Sie sind auf Seite 1von 30

UMARUL TIMPURILOR Prezentam tabloul timpurilor franceze si echivalentele lor romanesti.

Fiecare dintre aceste timpuri va fi discutat mai departe. Sunt incluse exemple cu cele trei grupe de verbe (er, ir, re) si conjugarile auxiliarelor tre si avoir.
Franceza Romana

Prsent (aimer): J'aime Imparfait: J'aimais Pass simple: J'aimai Pass compos: J'ai aim Futur simple: J'aimerai Futur proche (cu aller): Je vais aimer Futur antrieur: J'aurai aim Pass antrieur: J'eus aim Plus-que-parfait: J'avais aim Conditionnel prsent: J'aimerais Pass du conditionnel:

Present: Eu iubesc Imperfect: Eu iubeam Perfectul simplu: Eu iubii Perfectul compus: Eu am iubit Viitor: Voi iubi Viitor (apropiat): Voi iubi Viitor anterior: Voi fi iubit Perfect compus: Am iubit Mai mult ca perfect: Iubisem Conditional prezent: As iubi Conditional trecut:
Pagina 1

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

J'aurais aim Prsent du subjonctif: que j'aime Imparfait du subjonctif: que j'aimasse Pass du subjonctif: que j'aie aim Plus-que-parfait du subjonctif: que j'eusse aim

As fi iubit Conjunctiv prezent: sa iubesc Conjunctiv imperfect: sa fi iubit Conjunctiv trecut: daca as fi iubit Conjunctiv trecut: daca as fi iubit

Observatie: Cateva din timpurile verbelor frantuzesti nu au corespondente in limba romana si se traduc cu timpuri existente, in functie de context. TRE SI AVOIR Verbele tre (a fi) si avoir (a avea) sunt neregulate. Conjugarea lor este urmatoarea: tre: Indicatif Prsent: Je suis Tu es Il est Nous sommes Vous tes Ils sont Pass simple: Je fus Tu fus Il fut Imparfait: J'tais Tu tais Il tait Nous tions Vous tiez Ils taient Future: Je serai Tu seras Il sera
Pagina 2

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Nous fmes Vous ftes Ils furent Pass compos: J'ai t Tu as t Il a t

Nous serons Vous serez Ils seront Plus-que-parfait: J'avais t Tu avais t Il avait t

Nous avons t Nous avions t Vous avez t Ils ont t Literary Past Perfect: J'eus t Tu eus t Il eut t Nous emes t Vous etes t Ils eurent t Conditionnel Prsent: Je serais Tu serais Il serait Nous serions Vous seriez Ils seraient Pass: J'aurais t Tu aurais t Il aurait t Nous aurions t Vous auriez t Ils auraient t
Pagina 3

Vous aviez t Ils avaient t Future parfait: J'aurai t Tu auras t Il aura t Nous aurons t Vous aurez t Ils auront t

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Subjonctif Prsent: Que je sois Que tu sois Qu'il soit Que nous soyons Que vous soyez Qu'ils soient Subjonctif parfait: Que j'aie t Imperfect: Que je fusse Que tu fusses Qu'il ft Que nous fussions Que vous fussiez Qu'ils fussent Subjonctif parfait pass: Que j'eusse t

Que tu aies t Que tu eusses t Qu'il ait t Que nous ayons t Que vous ayez t Qu'il et t Que nous eussions t Que vous eussiez t

Qu'ils aient t Qu'ils eussent t Impratif Sois Soyons Soyez FOLOSIRE: Ca auxiliar, tre (a fi) este folosit cu: 1. Urmatoarele saisprezece verbe: aller arriver descendre a merge a ajunge a cobori partir passer rentrer a pleca a trece a se intoarce acasa
Pagina 4

singular, persoana a II-a persoana I plural persoana a II-a plural

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

devenir a deveni entrer monter mourir naitre EXEMPLE: Elle est arrive ce matin. Ea a sosit azi dimineata. Elle est ne hier. Ea s-a nascut ieri. 2. Cu toate verbele reflexive: Ils se sont lavs. 3. a intra a a urca a muri a se naste

rester

a ramane retourner sortir tomber venir a se intoarce a iesi a cadea a veni

Ei s-au spalat.

