## Are you sure?

This action might not be possible to undo. Are you sure you want to continue?

17-Apr-11

Md. Giasuddin

Foundat i on Desi gn Cal cul at i on of Tower Type 2DT6 For

Soi l Cat egor y-2

Submission

Status

Date

AUTHORITY NAME & SIGN DATE Paper Size Language Total Sheets

DESIGNED BY

Md. Giasuddin

17-Apr-11 For approval A4 English 13

CHECKED BY

Md. Giasuddin

For construction Scale : N/A

Revision

1st Sub.

APPROVED BY As Built

SUBMISSION SOUGHT

Document No. :

PGCB/230kV/TL/B-C/Lot-3/Des.Cal/Local/08

Designed By Description Approved By

EMPLOYER :

POWER GRID COMPANY OF

BANGLADESH LTD.

CONTRACTOR :

SANERGY CO.

NAME OF PROJECT :

DESIGN-BUILD AND TRUNKEY CONTRACT FOR CONSTRUCTION OF 230kV BIBYANA -

COMILLA TRANSMISSION LINE (LOT-3)

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Cont ent s Page No.

1. Gener al . 03

1. 1 Foundat ion Loads 03

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2

FOR BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

1.2 Geot echnical I nformat ion 03

1. 3 Foundat ion St rengt h Fact ors 03

1. 4 Fact ored Foundat ion Loads 03

1. 5 Codes & St andards Considered 03

1.6 Mat erial Propert ies 03

1.7 Geomet rical Dat a of t he Tower 2DT6 03

1. 8 Layout Plan Of t he Foundat ion 04

2. Resi dual Shear Cal cul at i on 04

3. Foundat i on Geomet r y 05

4 : Desi gn Cal cul at i on f or Pi l e 05

4. 1 - Pile Design Load Against Compressive Load 05

4.2 - Pile Design Load Against Uplift 05 g oad ga Up 05

4. 3 - Minimum Lengt h of Pile Group Against Uproot ing 05

4. 4 - Check for pile head deflect ion 06

4. 5 - Ult imat e St ress on Pile Sect ion 07

Sect i on- 5 : St r uct ur al Desi gn of Chi mney & Pi l e Cap 07

5.1 - Design of Chimney 07

5 2 D i f Pil C 08 5.2 - Design of Pile Cap 08

5. 2. 1. - Check Punching of cleat s 08

5.2.1.a Check For Compression 08

5.2.1.b Check For Uplift 08

5.2.2 - Check cap t hickness for Flexural Shear 08

5.2.3.- Check for posit ion of Piles 08

5.2.4 - Check for Bending Moment 09

5.2.5 - Reinforcement Calculat ion 09

5.2.5.1 - Bot t om Reinforcement 08

5.2.5.2 - Top Reinforcement 09

5.2.5.3 - Vert ical Reinforcement Around The pile cap 09

5.2.5.4 - Horizont al Reinforcement Around The pile cap 10

6 - St r uct ur al Desi gn of Pi l e 10

6. 1 Design of upper segment of pile 10

6. 1. 1 Design for Compression Plus Bending 10

6. 1. 2 Design for Tension Plus Bending 10

6.2 Calculat ion t o Find Point of Zero Moment in t he Pile 10

Annexure- 1 12

Annexure- 2 13

Giasuddin Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR

1. Gener al .

1. 1 Foundat i on Loads :

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

The objective of this generic design is to compute loads on individual pile top, length of fixity of pile and is to design pile, pile cap and chimney. If not

mentioned otherwise, values with suffices x, y and z indicate three global directions with outward positive.

F

z

( k N ) F

x

( k N) F

y

( k N)

3154.98 893.33 831.62

2840.17 893.33 831.62

1. 2 Geot echni cal I nf or mat i on:

I t ems

Max Compression Case

Max Uplift Case

Ul t i mat e Loads Al ong Gl obal Di r ect i on ( Pul l and Thr ust Ver t i cal )

Angle of Int. Friction, ø = 32 Degree

Soil Density = 18 kN/Cum.

Soil Submerged Density = 8 kN/Cum.

Frustum angle = 15 Degree; As per techinical specification

1. 3 Foundat i on St r engt h Fact or s :

2DL 2D1

Appl i ed Loadi ng Case

St r engt h Fact or

2D25 2DT6

1. 4. Fact or ed Foundat i on Loads.

Factored Loads by using Foundation Strength Factor from Appendix (7.A2),Volume 2 of 3

F ( k N ) F ( k N) F ( k N)

2DL, 2D1

1.35 1.23

Fact or ed Ul t i mat e Loads Al ong Gl obal Di r ect i on ( Pul l and Thr ust Ver t i cal )

2D25, 2DT6

For All Load Cases

I t ems F

z

( k N ) F

x

( k N) F

y

( k N)

4259.22 1206.00 1122.69

3834.23 1206.00 1122.69

1.5 Codes & St andar ds Consi der ed :

ACI

BS 8110

Max Long. Case in Uplift

Max Long. Case in Comp.

I t ems

1.6 Mat er i al Pr oper t i es and Cl ear Cover :

28 days cube strength of concrete for Pile; fc' = 30 Mpa.

28 days cube strength of concrete for Pile-Cap; fc' = 25 Mpa.

Corresponding cylinder strength of concrete for Pile-Cap; fc' = 21.25 Mpa.

Yield Strength Reinforcing Steel ;fy = 415 Mpa.

Concrete Clear Cover at top and sides of Cap & Column is = 50 mm.

Concrete Clear Cover for sides of Pile is = 75 mm.

Unit Weight of Concrete = 24 kN/Cum.

1.7 Geomet r i cal Dat a of t he Tow er 2DT6 :

Face Slope = Ø = 13.306 Degree.

Diagonal Slope = Ø = 18.493 Degree.

Md. Giasuddin Page 3 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

1. 8 Lay out Pl an Of t he Foundat i on

450 1800 1800 450

4

5

0

450 1800 1800 450

4

5

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4500

CP

4

5

0

4500

4

5

0

4500

4

5

0

4500

4

5

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

Layout Plan of Foundation

450 1800 1800 450

4

5

0

450 1800 1800 450

4

5

0

2. Resi dual Shear Cal cul at i on :

F

x l eg

F

yl eg

F

x Res

= F

x

- F

x l eg

F

yRes

= F

y

- F

yl eg

Max Compression Case 4259.22 1007.31 1007.31 1206.00 1122.69 198.69 115.38

Max Uplift Case 3834.23 906.80 906.80 1206.00 1122.69 299.20 215.89

Ver t i cal Loads

F

z

( k N )

I t ems

Resi dual Shear ( k N )

F

x

( k N) F

y

( k N)

Leg Shear ( k N ) = F

z

* Tano

Md. Giasuddin Page 4 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

3. Foundat i on Geomet r y :

Size of the column = 900 mmX900 mm.

Dia of the Pile, Dp = 600 mm.

h'' = 280.5 mm.

h' 400 h' = 400 mm.

f = 300 mm.

Pile Center to center Distance = 1800 mm.

Height of column, h = 700 mm.

Length/Width of the Cap, L/B = 4500 mm.

Cap Thickness, t = 1250 mm.

No. of Pile Per Leg = 8 Nos

Wei ght Cal cul at i on

Weight of Column, Wcol = 13.61 kNs.

Weight of Pad, Wpad = 607.5 kNs.

Weight of Superimposed Soil, Ws =109.35 kNs.

Bouyant Weight of Column, W'col = 7.94 kNs

Bouyant Weight of Pad, W'pad = 354.38 kNs

Bouyant Weight of Superimposed Soil, W's = 48.6 kNs

Loads on Pi l e t op :

Foundation Layout Detail Typical Pile Cap Section

For Max i mum Comp.

Resultant Compressive Load = Rzc =Fz+ 1.35*(Wcol+Wpad+Ws) = 5157.69 kNs.

Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.0 + FxRes*(t+h+h''-0.15) =376.12 kN.m

Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0.0 + FyRes*(t+h+h''-0.15) = 218.41 kN.m

For Max i mum Upl i f t :

Resultant Uplift = Rzt=Fz - W'col - W'pad - W's = 3423.31 kNs

Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.0 + Fxres*(t+h+h''-0.15) = 566.39 kN.m

Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0.0 + Fyres*(t+h+h''-0.15) = 408.68 kN.m

4 : Desi gn Cal cul at i on f or Pi l e :

Reaction of pile with applied vertical loads and biaxial bending moment can be expressed by the following equation:

y

V x

V 2 2

M *d1y

R M *d1x

R = ± ±

8 dix diy

∑ ∑

Where , d1x and d1y denote the distances from pile center to cap center along X or Y Direction. In this case d1x=d1y= 0.9 m.

6*1.8^2 = 19.44 Sqm.

4. 1 - Pi l e Desi gn Load Agai nst Compr essi v e Load :

Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by :

So Rcmax = 699.76 k Ns. ( Pile weight is to be considered during Pile schedule)

4.2 - Pi l e Desi gn Load Agai nst Upl i f t :

∑ ∑

= =

2 2

diy dix

y

zc x

Cmax 2 2

M *d1y

R M *d1x

R =

8 dix diy

+ +

∑ ∑

g g p

Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by :

So Rt max = 518.2 k Ns. ( Pile weight is to be considered during Pile schedule)

4. 3 - Mi ni mum Lengt h of Pi l e Gr oup Agai nst Upr oot i ng :

Soi l body t o Resi st Upl i f t

Say minimum length of pile =8 m

Depth of pile, d = 9.625 m. So a = d/2 = 4.813 m.

The base size of the soil frustum at the lowest point b' = 4.2m X4.2 m

The base size of the soil frustum at Mid Height ; b =4.979 m X4.979 m

Average Area = (4.2^2+4.979^2)/2 =21.22 sqm.

y

zt x

Tmax 2 2

M *d1y

R M *d1x

R =

8 dix diy

+ +

∑ ∑

Md. Giasuddin Page 5 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

So Frustum Volume = 21.22 * 4.8125 =102.12 cum

The upper soil volume = 4.979^2*4.813= 119.32 cum

Total soil Volume = 221.44 Cum

Total weight of soil body = 221.44*8=1771.52 kN

Skin resistance of pile group is Given by :

GL

Q =2*( ) * * L B H f +

Ks =1 ;( soil to soil co-efficient of earth pressure)

P

d

=yd, o = o= 32 Degree

y = Submerged Density of soil = 8 kN/Cum.

Pd =8 *9 625 = 77 kNs

a

su

s

Q =2*( ) * *

Where L and B are the overall length and width of pile group,

H is the depth of soil block and f is the unit skin friction

1

which is given by

2

s

s d

L B H f

fs K p Tano

+

=

Pd 8 9.625 77 kNs.

So fs = 24.06 kN/Sqm.

L= B = b' = 4.2 m and H = d = 9.625 m.

So Qsu = 3890.5 kNs

Allowable capacity (FS=1.5) = 3774.68 kNs

Resultant Uplift = 3423.31 kNs.

Whi ch i s l ess t han 3774.68 k Ns So OK.

Ultimate uplift capacity of pile group = Skin Resistance +

Submerged Weight of soil body = 5662.02kNs.

b

d

L

Whi ch i s l ess t han 3774.68 k Ns So OK.

4.4 - Check f or pi l e head def l ect i on:

For Max Compr essi on:

Fx = Leg Shear = 1007.31 kN

Fy = Leg Shear = 1007.31 kN

Passive resistance by Cap Only ( Same in x and y face)

135 47 kN

a

1

Passive resistance by Pile Cap is k γ*(1 55+0 30)*1 25*4 5 = = 135.47 kN

3.25

γ=Submerged density of soil =8 kN/Cum.

Net Fx = Leg Shear = 871.84 kN

Net Fy = Leg Shear = 871.84 kN

Vres=Sqrt.(871.84^2+871.84^2)=1232.97 kN

Lateral Load carried by a single Pile = 154.12 kN

b'

GL

Cap Top

3

0

0

p

1+sin

Where k = Co-efficient of passive earth pressure =

1-Sin

o

o

=

p

Passive resistance by Pile Cap is k γ*(1.55+0.30)*1.25*4.5 =

2

=

For Max Upl i f t :

Fx = Leg Shear = 906.8 kN

Fy = Leg Shear = 906.8 kN

Net Fx = Leg Shear = 771.33 kN

Net Fy = Leg Shear = 771.33 kN

Vres=Sqrt.(771.33^2+771.33^2)=1090.83 kN

Lateral Load carried by a single Pile = 136.35 kN

Desi gn shear car r i ed by a si ngl e Pi l e Qmax = 154.12 k N

Kp h

Cap Bot.

1

2

5

0

Desi gn shear car r i ed by a si ngl e Pi l e Qmax 154.12 k N

For fixed head pile depth of fixity is given by

L

f

/T = 2.15; (Ref. to figure no 2 , appendix C of IS: 2911) For fixed head piles .

K1 = 0.146 For Submer ged Medi um Dense Sand

Where ; 25742.96 Mpa = 257430 kg/sqcm.

636172.5 cm4 EI = 163769889855 kg.sqcm.

So T = 257.03 cm = 2.57 m

So depth of fixity, Lf = 5.53 m

Deflection, Y = Q*(Lf)^3/12EI = 1.326 cm. = 13.26 mm; Which is less than 25mm, So OK.

5

Where, 1 and T EI K =

4700 '

c

E f = =

4

64

d

I

r

= =

Kp h

Passive Pressure on Cap

Md. Giasuddin Page 6 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

4. 5 - Ul t i mat e St r ess on Pi l e Sect i on

For Max Compr essi on

For f i x ed head l ong pi l e :

Moment M=m.M

F

= 0.82*Q*Lf/2 =

For Max Compression M = 349.44 kN.m

For Max Uplift M = 309.15 kN.m

For Max Compr essi on.

