Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Data
Wall thickness = 230 mm
Clear span
= 5.2 m
(2)
Depth of slab
Assume; lx/d =28
Therefore, 5.2*103/d =28
d = 185.7 mm
d = 200 mm
Therefore;
Overall depth (D) = Cover thickness + of bar/2 + d
= 20 + 10/2 +200
= 225 mm
(3)
(a)
(b)
(3)
Loads
Self weight of slab
= Thickness*
=0 .225*25
= 5.625 KN/m2
Floor finishes
(4)
; y =0.056
&
Muy= y wulx2
= (29.70*106/ 0.138*20*1000)
=103.73 mm
mm
Hence ; The effective depth selected is sufficient for resist the design ultimate moment.
=(0.12/100)*1000*225 =270mm2
Using 8mm dia bars
Spacing =[ ast/Ast]*1000
= /4(82)/270]*1000 = 186.17mm
Adopt ; Sv=160mm
c =0.288 N\mm2
But;
k.c =1.25*0.288 = 0.36N\mm2
Therefore; k.c
(1)
Stresses
fck = 20 N/mm2 ;
(2)
fy = 415 N/mm2
b = 200 mm
Therefore,
Effective span = clear span + effective depth
= 5.2 + 0.350
= 5.55 m
Effective span = clear span + 0.23
= 5.2 + 0.23
= 5.43 m
Therefore,
(3)
l = 5.43 m
Loads
Self weight of beam = b*D*
= 0.200*0.400*25
= 2 KN/m
Load from slab
= 12.125* 5.2
= 63.05 KN/m
Therefore,
Total load = 75.546 KN/m
Therefore,
Design ultimate load = 75.546* 1.5
= 113.320 KN/m
3.28 m
K
75.55 KN/m
A
3.28 m
B
2.30 m
5.43 m
E
FIGURE 1
Fixed end moments
MFAE = MFEA = 0
MFBF = MFFB = 0
MFCG = MFGC = 0
MFDH = MFHD = 0
MFIA = MFAI = 0
MFJB = MFBJ = 0
MFKC = MFCK = 0
MFLD = MFDL = 0
5.43 m
H
DISTRIBUTION FACTORS
JOINT MEMBER RELATIVE
STIFFNES
S
A
AE
AB
AI
BA
BF
BC
BJ
CB
CG
CD
CK
DC
DH
DL
I/3.28
I/5.43
I/3.28
I/5.43
I/3.28
I/2.3
I/3.28
I/2.3
I/3.28
I/5.43
I/3.28
I/5.43
I/3.28
I/3.28
SUM OF
STIFFNES
S
0.794I
1.23I
1.23I
0.794I
DISTRIBUTION
FACTOR
0.384
0.232
0.384
0.152
0.248
0.353
0.248
0.353
0.248
0.152
0.248
0.232
0.623
0.623
(5)
(Mu)limit
(Mu)limit = 0.138fckbd2
= 0.138* 20* 200* 3502 = 67.62 KNm
Therefore, (Mu)limit
Mu
= [[0.0035((0.48*350)-50)]/(0.48*350)] (2*105)
= 492 N/mm2
But; fsc
(7) Asc
Asc = ((Mu (Mu)limit)/(fsc(d-d'))
= (85.78*106)/(361.05(350-50)) = 791.950 mm2
Provide 3 bars of 20 mm diameter,
Asc(provided) = 3*
(8) Ast2
Ast2 = (Asc*fsc)/(0.87*fy)
= (791.95* 361.05)/361.05 = 791.95 mm2
(Ast)1 = [(0.36fckb(xulimit)/(0.87*415)]
= (0.36*20*200*0.48*350)/(0.87*415) = 670.04 mm2
Ast = Ast1 + Ast2
Therefore, Ast = 1461.99 mm2
Provide 5 bars of 20 mm diameter,
(Ast)provided = 5*( /4)*202 = 1570.86mm2
Therefore,
Balanced shear