Cu verbe la diateza pasiva: Ils ont t reus. Ei au fost primiti.

NOTE: Anumite verbe pot folosi ca auxiliar fie tre fie avoir. Ca regula generala, auxiliarul avoir este folosit pentru exprimarea unei actiuni, in timp ce tre este folosit pentru a exprima starea sau conditia. J'ai crit un livre. C'est crit dans ce livre. Passer poate fi conjugat si cu avoir: Il a pass trois jours Paris. El a petrecut trei zile la Paris. Am scris o carte. Este scris in cartea aceasta.

Descendre, monter, rentrer, retourner si sortir se conjuga cu avoir in loc de tre cand sunt urmate de un complement direct. Les lves sont sortis de la salle. Les lves ont sorti leurs cahiers. Avoir: Prsent: Imperfect:
Pagina 5

Elevii au iesit din sala. Elevii au scos caietele lor.

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

J'ai Tu as Il a Nous avons Vous avez Ils ont Pass simple: J'eus Tu eus Il eut Nous emes Vous etes Ils eurent

J'avais Tu avais Il avait Nous avions Vous aviez Ils avaient Future: J'aurai Tu auras Il aura Nous aurons Vous aurez Ils auront Plus-que-parfait: J'avais eu Tu avais eu Il avait eu Nous avions eu Vous aviez eu Ils avaient eu Future Perfect: J'aurai eu Tu auras eu Il aura eu

Pass compos: J'ai eu Tu as eu Il a eu Nous avons eu Vous avez eu Ils ont eu Literary Past Perfect: J'eus eu Tu eus eu Il eut eu

Nous emes eu Nous aurons eu


Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 6

Vous etes eu Ils eurent eu Present Conditional: J'aurais Tu aurais Il aurait Nous aurions Vous auriez Ils auraient Prsent Subjunctive: Que j'aie Que tu aies Qu'il ait Que nous ayons Que vous ayez Qu'ils aient

Vous aurez eu Ils auront eu Past Conditional:

J'aurais eu Tu aurais eu Il aurait eu Nous aurions eu Vous auriez eu Ils auraient eu Imperfect Subjunctive: Que j'eusse Que tu eusses Qu'il et Que nous eussions Que vous eussiez Qu'ils eussent Past Perfect Subjunctive:

Present Perfect Subjunctive: Que j'aie eu Que tu aies eu Qu'il ait eu Que nous ayons eu Que vous ayez eu Qu'ils aient eu Impratif Aie

Que j'eusse eu Que tu eusses eu Qu'il et eu Que nous eussions eu Que vous eussiez eu Qu'ils eussent eu

persoana a II-a singular


Pagina 7

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Ayons Ayez FOLOSIRE:

persoana I plural persoana a II-a plural

Ca auxiliar, avoir este folosit: 1. Cu toate verbele tranzitive: Elle a appris sa leon. 2. Cu multe verbe intranzitive: Elle a din. Ea a servit masa. Ea a invatat lectia.

Elle avait din. Ea servise masa. 3. Cu toate verbele impersonale: Il a neig. Il avait neig. 4. A nins. Ninsese.