Q = Hu = 154.12 kN.

So Mu = 349.44 kN.m

For Max Upl i f t

Q = Hu = 136.35 kN.

So Mu = 309.15 kN.m

Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e :

Compressive load = Rc = 699.76 kN

Uplift load = Rt = 518.2 kN

For Max Compression ultimate Moment , Mu = 349.44 kN.m

For Max Uplift ultimate Moment , Mu = 309.15 kN.m

Sect i on- 5 : St r uct ur al Desi gn of Chi mney & Pi l e Cap

5.1 - Desi gn of Chi mney :

Ultimate Compression = 4259.22 kN

50% of Ult. Compression = 2129.61 kN

Resi dual shear :

F

xmax

= 299.20 kN

F

ymax

= 215.89 kN

Resultant F

xy

= 368.96 kN

M = Fxy* 0.793 = 292.6 kN.m. 1 of 12 of dia. 20 mm y

P

u

= 2129610.00 N

M

u

= 292582755.1 N.mm

D = 900.00 mm

b = 900 mm

d' = 66 mm

d'/D = 0.073 mm

f

ck

= 25.0 Mpa

f

y

= 415.0 Mpa

P

u

/f

ck

bD =

0.105

M

u

/f

ck

bD

2

=

0.016

For the above values, graph ( see annexure-1 ) shows that no rebar is needed.

As per Code Min Rebar Required = 0.004*900^2 = 3240 mm2

Consider Bar Dia. 20 mm

Pr ovi de 12 nos 20mm di a.

Embedded Lengt h of Rebar .

C i t b i t d b th b i hi F 2129 61 kN

Column Section

Compression to be resisted by the rebars in chimney = Fz = 2129.61 kN

Total Nos. of reinforcement is 12 of dia 20 12mm.

As per BS 8110, Ultimate bond stress in compression bars u

u

is given by : u

u

=0.5√fc' Mpa

So Uu = 2.3 Mpa. So Development length ld required = 1228 mm.

Cap thgickness is = 1250 mm and Clear Cover at bottom = 75 mm

Let Chimney rebar rest on the bottom mesh of cap. So Embedded length provided = 1250-75-32 = 1143 mm which is more than requirement, so Ok.

s

d d

u

F

Development length l is given by : l = ;where o is the total perimeter of all rebars, Fs=Fz

u o

∑

∑

Md. Giasuddin Page 7 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5. 2 - Desi gn of Pi l e Cap :

5. 2. 1. - Check Punchi ng of cl eat s:

5.2.1.a Check For Compr essi on:

Ultimate Compression = 4259.22 kN

Compression to be carried by cleats = 50% of Comp.= 2129.61 kN

Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group. The size of cleats is 150X150X20 ; length 160 .

The Capacity P of each cleat is given by :

Where , b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm

t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm

r = Radius of fillet = 40 mm

Load Carried by each Cleat =0.5* Ccomp./16 = 133.1 kN

1/ 2

1.19 ' ( / 2)

.

1 19 '

c

y

P f b t r x

F

x t w r t

f

= + +

⎡ ⎤

= s ÷ ÷

⎢ ⎥

⎣ ⎦

w = width of angle shear connector = 150

( Ref. : Art.7.6.2, Design of Latticed Steel Transmission Structures; Published by The American Society of Civil Engineers)

x = 68.19 mm; So P = 537.47 k N > 133.1 k N So OK .

5. 2. 1. b Check For Upl i f t :

Ultimate Uplift = 3834.23 kN

Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group. The size of cleats is 150X150X20 ; length 160 .

Load carried by each cleat = 239 64 kN

1.19

c

f

⎣ ⎦

Load carried by each cleat = 239.64 kN

The Capacity P of each cleat is given by :

Where , b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm

t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm

r = Radius of fillet = 40 mm

w = width of angle shear connector = 150

x = 68.19 mm; So P = 537.47 k N > 239.64 k N So OK .

1/ 2

1.19 ' ( / 2)

.

1.19 '

c

y

c

P f b t r x

F

x t w r t

f

= + +

⎡ ⎤

= s ÷ ÷

⎢ ⎥

⎣ ⎦

5.2.2 - Check cap t hi ck ness f or Fl ex ur al Shear :

Total shear acting at a distance d/2 from the face of the column = 3*Rmax; Where Rmax=Rc or Rt whichever is larger.

Rmax = 699.76 kN

So Total Shear,Vc =2*699.76 =1399.52 kN

Where, b = 4500 mm

Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm , So d ( Outer Layer) = 1250-75-8 =1167 mm , where d is the effective depth of cap.

d ( I nner Layer ) = 1250- 75- 16 - 8 = 1151 mm

dave = ( 1167+ 1151 ) / 2 = 1159 mm dav e. = ( 1167+ 1151 ) / 2 = 1159 mm

So, Vc = Vc/bd = 0.27 Mpa

5.2.3.- Check f or posi t i on of Pi l es :

Distance from pile edge to pile cap edge, x = 200 mm

Distance from pile center to pile cap edge = 500 mm

Diameter of punching plane, y = 800 mm

AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.17√f'c Mpa. In present case which is coming 0.93 Mpa. This is greater than applied

stress so consideration is quite Ok.

Perimeter of punching plane = PI()*800 =2513 mm

So area of concrete to resist punching of pile = 2513*200 = 502600 Sq.mm

Punching stress developed = Rmax*1000/502600 = 1.39 Mpa

Where Rmax is the Maximum pile reaction = Rcmax = 699.76 kN

AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.34√f'c Mpa. In present case

which is coming 1.52 Mpa. This is greater than applied stress, 1.39 Mpa, so consideration is quite

Ok.

Md. Giasuddin Page 8 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5.2.4 - Check f or Bendi ng Moment :

So M

max

=3*R

max

*x' , Where x' = 1.350 m p

b

= 0.02187

M

max

= 1889.4 kN.m. p

max

= 0.75* p

b

= 0.01640194

Maximum moment acting at the face of the column=2*Maximum pile reaction*distance between pile center to column face.

f p ⎛ ⎞

b

' 600

ρ =0.85*0.85*

600

c

y y

f

f f +

290.70 mm Whi ch i s l ess t han d

pr ovi de

; so OK

5.2.5 - Rei nf or cement Cal cul at i on :

5.2.5.1 - Bot t om Rei nf or cement :

2

1 0.59 ...; 0.9

'

y

u y

c

f

M f bd Where

f

p

op o

⎛ ⎞

= ÷ =

⎜ ⎟

⎝ ⎠

(1 0.59 )

'

u

y

y

c

M

d

f

f b

f

p

op

. = =

÷

Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm , So d (Outer Layer) = 1250-75-8 = 1167 mm; where d is the effective depth of cap.

Compressive pile reactions will produce tension at the bottom of the cap.

Mdes = 1889.352 kN.m

Assuming depth of stress block, a = 22.7 mm

Area of steel, As = M*1000000/(0.9*fy*(d-a/2)) =4439 mm2.

( Ref . - Desi gn of concr et e st r uct ur e, By - Ni l son & Wi nt er ,Page 83 ,10t h Ed.)

d ( Inner Layer) = 1250 -75 -16 - 8 = 1151 mm

dmin = MIN( 1151,1167) = 1151 mm

42 Nos. of Dia. 16 mm along both dic.

Check for a

a = As* f y / ( .85* f c' * b) = 22.7 mm

Consideration is OK, So As = 4439 mm2.

But Min Rebar Required = 0.0015bt = 8437.5 mm2

Consider bar Size = 16 mm

So Nos. of Bars = 42 Nos

5.2.5.2 - Top Rei nf or cement :

Consider clear cover 50 and dia of Bar 16 mm , So d (Outer Layer) = 1250 -50-8 = 1192 mm

Where d is the effective depth of cap from Cap Bottom to Rebar center at Top.

Tensile pile reactions will produce tension at the top of the cap.

So Mu= 2*Rt*x' , Where x' = 1.35 m 42 Nos. of Dia. 16 mm along both dic.

Mdes = 1399.14 kN.m

Assumi ng dept h of st r ess bl ock , a = 16. 4 mm

d = Mi n( 1192,1176) = 1176 mm

d ( I nner Layer ) = 1250 - 50- 16 - 8 = 1176 mm

Cap Reinforcement Plan at Bottom

Area of steel, As = M*1000000/(0.9*fy*(d-a/2)) = 3208 mm2

( Ref . - Desi gn of concr et e st r uct ur e, By - Ni l son & Wi nt er ,Page 83 ,10t h Ed.)

Consi der at i on i s OK, So As = 3208 mm2

Min Rebar Required = 0.0015bt = 8437.5 mm2

Consider bar Size = 16 mm

So Nos. of Bars = 42 Nos

a = As* f y / ( .85* f c' * b) = 16.4 mm

Check for a

5. 2. 5. 3 - Ver t i cal Rei nf or cement Ar ound The pi l e cap :

Total uplift to be resisted by the vertical rebars around the pile cap = Fz = 3834.23 kN

So As = Fz*1000/0.7/Fy = 13198.73 mm2

Total Nos. of top reinforcement is 168 whose total area is 33778 mm2.

So if all top bars are bent downwards this will be good enough for uplift.

As per BS 8110, Ultimate bond stress in tension bars uu is given by : Uu = 0.4√fc' = 1.84 Mpa

So Development length ld required = 247 mm

Provide all top bars bent downwards for the hal f dept h of the cap.It will be suffient for development length.

Cap Reinforcement Plan at Top

s

d

u

F

Development length ld is given by : l = ;where o is the total perimeter of all rebars, Fs=Fz

u o

∑

∑

Md. Giasuddin Page 9 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5. 2. 5. 4 - Hor i zont al Rei nf or cement Ar ound The pi l e cap :

Provide 5 nos. of 10mm dia bar around the cap distributed along the whole depth with 300 mm lapping at the joint.

6 - St r uct ur al Desi gn of Pi l e

Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e : Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e :

Compressive load = Rc = 699.76 kN

Uplift load = Rt = 518.2 kN

Ultimate Moment For Maximum Compression , Mu = 349.44 kN.m

Ultimate Moment For Max Uplift , Mu = 309.15 kN.m

6. 1 Desi gn of upper segment of pi l e

6.1.1 Desi gn f or Compr essi on Pl us Bendi ng g p g

Pile diameter, h = 600 mm

A

c

= r/4h

2

= 282743.3 Sqmm.

v

c

= 1.5

Pile Section at Upper Segment

1.5

1.5

1.5

c

c c

c

c c

tot y c

c c

N

f A

M

f A h

A f

A f

v

v

v

µ

v

u

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

N = Normal Load = 699760.00 N

f

c

= 30.00 MPa

M = Moment = 349440000.00 N.mm

so v = 0.082

And µ = 0.069

For above values of v & µ u = 0.2 ( From chart of Annexure-2 )

So A

tot

= 1.5uA

c

f

c

/v

c

f

y

= 4087.9 Sqmm.

Rebar Dia = 25 mm

Pile Section at Lower Segment

So Nos. of Bar = 9 Nos.

6. 1. 2 Desi gn f or Tensi on Pl us Bendi ng

N = Normal Load = 518200.00 N

f

c

= 30.00 MPa

M = Moment = 309150000.00 N.mm

so v = 0.061

And µ = 0.061

For above values of v & µ u = 0.28 ( From chart of Annexure-2 )

Hu

So A

tot

= 1.5uA

c

f

c

/v

c

f

y

= 5723.0 Sqmm.

Rebar Dia = 25 mm

So Nos. of Bar = 12 Nos.

Provide 13 nos. of dia. 25mm.

Length of fixity is 5.53 meter. ( Ref. to clause4.4 - Check for pile head deflection: )

6. 2 Cal cul at i on t o Fi nd Poi nt of Zer o Moment i n t he Pi l e

For safe dissipation of moment at the point of fixity designed rebar is extended by 1.97 meter

below the point of fixity. Hence length of upper segment of the pile is 7.5 meter.

S

e

g

m

e

n

t

L

e

n

g

t

h

o

f

p

i

l

e

3.25

Hu ( for Uplift ) = 136.35 kN

So Moment =-0.1 at a distance 7.237 m from Pile Top

Since Tension plus Bending combination requires more reinforcement than that of compression

plus bending combination, Uplift case is taken into consideration.

p

1+sin

Where k = Co-efficient of passive earth pressure =

1-Sin

o

o

=

Kp h

h

=

1

s

t

Passive Pressure on Pile

p

1

Moment at aheight is * k γh*h*Pile Dia*h/3 =0.0

2

u

h H h = ÷

Md. Giasuddin Page 10 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

h = 7.237 m and Pile Dia = 0.6 m

Upper segment considered = 7.5 meter

Rebar Requi r ement t o Resi st Tensi l e f or ce :

Acting tension at any point = Tension at pile top - Frictional Resistance by Soil

Skin Friction is given by = 0.5*K

s

*P

d

*tand*A

s

(h should be measured from GL but 1st segment of pile is

considered Conservatively)

g y

s d s

Where; K

s

=0.7, d= o = 32 Degree

Submerged Density of soil = 8 KN/Cum

Pd=7.5 *8 = 60 kN/Sqm

As=PI()*0.6*7.5 = 14.14 Sqm

So, Frictional Resistance by soil=0.5*0.7*60*Tan15*14.14 = 185.55 kN

Net Tension at the point = 518.2 - 185.55 = 332.65 kN

Tensile Force to be resisted = 332650 N

Consider no tension to be resisted by concrete that means all tensile forces shall be resisted by rebar only.

Yield Strength of Rebar = 415 Mpa

So Tensile Strength Can be considered as = 0.7*415=290.5 Mpa

So Rebar area required to resist Tensile force = 332650 / 290.5 = 1146 mm2

Minimum Rebar for pile section is = 0.004*X-Sectinal area of pile = 1131 mm2.

