Sie sind auf Seite 1von 9

PROIECT DE LECIE

NUMELE I PRENUMELE STUDENTULUI: Nedelcu Mihai-Claudiu FACULTATEA: Facultatea de Geografie SPECIALIZAREA STUDENTULUI: Meteorologie-Hidrologie ANUL DE STUDIU: III GRUPA: 317 COALA DE APLICAIE: Colegiul Naional Mihai Eminescu OBIECTUL:Geografia Romniei TEMA LECIEI: Delta Dunrii CLASA: a VIII-a C TIPUL LECIEI: Lecie de descoperire pe cale deductiv/mixt (predare-nvare) UNITATEA DE NVARE: RELIEFUL ROMNIEI- Cmpiile,Lunca,Delta Dunrii,Platforma Continental RESURSA DE TIMP: 50 de minute LOCUL DE DEFURARE: Sala de clas SCOPUL LECIEI: Dobndirea cunotinelor referitoare la Delta Dunrii, a deprinderilor cu lucru la harta. COMPETENE SPECIFICE 4.1. Indentificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe hri. 4.2. Citirea hrii i utilizarea semnelor convenionale. 4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentri cartografice. 7.1. Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate. 7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor i structurilor teritoriale dupcaracteristicile solicitate, stabilind asemnri i deosebiri. OBIECTIVE OPERAIONALE La sfritul leciei, toi elevi vor fi capabili s: a) Obiective cognitive: 4.4.->O1 - S localizeze pe Harta fizic a Romniei, minim 2 limite ale Deltei Dunrii. 7.1.->O2 S explice prin cuvinte proprii geneza Deltei Dunrii, utiliznd cunotinele acumulate la capitolul Formarea reliefului Romniei. 4.1.->O3 S indentifice, pe baza Harii fizice a Romniei/fia de lucru curent/manual minim 3 brae ale Dunrii/3 grinduri/5 lacuri/2 insule. 7.1./4.2->O4 S precizeze, pe baza imaginilor din fia de lucru curent, denumirea a cel puin 3 elemente floristice/faunistice.

b) Obiective metodologice i atitudinale - Elevii s participe n mod activ i afectiv, la buna desfurare a orei de geografie. STRATEGII DIDACTICE: a)Metode de nvmnt: -pasive: explicaia, prelegerea, descrierea -semiactive i active: algoritmizarea, conversaia, lectura, demonstraia (harta,imaginile din fia de lucru), descoperirea, observarea, problematizarea ( ntrebri- problem), lectura b)Mijloace de nvmnt: - obiectuale: tabla - scrise-grafice: fia de lucru, manualul, atlasul geografic, harta - vizuale: imagini geografice, plane c) Forme de organizare a activitii elevilor: - generale: formal(lecia) - cocrete: activitatea didactic (lecia) - particulare: individual, frontal i de grup d) Procedee i instrumente de lucru: - utilizarea tablei, a caietului de notie, a manualului, a fielor de lucru e) Material : - DIDACTIC: Harta Fizic a Romniei - BIBLIOGRAFIC: 1. G.Apostol, M. Ielenicz, 2008, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanutas. 2. N. Ilinca, 2000, Didactica geografiei, Editura Corint.

DEFURAREA LECIEI
I. Moment organizatoric ( 2 ) -verificarea materialului didactic i punerea absemelor de ctre profesor. -elevii pregtesc caietul de notie i manualul colar. II. Verificarea cunotinelor anterioare: ( 5 ) Se realizeaz prin interogaii de control: Recapituleaz cunotinele de la tema anterioar: Cmpia de Vest, sub form de interogaii de control. Apoi n ordinea n care au fost numerotate ntrebrile, elevii dau rspunsurile. -Indentificai pe Harta Fizic a Romniei 2 limite si 2 subuniti. -Menionai 5 caracteristici ale reliefului: genez, tipuri de roci, fragmentarea reliefului , altitudini, tip de relief. -Localizai pe harta Fizic a Romniei, 6 subdiviziuni ale acesteia. -Menionai o asemnare i o deosebire ntre relieful Cmpiei de Vest cu relieful Cmpiei Romne. Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii

elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.
III.Pregtirea aperceptiv (2 ) -Din unitile de relief nvate pn acum, care credei c lipsete? (... Delta Dunrii ) -Ce tii voi despre Delta Dunrii ? (.........................) IV. Anunarea leciei i obiectivelor propuse ( 2 ) -Profesorul noteaz pe tabl titlul leciei i expune clar obiectivele propuse ce se vor realiza prin coninutul leciei. V.Dirijarea Predrii-nvrii ( 30 ) SITUAII DE NVARE: Sacina de lucru Nr.1: Activitatea profesorului: -Solicit elevilor sa stabileasc poziia Deltei Dunrii n cadrul rii, a minim 2 limite i a unitilor invecinate. -Explic modul de formare Deltei Dunrii, insistnd asupra faptului c este in continu formare, al reliefului pozitiv, explicnd modul de formare a grindurilor i ostroavelor. -Noteaz pe tabl schema leciei.

