Sie sind auf Seite 1von 14

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Profesor: Bulgac Artur
Tema: Instruciunea de atribuire.
Instruciunea de apel de procedur.
Instruciunea cu efect nul.
Instruciunea compus.
Tipul leciei: mixt
Nivelul de pregtire a clasei: mediu
Locul de desfurare: Laboratorul de informatic
Durata: 45 min.
Competene specifice:
CS1 - Translarea algoritmilor frecvent utilizai ntr-un limbaj de programare de
nivel nalt
CS2 Efectuarea experimentelor virtuale, rezolvarea problemelor de
activitate cotitian
i elaborarea de modele ale fenomenelor studiate,
folosind aplicaii, laboratoare i medii digitale educaionale; Interpretarea
rezultatelor obinute
Obiective operaionale:
La sfiritul leciei elevul va fi capabil s:
O1 compare destinaia instruciunilor aferente temei(de atribuire, apel de
procedur, apel nul i intruciunea compus ) cu ajutorul profesorului.
O2 aplice corect, la proiectarea algoritmilor, instruciunile aferent temei( de
atribuire, apel de procedur, apel nul i intruciunea compus ), din 4/5
exemple corecte, cu ajutorul profesorului.
O3 depisteze erorile care au fost ntilnite n algoritmii propui de profesor
astfel nct 8/10 s identifice corect propunnd variante de nlaturarea
acestor erori cu ajutorul manualului
Etapele leciei
Evocare

Reflecie

Activitatea profesorului
Momente organizatorice
Salut elevii.Notez
absenele. Se stabilete
linitea proprie activitii
didactice.
Reactualizarea
cunotinelor
Anun elevii de
promovarea unei
minievaluri n scopul
actualizrii cunotinelor
n mod scris.
Propun elevilor o list de
ntrebri din temele
precedente cu scopul de a
observa nivelul lor de
cunotine. n timpul
realizrii evaluarii de ctre
elevi, m conving c toate
calculatoarele sunt
conectate i sunt gata de

Resursel
e i
timpul
3min.

10min.
Resursele
:
Anexa 1

Activitatea elevilor
Elevii se linitesc i
ncep a-mi rspunde
la ntrebrile naintate
cu privin la
verificarea absenelor

Elevii rspund la
ntrebrile din Anexa 1

Realizarea
sensului

lucru.
Explicaia, lucrul cu
manualul, observaia
organizat
Scriu pe tabl tema de azi.
Anun obiectivele O1,O2,O3.
Explic succint
instruciunile:
De atribuire
Scriu pe tabl sintaxa
acestei instruciuni ndat
urmat de cteva exemple.
(Anexa 2.1)
Apel de procedur
Scriu pe tabl sintaxa
acestei instruciuni ndat
urmat de cteva exemle.
(Anexa 2.2)
Apel nul
Rog elevii sa-i expun
parerea ce ar putea
produce aceast
instruciune pornind nsi
de la denumirea acestuia.
ncerc a capta rspunsul,
susinut dac e nevoie de
mine, de la elevi. Dac n
decurs de o minut ei nu
i-au dat seama atunci
dau singur rspuns
scriindu-l pe tabl. (Anexa
2.3)
Instruciunea
compus
Scriu pe tabl sintaxa
acestei instruciuni ndat
urmat de cteva exemple.
(Anexa 2.4)
Problematizarea
mpreun cu elevii
alctuim un exemplu de
program care ar permite
sumarea a dou numere
ntregi introduse de la
tastatur. Rezultatul
obinut(suma acestor 2
numere) vor fi vizualizate
la monitor astfel: Suma
este: (a+b). Dac m-am
convins c elevii au neles
tema de azi, le propun s
elaboreze urmtorul
program: S se scrie un
program care ar permite
verificarea unui numr
dac este par.

15min.
Resursele
:
Tabla,
creta,
manualul,
conspect
ul reper

7min.
Resurse:
Calculato
rul cu
Mediul
Integrat
de
Dezvoltar
e Turbo
PASCAL
lansabil

n modul cel mai


linitit elevii pregtesc
manualul, caietul i
pixul. Scriu data, tema
i careva notie n
caiet. Elevii sunt
ateni la ceea ce se
vorbete i incearc
s intervin cu orice
ntrebri n scopul
nelegerii temei.