6 nos. of dia 16 mm for the lower segment is ok from structural point and minimum requirement as well.

Md. Giasuddin Page 11 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

Annex ur e- 1: Rei nf or cement Char t f or Chi mney

Md. Giasuddin Page 12 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 2 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 2 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

Annex ur e- 2: Rei nf or cement Char t f or Pi l e

Md. Giasuddin Page 13 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

1st Subm. 17-Apr-11

Md. Giasuddin

Foundat i on Desi gn Cal cul at i on of Tower Type 2DT6 For

Soi l Cat egor y-3

Submission

Status

Date

AUTHORITY NAME & SIGN DATE Paper Size Language Total Sheets

DESIGNED BY

Md. Giasuddin

17-Apr-11 For approval A4 English 13

CHECKED BY

Md. Giasuddin

For construction Scale : N/A

Revision

1st Sub.

APPROVED BY As Built

SUBMISSION SOUGHT

Document No. :

PGCB/230kV/TL/B-C/Lot-3/Des.Cal/Local/09

Designed By Description Approved By

EMPLOYER :

POWER GRID COMPANY OF

BANGLADESH LTD.

CONTRACTOR :

SANERGY CO.

NAME OF PROJECT :

DESIGN-BUILD AND TRUNKEY CONTRACT FOR CONSTRUCTION OF 230kV BIBYANA -

COMILLA TRANSMISSION LINE (LOT-3)

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Cont ent s Page No.

1. Gener al . 03

1. 1 Foundat ion Loads 03

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3

FOR BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

1.2 Geot echnical I nformat ion 03

1. 3 Foundat ion St rengt h Fact ors 03

1. 4 Fact ored Foundat ion Loads 03

1. 5 Codes & St andards Considered 03

1.6 Mat erial Propert ies 03

1.7 Geomet rical Dat a of t he Tower 2DT6 03

1. 8 Layout Plan Of t he Foundat ion 04

2. Resi dual Shear Cal cul at i on 04

3. Foundat i on Geomet r y 05

4 : Desi gn Cal cul at i on f or Pi l e 05

4. 1 - Pile Design Load Against Compressive Load 05

4.2 - Pile Design Load Against Uplift 05 g oad ga Up 05

4. 3 - Minimum Lengt h of Pile Group Against Uproot ing 05

4. 4 - Check for pile head deflect ion 06

4. 5 - Ult imat e St ress on Pile Sect ion 07

Sect i on- 5 : St r uct ur al Desi gn of Chi mney & Pi l e Cap 07

5.1 - Design of Chimney 07

5 2 D i f Pil C 08 5.2 - Design of Pile Cap 08

5. 2. 1. - Check Punching of cleat s 08

5.2.1.a Check For Compression 08

5.2.1.b Check For Uplift 08

5.2.2 - Check cap t hickness for Flexural Shear 08

5.2.3.- Check for posit ion of Piles 08

5.2.4 - Check for Bending Moment 09

5.2.5 - Reinforcement Calculat ion 09

5.2.5.1 - Bot t om Reinforcement 08

5.2.5.2 - Top Reinforcement 09

5.2.5.3 - Vert ical Reinforcement Around The pile cap 09

5.2.5.4 - Horizont al Reinforcement Around The pile cap 10

6 - St r uct ur al Desi gn of Pi l e 10

6. 1 Design of upper segment of pile 10

6. 1. 1 Design for Compression Plus Bending 10

6. 1. 2 Design for Tension Plus Bending 10

6.2 Calculat ion t o Find Point of Zero Moment in t he Pile 10

Annexure- 1 12

Annexure- 2 13

Giasuddin Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR

1. Gener al .

1. 1 Foundat i on Loads :

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

The objective of this generic design is to compute loads on individual pile top, length of fixity of pile and is to design pile, pile cap and chimney. If not

mentioned otherwise, values with suffices x, y and z indicate three global directions with outward positive.

F

z

( k N ) F

x

( k N) F

y

( k N)

3154.98 893.33 831.62

2840.17 893.33 831.62

1. 2 Geot echni cal I nf or mat i on:

I t ems

Max Compression Case

Max Uplift Case

Ul t i mat e Loads Al ong Gl obal Di r ect i on ( Pul l and Thr ust Ver t i cal )

Angle of Int. Friction, ø = 30 Degree

Soil Density = 17 kN/Cum.

Soil Submerged Density = 7 kN/Cum.

Frustum angle = 15 Degree; As per techinical specification

1. 3 Foundat i on St r engt h Fact or s :

2DL 2D1

Appl i ed Loadi ng Case

St r engt h Fact or

2D25 2DT6

1. 4. Fact or ed Foundat i on Loads.

Factored Loads by using Foundation Strength Factor from Appendix (7.A2),Volume 2 of 3

F ( k N ) F ( k N) F ( k N)

2DL, 2D1

1.35 1.23

Fact or ed Ul t i mat e Loads Al ong Gl obal Di r ect i on ( Pul l and Thr ust Ver t i cal )

2D25, 2DT6

For All Load Cases

I t ems F

z

( k N ) F

x

( k N) F

y

( k N)

4259.22 1206.00 1122.69

3834.23 1206.00 1122.69

1.5 Codes & St andar ds Consi der ed :

ACI

BS 8110

Max Long. Case in Uplift

Max Long. Case in Comp.

I t ems

1.6 Mat er i al Pr oper t i es and Cl ear Cover :

28 days cube strength of concrete for Pile; fc' = 30 Mpa.

28 days cube strength of concrete for Pile-Cap; fc' = 25 Mpa.

Corresponding cylinder strength of concrete for Pile-Cap; fc' = 21.25 Mpa.

Yield Strength Reinforcing Steel ;fy = 415 Mpa.

Concrete Clear Cover at top and sides of Cap & Column is = 50 mm.

Concrete Clear Cover for sides of Pile is = 75 mm.

Unit Weight of Concrete = 24 kN/Cum.

1.7 Geomet r i cal Dat a of t he Tow er 2DT6 :

Face Slope = Ø = 13.306 Degree.

Diagonal Slope = Ø = 18.493 Degree.

Md. Giasuddin Page 3 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

1. 8 Lay out Pl an Of t he Foundat i on

450 1800 1800 450

4

5

0

450 1800 1800 450

4

5

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4500

CP

4

5

0

4500

4

5

0

4500

4

5

0

4500

4

5

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

4

5

0

0

900

9

0

0

1

8

0

0

1

8

0

0

Layout Plan of Foundation

450 1800 1800 450

4

5

0

450 1800 1800 450

4

5

0

2. Resi dual Shear Cal cul at i on :

F

x l eg

F

yl eg

F

x Res

= F

x

- F

x l eg

F

yRes

= F

y

- F

yl eg

Max Compression Case 4259.22 1007.31 1007.31 1206.00 1122.69 198.69 115.38

Max Uplift Case 3834.23 906.80 906.80 1206.00 1122.69 299.20 215.89

Ver t i cal Loads

F

z

( k N )

I t ems

Resi dual Shear ( k N )

F

x

( k N) F

y

( k N)

Leg Shear ( k N ) = F

z

* Tano

Md. Giasuddin Page 4 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

3. Foundat i on Geomet r y :

Size of the column = 900 mmX900 mm.

Dia of the Pile, Dp = 600 mm.

h'' = 280.5 mm.

h' 400 h' = 400 mm.

f = 300 mm.

Pile Center to center Distance = 1800 mm.

Height of column, h = 700 mm.

Length/Width of the Cap, L/B = 4500 mm.

Cap Thickness, t = 1250 mm.

No. of Pile Per Leg = 8 Nos

Wei ght Cal cul at i on

Weight of Column, Wcol = 13.61 kNs.

Weight of Pad, Wpad = 607.5 kNs.

Weight of Superimposed Soil, Ws =103.28 kNs.

Bouyant Weight of Column, W'col = 7.94 kNs

Bouyant Weight of Pad, W'pad = 354.38 kNs

Bouyant Weight of Superimposed Soil, W's = 42.53 kNs

Loads on Pi l e t op :

Foundation Layout Detail Typical Pile Cap Section

For Max i mum Comp.

Resultant Compressive Load = Rzc =Fz+ 1.35*(Wcol+Wpad+Ws) = 5150.22 kNs.

Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.0 + FxRes*(t+h+h''-0.15) =376.12 kN.m

Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0.0 + FyRes*(t+h+h''-0.15) = 218.41 kN.m

For Max i mum Upl i f t :

Resultant Uplift = Rzt=Fz - W'col - W'pad - W's = 3429.38 kNs

Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.0 + Fxres*(t+h+h''-0.15) = 566.39 kN.m

Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0.0 + Fyres*(t+h+h''-0.15) = 408.68 kN.m

4 : Desi gn Cal cul at i on f or Pi l e :

Reaction of pile with applied vertical loads and biaxial bending moment can be expressed by the following equation:

y

V x

V 2 2

M *d1y

R M *d1x

R = ± ±

8 dix diy

∑ ∑

Where , d1x and d1y denote the distances from pile center to cap center along X or Y Direction. In this case d1x=d1y= 0.9 m.

6*1.8^2 = 19.44 Sqm.

4. 1 - Pi l e Desi gn Load Agai nst Compr essi v e Load :

Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by :

So Rcmax = 698.83 k Ns. ( Pile weight is to be considered during Pile schedule)

4.2 - Pi l e Desi gn Load Agai nst Upl i f t :

∑ ∑

= =

2 2

diy dix

y

zc x

Cmax 2 2

M *d1y

R M *d1x

R =

8 dix diy

+ +

∑ ∑

g g p

Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by :

So Rt max = 518.96 k Ns. ( Pile weight is to be considered during Pile schedule)

4. 3 - Mi ni mum Lengt h of Pi l e Gr oup Agai nst Upr oot i ng :

Soi l body t o Resi st Upl i f t

Say minimum length of pile =9 m

Depth of pile, d = 10.625 m. So a = d/2 = 5.313 m.

The base size of the soil frustum at the lowest point b' = 4.2m X4.2 m

The base size of the soil frustum at Mid Height ; b =5.247 m X5.247 m

Average Area = (4.2^2+5.247^2)/2 =22.59 sqm.

y

zt x

Tmax 2 2

M *d1y

R M *d1x

R =

8 dix diy

+ +

∑ ∑

Md. Giasuddin Page 5 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

So Frustum Volume = 22.59 * 5.3125 =120.01 cum

The upper soil volume = 5.247^2*5.313= 146.27 cum

Total soil Volume = 266.28 Cum

Total weight of soil body = 266.28*7=1863.96 kN

Skin resistance of pile group is Given by :

GL

Q =2*( ) * * L B H f +

Ks =1 ;( soil to soil co-efficient of earth pressure)

P

d

=yd, o = o= 30 Degree

y = Submerged Density of soil = 7 kN/Cum.

Pd =7 *10 625 = 74 375 kNs

a

su

s

Q =2*( ) * *

Where L and B are the overall length and width of pile group,

H is the depth of soil block and f is the unit skin friction

1

which is given by

2

s

s d

L B H f

fs K p Tano

+

=

Pd 7 10.625 74.375 kNs.

So fs = 21.47 kN/Sqm.

L= B = b' = 4.2 m and H = d = 10.625 m.

So Qsu = 3832.4 kNs

Allowable capacity (FS=1.5) = 3797.57 kNs

Resultant Uplift = 3429.38 kNs.

Whi ch i s l ess t han 3797.57 k Ns So OK.

Ultimate uplift capacity of pile group = Skin Resistance +

Submerged Weight of soil body = 5696.36kNs.

b

d

L

Whi ch i s l ess t han 3797.57 k Ns So OK.

4.4 - Check f or pi l e head def l ect i on:

For Max Compr essi on:

Fx = Leg Shear = 1007.31 kN

Fy = Leg Shear = 1007.31 kN

Passive resistance by Cap Only ( Same in x and y face)

109 27 kN

a

1

Passive resistance by Pile Cap is k γ*(1 55+0 30)*1 25*4 5 = = 109.27 kN

3.00

γ=Submerged density of soil =7 kN/Cum.

Net Fx = Leg Shear = 898.04 kN

Net Fy = Leg Shear = 898.04 kN

Vres=Sqrt.(898.04^2+898.04^2)=1270.02 kN

Lateral Load carried by a single Pile = 158.75 kN

b'

GL

Cap Top

3

0

0

p

1+sin

Where k = Co-efficient of passive earth pressure =

1-Sin

o

o

=

p

Passive resistance by Pile Cap is k γ*(1.55+0.30)*1.25*4.5 =

2

=

For Max Upl i f t :

Fx = Leg Shear = 906.8 kN

Fy = Leg Shear = 906.8 kN

Net Fx = Leg Shear = 797.53 kN

Net Fy = Leg Shear = 797.53 kN

Vres=Sqrt.(797.53^2+797.53^2)=1127.88 kN

Lateral Load carried by a single Pile = 140.99 kN

Desi gn shear car r i ed by a si ngl e Pi l e Qmax = 158.75 k N

Kp h

Cap Bot.

1

2

5

0

Desi gn shear car r i ed by a si ngl e Pi l e Qmax 158.75 k N

For fixed head pile depth of fixity is given by

L

f

/T = 2.15; (Ref. to figure no 2 , appendix C of IS: 2911) For fixed head piles .

K1 = 0.146 For Submer ged Loose Sand

Where ; 25742.96 Mpa = 257430 kg/sqcm.

636172.5 cm4 EI = 163769889855 kg.sqcm.

So T = 257.03 cm = 2.57 m

So depth of fixity, Lf = 5.53 m

Deflection, Y = Q*(Lf)^3/12EI = 1.366 cm. = 13.66 mm; Which is less than 25mm, So OK.

