Sie sind auf Seite 1von 10

Proiect de lec ie

Disciplina: tiine ale naturii nv tor: coala: Clasa: a III-a Subiectul lec iei: Circuitul apei n natur Tipul lec iei: formarea de priceperi i deprinderi Scopuri:
Formarea si dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator

Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare a realitii prin observarea i experimentarea unor fenomene fizice

Obiective de referin vizate: s indice asemnri i deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaii proprii s comunice n forme diverse observaii i comparaii asupra corpurilor studiate i asupra experimentelor realizate s deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru s contientizeze efecte ale activitii omului asupra mediului nconjurtor

Obiective opera ionale: O1: s execute experimentele conform explicaiilor; O2: s defineasc procesele care au loc n urma experimentelor;
7

O3: s dea exemple pentru fiecare stare de agregare a apei;


O4: s exemplifice cteva msuri de prevenire a inundaiilor; O5: s precizeze denumirea fenomenelor produse n cadrul circuitului apei n natur.

Metode i procedee: exerciiul, experimentul, conversaia, explicaia, problematizarea, descoperirea. Mijloace de nv mnt: plan cu rebus, fie cu rebus, spirtier, trepied, vas din metal, capac, cuburi de ghea, fie de experiment, plan cu Circuitul apei n natur complet, plan cu Circuitul apei n natur fr terminologia specific, brri, plrie, bileele cu ntrebri. Forme de organizare: formal, individual, pe grupe. Material bibliografic:

Ghid metodologic privind predarea tiinelor la clasele a III-a i a IV a, Ed.Aramis; Bdescu, A. (2005) tiinte ale naturii, Bucureti, Editura Aramis Print. M.E.C. Proiectul pentru nvmntul rural Program universitar de formare n domeniul Pedagogie pentru nvmntul Primar i Precolar adresat cadrelor didactice din mediul rural tiine i Cunoaterea mediului. Didactica tiinelor i Cunoaterii Mediului n nvmntul primar i precolar Carmen Tic, 2007

Nr. crt. 1. 2.

Obiective opera ionale

Secven ele activit ii Moment organizatoric Verificarea cunotinelor anterioare Captarea

Con inutul nv rii Pentru buna desfurare a leciei se vor pregti materialele didactice necesare i se va stabili un climat favorabil desfurrii activitii Se propune un rebus a crui cheie este circuitul apei n natur cu ntrebri din leciile precedente. (Anexa 1)

Strategii didactice

Evaluare

Exerciiul

Frontal

3. 4.

5.

O1 O2

O1

Dezlegarea rebusului. Se explic noiunea de circuit: ateniei - circuit = micare pe un traseu nchis cu revenire la punctul de plecare; Anunarea temei Elevii descoper titlul noii lecii citind cuvintele rezultate pe vertical. Se anun obiectivele operaionale, pe nelesul copiilor. i a obiectivelor Se scrie titlul pe tabl i n caiete. operaionale Dirijarea Experimente: 1. EVAPORAREA nvrii Elevii vor lucra n echipe de cte 4 (3 echipe). Fiecare echip va avea: spirtier, trepied, vas din metal, capac. Se las apa s fiarb, pn se observ aburul; elevii vor fi ntrebai n ce s-a trasnformat apa prin fierbere. Se va explica termenul de EVAPORARE = trecerea apei din stare lichid n stare gazoas sub influena cldurii; Elevii noteaz observaiile n fia de experiment. (Anexa 2) 2. CONDENSAREA Se acoper vasul cu un capac. Dup un timp se va lua capacul de pe oal; elevii vor fi ntrebai ce se afl pe capac, n ce s-au transformat vaporii de ap. Se va explica termenul de CONDENSARE = trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, n momentul n care ntlnete un corp rece (sau
9

Exerciiul Descoperirea

Frontal

Frontal Problematizarea Descoperirea Conversaia Explicaia Problematizarea Descoperirea Conversaia Frontal

O2

O1 O2

O3

un strat rece de aer). Elevii noteaz observaiile n fia de experiment. (Anexa 2) 3. TOPIREA Se vor lua cteva cuburi de ghea aduse de la congelator; elevii vor freca aceste cuburi n palme, le vor pune ntr-un vas de sticl i altele n vasul de metal care se afl deasupra spirtierei; vor observa ce se ntmpl i vor trage concluziile. Se va explica termenul de TOPIRE = trecerea apei din stare solid n stare lichid, cnd temperatura crete. Elevii noteaz observaiile n fia de experiment. (Anexa 2) 4. SOLIDIFICAREA: (experiment fcut cu o zi nainte) Elevii au turnat ap n cteva forme pentru cuburi de ghea, dar i n alte vase care nu se sparg; au fost duse la congelator, urmnd ca efectele s fie vzute la ora de tiine. Elevii vor fi ntrebai ce observ i n ce s-a transformat apa pus n recipientele respective. Se va explica termenul de SOLIDIFICARE = trecerea apei din stare lichid n stare solid cnd temperatura scade (sub 0 C). Elevii noteaz observaiile n fia de experiment. (Anexa 2) Se explic elevilor faptul c apa se gsete n natur n toate cele 3 stri de agregare. Se solicit elevii s dea exemple pentru fiecare stare de agregare a apei: -stare lichid (ape curgtoare, ape stttoare, ape subterane), -stare solid (ghea, zpad, grindin) -stare gazoas (aburi, nori). Li se va spune elevilor c acum, prin experimentele fcute, ei neleg cum se produc fenomenele naturii: ploaia, zpada. Li se va spune ce este grindina: vara, cnd picturile de ploaie trec prin straturi foarte reci de aer, se transform n ghea: aceasta este grindina. Se prezint elevilor plana Circuitul apei n natur. Li se va explica
10