In formarea perfectului compus al verbelor tre si avoir: j'ai eu j'ai t Am avut Am fost PREZENT INDICATIV

Prezentul indicativ (Prsent de l'Indicatif) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: -er -e -es -e -ons -ez -ont EXEMPLE:
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 8

-ir -is -is -it -issons -issez -issent

-re -s -s ---ons -ez -ent

aimer - a iubi J'aime Tu aimes Il aime Nous aimons Vous aimez Ils aiment FOLOSIRE:

finir - a termina rendre - a inapoia Je finis Tu finis Il finit Je rends Tu rends Il rend

Nous finissons Nous rendons Vous finissez Ils finissent Vous rendez Ils rendent

Prezentul indicativ se foloseste pentru a exprima: 1. O actiune sau o stare prezenta: L'enfant joue dans le jardin. Copilul se joaca in gradina. 2. Un fapt general sau un adevar permanent: La terre est ronde. Pamantul este rotund. 3. O actiune obisnuita: Tous les matins, je me lve sept heures. In fiecare dimineata eu ma scol la ora sapte. 4. O actiune progresiva: Je lis le journal. Citesc ziarul. NOTA: Este folosit si ca 'prezent universal,' a carui semnificatie este extinsa nedefinit si asupra trecutului, si asupra viitorului: Pierre qui roule n'amasse pas mousse. Piatra care se rostogoleste nu lasa urme adanci. IMPERFECT INDICATIV
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 9

Imperfectul indicativului (Imparfait) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: grupa 1: -er -ais -ais -ait -ions -iez -aient EXEMPLE: aimer - a iubi J'aimais Tu aimais Il aimait Nous aimions Vous aimiez Ils aimaient FOLOSIRE: Imperfectul indicativ (Imparfait) este folosit pentru a exprima: 1. O actiune care se petrece in trecut: Le soleil se couchait. 2. Soarele apunea. finir - a termina rendre - a inapoia Je finissais Tu finissais Il finissait Je rendais Tu rendais Il rendait grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -issais -issais -issait -issions -issiez -issaient -ions -iez -aient -ais -ais -ait

Nous finissions Nous rendions Vous finissiez Ils finissaient Vous rendiez Ils rendaient

Doua actiuni care au loc in acelasi timp in trecut: Pendant que vous tiez en France, j'tais en Angleterre. In timp ce voi erati in Franta, eu eram in Anglia.

3.

O actiune care s-a repetat in trecut: Chaque anne, je passais l't la plage.

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Pagina 10

In fiecare an imi petreceam vara la plaja. PASS SIMPLE (TRECUTUL ISTORIC) Perfectul simplu (Pass simple) se formeaza adaugand la tema verbului terminatiile specifice: grupa 1: -er -ai -as -a -ames -ates -rent EXEMPLE: aimer - a iubi J'aimai Tu aimas Il aima finir - a termina rendre - a inapoia Je finis Tu finis Il finit Je rendis Tu rendis Il rendit Nous rendimes Vous rendites Ils rendirent grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -is -is -it -imes -ites -irent -is -is -it -imes -ites -irent

Nous aimames Nous finimes Vous aimates Ils aimrent FOLOSIRE: Vous finites Ils finirent

Perfectul simplu (Pass simple) se foloseste pentru a exprima o actiune care s-a facut intr-un moment precis al trecutului. Este folosit ca timpul naratiunii si este inlocuit in vorbirea obisnuita de perfectul compus (Pass compos). EXEMPLU: Soudain, quelqu'un frappa la porte. Deodata, cineva a batut la usa.

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Pagina 11

NOTA: Spre deosebire de timpul corespondent din limba romana, nu este folosit pentru actiuni intamplate cu putin timp in urma. In romaneste, in functie de context, se traduce prin perfectul compus sau cu perfectul simplu (acesta, mai ales in povestiri, romane, unde si in romaneste se foloseste acest timp al naratiunii). PASS COMPOS (PERFECTUL COMPUS) Perfectul compus (Pass compos) se formeaza cu verbul auxiliar (tre sau avoir) conjugat la prezent indicativ + participiul trecut al verbului de conjugat: J'ai donn Tu as donn Il a donn EXEMPLE: Il est all Dijon. El s-a dus la Dijon. Nous avons donn Vous avez donn Ils ont donn

Elle a visit sa sur Cologne. Ea a vizitat-o pe sora sa la Kln. NOTA: Verbele intranzitive formeaza perfectul compus cu tre. EXEMPLE: Je suis all(e) Tu es all(e) Nous sommes all(e)s Vous tes all(e)s