5

Where, 1 and T EI K =

4700 '

c

E f = =

4

64

d

I

r

= =

Kp h

Passive Pressure on Cap

Md. Giasuddin Page 6 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

4. 5 - Ul t i mat e St r ess on Pi l e Sect i on

For Max Compr essi on

For f i x ed head l ong pi l e :

Moment M=m.M

F

= 0.82*Q*Lf/2 =

For Max Compression M = 359.93 kN.m

For Max Uplift M = 319.67 kN.m

For Max Compr essi on.

Q = Hu = 158.75 kN.

So Mu = 359.93 kN.m

For Max Upl i f t

Q = Hu = 140.99 kN.

So Mu = 319.67 kN.m

Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e :

Compressive load = Rc = 698.83 kN

Uplift load = Rt = 518.96 kN

For Max Compression ultimate Moment , Mu = 359.93 kN.m

For Max Uplift ultimate Moment , Mu = 319.67 kN.m

Sect i on- 5 : St r uct ur al Desi gn of Chi mney & Pi l e Cap

5.1 - Desi gn of Chi mney :

Ultimate Compression = 4259.22 kN

50% of Ult. Compression = 2129.61 kN

Resi dual shear :

F

xmax

= 299.20 kN

F

ymax

= 215.89 kN

Resultant F

xy

= 368.96 kN

M = Fxy* 0.793 = 292.6 kN.m. 1 of 12 of dia. 20 mm y

P

u

= 2129610.00 N

M

u

= 292582755.1 N.mm

D = 900.00 mm

b = 900 mm

d' = 66 mm

d'/D = 0.073 mm

f

ck

= 25.0 Mpa

f

y

= 415.0 Mpa

P

u

/f

ck

bD =

0.105

M

u

/f

ck

bD

2

=

0.016

For the above values, graph ( see annexure-1 ) shows that no rebar is needed.

As per Code Min Rebar Required = 0.004*900^2 = 3240 mm2

Consider Bar Dia. 20 mm

Pr ovi de 12 nos 20mm di a.

Embedded Lengt h of Rebar .

C i t b i t d b th b i hi F 2129 61 kN

Column Section

Compression to be resisted by the rebars in chimney = Fz = 2129.61 kN

Total Nos. of reinforcement is 12 of dia 20 12mm.

As per BS 8110, Ultimate bond stress in compression bars u

u

is given by : u

u

=0.5√fc' Mpa

So Uu = 2.3 Mpa. So Development length ld required = 1228 mm.

Cap thgickness is = 1250 mm and Clear Cover at bottom = 75 mm

Let Chimney rebar rest on the bottom mesh of cap. So Embedded length provided = 1250-75-32 = 1143 mm which is more than requirement, so Ok.

s

d d

u

F

Development length l is given by : l = ;where o is the total perimeter of all rebars, Fs=Fz

u o

∑

∑

Md. Giasuddin Page 7 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5. 2 - Desi gn of Pi l e Cap :

5. 2. 1. - Check Punchi ng of cl eat s:

5.2.1.a Check For Compr essi on:

Ultimate Compression = 4259.22 kN

Compression to be carried by cleats = 50% of Comp.= 2129.61 kN

Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group. The size of cleats is 150X150X20 ; length 160 .

The Capacity P of each cleat is given by :

Where , b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm

t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm

r = Radius of fillet = 40 mm

Load Carried by each Cleat =0.5* Ccomp./16 = 133.1 kN

1/ 2

1.19 ' ( / 2)

.

1 19 '

c

y

P f b t r x

F

x t w r t

f

= + +

⎡ ⎤

= s ÷ ÷

⎢ ⎥

⎣ ⎦

w = width of angle shear connector = 150

( Ref. : Art.7.6.2, Design of Latticed Steel Transmission Structures; Published by The American Society of Civil Engineers)

x = 68.19 mm; So P = 537.47 k N > 133.1 k N So OK .

5. 2. 1. b Check For Upl i f t :

Ultimate Uplift = 3834.23 kN

Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group. The size of cleats is 150X150X20 ; length 160 .

Load carried by each cleat = 239 64 kN

1.19

c

f

⎣ ⎦

Load carried by each cleat = 239.64 kN

The Capacity P of each cleat is given by :

Where , b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm

t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm

r = Radius of fillet = 40 mm

w = width of angle shear connector = 150

x = 68.19 mm; So P = 537.47 k N > 239.64 k N So OK .

1/ 2

1.19 ' ( / 2)

.

1.19 '

c

y

c

P f b t r x

F

x t w r t

f

= + +

⎡ ⎤

= s ÷ ÷

⎢ ⎥

⎣ ⎦

5.2.2 - Check cap t hi ck ness f or Fl ex ur al Shear :

Total shear acting at a distance d/2 from the face of the column = 3*Rmax; Where Rmax=Rc or Rt whichever is larger.

Rmax = 698.83 kN

So Total Shear,Vc =2*698.83 =1397.66 kN

Where, b = 4500 mm

Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm , So d ( Outer Layer) = 1250-75-8 =1167 mm , where d is the effective depth of cap.

d ( I nner Layer ) = 1250- 75- 16 - 8 = 1151 mm

dave = ( 1167+ 1151 ) / 2 = 1159 mm dav e. = ( 1167+ 1151 ) / 2 = 1159 mm

So, Vc = Vc/bd = 0.27 Mpa

5.2.3.- Check f or posi t i on of Pi l es :

Distance from pile edge to pile cap edge, x = 200 mm

Distance from pile center to pile cap edge = 500 mm

Diameter of punching plane, y = 800 mm

AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.17√f'c Mpa. In present case which is coming 0.93 Mpa. This is greater than applied

stress so consideration is quite Ok.

Perimeter of punching plane = PI()*800 =2513 mm

So area of concrete to resist punching of pile = 2513*200 = 502600 Sq.mm

Punching stress developed = Rmax*1000/502600 = 1.39 Mpa

Where Rmax is the Maximum pile reaction = Rcmax = 698.83 kN

AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.34√f'c Mpa. In present case

which is coming 1.52 Mpa. This is greater than applied stress, 1.39 Mpa, so consideration is quite

Ok.

Md. Giasuddin Page 8 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5.2.4 - Check f or Bendi ng Moment :

So M

max

=3*R

max

*x' , Where x' = 1.350 m p

b

= 0.02187

M

max

= 1886.8 kN.m. p

max

= 0.75* p

b

= 0.01640194

Maximum moment acting at the face of the column=2*Maximum pile reaction*distance between pile center to column face.

f p ⎛ ⎞

b

' 600

ρ =0.85*0.85*

600

c

y y

f

f f +

290.51 mm Whi ch i s l ess t han d

pr ovi de

; so OK

5.2.5 - Rei nf or cement Cal cul at i on :

5.2.5.1 - Bot t om Rei nf or cement :

2

1 0.59 ...; 0.9

'

y

u y

c

f

M f bd Where

f

p

op o

⎛ ⎞

= ÷ =

⎜ ⎟

⎝ ⎠

(1 0.59 )

'

u

y

y

c

M

d

f

f b

f

p

op

. = =

÷

Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm , So d (Outer Layer) = 1250-75-8 = 1167 mm; where d is the effective depth of cap.

Compressive pile reactions will produce tension at the bottom of the cap.

Mdes = 1886.841 kN.m

Assuming depth of stress block, a = 22.6 mm

Area of steel, As = M*1000000/(0.9*fy*(d-a/2)) =4433 mm2.

( Ref . - Desi gn of concr et e st r uct ur e, By - Ni l son & Wi nt er ,Page 83 ,10t h Ed.)

d ( Inner Layer) = 1250 -75 -16 - 8 = 1151 mm

dmin = MIN( 1151,1167) = 1151 mm

42 Nos. of Dia. 16 mm along both dic.

Check for a

a = As* f y / ( .85* f c' * b) = 22.6 mm

Consideration is OK, So As = 4433 mm2.

But Min Rebar Required = 0.0015bt = 8437.5 mm2

Consider bar Size = 16 mm

So Nos. of Bars = 42 Nos

5.2.5.2 - Top Rei nf or cement :

Consider clear cover 50 and dia of Bar 16 mm , So d (Outer Layer) = 1250 -50-8 = 1192 mm

Where d is the effective depth of cap from Cap Bottom to Rebar center at Top.

Tensile pile reactions will produce tension at the top of the cap.

So Mu= 2*Rt*x' , Where x' = 1.35 m 42 Nos. of Dia. 16 mm along both dic.

Mdes = 1401.19 kN.m

Assumi ng dept h of st r ess bl ock , a = 16. 4 mm

d = Mi n( 1192,1176) = 1176 mm

d ( I nner Layer ) = 1250 - 50- 16 - 8 = 1176 mm

Cap Reinforcement Plan at Bottom

Area of steel, As = M*1000000/(0.9*fy*(d-a/2)) = 3212 mm2

( Ref . - Desi gn of concr et e st r uct ur e, By - Ni l son & Wi nt er ,Page 83 ,10t h Ed.)

Consi der at i on i s OK, So As = 3212 mm2

Min Rebar Required = 0.0015bt = 8437.5 mm2

Consider bar Size = 16 mm

So Nos. of Bars = 42 Nos

a = As* f y / ( .85* f c' * b) = 16.4 mm

Check for a

5. 2. 5. 3 - Ver t i cal Rei nf or cement Ar ound The pi l e cap :

Total uplift to be resisted by the vertical rebars around the pile cap = Fz = 3834.23 kN

So As = Fz*1000/0.7/Fy = 13198.73 mm2

Total Nos. of top reinforcement is 168 whose total area is 33778 mm2.

So if all top bars are bent downwards this will be good enough for uplift.

As per BS 8110, Ultimate bond stress in tension bars uu is given by : Uu = 0.4√fc' = 1.84 Mpa

So Development length ld required = 247 mm

Provide all top bars bent downwards for the hal f dept h of the cap.It will be suffient for development length.

Cap Reinforcement Plan at Top

s

d

u

F

Development length ld is given by : l = ;where o is the total perimeter of all rebars, Fs=Fz

u o

∑

∑

Md. Giasuddin Page 9 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

5. 2. 5. 4 - Hor i zont al Rei nf or cement Ar ound The pi l e cap :

Provide 5 nos. of 10mm dia bar around the cap distributed along the whole depth with 300 mm lapping at the joint.

6 - St r uct ur al Desi gn of Pi l e

Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e : Ul t i mat e l oads on Si ngl e Pi l e :

Compressive load = Rc = 698.83 kN

Uplift load = Rt = 518.96 kN

Ultimate Moment For Maximum Compression , Mu = 359.93 kN.m

Ultimate Moment For Max Uplift , Mu = 319.67 kN.m

6. 1 Desi gn of upper segment of pi l e

6.1.1 Desi gn f or Compr essi on Pl us Bendi ng g p g

Pile diameter, h = 600 mm

A

c

= r/4h

2

= 282743.3 Sqmm.

v

c

= 1.5

Pile Section at Upper Segment

1.5

1.5

1.5

c

c c

c

c c

tot y c

c c

N

f A

M

f A h

A f

A f

v

v

v

µ

v

u

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

⎛ ⎞

=

⎜ ⎟

⎝ ⎠

N = Normal Load = 698830.00 N

f

c

= 30.00 MPa

M = Moment = 359930000.00 N.mm

so v = 0.082

And µ = 0.071

For above values of v & µ u = 0.2 ( From chart of Annexure-2 )

So A

tot

= 1.5uA

c

f

c

/v

c

f

y

= 4087.9 Sqmm.

Rebar Dia = 25 mm

Pile Section at Upper Segment

So Nos. of Bar = 9 Nos.

6. 1. 2 Desi gn f or Tensi on Pl us Bendi ng

N = Normal Load = 518960.00 N

f

c

= 30.00 MPa

M = Moment = 319670000.00 N.mm

so v = 0.061

And µ = 0.063

For above values of v & µ u = 0.3 ( From chart of Annexure-2 )

Pile Section at Lower Segment

Hu

So A

tot

= 1.5uA

c

f

c

/v

c

f

y

= 6131.8 Sqmm.

Rebar Dia = 25 mm

So Nos. of Bar = 13 Nos.

Provide 14 nos. of dia. 25mm.

Length of fixity is 5.53 meter. ( Ref. to clause4.4 - Check for pile head deflection: )

6. 2 Cal cul at i on t o Fi nd Poi nt of Zer o Moment i n t he Pi l e

For safe dissipation of moment at the point of fixity designed rebar is extended by 2.97 meter

below the point of fixity. Hence length of upper segment of the pile is 8.5 meter.

S

e

g

m

e

n

t

L

e

n

g

t

h

o

f

p

i

l

e

3.00

Hu ( for Uplift ) = 140.99 kN

So Moment =-0.1 at a distance 8.194 m from Pile Top

Since Tension plus Bending combination requires more reinforcement than that of compression

plus bending combination, Uplift case is taken into consideration.

p

1+sin

Where k = Co-efficient of passive earth pressure =

1-Sin

o

o

=

Kp h

h

=

1

s

t

Passive Pressure on Pile

p

1

Moment at aheight is * k γh*h*Pile Dia*h/3 =0.0

2

u

h H h = ÷

Md. Giasuddin Page 10 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

h = 8.194 m and Pile Dia = 0.6 m

Upper segment considered = 8.5 meter

Rebar Requi r ement t o Resi st Tensi l e f or ce :

Acting tension at any point = Tension at pile top - Frictional Resistance by Soil

Skin Friction is given by = 0.5*K

s

*P

d

*tand*A

s

(h should be measured from GL but 1st segment of pile is

considered Conservatively)

g y

s d s

Where; K

s

=0.7, d= o = 30 Degree

Submerged Density of soil = 7 KN/Cum

Pd=8.5 *7 = 59.5 kN/Sqm

As=PI()*0.6*8.5 = 16.02 Sqm

So, Frictional Resistance by soil=0.5*0.7*59.5*Tan15*16.02 = 192.61 kN

Net Tension at the point = 518.96 - 192.61 = 326.35 kN

Tensile Force to be resisted = 326350 N

Consider no tension to be resisted by concrete that means all tensile forces shall be resisted by rebar only.

