Sie sind auf Seite 1von 4

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MELAYU

Tarikh : 16 FEB 2009


Hari : Isnin
Tahun: 2 Bestari

Bilangan murid: 28 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema / Tajuk : Mengisi Masa Lapang / Membaca Buku

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan memahami dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 ( i ) Menyebut perkataan yang mengandungi digraf, diftong, vokal

berganding dan konsonan bergabung dengan betul.

Fokus Sampingan :

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan


menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang
sesuai.

Aras 1 ( i ) Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang

sesuai.

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk

Aras 1 ( i ) Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul

dan tulisan yang cantik.


Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:


1. Menyatakan secara spontan maklumat yang mereka perolehi.

2. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

3. Menyatakan tiga isi penting daripada teks yang dibaca.

Sistem Bahasa :

Sintaksis – ayat Tanya


Morfologi – kata terbitan – Pengetahuan
Amalan
Pengisian Kurikulum:
Ilmu : Kajian Tempatan
Nilai : Kasih saying dan kerajinan
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Membuat kaitan dan perhubungan
Belajar Cara Belajar : Perbincangan
Bahan Bantu Mengajar :
Kertas sebak, kad perkataan,sampul surat,petikan teks
Pengetahuan Sedia Ada Murid :
Murid pernah mendapat maklumat tentang kepentingan membaca melalui
pengalaman dan bahan bacaan.
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

SET INDUKSI Membaca Buku 1. Guru mengedarkan sampul surat kepada


( 5 MINIT ) setiap orang pelajar. Bahan bantu:
2. Murid diminta untuk membuka sampul surat Sampul Surat
tersebut. Petikan teks
3. Murid diminta untuk memberitahu
guru,berkenaan dengan isi kandungan sampul sumbangsaran
surat tadi.
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 Teks: 1. Guru membuka teks tentang kepentingan
( 15 minit ) Membaca Buku membaca buku. Bahan bantu:
2. Murid diminta untuk membaca secara senyap.
3. Murid kemudiannya diminta untuk membaca Petikan teks
teks secara beramai-ramai.
4. Guru memilih murid secara rawak untuk
membaca teks secara individu.
5. Jika ada kesilapan, guru akan membetulkan
nya.
Langkah 2 Perbincangan kumpulan: 1. Guru membahagi murid kepada empat
( 15 minit) Mengenal pasti maklumat kumpulan.
penting 2. Setiap kumpulan dinamakan dengan nama- Teknik:
nama bunga.
3. Guru mengedarkan kertas sebak kepada setiap Perbicangan
kumpulan. kumpulan
4. Tamat waktu yang telah diperuntukan, wakil
kumpulan membentangkan hasil
perbincangan.
Langkah 3 Soal-jawab berdasarkan
( 15 minit ) senarai soalan yang 1. Guru bersoal-jawab dengan murid tentang
disediakan. maklumat yang diperoleh daripada teks.
1. Bagaimanakah 2. Guru memilih secara rawak murid yang akan Soal-jawab
cara Devi mengisi menjawab soalan yang diajukan secara lisan. secara lisan
masa lapang dia? 3. Murid lain akan diberi peluang untuk
2. Apakah mengulas jawapan rakan mereka.
kepentingan 4. Guru mencatat jawapan murid di papan tulis.
membaca?
3. Apakah kesannya
jika kita selalu
membaca di
tempat yang
gelap?
4. Siapakah yang
berbual dengan
Devi dalam
perbualan
tersebut?

Langkah 4 Tatabahasa: ayat Tanya 1. Guru mengedarkan kad tanya kepada


Contoh Ayat tanya setiap kumpulan.
( 10 minit ) 2. Setiap kumpulan diminta untuk membina Teknik:
ayat Tanya berdasarkan kata Tanya yang Perbincangan
mereka terima. kumpulan
3. Wakil kumpulan diminta untuk membaca
ayat Tanya yang telah mereka bina.
4. Murid yang lain diminta untuk Menjana idea
memberi perhatian.
5. Guru akan membimbing jika ada
kesalahan.
Penutup Rumusan 1. Guru membimbing murid untuk membuat
( 5 minit ) rumusan tentang pelajaran hari ini. Soalan edaran
2. Guru Mengedarkan latihan sebagai kerja
rumah.

REFLEKSI:

Das könnte Ihnen auch gefallen