Il est all / Elle est alle Ils sont alls / Elles sont alles FOLOSIRE: Perfectul compus (Pass compos) exprima o actiune trecuta, desfasurata intr-un moment precis: Hier je suis all en ville. Ieri m-am dus in oras. FUTURE SIMPLE (VIITOR INDICATIV) Viitorul (Future simple) se formeaza cu desinentele specifice: grupa 1: -er -er-ai grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -ir-ai -r-ai
Pagina 12

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

-er-as -er-a -er-ons -er-ez -er-ont

-ir-as -ir-a -ir-ons -ir-ez -ir-ont

-r-as -r-a -r-ons -r-ez -r-ont

NOTA: de fapt, terminatiile sunt fara er, ir, r, ele adaugandu-se direct la forma intreaga de infinitiv. Pentru usurinta retinerii s-au folosit terminatiile de mai sus, care se adauga la radacina verbului, asa cum v-am obisnuit cu toate celelalte timpuri. EXEMPLE: aimer - a iubi J'aimerai Tu aimeras Il aimera finir - a termina rendre - a inapoia Je finirai Tu finiras Il finira Je rendrai Tu rendras Il rendra Nous rendrons Vous rendrez Ils rendront

Nous aimerons Nous finirons Vous aimerez Ils aimeront FOLOSIRE: Viitorul este folosit pentru a exprima: 1. O actiune care se va petrece in viitor: Ils arriveront trois heures. Ei vor sosi la ora trei. 2. O actiune care va incepe in viitor: Vous finirez Ils finiront

La confrence commencera lundi matin. Conferinta va incepe luni dimineata. 3. O intentie prezenta care va fi realizata in viitor: J'irai au march samedi matin.
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 13

Voi merge la piata sambata dimineata. NOTA: Limba franceza foloseste si un viitor format cu aller (a merge) + infinitivul. EXEMPLE: Je vais visiter mon oncle Paris. Voi vizita pe unchiul meu in Paris. Nous allons voyager Bordeaux par bateau. Vom calatori la Bordeaux cu vaporul. FUTURE ANTRIEUR (VIITOR PERFECT) Viitorul anterior (Futur antrieur) se formeaza cu viitorul auxiliarului (tre sau avoir) + participiul trecut. Numai auxiliarul este conjugat. Pentru verbele conjugate cu avoir, modelul este: J'aurai aim Nous aurons aim

Tu auras aim Vous aurez aim Il aura aim Ils auront aim

Pentru verbele intranzitive la care se foloseste auxiliarul tre, modelul este: Je serai all(e) Tu seras all(e) Il sera all Elle sera alle EXEMPLE: Elle aura fait ses achats. Ea isi va fi facut cumparaturile. J'aurai reu l'abonnement avant septembre. Voi fi primit abonamentul inainte de septembrie. FOLOSIRE:
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 14

Nous serons all(e)s Vous serez all(e)s Ils seront alls Elles seront alles

Viitorul anterior este folosit pentru a exprima: 1. O actiune care are loc inaintea unei alteia care trebuie terminata: Ds que j'aurai termin mon travail, je viendrai te voir. Indata ce voi fi terminat munca mea, voi veni sa te vad. 2. O ipoteza sau o prezumtie: Il aura sans doute fini bientt. El o fi terminat fara indoiala curand. Vous aurez sans doute mal entendu. Oti fi inteles fara indoiala gresit. 3. O actiune care se va termina la o data precisa in viitor: Ds le mois prochain, nous aurons termin ce projet. Incepand cu luna viitoare, vom fi terminat acest proiect. EXEMPLE: Elle aura rembours les clients. Ea o fi rambursat clientii. J'aurai trouv du travail avant septembre. Oi fi gasit de munca inainte de septembrie. PASS ANTRIEUR Perfectul trecut (Pass antrieur) este format cu verbul auxiliar conjugat la perfect simplu (Pass simple) + participiul trecut. Pentru verbele conjugate cu avoir, schema este: J'eus aim Nous emes aim