Yield Strength of Rebar = 415 Mpa

So Tensile Strength Can be considered as = 0.7*415=290.5 Mpa

So Rebar area required to resist Tensile force = 326350 / 290.5 = 1124 mm2

Minimum Rebar for pile section is = 0.004*X-Sectinal area of pile = 1131 mm2.

7 nos. of dia 16 mm for the lower segment is ok from structural point and minimum requirement as well.

Md. Giasuddin Page 11 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

Annex ur e- 1: Rei nf or cement Char t f or Chi mney

Md. Giasuddin Page 12 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

POWER GRI D COMPANY OF BANGLADESH LI MI TED

Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC- 3 FOR Foundat i on of Tow er Ty pe 2DT6 f or SC 3 FOR

BI BYANA - COMI LLA 230k V TRANSMI SSI ON LI NE ( LOT- 3)

Annex ur e- 2: Rei nf or cement Char t f or Pi l e

Md. Giasuddin Page 13 of 13 Dat e : 17 Apr i l ' 11

**POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED
**

Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA - COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3)

Contents 1. General. 1.1 Foundation Loads 1.2 Geotechnical Information 1.3 Foundation Strength Factors 1.4 Factored Foundation Loads 1.5 Codes & Standards Considered 1.6 Material Properties 1.7 Geometrical Data of the Tower 2DT6 1.8 Layout Plan Of the Foundation 2. Residual Shear Calculation 3. Foundation Geometry 4 : Design Calculation for Pile 4.1 - Pile Design Load Against Compressive Load g oad ga Up 4.2 - Pile Design Load Against Uplift 4.3 - Minimum Length of Pile Group Against Uprooting 4.4 - Check for pile head deflection 4.5 - Ultimate Stress on Pile Section Section-5 :Structural Design of Chimney & Pile Cap 5.1 - Design of Chimney 5.2 D i 5 2 - Design of Pile Cap f Pil C 5.2.1.- Check Punching of cleats 5.2.1.a Check For Compression 5.2.1.b Check For Uplift 5.2.2 - Check cap thickness for Flexural Shear 5.2.3.- Check for position of Piles 5.2.4 - Check for Bending Moment 5.2.5 - Reinforcement Calculation 5.2.5.1 - Bottom Reinforcement 5.2.5.2 - Top Reinforcement 5.2.5.3 -Vertical Reinforcement Around The pile cap 5.2.5.4 -Horizontal Reinforcement Around The pile cap 6 - Structural Design of Pile 6.1 Design of upper segment of pile 6.1.1 Design for Compression Plus Bending 6.1.2 Design for Tension Plus Bending 6.2 Calculation to Find Point of Zero Moment in the Pile Annexure-1 Annexure-2 Page No. 03 03 03 03 03 03 03 03 04 04 05 05 05 05 05 06 07 07 07 08 08 08 08 08 08 09 09 08 09 09 10 10 10 10 10 10 12 13

Giasuddin

Date : 17 April '11

Factored Loads by using Foundation Strength Factor from Appendix (7.62 1. Corresponding cylinder strength of concrete for Pile-Cap.3 Foundation Strength Factors : Strength Factor 2DL.2 Geotechnical Information: Angle of Int.23 2D25. length of fixity of pile and is to design pile. Frustum angle = 15 Degree.98 2840.306 Degree. Yield Strength Reinforcing Steel . y and z indicate three global directions with outward positive. ø = 32 Degree Soil Density = 18 kN/Cum. Diagonal Slope = Ø = 18. As per techinical specification 1. General.17 Fx (kN) 893.33 Fy (kN) 831. 1. fc' = 25 Mpa.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .1 Foundation Loads : Ultimate Loads Along Global Direction ( Pull and Thrust Vertical) Items Max Compression Case Max Uplift Case Fz ( kN ) 3154. 2D25 2DT6 1.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 1.69 1122.7 Geometrical Data of the Tower 2DT6 : Face Slope = Ø = 13.25 Mpa.22 3834.33 893.493 Degree. Concrete Clear Cover for sides of Pile is = 75 mm.69 1.00 Fy (kN) 1122. Giasuddin Page 3 of 13 Date : 17 April '11 .5 Codes & Standards Considered : ACI BS 8110 1. Case in Uplift Fz ( kN ) 4259.Volume 2 of 3 Factored Ultimate Loads Along Global Direction ( Pull and Thrust Vertical) Items Max Long. Unit Weight of Concrete = 24 kN/Cum. Soil Submerged Density = 8 kN/Cum. Concrete Clear Cover at top and sides of Cap & Column is = 50 mm. Md. Max Long.A2). values with suffices x.fy = 415 Mpa. The objective of this generic design is to compute loads on individual pile top.6 Material Properties and Clear Cover : 28 days cube strength of concrete for Pile. 1. Case in Comp. If not mentioned otherwise.23 Fx (kN) 1206. 2DL 2D1 1.62 831. 28 days cube strength of concrete for Pile-Cap. fc' = 30 Mpa. Factored Foundation Loads. fc' = 21.4. Friction.35 Applied Loading Case For All Load Cases 1. pile cap and chimney.00 1206.

Giasuddin Page 4 of 13 Date : 17 April '11 450 1800 450 1800 1800 .23 Max Compression Case Max Uplift Case Md.69 1122.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 1.69 299.69 Fy (kN) Residual Shear ( kN ) FxRes = Fx-Fxleg 198.8 Layout Plan Of the Foundation 450 450 1800 1800 450 450 1800 1800 450 450 1800 4500 4500 900 900 900 900 1800 450 4500 4500 CP 4500 450 4500 450 1800 900 4500 4500 900 1800 900 1800 450 900 450 1800 1800 450 450 1800 1800 450 Layout Plan of Foundation 2.22 3834.00 1206.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .31 906.80 Fyleg 1007.31 906. Residual Shear Calculation : Leg Shear ( kN ) = Fz*Tan Fx (kN) Fxleg 1007.80 1206.20 FyRes = Fy-Fyleg 115.89 Items Vertical Loads Fz ( kN ) 4259.38 215.00 1122.

Foundation Geometry : Size of the column = 900 mmX900 mm.979 m X4.m Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0. Resultant Compressive Load = Rzc =Fz+ 1. W'pad = 354. Wcol = 13.12 kN. R Cmax = ( Pile weight is to be considered during Pile schedule) R zc 8 M x *d1x ∑ dix 2 M y *d1y ∑ diy 2 4. h' = 400 mm.5 kNs. d1x and d1y denote the distances from pile center to cap center along X or Y Direction.0 + Fxres*(t+h+h''-0.35 kNs. Bouyant Weight of Column. Cap Thickness.15) =376. Pile Center to center Distance = 1800 mm. f = 300 mm.m Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0. Weight of Superimposed Soil. Dp = 600 mm. So a = d/2 = 4.35*(Wcol+Wpad+Ws) = 5157.m 4 : Design Calculation for Pile : Reaction of pile with applied vertical loads and biaxial bending moment can be expressed by the following equation: RV = R V M x *d1x M y *d1y ± ± 8 ∑ dix 2 ∑ diy 2 2 Where . Weight of Pad.W'col . Dia of the Pile.76 kNs. Giasuddin Page 5 of 13 Date : 17 April '11 .979 m Average Area = (4. Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0. Length/Width of the Cap. b =4.9 m. h = 700 mm.0 + Fyres*(t+h+h''-0.W's = 3423.W'pad . W's = 48.94 kNs Bouyant Weight of Pad.979^2)/2 =21.Minimum Length of Pile Group Against Uprooting : Md.Pile Design Load Against Uplift : g g p Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by : So Rtmax = 518.69 kNs. ∑ dix ∑ diy 2 6*1.2 m The base size of the soil frustum at Mid Height . of Pile Per Leg = 8 Nos Weight Calculation Weight of Column.2m X4.68 kN.2 kNs. Soil body to Resist Uplift Say minimum length of pile =8 m Depth of pile.6 kNs Foundation Layout Detail Typical Pile Cap Section Loads on Pile top : For Maximum Comp.38 kNs Bouyant Weight of Superimposed Soil.39 kN.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 3.1 .m For Maximum Uplift : Resultant Uplift = Rzt=Fz .15) = 408.813 m. W'col = 7. No. Ws =109. The base size of the soil frustum at the lowest point b' = 4.0 + FyRes*(t+h+h''-0.44 Sqm.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .15) = 218.2^2+4. In this case d1x=d1y= 0.61 kNs.0 + FxRes*(t+h+h''-0.Pile Design Load Against Compressive Load : Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by : So Rcmax = 699. t = 1250 mm. R Tmax = ( Pile weight is to be considered during Pile schedule) R zt 8 M x *d1x ∑ dix 2 M y *d1y ∑ diy 2 4. h'' = 280.2 .31 kNs Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.8^2 = 19.22 sqm. 4.5 mm.41 kN.3 .15) = 566. Height of column.625 m. L/B = 4500 mm. d = 9. Wpad = 607.

12 kN For Max Uplift: Fy = Leg Shear = 906.30)*1. So Qsu = 3890.83 kN Lateral Load carried by a single Pile = 136.146 For Submerged Medium Dense Sand 25742. Which is less than 25mm.(871.8 kN Net Fx = Leg Shear = 771.(771.35 kN 1+sin 1-Sin 3.96 Mpa = 257430 kg/sqcm. Allowable capacity (FS=1.5) = 3774. Net Fx = Leg Shear = 871.12 kN For fixed head pile depth of fixity is given by Cap Bot.53 m Deflection. Md. (Ref.5 cm4 4700 I EI = 163769889855 kg.31 kN Fy = Leg Shear = 1007. So fs = 24.813= 119.25*4. Lf = 5.( soil to soil co-efficient of earth pressure) Pd= d.15. 636172.31 kN Passive resistance by Cap Only ( Same in x and y face) = = 32 Degree y = Submerged Density of soil = 8 kN/Cum.Check for pile head deflection: For Max Compression: Fx = Leg Shear = 1007.31 kNs. 4.25 b' GL Cap Top 300 Design shear carried by a single Pile Qmax = 154.52 kN Skin resistance of pile group is Given by : GL Qsu =2 * ( L B) * H * f s Where L and B are the overall length and width of pile group. T Where .33^2+771.84 kN Net Fy = Leg Shear = 871.5 kNs Ultimate uplift capacity of pile group = Skin Resistance + Submerged Weight of soil body = 5662.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .55+0.32 cum Total soil Volume = 221.26 mm.57 m So depth of fixity.47 135 47 kN Where k p = Co-efficient of passive earth pressure = γ=Submerged density of soil =8 kN/Cum. Which is less than 3774.625 m. So OK. a 1 K p Tan 2 s d Passive resistance by Pile Cap is 1 k p γ*(1 55+0 30)*1 25*4 5 = γ*(1.979^2*4. Pd =8 *9 625 = 77 kNs 8 9.06 kN/Sqm.12 cum The upper soil volume = 4.33 kN Net Fy = Leg Shear = 771. Giasuddin Page 6 of 13 Date : 17 April '11 L d b .68 kNs So OK.326 cm.84^2)=1232.44 Cum Total weight of soil body = 221.2 m and H = d = 9.44*8=1771.03 cm = 2. So T = 257.33 kN Vres=Sqrt.8125 =102.84^2+871. to figure no 2 . = 13.84 kN Vres=Sqrt. E 5 EI K1 and fc ' d4 64 K1 = 0. L= B = b' = 4.4 .8 kN Kp h Lf/T = 2. H is the depth of soil block and f s is the unit skin friction which is given by fs Ks =1 . Passive Pressure on Cap Where.5 2 a 135.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) So Frustum Volume = 21.68 kNs Resultant Uplift = 3423.sqcm.625 kNs.22 * 4. 1250 Fx = Leg Shear = 906.02kNs. Y = Q*(Lf)^3/12EI = 1. appendix C of IS: 2911) For fixed head piles .33^2)=1090.97 kN Lateral Load carried by a single Pile = 154.

m For Max Uplift ultimate Moment . of reinforcement is 12 of dia 20 12mm.96 kN y M = Fxy* 0.89 kN Resultant Fxy = 368.82*Q*Lf/2 = For Max Compression M = 349.15 kN.1 .Design of Chimney : Ultimate Compression = 4259.m. Compression t b resisted b th rebars i chimney = F = 2129 61 kN C i to be i t d by the b in hi Fz 2129.15 kN.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 4.5√fc' Mpa Column Section Development length l d is given by : l d = So Uu = 2. 20 mm Provide 12 nos 20mm dia.004*900^2 = 3240 mm2 Consider Bar Dia.00 N Mu = 292582755. graph ( see annexure-1 ) shows that no rebar is needed.105 Mu /fckbD2 = 0. Compression = 2129.073 mm fck = 25.12 kN.61 kN Residual shear : Fxmax = 299. Mu = 349.0 Mpa 1 of 12 of dia.15 kN.m For Max Uplift Q = Hu = 136.44 kN. So Mu = 309. Mu = 309.6 kN.016 For the above values.44 kN.61 Total Nos. Embedded Length of Rebar. Fs=Fz uu ∑ o Cap thgickness is = 1250 mm and Clear Cover at bottom = 75 mm Let Chimney rebar rest on the bottom mesh of cap. Pu = 2129610.2 kN For Max Compression ultimate Moment .00 mm b = 900 mm d' = 66 mm d'/D = 0.793 = 292. As per Code Min Rebar Required = 0.where∑ o is the total perimeter of all rebars. so Ok. Giasuddin Page 7 of 13 Date : 17 April '11 .m For Max Compression.m Ultimate loads on Single Pile : Compressive load = Rc = 699. So Mu = 349. So Development length ld required = 1228 mm.35 kN.44 kN.m For Max Uplift M = 309.mm D = 900.20 kN Fymax = 215.m Section-5 : Structural Design of Chimney & Pile Cap 5.3 Mpa.Ultimate Stress on Pile Section For Max Compression For fixed head long pile : Moment M=m. 20 mm Pu/fckbD = 0.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA . As per BS 8110. Ultimate bond stress in compression bars uu is given by : uu=0. So Embedded length provided = 1250-75-32 = 1143 mm which is more than requirement.76 kN Uplift load = Rt = 518. F s . Q = Hu = 154.0 Mpa fy = 415.1 N. Md.MF = 0.22 kN 50% of Ult.5 .