Vus = [Vu (cbd)]
= [(305.9*103) (0.82* 200* 350)]
=248.56 KN
Using 8 mm diameter two legged stirrups,
Sv = (0.87fyAsvd)/Vus
= (0.87*415*2*( /4)*82*350)/(248.56*103) = 51.109 mm
But ; Sv 0.75d
= 0.75*350 = 262.50 mm
Sv = 70 mm
(1)
Stresses
fck = 20 N/mm2 ;
(2)
fy = 415 N/mm2
d = 115 mm
Adopt, d = 150mm
Therefore, overall depth = 150 + 50
D = 200 mm
Adopt, b = 200 mm
Therefore,
Effective span = clear span + effective depth
= 2.3 + 0.150 = 2.45 m
Effective span = clear span + 0.23
= 2.3 + 0.23 = 2.53 m
Therefore,
(3)
l = 2.45 m
Loads
Self weight of beam = b*D*
= 0.200*0.200*25 = 1 KN/m
Load from slab
= 59.16 KN/m
To find out the bending moment of a fixed beam (BC),
Analyse the beam by MOMENT DISTRIBUTION METHOD as explained
earlier;
3.28 m
75.55 KN/m
A
3.28 m
B
2.30 m
5.43 m
F
5.43 m
H
FIGURE 1
(5)
(Mu)limit
(Mu)limit = 0.138fckbd2 = 0.138* 20* 200* 2002
= 22.08 KNm
Therefore, (Mu)limit
Mu
= [[0.0035((0.48*150)-50)]/(0.48*150)] (2*105)
= 213.88 N/mm2
But; fsc
(7) Asc
Asc = ((Mu (Mu)limit)/(fsc(d-d'))
= (50.40*106)/(361.05(150-50)) = 1395.93 mm2
Provide 3 bars of 25 mm diameter,
Asc(provided) = 3*
(8) Ast2
Ast2 = (Asc*fsc)/(0.87*fy)
= (1395.93* 361.05)/361.05 = 1395.93 mm2
(Ast)1 = [(0.36fckb(xulimit)/(0.87*415)]
= (0.36*20*200*0.48*150)/(0.87*415) = 287.16 mm2
Balanced shear
Vus = [Vu (cbd)]
= [(72.47*103) (0.82* 200*150)] =47.870 KN
Using 8 mm diameter two legged stirrups,
Sv = (0.87fyAsvd)/Vus
= (0.87*415*2*( /4)*82*150)/(47.87*103)
= 113.735 mm
But ; Sv 0.75d = 0.75*150 = 112.50 mm
Sv = 120 mm
(1) Data
b=330mm
fck =20Nmm2
D=530mm
fy =415N/mm2
75.55KN/m
5.2m
&
Pt/fck=0.04
Therefore, Pt =0.04*20 =0.8
Asc(required) = PtbD/100 =0.8*330*530/100 =1399.20mm2
Provide 6 bars of 22mm dia. at an effective cover of 50mm distributed, two bars on
each face.
Asc provided =6(/4) (22)2 =2280.80 mm2
(1/4)*22=5.5mm
6mm}
Provide 8mm.
{530mm
16*22=352mm
300mm}
Provide 300mm.
Provide 8mm dia ties @ 300mm c/c.
fck=20Nmm2
D=530mm
fy =415N/mm2
75.55KN/m
5.2m
&
(1/4)*20=5mm
6mm}
Provide 8mm.
{530mm
16*20=320mm
300mm}
Provide 300mm.
Provide 8mm dia ties @ 300mm c/c.
fck=20Nmm2
fy =415N/mm2
75.55KN/m
5.2m
on two sides).
&
(1/4)*16=4mm
6mm}
Provide 8mm.
fck=20Nmm2
D=530mm
fy=415N/mm2
75.55KN/m
5.2m
&
(1/4)*12=3mm
6mm}
Provide 8mm.
16*12=192mm
300mm}
Provide 300mm.
Provide 8mm dia ties @ 300mm c/c.