Activitatea elevilor: -Elevii intentific pe hart limitele/unitile nvecinate i noteaz pe fia de lucru curenta. Metode de nvamnt: -observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstraia (harta), problematizarea ( ntrebri- problem). Mijloace de nvmnt: -harta Fizic a Romniei, tabla, manualul, atlasul, fia de lucru. Forme de organizare a elevilor: -frontal Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta. Sarcina de lucru Nr. 2: Activitatea profesorului: -Solicit elevilor s indentifice pe hart 3 grinduri/2 ostroave. -Explic moul de formare a reliefului pozitiv. -Menioneaz i caracterizeaz principalele brae ale Deltei Dunrii. -Explica formarea lacurilor i insulelor punnd accent pe complexul lagunar Razim-Sinoe. -Noteaz pe tabl schema leciei. Activitatea Elevilor: -Elevii intentific denumirea pe hart a 3 grinduri/a 2 ostroave, i noteaz n fia de lucru curenta. Metode de nvamnt: -observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstraia (harta), problematizarea ( ntrebri- problem). Mijloace de nvmnt: -Harta Fizic a Romniei, tabla, manualul, atlasul, fia de lucru. Forme de organizare a elevilor: -frontal

Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta. Sarcina de lucru Nr. 3: Activitatea profesorului: -Explic clima Deltei Dunrii, preciznd: influente climatice, temperaturi medii, precipitaii medii, vnturi. -Noteaz pe tabl schema leciei. Activitatea elevilor: -Elevii indentific pe hart denumirea braelor Dunrii/a 5 lacuri/a 2 insule, notndu-le pe fia de lucru curenta. Metode de nvamnt: -Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstraia (harta), problematizarea ( ntrebri- problem). Mijloace de nvmnt: -Harta Fizic a Romniei, tabla, manualul, atlasul, fia de lucru. Forme de organizare a elevilor: -frontal Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta. Sarcina de lucru Nr. 4: Activitatea profesorului: -Menioneaza i clasific flora i fauna n funcie de relief. -Noteaz pe tabl schema leciei. Activitatea elevilor: -Analizeaz textul din fia de lucru(Al. Vlahu) spunnd 3 caracteristici ale spaiului mioritic al Deltei Dunrii. -Indentific denumirea imaginilor din fia de lucru. -Noteaz pe fia de lucru curenta.

Metode de nvamnt: -Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, lectura, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstraia (harta, imaginile din fisa de lucru curenta), problematizarea ( ntrebri- problem).

Mijloace de nvmnt: -Harta Fizic a Romniei, tabla, manualul, atlasul, fia de lucru. Forme de organizare a elevilor: -frontal Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta. Sarcina de lucru Nr. 5 Activitatea profesorului: -Enumer tipurile de sol din cadrul Deltei Dunrii. -Explic importaa Deltei Dunrii, specificnd faptul c este o Rezervaeie a Biosferei. Activitatea elevilor: -Indentific denumirile imaginilor din fia de lucru. -Noteaz n fia de lucru curenta. Metode de nvamnt: -Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstraia (harta, imaginile din fisa de lucru curenta), problematizarea ( ntrebri- problem). Mijloace de nvmnt: -Harta Fizic a Romniei, tabla, manualul, atlasul, fia de lucru. Forme de organizare a elevilor: -frontal Evaluare: Observarea sistmica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.

VI.Atingerea feed-back-ului ( 2 ) -S-a realizat pe parcursul procesului de predare-nvare, dup fiecare obiectiv, cnd elevii au fost solicitai s rspund la diferite ntrebri. COMPETENTA 7.6.-Menionai o asemanare i o deosebire ntre relieful Deltei Dunrii cu cel al Cmpiei de Vest.