Md.2 . y = 800 mm Perimeter of punching plane = PI()*800 =2513 mm So area of concrete to resist punching of pile = 2513*200 = 502600 Sq.b Check For Uplift: Ultimate Uplift = 3834.52 kN Where. Where .1.1. Vc = Vc/bd = 0. b = 4500 mm Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm . This is greater than applied stress. So d ( Outer Layer) = 1250-75-8 =1167 mm .Check cap thickness for Flexural Shear : Total shear acting at a distance d/2 from the face of the column = 3*Rmax.7. d ( Inner Layer) = 1250-75-16 .1 kN So OK . length 160 .a Check For Compression: Ultimate Compression = 4259.52 Mpa.19 f 'c b(t ⎡ Fy ⎤ t⎢ ⎥ ⎣1.2.27 Mpa AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.. b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm r = Radius of fillet = 40 mm w = width of angle shear connector = 150 So P = 537.19 f 'c ⎦ 1/ 2 r x / 2) w r t. x = 68.2.2.22 kN Compression to be carried by cleats = 50% of Comp. dave = ( 1167+1151 )/2 = 1159 mm So.61 kN Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group.47 kN >239.Check Punching of cleats: 5. where d is the effective depth of cap.6. Design of Latticed Steel Transmission Structures.19 ⎣1 19 f 'c ⎦ 1/ 2 r x / 2) w r t.1. In present case which is coming 1.Design of Pile Cap : 5. The size of cleats is 150X150X20 .Check for position of Piles : Distance from pile edge to pile cap edge.23 kN Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group.64 kN So OK .76 =1399. : Art.5* Ccomp. ( Ref. Where . The size of cleats is 150X150X20 .17√f'c Mpa. 5.76 kN AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.34√f'c Mpa.2.19 mm. length 160 . so consideration is quite Ok. In present case which is coming 0.2.2. b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm r = Radius of fillet = 40 mm w = width of angle shear connector = 150 So P = 537.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5./16 = 133.19 mm. Published by The American Society of Civil Engineers) x = 68.64 Load carried by each cleat = 239 64 kN The Capacity P of each cleat is given by : P x 1. x = 200 mm Distance from pile center to pile cap edge = 500 mm Diameter of punching plane. 1.= 2129.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .mm Punching stress developed = Rmax*1000/502600 = 1.8 = 1151 mm dave.93 Mpa.1 kN The Capacity P of each cleat is given by : P x 1. This is greater than applied stress so consideration is quite Ok..2 .Vc =2*699.76 kN So Total Shear. Load Carried by each Cleat =0. Rmax = 699. 5.39 Mpa Where Rmax is the Maximum pile reaction = Rcmax = 699.47 kN >133. Giasuddin Page 8 of 13 Date : 17 April '11 .19 f 'c b(t ⎡ Fy ⎤ t⎢ ⎥ 1. 239. Where Rmax=Rc or Rt whichever is larger.39 Mpa.3. 5.

23 kN So As = Fz*1000/0.85*fc'*b) = 16.70 mm 0. so OK 5. of Dia.59 ⎟ .4 kN. So As = 3208 mm2 Min Rebar Required = 0.85*fc'*b) = 22.5.7/Fy = 13198. a = 22.4√fc' = 1. Development length ld is given by : l d = So Development length ld required = 247 mm Fs . But Min Rebar Required = 0. Ultimate bond stress in tension bars uu is given by : Uu = 0.7 mm Consideration is OK.2.35 m Mdes = 1399.m Assuming depth of stress block.where∑ o is the total perimeter of all rebars.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .. -Design of concrete structure.Page 83 .m.) Check for a a = As*fy/(. By-Nilson & Winter.7 mm Area of steel. By-Nilson & Winter.0015bt = 8437. 16 mm along both dic. So As = 4439 mm2.0015bt = 8437. Mdes = 1889.It will be suffient for development length.5.10th Ed. Where f 'c ⎠ ⎝ Mu f y b(1 0.9 Which is less than dprovide .Check for Bending Moment : Maximum moment acting at the face of the column=2*Maximum pile reaction*distance between pile center to column face. ρ b =0.8 = 1176 mm d = Min(1192.73 mm2 Total Nos. So if all top bars are bent downwards this will be good enough for uplift.4 . So d (Outer Layer) = 1250-75-8 = 1167 mm.2. 16 mm along both dic.2.2. So d (Outer Layer) = 1250 -50-8 = 1192 mm Where d is the effective depth of cap from Cap Bottom to Rebar center at Top.1167) = 1151 mm Compressive pile reactions will produce tension at the bottom of the cap. As = M*1000000/(0.m Assuming depth of stress block. Giasuddin Page 9 of 13 Date : 17 April '11 . 42 Nos.5 mm2 Consider bar Size = 16 mm So Nos. d ( Inner Layer) = 1250 -75 -16 ..1176) = 1176 mm Tensile pile reactions will produce tension at the top of the cap.Page 83 . Md.Top Reinforcement : Consider clear cover 50 and dia of Bar 16 mm .352 kN. So Mu= 2*Rt*x' . of Dia. (Ref.4 mm Area of steel. -Design of concrete structure. of Bars = 42 Nos 5.9*fy*(d-a/2)) = 3208 mm2 (Ref.5 . Fs=Fz uu ∑ o Provide all top bars bent downwards for the half depth of the cap.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5. of top reinforcement is 168 whose total area is 33778 mm2.Bottom Reinforcement : Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm . As per BS 8110.10th Ed. of Bars = 42 Nos 5.2.1 .5 mm2 Consider bar Size = 16 mm So Nos.01640194 Mu d fy ⎞ ⎛ f ybd 2 ⎜1 0. Where x' = 1.59 fy fc ' ) 290.Reinforcement Calculation : 5.4 mm Consideration is OK. Where x' = 1.84 Mpa Cap Reinforcement Plan at Top Cap Reinforcement Plan at Bottom 42 Nos. d ( Inner Layer) = 1250 -50-16 .3 -Vertical Reinforcement Around The pile cap : Total uplift to be resisted by the vertical rebars around the pile cap = Fz = 3834.) Check for a a = As*fy/(.75* b max= = 0. As = M*1000000/(0.85* fc ' 600 f y 600 fy b= 0.9*fy*(d-a/2)) =4439 mm2. So Mmax=3*Rmax*x' . a = 16. where d is the effective depth of cap.02187 0..2 .350 m Mmax= 1889.14 kN.5.8 = 1151 mm dmin = MIN( 1151.85*0.

⎛ c ⎞ N ⎜ 1. h = 600 mm Ac = /4h2 = 282743.2 ( From chart of Annexure-2 ) Pile Section at Lower Segment So Atot = 1.mm so And For above values of & = 0.1.mm so And For above values of & = 0.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5.00 MPa M = Moment = 349440000. of Bar = 12 Nos.00 N.061 = 0.25 Since Tension plus Bending combination requires more reinforcement than that of compression plus bending combination.2 Design for Tension Plus Bending N = Normal Load = 518200.44 kN. to clause4. Mu = 309.28 ( From chart of Annexure-2 ) Hu h= 1st Segment Length of pile So Atot = 1. Rebar Dia = 25 mm So Nos.061 = 0.35 kN So Moment =-0. 6 .Structural Design of Pile Ultimate loads on Single Pile : Compressive load = Rc = 699. Uplift case is taken into consideration.2. Mu = 349.53 meter.00 N.3 Sqmm. Giasuddin Page 10 of 13 Date : 17 April '11 .5 N = Normal Load = 699760.1 Design of upper segment of pile 6.15 kN.9 Sqmm. of dia. Length of fixity is 5. of 10mm dia bar around the cap distributed along the whole depth with 300 mm lapping at the joint.069 = 0.2 Calculation to Find Point of Zero Moment in the Pile Moment at aheight h is Hu * h 1 k p γh*h*Pile Dia*h/3 =0. Hence length of upper segment of the pile is 7. 6.5 meter.1 at a distance 7. Provide 13 nos.Check for pile head deflection: ) For safe dissipation of moment at the point of fixity designed rebar is extended by 1. of Bar = 9 Nos.5 ⎟ f A h ⎝ ⎠ c c ⎛ c ⎞ Atot f y ⎜ 1.5 ⎟ f A ⎝ ⎠ c c M ⎛ c ⎞ ⎜ 1.00 MPa M = Moment = 309150000.0 2 Where k p = Co-efficient of passive earth pressure = 1+sin 1-Sin 3.5 ⎟ A f ⎝ ⎠ c c c Pile Section at Upper Segment = 1.1.1 Design for Compression Plus Bending g p g Pile diameter. Rebar Dia = 25 mm So Nos.00 N fc = 30.0 Sqmm. Hu ( for Uplift ) = 136. ( Ref.00 N fc = 30.5 Acfc/ cfy = 5723.5 Acfc/ cfy = 4087.082 = 0.237 m from Pile Top Kp h Passive Pressure on Pile Md.97 meter below the point of fixity. 6.m Ultimate Moment For Max Uplift .2 kN Ultimate Moment For Maximum Compression .m 6. 25mm.5.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .4 -Horizontal Reinforcement Around The pile cap : Provide 5 nos.4 .76 kN Uplift load = Rt = 518.

COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) h = 7.14 = 185.5 = 1146 mm2 Minimum Rebar for pile section is = 0.2 .5 *8 = 60 kN/Sqm As=PI()*0. Ks=0.55 kN Net Tension at the point = 518.7.5 meter Rebar Requirement to Resist Tensile force : Acting tension at any point = Tension at pile top . Yield Strength of Rebar = 415 Mpa So Tensile Strength Can be considered as = 0.5 Mpa So Rebar area required to resist Tensile force = 332650 / 290.237 m and Pile Dia = 0.7*415=290. Frictional Resistance by soil=0.5*0.5 = 14.6 m (h should be measured from GL but 1st segment of pile is considered Conservatively) Upper segment considered = 7. = = 32 Degree Submerged Density of soil = 8 KN/Cum Md. Pd=7.65 kN Tensile Force to be resisted = 332650 N Consider no tension to be resisted by concrete that means all tensile forces shall be resisted by rebar only.Frictional Resistance by Soil Skin Friction is given by = 0. of dia 16 mm for the lower segment is ok from structural point and minimum requirement as well.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .5*Ks*Pd*tand*As g y Where. 6 nos. Giasuddin Page 11 of 13 Date : 17 April '11 .185.004*X-Sectinal area of pile = 1131 mm2.6*7.7*60*Tan15*14.55 = 332.14 Sqm So.

Giasuddin Page 12 of 13 Date : 17 April '11 .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) Annexure-1: Reinforcement Chart for Chimney Md.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .

POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 2 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-2 FOR BIBYANA .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) Annexure-2: Reinforcement Chart for Pile Md. Giasuddin Page 13 of 13 Date : 17 April '11 .

: PGCB/230kV/TL/B-C/Lot-3/Des. NAME OF PROJECT : SANERGY CO. Giasuddin Md. Submission Status 17-Apr-11 Date Md. Document No. Giasuddin DATE 17-Apr-11 SUBMISSION SOUGHT For approval For construction As Built Paper Size A4 Scale : Language English N/A Total Sheets 13 Revision 1st Sub.Foundation Design Calculation of Tower Type 2DT6 For Soil Category-3 1st Subm. DESIGN-BUILD AND TRUNKEY CONTRACT FOR CONSTRUCTION OF 230kV BIBYANA COMILLA TRANSMISSION LINE (LOT-3) AUTHORITY DESIGNED BY CHECKED BY APPROVED BY NAME & SIGN Md.Cal/Local/09 . Giasuddin Designed By Description Approved By EMPLOYER : CONTRACTOR : POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LTD.

2 .2 .3 -Vertical Reinforcement Around The pile cap 5.3 Foundation Strength Factors 1.4 .2 .2 D i 5 2 .2 Geotechnical Information 1.2. Foundation Geometry 4 : Design Calculation for Pile 4.Top Reinforcement 5.Minimum Length of Pile Group Against Uprooting 4.4 Factored Foundation Loads 1.Check for position of Piles 5.1 Foundation Loads 1.Structural Design of Pile 6.4 -Horizontal Reinforcement Around The pile cap 6 .2.Check cap thickness for Flexural Shear 5.Pile Design Load Against Uplift 4.. 1.Ultimate Stress on Pile Section Section-5 :Structural Design of Chimney & Pile Cap 5. Residual Shear Calculation 3.Check for Bending Moment 5. General.2.5 Codes & Standards Considered 1.1 .1.a Check For Compression 5.1.Check Punching of cleats 5.2.3.2.2.b Check For Uplift 5.2.Design of Chimney 5.3 .Design of Pile Cap f Pil C 5.2.Reinforcement Calculation 5.5.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) Contents 1.1.5.5.5.Check for pile head deflection 4.1.2.Bottom Reinforcement 5.2 Calculation to Find Point of Zero Moment in the Pile Annexure-1 Annexure-2 Page No.6 Material Properties 1.8 Layout Plan Of the Foundation 2.7 Geometrical Data of the Tower 2DT6 1.1 Design of upper segment of pile 6.2..Pile Design Load Against Compressive Load g oad ga Up 4.4 .5 .1 .1.2 Design for Tension Plus Bending 6.1 Design for Compression Plus Bending 6.2.1 . 03 03 03 03 03 03 03 03 04 04 05 05 05 05 05 06 07 07 07 08 08 08 08 08 08 09 09 08 09 09 10 10 10 10 10 10 12 13 Giasuddin Date : 17 April '11 .5 .POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .

