Sie sind auf Seite 1von 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 18. 03. 2014


Clasa: a IV-a
Unitatea de invatamant: SCOALA GIMNAZIALA SELARU
STRUCTURA SCOALA GIMNAZIALA GLOGOVEANU
Profesor invatamantul primar: Nica ( Necula) R Floriana

Aria curricular: Matematic si stiintele naturii


Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Fractii
Subiectul : Aflarea unei fractii dintr-un ntreg
Tipul leciei: predare- invatare-evaluare
Scopul: nsuirea algoritmului de calcul pentru aflarea unei fractii dintr-un intreg;

Formarea priceperilor i deprinderilor de a opera cu ntregi i cu fracii din ntregi, de


reprezentare grafic a fraciilor date;
Dezvoltarea gndirii logice.

Obiective de referin:
1.3- s utilizeze numere fracionare pentru a exprima diviziuni ale
ntregului;
4.3- s manifeste disponibilitate pentru a nva de la alii i a-i ajuta
pe ceilali n rezolvarea de probleme.
Obiective operaionale:
1.3. 1 s opereze cu terminologia matematic specific; obiectivul
se consider realizat dac fiecare elev opereaz corect cu cel puin
trei termeni matematici;
1.3.2 s respecte algoritmul de aflare a unei fracii dintr-un ntreg;
obiectivul se consider realizat dac fiecare elev reuete s opereze
cel puin cu uniti fracionare mici;
1.3.3 s opereze cu obiecte concrete pentru aflarea unei fracii dintrun ntreg; obiectivul se consider realizat dac fiecare elev reuete
s mpart ntregul n numrul de pri corespunztoare
4.3.1 s rezolve probleme cu mai mult de trei operaii; obiectivul se
consider realizat dac fiecare elev reuseste sa intuiasca operatiile de
rezolvare ;

RESURSE:
A. Metodologice :
1. strategia didactic : inductiv, semialgoritmic;
2. metode i procedee : conversaia, explicaia, problematizarea ,
exerciiul, observatia,aplicatii practice
3. mijloace didactice : fise de lucru, forme decupate, ghinde, o cutie cu ,
samburi, pietre,18 bomboane,

4. forme de organizare : frontal, in perechi, individual.


5. forme si tehnici de evaluare : observarea sistematic, aprecierea
verbal, proba scrisa
B. Durata: 50 minute.
C. UMANE : 18 elevi, cadrul didactic
D. Bibliografie :
tefan Pacearc, Mariana Mogo, (2006), Manual de matematic pentru clasa a IV-a,
Editura Aramis, Bucureti;
Dumitru Ana , Maria Liuza, Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Editura
Carminis, Pitesti;
Programa de matematic, clasele I IV.
Viorica Prial, Dumitru D. Prial, Cristian - George Prial, (2008), Culegere
auxiliar a manualelor; Teste de evaluare pentru coninutul obligatoriu, clasa a IV-a,
Editura Euristica, Iai;
Dumitru D. Prial, Viorica Prial, Cristian - George Prial, (2006), Culegere
pentru elevii claselor a III-a, a IV-a i ai colilor normale, Editura Euristica Iai

Desfasurarea activitatii
Etapele lectiei

Ob.o
p.

1. Moment

Asigur condiiile optime


pentru buna desfurare a
leciei: aerisirea slii de
clas, pregtirea
materialului didactic i
stabilirea linitii.

organizatoric
1

2. Verificarea
temei
Reactualizarea
cunotinelor
nsuite
anterior
5

Activitatea invatatorului

1.3.1

Verific temele elevilor


din punct de vedere
cantitativ i calitativ
(selectiv)
Invatatoarea face aprecieri
asupra aspectului temei i
a corectitudinii acesteia.

Activitatea elevilor

Se pregtesc pentru
nceperea orei de
matematic

Strategii didactice
Metofe si
Mijloace
procedee
didactice

Forme de
organizare

Conversatia

Frontal

Evaluare

Elevii citesc tema si se


corecteaza cu pix
verde

Frontal

Verific noiunile dobndite


anterior:
Un ntreg de l mpari
Pri egale tu s faci,
Ascult ghicitoarea.
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce- Rspund: fracia.
i?
Una sau mai multe
parti dintr-un intreg
Ce este fracia?
impartit in parti egale
Cum se citete linia de
se numeste fractie
fracie?
3

Plansa cu
ghicitoare
a
Conversatia Si
intrebari

Aprecier
i verbale

Individual

3.Activitate
aplicativ
practic
4

4.Captarea
ateniei
3

1.3.3

4.3.1

Cum se numete numrul


de deasupra liniei de
fracie?
Dar cel de sub linia de
fracie?
Cum scriem jumtatea i
sfertul unui ntreg sub
form de fracie?
Si cum li se mai spune
Prezentnd ntregi egali i
diferii (mere, ghinda,
samburi,coli de hrtie) scot
n relief fracii egale i
fracii diferite.
mpturind foaia de hrtie
n dou, n patru sau opt
solicit elevilor dup fiecare
mpturire s-mi spun ce
fracii egale au observat.

Supra ,pe
Numarator
Numitor
,
doime,patrime

Elevii lucreaz cu
diverse materiale i
obin fracii egale.
Elevii precizeaz
fraciile egale sesizate.