Elevii se apropie de un
calculator la care o s
rezolvm problema
dat astfel nct
tuturor s poat
vedea monitorul
calculatorului. n timp
ce culeg i explic
programul la
calculator, elevii i
fac notiele
respective.
Elevii se aeaz
linitit, n pereche, n
faa calculatoarelor

Reflecie

Propun elevilor o list de


algoritmi la care
intenionat sunt produse
careva greeli. Pentru
fiecare algoritm elevul va
trebui s depisteze aceste
erori aducnd diferite
argumente cu scopul de ashi apra raspunsul.
(Anexa 3). Propun elevilor
un set de programe care
necesit a fi
reconstituite(pe o foaie
este dat un program.
Fiecare parte a foii conine
cte o linie a programului)
Anexa 4.
Actualizez cunotinele noi
achiziionate de elevi
propunndui o serie de
ntrebri:
Ce ai studiat nou?
Cum nelegei
aceste instruciuni?
Notez elevii cei mai activi.
Anun tema de acas:
Anexa 4.It: 7,8

Extindere

6 min.

Elevii ncearc s se
ncadreze activ la
ceea ce se cere
argumentnd
rspunsul

4min.

Anexa 1:

2.

3.

4.

1.

5.

6.

7.
8.
9.
10.

1. Orice program pentru a ndeplini careva operaii are nevoie de mcar o

2. Operaie specific tipului de date caracter pentru returnarea poziiei unui


caracter n tabelul ASCII
3. Operaie a tipului de date ordinal care permite extragerea restului
mpririi la un numr
4. Partea declarativ i executiv fac parte dintr-un .
5. Cuvnt cheie specifice instruciunii IF n caz c se respect condiia
6. Tip de date a cror valori este cuprins ntre -32768 .. 32767
7. Cuvnt cheie care indic nceputul prii executive a programului
8. La sfritul oricrui program este prezent instruciunea : sfrit de
program
9. Parte a programului care poate fi lipsit de antet, dar poate specifica
momente cheie a programului
10.Writeln este o procedur predefinit care n rezultat produce ..

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
1. Orice program pentru a ndeplini careva operaii are nevoie de mcar o

2. Operaie specific tipului de date caracter pentru returnarea poziiei unui


caracter n tabelul ASCII
3. Operaie a tipului de date ordinal care permite extragerea restului
mpririi la un numr
4. Partea declarativ i executiv fac parte dintr-un .
5. Cuvnt cheie specifice instruciunii IF n caz c se respect condiia
6. Tip de date a cror valori este cuprins ntre -32768 .. 32767
7. Cuvnt cheie care indic nceputul prii executive a programului
8. La sfritul oricrui program este prezent instruciunea : sfrit de
program
9. Parte a programului care poate fi lipsit de antet, dar poate specifica
momente cheie a programului
10.Writeln este o procedur predefinit care n rezultat produce ..
Anexa 2:
Nr.
2.1

Denumire funcie
Instruciunea de
atribuire

2.2

Instruciunea de
procedur

2.3

Instruciunea de
efect nul
Instruciunea
compus

2.4

Exemplu
A:=b;
Zi:=Joi;
Pi:=3.14;
H:=15;
Writeln( Mesaj ); -Afieaz mesaj cu trecere din
rnd nou
Write(Mesaj); - Afieaz mesaj fr trecere din
rnd nou
Readln(<variabile>)
Readln;;;;;;; - 6 mulimi vide
...
Begin
<instruciuni>

<instruciuni>

End.

Anexa 3:
1.

2.

3.

Program eroare;
Begun;
Write(Buna ziua),
Readln(variabila);
Read(a);
Readln;
End.
Program eroare;
Begin
Write(Buna ziua);;;;;;;
Red(a);
End.
Program eroare;
Begin,
Write(Buna ziua);
Read(a);
Readln;
End.