Friction.35 Applied Loading Case For All Load Cases 1.17 Fx (kN) 893.3 Foundation Strength Factors : Strength Factor 2DL. Concrete Clear Cover for sides of Pile is = 75 mm.23 Fx (kN) 1206.25 Mpa. length of fixity of pile and is to design pile. 2D25 2DT6 1.62 1.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 1. Max Long.23 2D25.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA . 2DL 2D1 1. Concrete Clear Cover at top and sides of Cap & Column is = 50 mm. General. 28 days cube strength of concrete for Pile-Cap.A2). ø = 30 Degree Soil Density = 17 kN/Cum. Factored Foundation Loads.493 Degree. fc' = 25 Mpa. 1.7 Geometrical Data of the Tower 2DT6 : Face Slope = Ø = 13.69 1122.5 Codes & Standards Considered : ACI BS 8110 1. Frustum angle = 15 Degree.2 Geotechnical Information: Angle of Int.00 1206. values with suffices x. Giasuddin Page 3 of 13 Date : 17 April '11 . fc' = 30 Mpa. Factored Loads by using Foundation Strength Factor from Appendix (7. fc' = 21. y and z indicate three global directions with outward positive.22 3834. Corresponding cylinder strength of concrete for Pile-Cap. Unit Weight of Concrete = 24 kN/Cum.98 2840. Soil Submerged Density = 7 kN/Cum. Case in Comp.306 Degree.6 Material Properties and Clear Cover : 28 days cube strength of concrete for Pile. As per techinical specification 1. If not mentioned otherwise.69 1. Diagonal Slope = Ø = 18.1 Foundation Loads : Ultimate Loads Along Global Direction ( Pull and Thrust Vertical) Items Max Compression Case Max Uplift Case Fz ( kN ) 3154.Volume 2 of 3 Factored Ultimate Loads Along Global Direction ( Pull and Thrust Vertical) Items Max Long. pile cap and chimney.33 Fy (kN) 831.62 831. Case in Uplift Fz ( kN ) 4259.4. Yield Strength Reinforcing Steel .33 893. The objective of this generic design is to compute loads on individual pile top. Md.00 Fy (kN) 1122. 1.fy = 415 Mpa.

69 Fy (kN) Residual Shear ( kN ) FxRes = Fx-Fxleg 198.69 1122.80 1206.31 906.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .20 FyRes = Fy-Fyleg 115.00 1206.00 1122.38 215. Residual Shear Calculation : Leg Shear ( kN ) = Fz*Tan Fx (kN) Fxleg 1007.31 906.89 Items Vertical Loads Fz ( kN ) 4259.69 299. Giasuddin Page 4 of 13 Date : 17 April '11 450 1800 450 1800 1800 .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 1.22 3834.8 Layout Plan Of the Foundation 450 450 1800 1800 450 450 1800 1800 450 450 1800 4500 4500 900 900 900 900 1800 450 4500 4500 CP 4500 450 4500 450 1800 900 4500 4500 900 1800 900 1800 450 900 450 1800 1800 450 450 1800 1800 450 Layout Plan of Foundation 2.23 Max Compression Case Max Uplift Case Md.80 Fyleg 1007.

of Pile Per Leg = 8 Nos Weight Calculation Weight of Column.15) = 408.3 .Pile Design Load Against Uplift : g g p Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by : So Rtmax = 518. No. t = 1250 mm.5 kNs. Wpad = 607. In this case d1x=d1y= 0.1 .9 m. So a = d/2 = 5. Length/Width of the Cap.Minimum Length of Pile Group Against Uprooting : Md. Height of column.12 kN.5 mm.83 kNs.22 kNs. Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0.44 Sqm.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA . h = 700 mm.2 .2^2+5.15) = 218.247 m Average Area = (4.15) = 566.W's = 3429. d1x and d1y denote the distances from pile center to cap center along X or Y Direction.8^2 = 19. Foundation Geometry : Size of the column = 900 mmX900 mm.247 m X5.247^2)/2 =22. Resultant Compressive Load = Rzc =Fz+ 1. Pile Center to center Distance = 1800 mm.39 kN.Pile Design Load Against Compressive Load : Maximum compresive load that a pile will be imposed can be expressed by : So Rcmax = 698.0 + FyRes*(t+h+h''-0.38 kNs Bouyant Weight of Superimposed Soil.m 4 : Design Calculation for Pile : Reaction of pile with applied vertical loads and biaxial bending moment can be expressed by the following equation: RV = R V M x *d1x M y *d1y ± ± 8 ∑ dix 2 ∑ diy 2 2 Where .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 3. W'col = 7. Soil body to Resist Uplift Say minimum length of pile =9 m Depth of pile. Ws =103.m Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0. W's = 42. Dp = 600 mm.W'col .313 m. d = 10. Wcol = 13.68 kN. ∑ dix ∑ diy 2 6*1. h'' = 280. Cap Thickness.W'pad . b =5.625 m. The base size of the soil frustum at the lowest point b' = 4.0 + Fyres*(t+h+h''-0.28 kNs. W'pad = 354.61 kNs. L/B = 4500 mm.0 + Fxres*(t+h+h''-0.2 m The base size of the soil frustum at Mid Height .41 kN.94 kNs Bouyant Weight of Pad. Dia of the Pile.38 kNs Moment Mx = Moment for Leg and Residual Shear = Fxleg*0. 4. Weight of Superimposed Soil.96 kNs. Giasuddin Page 5 of 13 Date : 17 April '11 . f = 300 mm.53 kNs Foundation Layout Detail Typical Pile Cap Section Loads on Pile top : For Maximum Comp.35*(Wcol+Wpad+Ws) = 5150.15) =376.m Moment My = Moment for Leg and Residual Shear = Fyleg*0.m For Maximum Uplift : Resultant Uplift = Rzt=Fz .2m X4. R Cmax = ( Pile weight is to be considered during Pile schedule) R zc 8 M x *d1x ∑ dix 2 M y *d1y ∑ diy 2 4. h' = 400 mm. R Tmax = ( Pile weight is to be considered during Pile schedule) R zt 8 M x *d1x ∑ dix 2 M y *d1y ∑ diy 2 4. Bouyant Weight of Column.59 sqm. Weight of Pad.0 + FxRes*(t+h+h''-0.

sqcm. 636172. Passive Pressure on Cap Where.625 m.313= 146.25*4. Giasuddin Page 6 of 13 Date : 17 April '11 L d b .01 cum The upper soil volume = 5. Y = Q*(Lf)^3/12EI = 1. Which is less than 3797.36kNs.8 kN Kp h Lf/T = 2. Md.75 kN For Max Uplift: Fy = Leg Shear = 906. E 5 EI K1 and fc ' d4 64 K1 = 0.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) So Frustum Volume = 22. appendix C of IS: 2911) For fixed head piles .66 mm.3125 =120. Net Fx = Leg Shear = 898.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA . So T = 257.8 kN Net Fx = Leg Shear = 797.04 kN Vres=Sqrt. (Ref.Check for pile head deflection: For Max Compression: Fx = Leg Shear = 1007.27 109 27 kN Where k p = Co-efficient of passive earth pressure = γ=Submerged density of soil =7 kN/Cum.04 kN Net Fy = Leg Shear = 898.15.96 kN Skin resistance of pile group is Given by : GL Qsu =2 * ( L B) * H * f s Where L and B are the overall length and width of pile group. Allowable capacity (FS=1.625 74.99 kN 1+sin 1-Sin 3. Pd =7 *10 625 = 74 375 kNs.247^2*5.57 m So depth of fixity. 7 10. H is the depth of soil block and f s is the unit skin friction which is given by fs Ks =1 .5 2 a 109.(797.53 m Deflection.75 kN For fixed head pile depth of fixity is given by Cap Bot. 4. = 13. So Qsu = 3832.( soil to soil co-efficient of earth pressure) Pd= d. to figure no 2 . Which is less than 25mm.28*7=1863.57 kNs Resultant Uplift = 3429. 1250 Fx = Leg Shear = 906.88 kN Lateral Load carried by a single Pile = 140.96 Mpa = 257430 kg/sqcm. So OK.00 b' GL Cap Top 300 Design shear carried by a single Pile Qmax = 158.55+0.4 kNs Ultimate uplift capacity of pile group = Skin Resistance + Submerged Weight of soil body = 5696.57 kNs So OK.146 For Submerged Loose Sand 25742.47 kN/Sqm.53 kN Vres=Sqrt. T Where .(898.28 Cum Total weight of soil body = 266.31 kN Passive resistance by Cap Only ( Same in x and y face) = = 30 Degree y = Submerged Density of soil = 7 kN/Cum.5 cm4 4700 I EI = 163769889855 kg.38 kNs.27 cum Total soil Volume = 266.366 cm.5) = 3797.53^2)=1127.375 kNs So fs = 21.02 kN Lateral Load carried by a single Pile = 158.03 cm = 2.53^2+797.04^2)=1270.2 m and H = d = 10. Lf = 5. a 1 K p Tan 2 s d Passive resistance by Pile Cap is 1 k p γ*(1 55+0 30)*1 25*4 5 = γ*(1.30)*1.53 kN Net Fy = Leg Shear = 797.4 .04^2+898. L= B = b' = 4.59 * 5.31 kN Fy = Leg Shear = 1007.

Giasuddin Page 7 of 13 Date : 17 April '11 .93 kN.89 kN Resultant Fxy = 368. graph ( see annexure-1 ) shows that no rebar is needed.0 Mpa fy = 415.20 kN Fymax = 215.m For Max Uplift ultimate Moment .0 Mpa 1 of 12 of dia. Embedded Length of Rebar.83 kN Uplift load = Rt = 518.m Ultimate loads on Single Pile : Compressive load = Rc = 698.3 Mpa. so Ok. 20 mm Provide 12 nos 20mm dia.1 .016 For the above values. Pu = 2129610.67 kN.6 kN. So Mu = 359.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .22 kN 50% of Ult.93 kN.82*Q*Lf/2 = For Max Compression M = 359. Mu = 319.Design of Chimney : Ultimate Compression = 4259.MF = 0. As per Code Min Rebar Required = 0.m For Max Uplift Q = Hu = 140.5√fc' Mpa Column Section Development length l d is given by : l d = So Uu = 2.96 kN For Max Compression ultimate Moment .m For Max Uplift M = 319.m.793 = 292.073 mm fck = 25.00 mm b = 900 mm d' = 66 mm d'/D = 0.67 kN.m Section-5 : Structural Design of Chimney & Pile Cap 5.61 Total Nos.00 N Mu = 292582755. of reinforcement is 12 of dia 20 12mm.99 kN.96 kN y M = Fxy* 0. As per BS 8110. So Mu = 319. So Embedded length provided = 1250-75-32 = 1143 mm which is more than requirement.Ultimate Stress on Pile Section For Max Compression For fixed head long pile : Moment M=m.5 .004*900^2 = 3240 mm2 Consider Bar Dia.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 4.1 N.61 kN Residual shear : Fxmax = 299.where∑ o is the total perimeter of all rebars.mm D = 900.93 kN. 20 mm Pu/fckbD = 0. Md. Compression = 2129.m For Max Compression. Mu = 359.105 Mu /fckbD2 = 0. Q = Hu = 158. Compression t b resisted b th rebars i chimney = F = 2129 61 kN C i to be i t d by the b in hi Fz 2129.67 kN. So Development length ld required = 1228 mm. Ultimate bond stress in compression bars uu is given by : uu=0. F s . Fs=Fz uu ∑ o Cap thgickness is = 1250 mm and Clear Cover at bottom = 75 mm Let Chimney rebar rest on the bottom mesh of cap.75 kN.

where d is the effective depth of cap.1. 5.52 Mpa.Vc =2*698..COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5.1. x = 200 mm Distance from pile center to pile cap edge = 500 mm Diameter of punching plane. b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm r = Radius of fillet = 40 mm w = width of angle shear connector = 150 So P = 537. In present case which is coming 0. So d ( Outer Layer) = 1250-75-8 =1167 mm . 239.b Check For Uplift: Ultimate Uplift = 3834.1 kN So OK .83 kN So Total Shear. 5.= 2129.8 = 1151 mm dave.3.66 kN Where.83 =1397. b = 4500 mm Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm .2 . Where .83 kN AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.19 f 'c b(t ⎡ Fy ⎤ t⎢ ⎥ 1. Design of Latticed Steel Transmission Structures.a Check For Compression: Ultimate Compression = 4259.47 kN >133. Giasuddin Page 8 of 13 Date : 17 April '11 . The size of cleats is 150X150X20 . This is greater than applied stress so consideration is quite Ok.1 kN The Capacity P of each cleat is given by : P x 1. b = Length of Angle Shear Connector = 160 mm t = Thickness of Angle Shear Connector = 20 mm r = Radius of fillet = 40 mm w = width of angle shear connector = 150 So P = 537. d ( Inner Layer) = 1250-75-16 .17√f'c Mpa.5* Ccomp.93 Mpa. Load Carried by each Cleat =0.1.19 f 'c b(t ⎡ Fy ⎤ t⎢ ⎥ ⎣1. Where .6.61 kN Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group. Md.39 Mpa Where Rmax is the Maximum pile reaction = Rcmax = 698.47 kN >239. : Art.22 kN Compression to be carried by cleats = 50% of Comp. ( Ref.19 f 'c ⎦ 1/ 2 r x / 2) w r t.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA . Rmax = 698. Where Rmax=Rc or Rt whichever is larger. y = 800 mm Perimeter of punching plane = PI()*800 =2513 mm So area of concrete to resist punching of pile = 2513*200 = 502600 Sq. In present case which is coming 1.7.64 Load carried by each cleat = 239 64 kN The Capacity P of each cleat is given by : P x 1. Vc = Vc/bd = 0. length 160 . Published by The American Society of Civil Engineers) x = 68. length 160 .19 mm. so consideration is quite Ok.mm Punching stress developed = Rmax*1000/502600 = 1.19 mm. This is greater than applied stress.23 kN Consider 4 cleat group with 4 three cleats in each group.2.Check cap thickness for Flexural Shear : Total shear acting at a distance d/2 from the face of the column = 3*Rmax.2.2 .27 Mpa AS per ACI Shear Stress applied to concrete should be less than 0.19 ⎣1 19 f 'c ⎦ 1/ 2 r x / 2) w r t.. dave = ( 1167+1151 )/2 = 1159 mm So. x = 68.Check for position of Piles : Distance from pile edge to pile cap edge.Check Punching of cleats: 5. The size of cleats is 150X150X20 .2.64 kN So OK . 5.2.2.39 Mpa./16 = 133. 1.34√f'c Mpa.2.Design of Pile Cap : 5.

