Sie sind auf Seite 1von 13

1

PROIECT DE LECIE

A. DATE GENERALE - Disciplina: Identificarea organelor de masini - Clasa: - Unitatea de nvare: - Titlul leciei: Asamblari filetate - Scopul leciei: nsuirea cunotinelor referitoare la asamblarile filetate. - Tipul leciei: Transmitere de noi cunotine. - Locul desfurrii leciei: n clas. - Durata leciei: 50 minute. - Coninutul activitii de instruire: Cod C1 Arii de Coninut 1. Filetul Subarii de coninut 1.1. Definitie 1.2. Aplicatiile filetului 1.3. Functiile filetului - Fixare/asamblare - Etansare - Tensionare - Ridicare 2.1. Dimensiuni principale 2.2. Clasificarea filetelor 3.1. Elemente constructive ale suruburilor 3.2. Tipuri de asamblari filetate 3.3. Materiale 3.4 Tehnologie

C2 C3

2. Profile de filet 3. Suruburi

Obiective operaionale Comportamentul urmrit (ce se cere) S identifice principalele profile de filet. Condiii de probare a comportamen-tului (ce se ofer) Se ofer fia de lucru. Criteriul de reuit (ce se accept) S identifice cel puin dou tipuri de

Cod O1

2 filet. Cel putin 2 functii. Realizarea obiectivului n totalitate

O2 O3

S enumere functiile filetului. S recunoasc dimensiunile principale ale filetelor.

Se ofer fisa de lucru.

Ordinea de parcurgere a coninutului: Obiective O1 O2 O3 Coninut C1 C2 C3 Succesiunea coninutului 1.1.1.2.1.3 2.1. .2.2. 3.1. 3.2. 3.3. 3.4.

Metode i procedee de instruire: - conversaia; - explicaia; - expunerea; - obsevaia dirijat Mijloace de nvmnt (complexul multimedia) Cod F1 F2 F3 Denumirea resursei materiale Fia de lucru cu tipuri de filet Fia de lucru cu functiile filetului Fia de lucru cu dimensiunile filetului

B. DESFURAREA LECIEI
Strategii didactice Forme de Metode organiMijloace de de nvzare a nvmnt mnt activitii elevilor
Conversaia

Obiective operaionale

Evenimentele instruirii. Coninut

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluare

Timp (min.) 5

1. Organizarea clasei pentru lecie


- Noteaz absenii. - Distribuie elevilor fiele de lucru. - Creeaz condiiile necesare bunei desfurri a leciei. - Comunic profesorului absenii. - Rspund solicitrilor profesorului. Frontal

2. Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior


Adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: 1. Ce este o un filet? Rspund ntrebrilor profesorului: 1. Canal realizat prin deplasarea unui PROFIL GENERATOR de-a lungul unei ELICE DIRECTOARE infasurata pe un CILINDRU interior sau exterior ori (mult mai rar) pe un CON sau TRUNCHI DE CON (interior /exterior). 2. Filetul pote fi: - metric - patrat - trapezoidal - fierastrau - rotund. 3. Filetul este folosit la: - suruburu - pilita - prezon - bara filetata
Conversaia; Explicaia.

5 Frontal Oral

2. Ce tipuri de filet cunoatei?

3. Care sunt aplicatiile filetului?

Obiective operaionale

Evenimentele instruirii. Coninut

Activitatea profesorului 4. Care sunt principalele dimensiuni ale filetului?

Activitatea elevilor 4. Principalele dimensiuni sunt: -diametrul exterior -diametrul mediu -diametrul interior 5. Filetul trepezoidal este folosit la suruburi de miscare, iar filetul metric este folosit la suruburi de fixare.

Strategii didactice Forme de Metode organiMijloace de de nvzare a nvmnt mnt activitii elevilor

Evaluare

Timp (min.)

