi se
-motivirati

OBLICI RADA U NASTAVI


(SOCIOLOKI OBLICI NASTAVE)
1.

FRONTALNI OBLIK RADA je zajedniki (isti) rad


svih uenika jednog odjeljenja. Naglaena je uloga nastavnika.

2.

GRUPNI (SKUPNI) RAD

- uenje u grupi
Uenici jednog razrednog odjela podijeljeni su u vie grupa (skupina) (3-7
uenika). Svaka grupa samostalno i izvorno savladava sadraj (gradivo)
uz posredno vodstvo nastavnika. Uenik ima vie mogunosti osobne
inicijative i aktivnosti. Grupe se mogu odrediti prema razliitim
mjerilima.

ARTIKULACIJA SATA grupnog rada:


1. uvod (to raditi, zato i kako)
2. formiranje grupa (prema cilju)
3. radni zadaci grupa
4. izravan rad uenika u grupama
5. izvjestitelj grupe o rezultatima rada
6. sinteza ukupnih rezultata evaluacija
3.

RAD U PARU meusobna suradnja dvaju uenika. Dobro je u


par sastaviti jednog boljeg i slabijeg uenika to doprinosi boljoj kvaliteti
rada. Nastavnik ima posredniku voditeljsku ulogu.

4.

INDIVIDUALNI RAD samostalno uenje pod nadzorom


(posredno ili neposredno) nastavnika. Samostalan rad mora biti osmiljen
u okviru zajednikih zadaa, te praen i valoriziran.

NASTAVNE METODE
( I. Turkovi )

1. VERBALNE METODE koriste ivu rije nastavnika


Metoda usmenog izlaganja
- pripovijedanje
- opisivanje
- objanjavanje
- obrazlaganje

1.2. Metoda razgovora dijaloka metoda


- intervju
- razgovor
- diskusija
- polemika

2. VIZUALNE METODE
Dokumentacijske uenik dolazi do znanja samostalnim radom na temelju
pisane i grafike dokumentacije.
Dokumentacijski materijali :
*udbenici, prirunici, asopisi
*enciklopedije
*informativne, laboratorijske i radne liste, tehniki crtei i dr.

2.2

Demonstracijske metode uenici posredstvom percepcije i


promatranjem upoznaju odreene predmete, pojave strojeve i
procese koje mu pokazuje nastavnik.
Nastavna sredstva koja se koriste u nastavnom procesu:
a)dinamina trodimenzionalna (strojevi, pokretni modeli)
-dvodimenzionalna (TV program, filmovi)
b)statina
- trodimenzionalna (alati, zbirke, uzorci, makete,)
-dvodimenzionalna (dijapozitivi, crtei, sheme,
skice,dijagrami, tablice,)

3. PRAKSEOLOKE METODE
Laboratorijska metoda uenici sami obavljaju promatranje i
eksperimentiranje u specijaliziranim uionicama, praktikumima ili
laboratorijima

Produkcijska metoda osnovna metoda rada u praktinoj nastavi.


Neposrednim sudjelovanjem u procesu proizvodnje uenici stjeu vjetine i
navike.

Das könnte Ihnen auch gefallen