Tu eus aim Vous etes aim Il eut aim Ils eurent aim

Pentru verbele intranzitive care cer conjugare cu tre, schema este: Je fus all(e) Nous fmes all(e)s
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 15

Tu fus all(e) Vous ftes all(e)s Il fut all Ils furent alls

Elle fut alle Elles furent alles EXEMPLE: Au bruit qui eut lieu, la multitude fut confondue. La zgomotul care a fost, multimea a fost surprinsa. Vous etes crit des lettres. Ati scris scrisori. Ils eurent appris des langues trangres. Ei au invatat limbi straine. FOLOSIRE: Este folosit pentru a exprima: 1. O actiune trecuta urmata imediat de alta: Ds qu'il eut mang, il nous quitta. De indata ce mancase, el ne-a parasit. 2. O actiune care se petrece rapid: Ils furent vite arrivs. Ei au sosit repede. PLUS-QUE-PARFAIT Mai mult ca perfectul (Plus-que-parfait) se formeaza cu auxiliarul (tre sau avoir) la imperfect + participiul trecut. Doar auxiliarul este conjugat. Pentru verbele conjugate cu avoir, modelul este: J'avais aim Tu avais aim Il avait aim Nous avions aim Vous aviez aim Ils avaient aim

Pentru verbele intranzitive conjugate cu tre, modelul este:


Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 16

J'tais all(e) Tu tais all(e) Il tait all

Nous tions all(e)s Vous tiez all(e)s Ils taient alls

Elle tait alle Elles taient alles EXEMPLE: Ils avaient travaill pendant longtemps. Ei muncisera mult timp. Elles taient revenues. Ele se intorsesera. FOLOSIRE: Mai mult ca perfectul se foloseste: 1. Pentru a exprima o actiune trecuta (destul de recenta) sau pentru a istorisi o naratiune. Les diplomates avaient voyag en Russie. Diplomatii calatorisera in Rusia. 2. Pentru a exprima o actiune in trecut intrerupta de o alta actiune. Nous tions peine partis quand il commena pleuvoir. Abia plecaseram, cand a inceput sa ploua.

LE CONDITIONNEL
Are doua timpuri: Le prsent du conditionnel, care se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: grupa 1: -er -er-ais -er-ais -er-ait -er-ions grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -ir-ais -ir-ais -ir-ait -ir-ions -r-ais -r-ais -r-ait -r-ions
Pagina 17

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

-er-iez -er-aient

-ir-iez -ir-aient

-r-iez -r-aient

NOTA: De fapt, terminatiile sunt aceleasi pentru toate trei grupele de verbe si, ca si la viitor, ele se adauga la formele de infinitiv. EXEMPLE: aimer - a iubi J'aimerais Tu aimerais Il aimerait Nous aimerions finir - a termina rendre - a inapoia Je finirais Tu finirais Il finirait Je rendrais Tu rendrais Il rendrait

Nous finirions Nous rendrions Vous rendriez Ils rendraient

Vous aimeriez Vous finiriez Ils aimeraient Ils finiraient

Le parfait du conditionnel, care se formeaza cu auxiliarul (tre sau avoir) conjugat la conditionnel prsent + le participe pass. aimer / a iubi J'aurais aim Tu aurais aim Il aurait aim Nous aurions aim Vous auriez aim Ils auraient aim FOLOSIRE: Conditionalul este folosit pentru a introduce o ipoteza sau o supozitie. El poate exprima: 1. O actiune viitoare care poate interveni numai in anumite conditii: S'il tait forc de partir, nous le suivrions. Daca ar fi obligat sa plece, noi l-am urma.
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 18

aller / a merge Je serais all Tu serais all Il serait all Nous serions alls Vous seriez alls Ils seraient alls

2.