1) DATA
Axial load on column= 786KN
Size of column
= 330mm*530mm
2) SIZE OF FOOTING
a) Axial load on column
Self weight of footing
= 786KN
= 10% of axial load
= (10/100)786 = 78.6KN
= b*D*L*
= 0.53*0.33*13.59*25 = 59.422KN
= 924.02KN
= 924.02*1.5
=1386.03KN
b) Footing area
= Total load/S.B.C
= 1386.03/185
= 7.49m2
Proportion the footing area in the same proportion as the side of the column.
3.3x*5.3x
x
= 7.49
= 0.428m
= 3.3*0.428 = 1.41m
= 5.3*0.428= 2.26m
(1.5*S.B.C)
(1.5*185)
244
277.5 KN/m2
Hence, the footing area is adequate. Since the soil pressure developed at the
base is less than the factored bearing capacity of the soil.
1.4 m
0.33 m
0.53 m
2.3 m
5) DEPTH OF FOOTING
From moment considerations,
Mu = 0.138fckbd2
Therefore,
d = Mu/ (0.138 fckb) = ((95.55*106)/ (0.138*20*1000)) = 186.00mm
From shear stress considerations,
The critical section for one-way shear is located at a distanced from the face
of the column.
VuL = 244(885-d)
Assuming the shear strength of c = 0.36N/mm2 for M20 grade concrete with
nominal percentage of reinforcement.
Pt = 0.25 (IS 456:2000)
c = VuL/bd
(0.36*103) = ((244*103)(885-d))/(1000d)
d = 357.516mm
Hence, adopt
d = 360mm
D = 400mm
6) REINFORCEMENT IN FOOTING
a) Longer direction
Mu = 0.87 fy Ast d (1-(Ast fy)/(bdfck))
95.55*106= 0.87*415* Ast*360(1-(Ast*415)/(1000*360*20))
Ast= 769.22mm2
Using 12mm dia. bars;
Sv = (1000(/4) (12)2)/Ast(required)
= (1000(/4) (12)2)/769.22 = 147.00mm
Provide 12mm dia. bars at 145mm c/c.
Ast = (1000(/4) (12)2)/145 = 779.98mm2
b) Shorter direction
c) Distribution Reinforcement
Mini.Rft= 0.12%*b*D
= (0.12/100)*1000*400 = 480 mm2
Using 8mm dia. bars;
Sv = (1000(/4)(8)2)/Ast = (1000(/4)(8)2)/480 = 104.72mm
Provide 8mm dia. bars at 200mm c/c.
Ast = (1000(/4)(8)2)/200 = 502.65mm2
Hence, the shear stresses are within the safe permissible limits.
(1)
DATA
Height of floor =3.28m
Height of each flight =3.28/2 =1.640m
No. of steps =1.640/0.15 =10.9 = 11, (10 steps in each flight + 1 landing)
0.16 m
1.6 m
0.5 m
2.5 m
T=250mm
R=150 mm
3.0 m
(2)
(3)
Load calculation
(a)
(b)
=1/2*T*R*
=1/2*0.25*0.15*25 =0.468KNm
(c)
=(0.468*1000)/T
= (0.468*10000)/250 =1.875KN/m
L.L=2.5KN/m
(4)
Bending moment
Mu =wl2/8 = (14.76*4.1802)/8 =32.24KN/m
(5)
(6)
Main reinforcement
Mu =0.87 fyAstd [1-(Astfy/bd fck)]
32.24*106=0.87*415*Ast*175[1-(Ast*415/1000*175*20)]
32.24*106=63183.750*Ast-7.49Ast2
Ast=545.538mm2
Provide 12mm diameter bars
Sv = [
4(12)2/545.54)*1000] =207mm
Adopt, Sv = 200mm
Therefore, Astprov=[(/4(12)2/200)*1000] =565.487mm2
Therefore provide 12mm diameter bars at 200mm c/c.
(7)
Distribution Reinforcement
Ast =0.12%*b*D
=0.12/100*1000*200
=240mm2
Provide 8mm diameter bars
Sv=[(
)2/240)*1000
=209mm
Adopt, Sv = 200mm
Therefore Astprov=[(/4(8)2/200)*1000]
=251.327mm2
Provide 8mm diameter bars at 200mm c/c.