Sie sind auf Seite 1von 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Brechtje Kramer
Mentor
Liesbeth Keijsers
Klas
PEH15C
Datum
05-04-2016
Stageschool OBS de Graswinkel
Groep
6b
Plaats
Weert
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Beeldende vorming
Speelwerkthema / onderwerp: Picasso - Picasso portret maken
Persoonlijk leerdoel: - Ik wil leren om een groep te begeleiden, dit wil ik doen door in de les de leerlingen veel te helpen. Ze gaan zelftandig aan de slag en ik kan de
leerlingen begeleiden als dat nodig is.
- ik wil leren om de leerlingen betrokken te houden, dit wil ik doen door veel beeldmateriaal te laten zien. Ook doe ik dit door de leerlingen mee te laten denken en ze
zelfstandig te laten werken.
Lesdoel(en): - Tijdens de les leren de leerlingen reflecteren op werken van Evaluatie van lesdoelen: Ik ga mijn lesdoelen evalueren door aan het einde van de les
anderen, samen of alleen
te vragen steek je hand op als je weet wie Picasso is. Dan mogen leerlingen vertellen
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen vertellen wie Picasso is en wie dat is. Daarna vraag ik steek je hand op als je weet of kan uitleggen hoe zijn
uitleggen hoe zijn schilderijen eruit zien, samen of alleen.
schilderijen eruit zien. Dan mogen hier ook een paar leerlingen over vertellen. Zo weet ik
of mijn lesdoel behaald is (ik kijk naar wie zijn hand wel en niet opsteekt).
Kerndoel 54 en 55. Ze leren op het werk van anderen (en Picasso) te
reflecteren, zeggen wat ze ervan vinden. Daarna gaan ze er zelf mee aan
de slag om hun eigen emoties en gevoelens ermee uit te drukken.
Beginsituatie: Groepskenmerken
Vakkennis
De groep bestaat uit 25 leerlingen waarvan 13 jongens en 12 meisjes. De
Ik denk dat de leerlingen Picasso niet kennen. Ze hebben wel al leren tekenen en met
leerlingen hebben ongeveer n keer per week een handvaardigheid les. Ze
verf te werken. Ik denk dat de meeste leerlingen ook een portret kunnen maken. Ook
zijn gewend om zelfstandig te werken.
weten de leerlingen hoe ze moeten opruimen en waar alles moet. Ze zijn
handvaardigheid lessen gewend en ze zijn ook gewend om hun spullen zelf op te
ruimen. Ze gebruiken geen methode voor bvo. Ze weten het verschil tussen pastel
kleuren en felle kleuren.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

+- 5 min

Introductie

Ik vertel de leerlingen dat we een zelfportret


gaan maken, maar op een andere manier dan
normaal. Dan laat ik de PowerPoint van met de
werken van Picasso zien. Ik vertel dat we ook
zoiets gaan maken. Ik vertel wie Picasso is.
Dan kijken we nog eens naar de PowerPoint en
vertel ik waar de leerlingen op moeten letten als
ze naar zijn werken kijken (zie basisplan). Ik
vraag of er dingen zijn opgevallen en hoe ze dit
zelf zouden kunnen toepassen.

+- 5 min

Instructie

+- 30 min

Uitvoering

Ik vertel de leerlingen dat ze zelf aan de slag


gaan met een Picasso portret te maken. Het
moet een portret van je eigen hoofd zijn in
Picasso stijl. Je mag dit verder helemaal zelf
invullen. Er moeten verschillende vormen
voorkomen en verschillende (felle) kleuren. Ze
mogen dit doen met verf of met potlood boven
in de klas. Let bij potlood wel op dat de kleuren
fel genoeg zijn. Eerst moeten ze met potlood
het portret tekenen, daarna mogen ze het met
verf of potlood aanvullen/ inkleuren.
Als de leerlingen aan de slag zijn, loop ik rond
en help ik eventueel hier en daar. Ik geef wat
tips waar nodig. De schets van het portret kost
ongeveer tien minuten. Hier wil ik niet veel meer
tijd aan besteden, want anders komen de
leerlingen niet aan het aanvullen toe. Tijdens
het verven en inkleuren, veranderen er toch nog
veel dingen. Ik help eerst met de leerlingen die
gaan verven om daar alles goed op te starten.
Ik kijk hoe ze het doen en geef hier en daar wat
tips en complimentjes. Ik loop heen en weer
tussen de leerlingen die tekenen en zij die
verven. Ik trek zon 20 minuten uit voor het
verven en inkleuren. Dan gaan we alles
opruimen en laten we alles drogen.

De leerlingen luisteren eerst naar mij. Daarna gaan ze kijken - PowerPoint Picasso
naar de PowerPoint en gaan ze al een mening vormen en
zich dingen afvragen. Dan nemen ze de informatie op die ik
vertel over Picasso. Ze gaan nog eens naar zijn werken
kijken, maar dan met een andere insteek. Ze kijken naar de
dingen waar ik zei dat ze op moesten letten.
Kleurgebruik
Welke vormen zie je
Wat zijn de verhoudingen
Welke expressies/ uitdrukkingen zie je
Ze luisteren naar mijn instructie en hebben ze eventueel nog
vragen. Dan gaan ze leerlingen zelf aan de slag.

De leerlingen gaan zelf aan de slag. Ze beginnen met


tekenen. Als ze niet weten hoe ze moeten beginnen, kunnen
ze nog eens naar de plaatjes van de werken van Picasso
kijken. Daarna gaan ze zelf een schets maken. Als ze
hiermee klaar zijn gaan ze inkleuren en verven. Dan hebben
ze eventueel nog wat vragen. Als alles klaar is gaan de
leerlingen opruimen. Dit duurt ongeveer 5 minuten.

Dikker papier A4
Verf (die de
school heeft)
Kwasten
Zeilen voor
onder het papier
Potloden

+- 5 min

Nabeschou
wing

De portretten worden nabesproken. We gaan


kijken of we overeenkomsten en verschillen
vinden in de werken van elkaar. Ik vraag door.
Welke vormen heb je gebruikt? Waar heb je
toen aan gedacht? Wat heb je met de kleuren
gedaan?
Dan voer ik mijn evaluatie uit.

De leerlingen gaan reflecteren op elkaars werk. Daarna


gaan ze naar hun eigen werk kijken. Ze leggen uit hoe ze tot
dit zijn gekomen.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Das könnte Ihnen auch gefallen