O actiune prezenta sau trecuta al carei rezultat depinde de o conditie nerealizata: Si j'avais de l'argent, j'achterais une nouvelle voiture. Daca as avea bani, as cumpara o masina noua. Si j'avais su, je serais venu plus tt. Daca as fi stiut, as fi venit mai repede.

3.

In fraze independente sau principale, poate exprima:

O ipoteza despre o actiune trecuta: Une fte aurait eu lieu au chateau. O sarbatoare ar fi avut loc la castel. O dorinta: Pourriez-vous vous dplacer? Ati putea sa va deplasati?

SUBJONCTIF
Spre deosebire de limba romana, conjunctivul este folosit de obicei in frazele subordonate, dar poate fi regasit si in cele principale. Conjunctivul are mai multe timpuri, dar cele mai uzuale sunt doua: Le prsent du subjonctif care se formeaza adaugand la tema verbului terminatiile specifice: grupa 1: -er -e -es -e -ions -iez -ent EXEMPLE: aimer - a iubi finir - a termina rendre - a inapoia
Pagina 19

grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -isse -isses -isse -issions -issiez -issent -ions -iez -ent -e -es -e

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

que j'aime que tu aimes qu'il aime que nous aimions que vous aimiez qu'ils aiment

que je finisse que tu finisses qu'il finisse que nous finissions que vous finissiez

que je rende que tu rendes qu'il rende que nous rendions que vous rendiez

qu'ils finissent qu'ils rendent

Le parfait du subjonctif se formeaza cu auxiliarul conjugat la prezent conjunctiv + participiul trecut. Numai auxiliarul este conjugat. aimer / a iubi que j'aie aim que tu aies aim qu'il ait aim aller / a merge que je sois all que tu sois all qu'il soit all

que nous ayons aim que nous soyons alls que vous ayez aim qu'ils aient aim que vous soyez alls qu'ils soient alls

In afara acestor timpuri frecvent folosite, mai sunt alte doua: L'imparfait du subjonctif, care se formeaza prin adaugarea la tema verbului a terminatiilor specifice: grupa 1: -er -asse -asses -at -assions -assiez -assent grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -isse -isses -it -issions -issiez -issent -isse -isses -it -issions -issiez -issent

NOTA: De retinut accentul circumflex pe vocala terminatiei la persoana a III-a singular.


Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 20

Le plus-que-parfait du subjonctif se formeaza cu auxiliarul (la imparfait subjonctif) + participiul trecut al verbului de conjugat. aimer - a iubi que j'eusse aim que tu eusses aim qu'il et aim que nous eussions aim aller - a merge que je fusse all que tu fusses all qu'il ft all que nous fussions alls

que vous eussiez aim que vous fussiez alls qu'ils eussent aim FOLOSIRE: Modul subjonctiv este folosit in propozitiile subordonate pentru a exprima o eventualitate, o ipoteza, o dorinta, o indoiala sau o urare. EXEMPLE: Nous y allons, qu'il le veuille ou non. Noi mergem acolo, fie ca el vrea sau nu. Je veux que vous fassiez cela. Eu vreau ca voi sa faceti asta. NOTE: Subjonctivul poate fi folosit si in propozitii principale sau in declaratii, afirmatii. EXEMPLU: Que Dieu vous bnisse. Sa va binecuvanteze Dumnezeu. PARTICIPIUL Participiul trecut se formeaza astfel: 1. Verbele in -er adauga la tema verbului (sau in locul terminatiei de infinitiv): Infinitiv: Participiu trecut: parler parl (a vorbi) (vorbit)
Pagina 21

qu'ils fussent alls

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Infinitiv: Participiu trecut:

manger (a manca) mang (mancat)

NOTA: Verbele neregulate tre si naitre au si ele participiul in '': Infinitive: Participiu trecut: Infinitive: Participiu trecut: 2. tre t (a fi) (fost)

naitre (a se naste) n (nascut)

Verbele in -ir formeaza participiul trecut in 'i': Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: choisir (a alege) choisi (ales)

grandir (a creste) grandi (crescut)

3.