Fi de lucru:
1. Elaborai un program care calculeaz aria cercului. De la tastatur se citete
raza cercului. Not: Numrul PI va fi declarat n antet n calitate de constant
cu aproximaia(22/7)
2. Elaborai un program care calculeaz lungimea cercului. De la tastatur se
citete raza cercului. Not: Numrul PI va fi declarat n antet n calitate de
constant cu aproximaia(22/7)
3. Elaborai un program care calculeaz suma a 5 numere introduse de la
tastatur. Not: Pentru punctaj maxim, folosii o instruciune repetitiv care
ar imita citirea a 5 numere i a calcula suma concomitent
4. Elaborai un program care citete de la tastatur un numr. La ecran se
afieaz ptratul numrului introdus i rdcina ptrat a acestuia 3 cifre
exactitate
5. Elaborai un program care citete de la tastatur un numr. La ecran se
afieaz crei cifre romane numrul introdus i aparine. Not: n caz c
numrul nu poate fi reprezentat printr-o cifr roman la ecran se afieaz:
Numrul introdus nu este o cifr roman
6. Elaborai un program care determin poziia unei drepte fa de cerc(secant,
tangent i exterioar fa de cerc). De la tastatur se citesc r i d, unde rraza cercului iar d distana de la centrul cercului fa de dreapt
7. Elaborai un program care determin poziia unui cerc fa de alt cer(secant,
tangent i exterior). De la tastatur se introduc razele cercurilor(r1,r2) i
distanele dintre centrele cercurilor d
8. Elaborai un program care citete de la tastatur numrul de ordine a zilei. La
ecran se afieaz denumirea zilei. Not: n caz c de la tastatur se introduce
un numr care nu este cuprins ntre 1-7 la ecran se afieaz : O astfel de zi
nu exist

1
Program aria_cercului;
const pi=22/7;
var r:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului:');
readln(r);
writeln('Aria cercului este: ',r*r*pi:0:2);
readln;
end.

2
Program lungimea_cercului;
const pi=22/7;
var r:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului:');
readln(r);
writeln('lungimea cercului este:
',2*pi*r:0:2);
readln;
end.

3
Program suma_numerelor;
var s,n,i:integer;
begin
s:=0;
for i:=1 to 5 do
begin
write('Introdu un numar:');
readln(n);
s:=s+n;
end;
writeln('Suma numerelor introduse este:
',s);
readln;
end.

4
Program
patratul_si_radacina_patrata_a_nr;
var n:integer;
begin
writeln('Introdu un numar: ');
readln(n);
writeln('Patratul numarului ',n,' este:
',n*n);
writeln('Radacina patrata a numarului ',n,'
este: ',sqrt(n):0:3);
readln;
end.

5
Program conversia_numerelor;
var n:integer;
begin
writeln('Introdu un numar: ');
readln(n);
if n=1 then writeln('I')
else
if n=5 then writeln('V')
else
if n=10 then writeln('X')
else
if n=50 then writeln('L')
else
if n=100 then writeln('C')
else
if n=500 then writeln('X')
else
if n=1000 then writeln('M')
else
writeln('Nu exista o astfel de cifra
romana');
readln;
end.

6
Program pozitia_dreptei_fata_de_cerc;
var r,d:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului: ');
readln(r);
writeln('Introdu distanta dreptei fata de
centrul cercului');
readln(d);
if d<r then writeln('Dreapta secanta')
else
if d=r then writeln('Dreapta tangenta')
else
writeln('Dreapta exterioara fata de
cerc');
readln;
end.

7
Program pozitia_a_doua_cercuri;
var r1,r2,d:integer;
begin
writeln('Introdu raza 1-ului cercului: ');
readln(r1);
writeln('Introdu raza cercului al 2-lea: ');
readln(r2);
writeln('Introdu distanta dintre centrele
cercurilor');
readln(d);
if d<r1+r2 then writeln('Secant')
else
if d=r1+r2 then writeln('Tangent')
else
writeln('Exterior');
readln;
end.