Demonstr fructe,
foi
a-ia
Exerciiul A4,ghind

Frontal

a ,samburi
planasa
cu fractii

Conversa
ia

Plansa cu
problema

Captarea ateniei se face Ascult


printr-o problema:
Numerele scrise sub forma
de fractie le intalnim in
viata de zi cu zi, chiar si
atunci cand vrem sa
impartim frateste ceva bun.
De aceia va propun o
problema :

Conversa
ia

Avem aceast cutie de


4

Frontal

Obsevat
ia
sistemat
ica

ciocolat. Pretul unei astfel


de cutii este de 18 lei. n cutie
sunt 18 buctele de ciocolat.
Cum putem afla ct cost o
bucat de ciocolat? nouo
bucti de ciocolat? Zece
bucti?
Dac pn la sfrsitul orei
vom nvta s aflm, n pauz
vom mprti cutia cu
bomboane.

5.Anunarea
temei i
obiectivelor
2
6. Dirijarea
nvrii
20

Scriu titlul leciei ,,Aflarea


unei fractii dintr-un
intregla tabla
i anunt obiectivele
urmrite.
1.3.1

1.3.2

Elevii sunt solicitati sa isi


aminteasca ;
- cate minute sunt
intr-o ora
- cate minute sunt
intr-o jumatate de
ora?
- Cate minute sunt
intr-un sfert de ora?
Dar in trei sferturi
de ora?
Se prezinta elevilor fractii
care reprezinta un intreg

Cutie cu
bomboane

Elevii isi noteaza in


caiete

Conversa
ia

Frontal

Explicaia Ceasul

Frontal

Elevii raspund:
60 min
30 min
15min
45 min

Observa
rea

Explicaia
Sunt ateni.

Scriu fraciile
reprezentative.

1.3.3

2 = 3 = 4
1=
2
3
4
Fracia care are la
numrtor i numitor
numere egale reprezint
un ntreg.
Pentru a afla o fractie dintr-un
intreg se explica elevilor ca
avem doua situatii, calcularea
unei singure unitati fractionare
dintr-un intreg 1/2 aflarea mai
multor parti dintr-un intreg 3/4
Se explica procedeul la tabla:
1/2 din 60 reprezinta
60: 2=30
3/4 din 60 se afla prin
doua operatii 60: 4=15,
15x3=45
1/4 din 60 reprezinta
60: 4= 15

Exerciiul Plansa

i nsuesc
explicaiile.
Explicaia
Exerciiul
Tabla

Frontal
Individual

Aprecier
i verbale

Scriu in caiete
Plansa cu ceasul

Scriu fraciile si
rezolva la tabla si in
caiete

Rezolvarea unor exercitii la


tabl: elevii vor iesi pe rnd,
vor extrage cte un biletel din
6

Exerciiul Tabla
Cos cu
biletele

Frontal
Individual

Aprecier
i verbale

1.3.2

1.3.3

cosul cu exercitii si-l


efectueaz la tabl.
Aflati folosind reprezentarile
prin desen acolo unde este
cazul.
a) din 24, 36, 50, 70, 84,
b) Un sfert din : 32, 44, 56, 60,
88
c) 3/6 din 36, 48, 60,72, 96.

Ev orala
Frontal

Elevii raspund: 1/18


7. Obtinerea
din 18 lei este egal cu
performantei
1 leu
2
4.3.1 Acum ca am invtata:Cat costa o 9/18 din 18 lei este
bomboana ? dar 9: dar 10?
egal cu 9 lei

Invatatoarea anunta ca
in pauza, elevii vor primii
bomboane pentru ca s-au
descurcat .

8. Asigurarea
1.3.1
feed-backului
1.3.2
3

. Se informeaza elevii
Elevii lucreaza in
asupra faptului ca
grup
urmatoarea sarcina
presupune operarea cu
materiale concrete pentru
aflarea unei fractii dintrun intreg si vor lucra in
perechi.
Veveritele dintr-o padure
au mancat multe alune si
au aruncat cojile peste tot
in loc sa le puna in
7

Exerciiul
Lucrul n Fie.
pereche
ghinde

Pe perechi Autoeva
lu-area

1.3.3
4.3.1

9. Evaluare
7

10.Incheiere
a activitii
3

1.3.2
4.3.1

locurile special amenajate.


Atunci padurarul s-a
hotarat sa le pedepseasca
si sa le dea doar 2/3 din
cele 12 alune care le erau
destinate.
Aflati cate alune vor
primi veveritele.
Fiecare pereche primeste
12 alune. Trebuie sa afle
numarul corect de alune pe
care il vor primi veveritele.
Fiecare elev primete o
fi de evaluare.

Rezolv fia de lucru.

Fac aprecieri asupra


activitii desfurate pe
parcursul orei i dau tema
pentru acasa: pag 73, ex 1
si 2 din manual.
*Daca timpul permite
elevii sunt solicitati sa
compuna o problema .

Elevii asculta si isi


noteaza tema pentru
acasa.

Exerciiul Fie

Individual

Ev scrisa

Aprecieri
verbale
individual
e si
frontale

ANEXA
PROBLEMA PRACTICA

Veveritele dintr-o padure au mancat multe alune si au


aruncat cojile peste tot in loc sa le puna in locurile special
amenajate. Atunci padurarul s-a hotarat sa le pedepseasca si
sa le dea doar 2/3 din cele 12 alune care le erau destinate.
Aflati cate alune vor primi veveritele!

Das könnte Ihnen auch gefallen