Verbele in -re pot forma participiul trecut in mai multe moduri. Iata cateva exemple: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: nuire nui rendre rendu prendre pris teindre teint (a lua) (luat) (a stinge) (stins) (a hrani) (hranit) (a inapoia) (inapoiat)

Participiul trecut este folosit in timpurile compuse si la diateza pasiva; se mai pot folosi de asemenea ca adjective. In acest ultim caz se acorda in gen si numar cu substantivul pe care il determina. EXEMPLE: Ils ont crit des lettres. Ei au scris scrisori.
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 22

On lit trop rarement les mots crits. Se citesc rareori cuvintele scrise. Participiul prezent (cu exceptia verbelor tre, avoir si savoir) se formeaza prin indepartarea terminatiei -ons de la persoana I plural a prezentului indicativ si adaugand '-ant.' EXEMPLE: Infinitiv: regarder (a privi) (noi privim) (privind)

Persoana I plural: Participiu prezent: Infinitiv:

regardons regardant

vouloir

(a vrea)

Persoana I plural: Participiu prezent:

voulons (noi vrem) voulant (voind)

Participiile prezente ale verbelor tre, avoir si savoir sunt: Infinitiv: tre tant (fiind)

Participiu prezent: Infinitiv: avoir

Participiu prezent: Infinitiv: savoir

ayant

(avand)

Participiu prezent: FOLOSIRE:

sachant (stiind)

Participiul prezent are mai multe folosiri in franceza. Acesta poate servi ca: 1. Adjective, in care caz se acorda in gen si numar cu substantivul. un pome mouvant une conversation stimulante des jardins florissants des nouvelles surprenantes un poem emotionant o conversatie stimulatoare gradini infloritoare noutati surprinzatoare

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Pagina 23

2. Verbe care descriu o actiune periferica sau secundara. Aceasta constructie cere ca participiul sa ramana invariabil. en courant vers le march en faisant ceci et cela alergand catre piata facand asta si aia

Ils le reconduisirent en chantant. Ei l-au condus cantand. Un homme tenant une lampe la main s'avana vers moi. Un om tinand o lampa in mana avansa spre mine. NOTA: Participiul prezent poate fi introdus de prepozitia 'en' si folost in mod adverbial: Elle se sentait mal en voyageant par avion. Ea se simtea rau calatorind cu avionul. Nous avons fait le tour de Londres en assistant la confrence. Noi am facut turul Londrei asistand la conferinta. En dgustant le vin, ils ont t surpris. Degustand vinul, au ramas surprinsi. NOTA: In frazele participiale cu 'en', actiunea descrisa de participiu face referire intotdeauna la subiectul expresiei. AUXILIARE MODALE Verbele auxiliare modale sunt combinate cu infinitive pentru a exprima concepte ca posibilitate, necesitate sau obligatie: pouvoir a putea devoir vouloir falloir savoir a trebui a vrea a trebui a sti

Aceste verbe sunt neregulate si au prezentul indicativ prezentat mai jos: Infinitiv: pouvoir
Pagina 24

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Participiu prezent: Participiu trecut:

pouvant pu Nous pouvons Vous pouvez Ils peuvent

Je peux / puis (ca in puis-je) Tu peux Il peut Infinitiv: devoir devant d

Participiu prezent: Participiu trecut: Je dois Nous devons Tu dois Il doit Infinitiv:

Vous devez Ils doivent vouloir voulant voulu

Participiu prezent: participiu trecut: Je veux Tu veux Il veut Infinitiv:

Nous voulons Vous voulez Ils veulent savoir sachant su

Participiu prezent: Participiu trecut: Je sais

Nous savons

Tu sais Vous savez Il sait Ils savent

NOTA: Se include in lista verbelor modale si impersonalul 'falloir' (a trebui, a fi necesar). Acesta este folosit numai la persoana a treia. Infinitiv: falloir
Pagina 25

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Participiu prezent: Participiu trecut: Impersonal: EXEMPLE: Il faut que Il lui faut de l'argent

