Sie sind auf Seite 1von 7

PROIECT DIDACTIC

A. Date generale

UNITATEA DE NVMNT: Colegiul National Al. I. Cuza Ploiesti DISCIPLINA: Matematica CLASA: a VI-a B PROFESOR: Bucur Florentina-Victoria DATA: 5.VI.2013 DURATA:50 min LOCUL DESFURRII LECIEI: Sala de clasa UNITATEA DE NVARE: Numere rationale TEMA LECIEI: Multimea numerelor rationale pozitive TIPUL LECIEI: Lecie de fixare si consolidare

B. Scopul activitii, obiectivele operaionale, strategii didactice


1

Scopul activitii: Transmiterea, sistematizarea i consolidarea cunotinelor vizand numerele rationale pozitive Dezvoltarea capacitatii de a comunica, utilizand limbajul matematic Cunoasterea si intelegerea conceptelor, terminologiei si procedurilor de calcul cu numerele rationale pozitive Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea cunostintelor privind numerele rationale pozitive

Obiective operaionale: Generale: o S scrie, s citeasc, s compare i s reprezinte pe ax numere raionale pozitive o S efectueze calcule cu numere raionale pozitive Specifice Cognitive O1: Sa identifice corect forma sub care este prezentat numarul rational (fractie ordinara, fractie zecimala) O2: Sa utilizeze corect terminologia si sa identifice corect tipul de fractie zecimala (finita, periodica simpla, periodica mixta) O3: Sa rezolve exerciii de scriere i citire a unui numr raional pozitiv (reprezentat printr-o fracie ordinar sau zecimal); O4: Sa realizeze transformari din fractii zecimale in fractii ordinare O5: Sa utilizeze proprietile operaiilor n calcule coninnd adunri, scderi, nmuliri, mpriri i ridicri la putere; O6: Sa reproduca si sa aplice corect formula de calcul a mediei artimetice a doua numere rationale pozitive O7: Sa compare doua numere rationale pozitive O8: Sa reprezinte pe axa un numar rational pozitiv, sa-i stabileasca partea intreaga si partea fractionara Afective
2

O9: Sa transpuna in limbaj matematic enuntul unei probleme si sa o rezolve corect O10: Sa reorganizeze cunostintele in jurul unor idei centrale O11: Sa stabilileasca noi legaturi intre cunostinte (ce nu pot fi realizate cu usurinta in procesul parcurgerii secventiale a acestora)

Psiho-motorii: O12: S rezolve exercitii utilizand opratiile si proprietatile numerelor rationale pozitive

C. Strategii didactice

Metode de nvare: Metode de nvare: Metode activ-participative: Metode de comunicare oral- explicaia Metode bazate pe aciune- conversaia, algoritmizarea

Metode constructiviste- observaia, modelarea, problematizarea, conflictul cognitiv Metode active- Metoda Ciorchinelui
3

Procedee de instruire: Conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor

Forme de organizare: Individual Forme de dirijare: Dirijat de profesor, independent sau prin materiale didactice Resurse materiale: Fie de lucru Tabla

Metode de evaluare: Chestionarea oral Observarea sistematic a elevilor

D. Bibliografie
Manualul de Matematica pentru clasa a VI-a, autori : George Turcitu, Ionica Rizea, Ion Chiriac, Constantin Basarab, Maria Duncea, Petre Ciungu, Editura Radical, 2010

Structura leciei pe secvene de instruire


4

Secvenele instruirii 1). Moment organizatoric (2 min.) 2). Anunarea temei noi i a obiectivelor (2 min.)

Competene

Activitate desfurat de: Profesor -Verificarea frecvenei elevilor, a -Raporteaz cureniei din clas absentrii Se prezint tema- Recapitulare. Multimea numerelor rationale pozitive si obiectivele lectiei Profesorul realizeaza reactualizarea cunostintelor printr-un set de intrebari
Intrebari recapitulative 1. Cum putem exprima un numar rational? 2. Cum se noteaza multimea numerelor rationale? 3. Care este relatia dintre multimea numerelor naturale si multimea numerelor rationale pozitive? 4. De cate feluri sunt fractiile zecimale? (Exemple) Sortati urmatoarele fractii zecimale in categoriile aferente: 1,3; 2,(98); 3,700; 6,8(1); 10,(8); 17,2(5); 2, 789;

Elev absenii i motivele

Strategii didactice Conversaia

Evaluare

Elevii noteaza in caiete titlul lectiei si retin explicatiile profesorului Elevii raspund la intrebari:
Rezolvari: 1. Ca fractie ordinara (a/b) ( sau cat neefectuat) cu b neaparat diferit de 0 sau ca fractie zecimala (exemplu 3,56) (cat efectuat) 2.Multimea numarelor rationale pozitive se noteaza cu Q+ ={a/b, cu a N, b N * } 3. N este inclus in Q + (Reprezentare prin diagrama Venn Euler) 4. De 3 feluri: fractii zecimale finite (1,3; 3,700; 2,789), fractii zecimale periodice simple(2,(98); 10,(8) ), fractii zecimale periodice mixte (6,8(1); 17,2(5) ) 5. Partea intreaga a numarului real pozitiv x reprezinta cel mai mare intreg mai mic sau egal cu x. 6. Eexemple: 1,3=1

Explicatia

5.

Ce inseamna partea intreaga a unui numar rational pozitiv? (Reprezentare pe axa numerelor.) 6. Cum efectuam transformarea dintr-o fractie zecimala intr-una ordinara? (tinand cont de de tipul fractiei zecimale) 7. Ce inseamna fractie ireductibila? (Exemple) 8. Ce inseamna fractii echivalente? 9. Definiti fractia subunitara, fractia echiunitara si fractia supraunitara. 10. Cum efectuam simplificarea unei

3 1 10 + 3 = = 10 10

13 10
1,(3)= 1

3 1 9 + 3 12 4 = = = 9 9 9 3 13 1 12 1 90 + 12 =1 = = 90 90 90

a fractii , (cu b diferite de 0)? b

1,1(3)=1

Das könnte Ihnen auch gefallen