Explicaia Problematizarea Descoperirea Conversaia Explicaia Problematizarea Descoperirea Frontal Frontal

Conversaia Explicaia

Problematizarea

Frontal

Conversaia Explicaia Frontal

O5

O5

O4

O4

elevilor acest drum al apei, ei urmrindu-l la tabl i n manual. Circuitul apei n natur: -n zilele clduroase, apa de la suprafaa lacurilor, mrilor se transform n vapori de ap care se rspndesc n aer (evaporarea); -vaporii de ap se ridic i formeaz norii; cnd trec prin straturi reci de aer, se transform n picturi de ploaie (condensarea); -iarna, din cauza temperaturilor foarte sczute, picturile de ap din atmosfer nghea i se transform n zpad (solidificarea); -primvara, cnd temperatura aerului ncepe s creasc, zpada trece din stare solid n stare lichid (topirea); Acest drum continuu pe care-l face apa n natur, trecnd prin cele 3 stri de agregare, se numete circuitul apei n natur. Vor fi pui 34 elevi s prezinte acest drum la plana de la tabl, ceilali din bnci urmrind, completnd, corectnd. Se fac tot timpul analogii cu experimentele fcute, pentru ca elevii si nsueasc corect termenii respectivi. Li se va spune elevilor c nu ntotdeauna apa este prietena oamenilor, exist pe pmnt deerturi, unde plou la civa ani odat, unde plante nu exist i unde animalele i oamenii sufer. De asemenea, n multe ri (i n ara noastr), ploile foarte mari pot produce inundaii. Elevii vor fi ntrebai dac tiu de ce sunt inundate multe localiti i dac au auzit de msuri ce pot preveni aceste calamiti. Seceta (lipsa precipitaiilor) este foarte duntoare plantelor (care nu se dezvolt), dar i animalelor i oamenilor care sufer mult din cauza aceasta. Inundaiile se produc datorit oamenilor care au defriat pdurile, au schimbat cursurile rurilor, intervenind nechibzuit n mediul nconjurtor. Msuri de prevenire a inundaiilor:
11

Conversaia Explicaia

Exerciiul

Frontal

Conversaia Explicaia

-mpduriri; -ndiguiri de cursuri de ruri.

O5

Obinerea performanei

Se prezint elevilor o plan cu circuitul apei n natur pe care vor trebui s o completeze cu denumirea fenomenelor produse. Exerciiul Elevii vor fi mprii n dou grupe i se va organiza un concurs. Ei vor fi solicitai s extrag din Plria Magic bileele pe care sunt Conversaia scrise ntrebri cu privire la coninutul leciei. Fiecare elev va extrage cte Explicaia un bileel. Echipa care va rspunde corect la toate ntrebrile va ctiga concursul. Exerciiul Elevii vor primi ca recompens pentru participarea la concurs o brar cu inscripia APA-SURS DE VIA Se apreciaz activitatea desfurat att colectiv, ct i individual. Se noteaz elevii. Se d tem pentru acas. Frontal

O2 O3 O4 O5 6.

Intensificarea reteniei i asigurarea transferului ncheierea activitii

Individual

Frontal Individual

12

Anexa 2

Fi de experiment

Ce experimentm?

Ce materiale folosim?

Cum lucrm?

Ce am descoperit?

Anexa 1
13

a 1. D E C 2. F I 3. S E P A R 4. L I C 5. S U 6. S O L U B I 7. A M E S T 8. S U 9. S O L 10. L A 11. A P 12. M A R E 13. I 14. C A M P I 15. N 16. M U N 17. P E R M E A 18. P O T 19. L U 20. F E R 21. C A b

A L A H B L E B C A Z E I T B A T T L

N T R I S A C T

T R E D T E

A R E A R E A A N T E

R A N E

V O R S I E I L B I P I L O S T A T E A

I L I T A T E C A R O S

1. Metoda de separare a unei substane solide insolubile de un lichid. 2. Metoda de separare a unei substane solide insolubile de un lichid, printr-un filtru. 3. .............. substanelor din amestecuri se poate realiza prin decantare, filtrare sau alte metode. 4. Apa este un corp ............. .
14

5. Corpurile sunt alctuite din ...................... . 6. Dac o substan se dizolv n alt substan spunem c este .................. . 7. Poate fi format din dou sau mai multe substane. 8. Izvoarele care se afl sub pmnt se numesc izvoare ...................... . 9. Stratul de la suprafaa pmntului n care plantele i nfig rdcinile se numete ............ . 10. Ap stttoare. 11. Lichid vital vieii. 12. ntindere mare de ap srat. 13. Locul de unde izvorte o ap curgtoare se numete ............... . 14. Cea mai joas form de relief. 15. Solul care se afl pe vile apelor este ................. . 16. Cea mai nalt form de relief. 17. nsuirea solului de a permite apei s treac prin el de sus n jos, dar i de jos n sus se numete ..................... . 18. Apa consumat de om se numete ap .................... . 19. Sol de culoare galben folosit la olrit. 20. nsuirea solului de a asigura apa cu srurile minerale pentru creterea i dezvoltarea plantelor se numete ............ . 21. Sol caracteristic zonei de deal, bun pentru cultura pomilor fructiferi i a viei de vie.

15

Pe coloana a b ai descoperit .................. ............ ......... ................... .

16

Das könnte Ihnen auch gefallen