--------fallu il faut

Este necesar ca El are nevoie de bani VERBE REFLEXIVE

La VERBELE REFLEXIVE, subiectul este in acelasi timp obiectul actiunii exprimate. EXEMPLE: Il s'est assis. El s-a asezat. Je me lave les mains. Eu imi spal mainile. Verbele reflexive pot exprima actiunea care se reflecta asupra subiectului insusi. EXEMPLE: Je m'amuse Tu t'amuses Il/Elle s'amuse Nous nous amusons Vous vous amusez Ils/Elles s'amusent Ma distrez Te distrezi Se distreaza Ne distram Va distrati Se distreaza

NOTA: Pronumele obiect este inclus la imperativul verbelor reflexive: Amuse-toi! Amusez-vous! Amusons-nous! Distreaza-te! Distrati-va! Sa ne distram!

NOTA: Verbele reflexive se traduc ca atare in romaneste.


Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 26

Vous vous trompez. Comment t'appelles-tu? Dpche-toi!

Voi va inselati. Cum te numesti tu? Grabeste-te!

Cele mai comune verbe reflexive sunt: s'amuser s'appeler s'arrter s'asseoir se battre se blesser se brosser se coucher se dpcher a se distra, a se amuza a se numi a se opri a se aseza a se bate a se rani a se peria a se culca; a apune a se grabi

se dshabiller a se dezbraca s'en aller s'endormir s'ennuyer se facher s'habiller a se duce a adormi a se plictisi a se supara a se imbraca

se laver a se spala se lever a se trezi; a rasari (soarele) se marier se passer se plaindre se porter a se casatori a se intampla, a se petrece a se plange a se purta
Pagina 27

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

se promener se rappeler se raser se reposer se rveiller se sentir

a se plimba a-si aminti a se rade a se odihni a se trezi a se simti

se souvenir de a-si aminti de se taire se tromper se trouver a tacea a se insela a se gasi IMPRATIF Imperativul se foloseste pentru a exprima o comanda, un ordin, o cerere. Formele de imperativ deriva din prezentul indicativului. Persoane: a II-a singular (tu), prima plural (nous), si a II-a plural (vous/vous). Viens vite! Allons danser! Prenez garde! Vino repede! Sa mergem sa dansam! Fiti atenti! DIATEZA PASIVA DIATEZA PASIVA face diferenta intre sensurile anonime si obiective. Se foloseste si subiectul personal 'on' pentru diateza pasiva. EXEMPLE: Activ: Pasiv: Pasiv: Il a termin le contrat. El a terminat contractul. Le contrat est termin. Contractul s-a terminat. On a termin le contrat. S-a terminat contractul.

Diateza pasiva nu se foloseste foarte mult in franceza. De obicei se schimba ordinea intre subiect si complement sau subiectul este omis. Aceasta se formeaza cu tre + participiul trecut. Numai tre este conjugat. Formatii in diverse timpuri: Prezent:
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 28

Activ: Ils nous invitent. Pasiv: Nous sommes invits. Viitor: Activ: Ils nous inviteront. Pasiv: Nous serons invits. Imperfect: Activ: Ils nous invitaient. Pasiv: Nous tions invits. Perfect compus: Activ: Ils nous ont invits. Pasiv: Nous avons t invits. We have been invited. Mai mult ca perfectul: Activ: Ils nous avaient invit. Pasiv: Nous avions t invits. Fuseseram invitati. Viitor perfect:
Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro Pagina 29

Ei ne invita.

Noi suntem invitati.

Ei ne vor invita.

Noi vom fi invitati.

Ei ne invitau.

Eram invitati.

They invited us.

Ei ne invitasera.

Activ: Ils nous auront invit. Pasiv: Nous aurons t invits. Vom fi fost invitati. Ei ne vor fi invitat.

Uploadat de We Are Bored! www.boredomz.omforum.net Sursa: ScriTube.Ro

Pagina 30