5. Care este diferenta intre filetul trepeoidal si cel metric?

3.Comunicarea noilor cunotine


Captarea ateniei - Trezete curiozitatea elevilor ntrebndu-i: La ce credei ca este folosit filetul? - Prezint elevilor materiale ce atesta domeniile de utilizare ale filetului. Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei noi Prezentarea coninuturilor i dirijarea nvrii; C1. Prezint elevilor obiectivele noii lecii i titlul acesteia. 1. Folosind fia de lucru nr. 1, prezint elevilor tipurile de filet si clasificarea acestora: dup numarul de inceputuri: - cu un inceput; - cu 2 inceputuri; - cu 3 inceputuri. dup sensul inceputului: - filet stanga Rspuns: Filetul este folosit la: surub - micrometru - cric - menghina - intinzator. Sunt ateni i idenntifica domeniile de utilizare. Ascult cu interes i noteaz titlul leciei n caiete. Sunt ateni i ascult explicaiile profesorului, urmnd s completeze pe fia de lucru nr.1.
Problematiz area; Conversaia; Oservaia dirijat.

35
Macheta Frontal

Expunerea

Frontal

O1: S identifice principalele profile de filet.

Explicaia

F1

Frontal

Obiective operaionale

Evenimentele instruirii. Coninut

Activitatea profesorului -filet dreapta dup pasul filetului: - cu pas normal; - cu pas fin; - cu pas grosolan. 2.Prezinta elevilor tipurile de profile de filet: -profil inch -profil Gaz-inch -profil sharp -profil metric -profil patrat -profil trapezoidal -profil fierastrau -profil rotund

Activitatea elevilor

Strategii didactice Forme de Metode organiMijloace de de nvzare a nvmnt mnt activitii elevilor

Evaluare

Timp (min.)

O2: S enumere functiile filetului.

Prezentarea coninuturilor i dirijarea nvrii; C2.

O3:

S recunoasc dimensiunile principale ale filetelor.

Prezentarea coninuturilor i dirijarea nvrii; C3.

Pe baza informatiilor prezentate in fisa de lucru 2 vor rezulta principalele functii ale filetului. - Aplificarea fortei - Reglarea pozitiei relative - Masurarea lungimilor - Transformarea miscarii de rotatie in miscare de translatie si invers. Profesorul explica elevilor principalele dimensiuni ale filetului cu ajutorul unei planse unde acestea sunt reprezentate.

Ascult explicaiile; Completeaza fia de lucru nr. 2 cu explicatiile profesorului.

Explicaia

F2

Frontal

Sunt ateni la explicaii si urmaresc detaliile de pe plansa.

Conversaia

Explicaia; Observarea dirijat

F3; P

Frontal

Obiective operaionale

Evenimentele instruirii. Coninut Obinerea performanei

Activitatea profesorului Folosind fiele de lucru completate pe parcursul leciei, solicit elevii s: - clasifice tipurile de filet; - sa enumere functiile filetului - sa reprezinte pe un desen dimensiunile unui filet; - sa enumere tipuri de profile de filet. Confirm rspunsurile corecte i intervine cu explicaii, dac este cazul. Propune spre rezolvare acas dou dintre aplicaiile din manual.

Activitatea elevilor Rspund ntrebrilor adresate de ctre profesor.

Strategii didactice Forme de Metode organiMijloace de de nvzare a nvmnt mnt activitii elevilor Conversaia F1 Frontal

Evaluare

Timp (min.)

Asigurarea conexiunii inverse

Ascult explicaiile suplimentare.

Explicaia

F1, F2, F3

Frontal

4. Fixarea cunotinelor
Anunarea i explicarea temei pentru acas Noteaz tema; Ascult explicaiile referitoare la modul de rezolvare a temei. Explicaia Manualul Frontal

5
5

Numele elevului: ______________________________________________________ Clasa: __________________ Data: ___________________ Fia de lucru nr. 1

Fig.1

Fig.2

Numele i prenumele elevului: ___________________________________________ Clasa: __________________ Data: ___________________ Fia de lucru nr. 2 Functiile filetului

Numele i prenumele elevului: ___________________________________________ Clasa: ___________ Data: ____________ Fia de lucru nr. 3