VII.Obinerea performanei ( 5 ) Activitatea profesorului: -Distribuie elevilor fia de lucru final. Activitatea elevilor: Elevii rezolva cerintele din fisa de lucru finala. Metode de nvamnt: -Analiza i sinteza coninuturilor prin fiele de lucru finale, lucrul cu harta, problematizarea. Mijloace de nvmnt: -Fia de lucru final. Forme de organizare a elevilor: -individual, pe grupe- inter-evaluarea Evaluare: Dupa cele 4 minute, elevii isi schimba fisa de lucru cu colegul de banca si, conform baremului noteaza. VIII.Precizarea activitilor pe care elevii le vor defura acas ( 2 ) -noteaz elevii care s-au remarcat (face aprecieri asupra celor care au dat cele mai multe raspunsuri) -de pregatit lecia din caiet si din alte surse manuale, etc.

Standarde de performan

Nivel satisfctor-pentru notele 5-6 -localizeaz parial corect Delta Dunrii (1-2 limite) -indentific parial corect caracteristicile reliefului Deltai Dunrii (1-2 caracteristici) -numete parial corect braele Deltei Dunrii (1-2 brae) -intentific parial corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele (1-2 elemente) -relaionarea dintre fenomele geografice este slab, cu multe ezitri -tranfer incomplet informaile pe suporturi cartografice -utilizeaz deficitar limbajul geografic Nivel satisfctor-pentru notele 7-8 -localizeaz parial corect Delta Dunrii (2-3 limite) -indentific parial corect caracteristicile reliefului Deltai Dunrii (2-3 caracteristici) -numete parial corect braele Deltei Dunrii (2-3 brae) -intentific parial corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele (2-3 elemente) -relaionarea corect fenomelele geografice, dar incomplet -tranfer parial corect informaile pe suporturi cartografice -utilizeaz relativ corect limbajul geografic Nivel satisfctor-pentru notele 9-10 -localizeaz corect Delta Dunrii (4 limite) -indentific l corect caracteristicile reliefului Deltai Dunrii (4 caracteristici) -numete corect braele Deltei Dunrii -intentific corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele -relaionarea corect i complet fenomelele geografice -tranfer incomplet informaile pe suporturi cartografice -utilizeaz corect i cu uurin limbajul geografic

SCHITA LECTIEI Delta Dunarii


Pozitie: -E. tarii - pe paralela de 45lat.N. Limite: N. Granita cu Ucraina S. si V. Pod. Dobrogei E. Platforma continentala a Marii Negre Altitudini: - cea mai joasa unitate de uscat a tarii; - altitudinea medie: 0,5m max. : 12m (Gr. Letea) Caracteristici: - s-a format la gura de varsare a Dunarii in Marea Neagra, prin depunerea aluviunilor aduse de fluviu si prin actiunea marii, pe locul unui fost golf in urma cu 10 000 de ani; -ocupa o suprafata de 4340 km2 impreuna cu complexum lagunar Razim-Sinoe; - este o campie in formare prin aluvionare; - este alcatuiata din roci sedimentare; - este formata din suprafete: uscat(13%): grinduri si ostroave acvatice(87%): brate, lacuri, garle, mlastini - dupa modul de formare exista grinduri: continentale : resturi ale vechiului uscat predeltaic (Chilia, Stipoc) fluviale: prin depunerea aluviunilor de o parte si de alta a bratelor Dunarii maritime: perpendiculare pe directia de curgere a fluviului, la formarea lor participand curentii marini (Caraorman,Saraturile,Letea,Frasin, Crucea, Perisor) -insule:I.Popina, I.Sacalinum Mare si Mic - pe grinduri apare un relief de dune de nisip; - este cuprinsa intre cele trei brate ale Dunarii: 1. Bratul Chilia : - situat in N. Deltei Dunarii - cel mai lung brat - cu debitul cel mai mare - la varsare formeaza Delta secundara a Chiliei 2. Bratul Sulina: - in partea centrala a deltei - cel mai scurt brat - cel mai drept - cel mai navigat 3. Bratul Sf. Gheorghe: - in S. deltei - cel mai meandrat brat - al doilea ca debit - la varsare s-a format Ins. Sacalin - spre sud Delta Dunarii se continua cu complexul lagunar Razim-Sinoe cu lagunele Razim, Sinoe,Zmeica, Golvita si lacurile Dranov, Babadag; -canale, in care in mare parte au fost crate de om: Litcov, Dranov, Mila 23 - in 1990 a fost declarata Rezervatia Biosferei delta Dunarii.

Das könnte Ihnen auch gefallen