It will be suffient for development length.9 Which is less than dprovide . So if all top bars are bent downwards this will be good enough for uplift.2.1 .m Assuming depth of stress block.1167) = 1151 mm Compressive pile reactions will produce tension at the bottom of the cap. So d (Outer Layer) = 1250 -50-8 = 1192 mm Where d is the effective depth of cap from Cap Bottom to Rebar center at Top.0015bt = 8437.350 m Mmax= 1886.01640194 Mu d fy ⎞ ⎛ f ybd 2 ⎜1 0.75* b max= = 0. So Mu= 2*Rt*x' .Page 83 . So As = 3212 mm2 Min Rebar Required = 0. As per BS 8110. (Ref. Fs=Fz uu ∑ o Provide all top bars bent downwards for the half depth of the cap.85*fc'*b) = 22. -Design of concrete structure. By-Nilson & Winter. Md. 16 mm along both dic. d ( Inner Layer) = 1250 -50-16 .02187 0. of Bars = 42 Nos 5.59 fy fc ' ) 290.5 mm2 Consider bar Size = 16 mm So Nos.5.8 = 1151 mm dmin = MIN( 1151. As = M*1000000/(0.841 kN. of Bars = 42 Nos 5.5.4 mm Consideration is OK.51 mm 0. Ultimate bond stress in tension bars uu is given by : Uu = 0. of Dia. Development length ld is given by : l d = So Development length ld required = 247 mm Fs . So Mmax=3*Rmax*x' . d ( Inner Layer) = 1250 -75 -16 .10th Ed.59 ⎟ .5 .3 -Vertical Reinforcement Around The pile cap : Total uplift to be resisted by the vertical rebars around the pile cap = Fz = 3834. Mdes = 1886.73 mm2 Total Nos.where∑ o is the total perimeter of all rebars. So d (Outer Layer) = 1250-75-8 = 1167 mm.19 kN. But Min Rebar Required = 0.Page 83 .85*fc'*b) = 16.10th Ed. As = M*1000000/(0.0015bt = 8437.) Check for a a = As*fy/(. Giasuddin Page 9 of 13 Date : 17 April '11 .m. a = 16.1176) = 1176 mm Tensile pile reactions will produce tension at the top of the cap.Bottom Reinforcement : Consider clear cover 75 and dia of Bar 16 mm . Where x' = 1.2.23 kN So As = Fz*1000/0..6 mm Consideration is OK. -Design of concrete structure. where d is the effective depth of cap.2 . Where f 'c ⎠ ⎝ Mu f y b(1 0.8 kN. So As = 4433 mm2.9*fy*(d-a/2)) =4433 mm2. of Dia.Reinforcement Calculation : 5.2.Check for Bending Moment : Maximum moment acting at the face of the column=2*Maximum pile reaction*distance between pile center to column face. so OK 5.4 mm Area of steel. By-Nilson & Winter. ρ b =0.5 mm2 Consider bar Size = 16 mm So Nos.6 mm Area of steel.Top Reinforcement : Consider clear cover 50 and dia of Bar 16 mm . Where x' = 1.) Check for a a = As*fy/(.9*fy*(d-a/2)) = 3212 mm2 (Ref. a = 22. 16 mm along both dic.84 Mpa Cap Reinforcement Plan at Top Cap Reinforcement Plan at Bottom 42 Nos.85* fc ' 600 f y 600 fy b= 0. 42 Nos.2.8 = 1176 mm d = Min(1192.7/Fy = 13198. of top reinforcement is 168 whose total area is 33778 mm2.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .m Assuming depth of stress block.4√fc' = 1.5.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5.35 m Mdes = 1401..2.4 .85*0..

5 meter.m 6.Check for pile head deflection: ) For safe dissipation of moment at the point of fixity designed rebar is extended by 2.5 ⎟ f A ⎝ ⎠ c c M ⎛ c ⎞ ⎜ 1.5 ⎟ f A h ⎝ ⎠ c c ⎛ c ⎞ Atot f y ⎜ 1. of 10mm dia bar around the cap distributed along the whole depth with 300 mm lapping at the joint.2 ( From chart of Annexure-2 ) Pile Section at Upper Segment So Atot = 1.93 kN.1.00 N.m Ultimate Moment For Max Uplift .00 MPa M = Moment = 319670000.5 Acfc/ cfy = 4087.2. Hu ( for Uplift ) = 140.9 Sqmm.00 N fc = 30.00 N.00 MPa M = Moment = 359930000. 6.1. Giasuddin Page 10 of 13 Date : 17 April '11 .071 = 0. Length of fixity is 5.00 Since Tension plus Bending combination requires more reinforcement than that of compression plus bending combination.5.00 N fc = 30.4 .1 Design of upper segment of pile 6. h = 600 mm Ac = /4h2 = 282743.2 Calculation to Find Point of Zero Moment in the Pile Moment at aheight h is Hu * h 1 k p γh*h*Pile Dia*h/3 =0. Mu = 319.2 Design for Tension Plus Bending N = Normal Load = 518960.5 N = Normal Load = 698830.5 Acfc/ cfy = 6131.mm so And For above values of & = 0. Uplift case is taken into consideration.061 = 0. Mu = 359. ⎛ c ⎞ N ⎜ 1.3 ( From chart of Annexure-2 ) Pile Section at Lower Segment Hu h= 1st Segment Length of pile So Atot = 1.082 = 0.67 kN.97 meter below the point of fixity.1 Design for Compression Plus Bending g p g Pile diameter. 6 .3 Sqmm.0 2 Where k p = Co-efficient of passive earth pressure = 1+sin 1-Sin 3. Rebar Dia = 25 mm So Nos.5 ⎟ A f ⎝ ⎠ c c c = 1.4 -Horizontal Reinforcement Around The pile cap : Provide 5 nos.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA . Rebar Dia = 25 mm So Nos. 6. Hence length of upper segment of the pile is 8. to clause4.mm so And For above values of & = 0.1 at a distance 8. 25mm.194 m from Pile Top Kp h Passive Pressure on Pile Md.063 = 0. of Bar = 9 Nos.99 kN So Moment =-0. of Bar = 13 Nos.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) 5.8 Sqmm.96 kN Ultimate Moment For Maximum Compression . Provide 14 nos.53 meter. ( Ref.83 kN Uplift load = Rt = 518. of dia.Structural Design of Pile Ultimate loads on Single Pile : Compressive load = Rc = 698.

Yield Strength of Rebar = 415 Mpa So Tensile Strength Can be considered as = 0.02 = 192.5*Tan15*16.192.5 meter Rebar Requirement to Resist Tensile force : Acting tension at any point = Tension at pile top . Ks=0.96 .5*0.Frictional Resistance by Soil Skin Friction is given by = 0.7*59.7.5 kN/Sqm As=PI()*0. Pd=8.004*X-Sectinal area of pile = 1131 mm2. Giasuddin Page 11 of 13 Date : 17 April '11 .61 = 326.35 kN Tensile Force to be resisted = 326350 N Consider no tension to be resisted by concrete that means all tensile forces shall be resisted by rebar only.6*8.61 kN Net Tension at the point = 518.POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .5*Ks*Pd*tand*As g y Where.6 m (h should be measured from GL but 1st segment of pile is considered Conservatively) Upper segment considered = 8.5 *7 = 59.7*415=290. of dia 16 mm for the lower segment is ok from structural point and minimum requirement as well. 7 nos. Frictional Resistance by soil=0.5 Mpa So Rebar area required to resist Tensile force = 326350 / 290.194 m and Pile Dia = 0. = = 30 Degree Submerged Density of soil = 7 KN/Cum Md.COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) h = 8.02 Sqm So.5 = 1124 mm2 Minimum Rebar for pile section is = 0.5 = 16.

Giasuddin Page 12 of 13 Date : 17 April '11 .POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) Annexure-1: Reinforcement Chart for Chimney Md.

Giasuddin Page 13 of 13 Date : 17 April '11 .POWER GRID COMPANY OF BANGLADESH LIMITED SC 3 Foundation of Tower Type 2DT6 for SC-3 FOR BIBYANA .COMILLA 230kV TRANSMISSION LINE (LOT-3) Annexure-2: Reinforcement Chart for Pile Md.

- Transmission Towers Foundation Design Bookuploaded byaamir_janjua_3
- Overhead Power Line Manual 111uploaded byrameez_zafar6138
- Stub Settinguploaded byJayant Kumar Das
- Tower foundation designuploaded byunikmyquestar
- Design of Stub for Transmission Line Towersuploaded byDebjyoti Das
- Latticed Tower Design Investigationuploaded byAAAA-BBBB
- Structural Design of Steel Latticed Towers[1]uploaded byskumaran1
- Design Pad & Chimney Foundation1uploaded byUmesh Chamara
- Design of Lattice Tower Foundationsuploaded byD Devine Davidson
- Design of Foundation 35 m Toweruploaded byEngr Ali Asghar
- Tower Design Reportuploaded bykbkshanaka
- My Learnings on Transmission Toweruploaded bySaravanan Ramalingam
- 206-The Design of Transmission Line Support Foundationsuploaded byBhavin Shah
- Ieee691-2001. Guide for Transmission Structureuploaded byAlexis Fernandez Cordova
- Tower Foundation Designuploaded byMauricio Quiroz
- Practical Transmission Line Calculationuploaded byLakshmi Narayanan
- 23357240 Types of Toweruploaded bykurtcobain12
- Tower Design Sasha Dimovuploaded byDDelGGul
- Transmission Tower Thesis a Gupta Good Good Gooduploaded byArogya Raju Pudhota
- High Voltage Transmission Line Designuploaded byJeffrey S Cadman
- Structural Evaluation of Self Supporting Tower (Calculation)__Yoppy Solemanuploaded byYoppy Soleman
- MECHANICAL DESIGN of TRANSMISSION LINEuploaded bykevinmaclatorre
- Transmission line design & constructionuploaded byapi-25885200
- Transmission lineTower Constrcutionuploaded byVijay Goel
- Tower Analysis Report Sst 36 muploaded bybetathok
- cdocumentsandsettingsdeedesktoptransmissionline12-090228010509-phpapp01uploaded byRaghunatha Reddy
- MANUAL ON TRANSMISSION LINE TOWERSuploaded byKamalanathan Rajeshkumar
- Barrettes - A Versatile Foundation for Transmission Line Towersuploaded byIbrahim Surya
- Handbook on Overhead Line Constructionuploaded byBheemesh Chowdary Kacharagadla(Raghu)
- Transmission Line Structures - S S Murthy + A R Shanthakumaruploaded byHemantha Balasuriya

- ceiling-1uploaded bySara Nuon
- Ceilling-tile Stairuploaded bySara Nuon
- Estimation Electric in Buildingsuploaded bySara Nuon
- PLAN-AU (2)-Modeluploaded bySara Nuon
- Pile-Design.pdfuploaded bySara Nuon
- Drawing Fencing Jompou Voinuploaded bySara Nuon
- House Modeluploaded bySara Nuon
- Bearing Capacityuploaded bySara Nuon
- Fencing Steel Grilluploaded bySara Nuon
- Design Planuploaded bySara Nuon
- Fencing Steel Grill.pdfuploaded bySara Nuon
- Drawing Modeluploaded bySara Nuon
- Catalogue Onduvilla 2015 (eBook)uploaded bySara Nuon
- Arch Drawinguploaded bySara Nuon
- Ktv Detail Model 1uploaded bySara Nuon
- Sewage Water System at CASA KTVuploaded bySara Nuon
- Farm Dams-Barry Lewisuploaded bySara Nuon
- Ac System at Casa Ktvuploaded bySara Nuon
- Strengthing of Building Structure.pdfuploaded bySara Nuon
- Anchor Bolt Detailsuploaded bySara Nuon
- Asd2010 Steeluploaded bySara Nuon
- AutoCAD 2009 tipsntricksuploaded bySara Nuon
- Thinking Skills Critical Thinking and Problem Solving (2013)uploaded bySara Nuon
- RC Culvert Designuploaded bySara Nuon
- Greenlam Catalogueuploaded bySara Nuon
- Alucobonduploaded bySara Nuon

Close Dialog## Are you sure?

This action might not be possible to undo. Are you sure you want to continue?

Loading