Fia nr. 4

10

TEST PENTRU FIXAREA CUNOTINELOR

Selectai care din urmtoarele afirmaii sunt adevrate. 1.Conductoarele monofilare sunt: a) construite dintr-un singur fir; b) construite din acelai material; c) conductoare de protecie. 2.Conductoarele din oel-aluminiu sunt folosite la: a) joas tensiune; b) nalt tensiune; c) ambele variante. 3.Izolatoarele de susinere preiau: a) doar greutatea conductoarelor; b) greutatea conductoarelor, dar i eforturile de traciune din acestea; c) nici o variant. 4.Stlpii sunt confecionai din: a) metal; b) lemn; c) beton-armat. 5.Ce semnificaie au literele SnY: a) stlp de susinere de tip Y; b) stlp de susinere; c) stlp de susinere special. RSPUNSURI CORECTE: 1a 2b 3a 4 a, b, c 5.-

11

TEST DE EVALUARE I. Tipul testului: formativ II. Coninutul evaluat Cod C1 Arii de coninut 1. Conductoare LEA Subarii de coninut 1.4. Clasificare 1.5. Materiale utilizate n construciile LEA 1.6. Tipuri constructive de conductoare: a) conductoare monofilare; b) conductoare multifilare; c) conductoare tubulare. 2.1. Rolul izolatoarelor 2.2. Clasificarea izolatoarelor 3.1. Stlpi de lemn 3.1.1. Stlpi simpli 3.1.2. Stlpi format A 3.1.3. Stlpi format piramidal 3.1.4. Stlpi format H 3.2. Stlpi metalici 3.2.1. Elemente componente 3.2.2. Clasificare 3.3. Stlpi din beton

C2 C3

2. Izolatoare 3. Stlpi

III. Obiective operaionale evaluate Cod O1 Comportamentul urmrit (ce se cere) S identifice principalele tipuri de conductoare folosite la construcia LEA. S clasifice izolatoarele. S recunoasc tipurile constructive ale stlpilor. Condiii de probare a comportamentului (ce se ofer) Se ofer fia de lucru. Criteriul de reuit (ce se accept) S identifice cel puin dou tipuri de conductoare. Clasificarea izolatoarelor dup cele dou criterii. Realizarea obiectivului n totalitate.

O2 O3

Se ofer fia de lucru nr. 2 Se ofer plana.

12

IV. Testul elevului: 1. Citii i alegei varianta corect: Conductoarele monofilare sunt: a) conductoare alctuite dintr-un singur fir; b) conductoare construite din acelai material; c) conductoare de protecie. 2. Citii cu atenie urmtoarele afirmaii. Precizai, n dreptul fiecrui enun, dac este adevrat sau fals: a) pe conductoarele active se transport energia; ___________________________ b) conductoarele de protecie protejeaz LEA de suprasarcini; _________________ c) la conductoarele monofilare, dac seciunea este prea mic, exist riscul ca acestea s se rup; _________________________________________________ d) conductoarele monofilare nu prezint siguran din punct de vedere mecanic; ________________________________________________________________ 3. Completai spaiile libere: a) Conductoarele sunt fixate pe stlpi prin intermediul: ________________________________________________________________ b) Materialele utilizate la folosirea izolatoarelor LEA trebuie sa aib: ________________________________________________________________ 4. Precizai elementele componente ale LEA: _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________ ____________________________________________________ 5. Stabilii corespondena dintre elementele de pe coloana A cu cele de pe coloana B: A B 1. dup materialul din care sunt a) coronament, tronsoane, baz confecionai stlpii, avem: b) lemn, metal, beton armat 2. dup destinaia lor n linie avem stlpi: c) de susinere, de ntindere, de col, 3. stlpii metalici sunt alctuii din: terminali, de traversare V. Diagrama obiective itemi: Item I1 Obiective O1 O2 O3 VI. Etalonul de rezolvare: X I2 X X I3

13

Nr. item 1 2

Rspuns corect a) AA BF C -A DF a) izolatoarele b) o rigiditate dielectric corespunztoare i o bun stabilitate termic - conductoare - izolatoare - stlpi 1 -b 2 c 3 a

Barem de notare 1p 2p

3 4

3p 2p

2p

Das könnte Ihnen auch gefallen