Sie sind auf Seite 1von 44

Comparatia neregulata a adjectivelor si a

adverbelor
VIEL (mult) mehr
der die das meiste
am meisten
GUT (bun) besser
der die das beste
am besten
GR! (mare) gr"!er
der die das gr"!te
am gr"!ten
#C# (inalt) h"her
der die das h"chste
am h"chsten
$%#E (aproape) n&her
der die das n&chste
am n&chsten
'E$IG (putin) (eniger
minder
der die das (enigste
der die das mindeste
am (enigsten
am mindesten
)%L* (in curand) eher
der die das eheste
am ehesten
+T (adesea) ",ter
hau,iger
der die das ",teste
der die das h&u,igste
am ",testen
am h&u,igsten
-re.entul
(ohn/en0 terminatie
radacina
ich (ohne
du (ohnst
er/sie/es (ohnt
(ir (ohnen
ihr (ohnt
sie/1ie (ohnen
-re.ent0radacina2terminatiile e
(e)st
(e)t
en
t
en
lern/en0 a invata
ich lerne
du lernst
er/sie/es lernt
(ir lernen
ihr lernt
sie/1ie lernen
Regula
Verbele a caror radacina se termina in 3d45 3t45
3chn45 3,,n45 3dm45 3dn45 3gn45 3c6n45 3tm4 intercalea.a
la persoanele a 78a si a 98a singular5 precum si la
persoana a 78a plural un 3e4 intre radacina si
terminatie:
E;emplu<
atm/en0 a respira
ich atme
du atmest
er/sie/es atmet
(ir atmen
ihr atmet
sie/1ie atmen
",,n/en0 a deschide
ich ",,ne
du ",,net
er/sie/es ",,net
(ir ",,nen
ihr ",,net
sie/1ie ",,nen
red/en0 a vorbi
ich rede
du redest
er/sie/es redet
(ir reden
ihr redet
sie/1ie reden
arbeit/en0 a lucra
ich arbeite
du arbeitest
er/sie/es arbeitet
(ir arbeiten
ihr arbeitet
sie/1ie arbeiten
rechn/en
ich rechne
du rechnest
er/sie/es rechnet
(ir rechnen
ihr rechnet
sie/1ie rechnen
Verbele regulate isi pastrea.a radacina in timpul
conjugarii:
Verbele neregulate nu isi pastrea.a radacina in timpul
conjugarii:
Regula
Verbele neregulate sunt verbele care isi schimba
vocala din radacina la persoana a 78a si a 98a singular:
La plural s conjuga regulat:
3a4 devine &5 &u
3e4 devine i5 ie
a devine & (,ahren)
au devine &u (lau,en)
e devine i (sprechen)
e devine ie (lesen)
,ahren
ich ,ahre
du ,&hrst
er/sie/es ,&hrt
(ir ,ahren
ihr ,ahrt
sie/1ie ,ahren
lau,en
ich lau,e
du l&u,st
er/sie/es l&u,t
(ir lau,en
ihr lau,t
sie/1ie lau,en
sprechen
ich spreche
du sprichst
er/sie/es spricht
(ir sprechen
ihr sprecht
sie/1ie sprechen
lesen
ich lese
du liest
er/sie/es liest
(ir lesen
ihr lest
sie/1ie lesen
Regula
Verbele a caror radacina e termina in 3s45 3!45 3ss45
3.45 3t.45 3;45 la persoana a 78a singular primesc doar
terminatia 3t45 ast,el incat persoana a 78a si a 98a
singular au aceasi ,orma:
E;emplu<
du liest
er/sie/es liest
tan.en
ich tan.e
du tan.t
er/sie/es tan.t
(ir tan.en
ihr tan.t
sie/1ie tan.en
(issen
ich (ei!
du (ei!t
er/sie/es (ei!t
(ir (issen
ihr (isst
sie/1ie (issen
Viitorul
(erden0 a deveni
ich (erde
du (irst
er/sie/es (ird
(ir (erden
ihr (erdet
sie/1ie (erden
Viitorul se ,ormea.a cu ajutorul verbului 3(erden45
conjugat la pre.ent2in,initivul verbului:
Eu voi dansa:
Ich (erde tan.en:
Tu vei canta:
*u (irst singen:
In,initivul verbului sta mereu la s,arsitul
propo.itiei principale a,irmative:
-articulele neseparabile
)E5 =ER5 >i!5 GE5 ER5 E>-5 VER5 E$T
%tunci cand un verb incepe cu aceste particule5 in
timpul conjugarii ele nu se separa de verb:
(m) 'ol,5 8es5 '"l,e5 m lup
+orma pentru nominativ singular
+orma de genitiv singular
+orma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
(n) 'in6elma!5 8es5 8e5n echer5coltar
+orma pentru nominativ singular
+orma de genitiv singular
+orma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
1ubstantivele masculine si neutre primesc la
genitiv singular 3(e)s45 substantivele ,eminine nu
primesc nimic5 au aceeasi ,orma cu nominativul:
*e aceea pentru substantivele masculine si neutre
,orma pentru plural este a 98a5 iar pentru
substantivele ,eminine este a 78a:
(,) 'ochenschau5 8en5 ,: ?urnal de actualitati
+orma de nominativ
+orma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
>&dchen5 8s5 85 n: +ata
+orma de nominativ
+orma de genitiv singular
+orma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
Cand la plural este o liniuta atunci inseamna ca
,orma de plural este egala cu nominativ singular:
E;emplu<
das >&dchen0 singular
die >&dchen0 plural
-RE-=ITI%0
-R@-1ITI$
-repo.itii cu %CU=%TIVUL
8 ,Ar pentru
8 durch printre5 prin
8 bis pana la
8 ohne ,ara
8 gegen contra
8 um in jurul
8 entlang de8a lungul
8 Aber despre
Ich 6au,e ein Geschen6 ,Ar dich:
'ir gehen durch den -ar6 spa.ieren:
hne dich 6ann ich nichts machen:
Entlang die )Acher au, dem Regal5 ,and ich mein
lieblingsbuch:
>eine >utter 6au,t mir viele #e,te ,Ar 1chule:
*upa prepo.itia 3ohne45 spre deosebire de celelalte
prepo.itii urmea.a5 de regula subst: neprecedat de
articol:
-repo.itii cu *%TIVUL
8 aus din
8 mit cu
8 von de la
8 .u la
8 nach dupa
8 bei la
8 seit de
8 ab de la5 incepand din
8 dan6 datorita
8 auBer in a,ara de5 cu e;ceptie
8 entgegen contra5 impotriva
8 gegenAber ,ata in ,ata5 vis8a8vis
8 gem&B con,orm
Ich bin bei dir:
Ich gehe .u dir:
1eit drei ?ahren (ohne ich hier:
%uBer >aria5 sind (ir lustig:
Ich 6omme aus Italien/ der 1ch(ei.:
Ich =usammen mit VanneC ,ahren (ir nach %merica:
Ich habe diese )Acher von meiner Dollegin:
-repo.itia 3bei4 se ,oloseste pe langa verbele care
e;prima o stare pe loc:
-repo.itia 3.u4 se ,oloseste de obicei in legatura cu
directia unei miscari:
Ca.ul *%TIV iti arata intotdeauna starea pe loc5 in
timp ce ca.ul %CU=%TIV iti arata miscarea:
-repo.itiile 3gegenAber4 si 3entgegen4 pot sta atat in
,ata substantivului5 cat si dupa acesta:
dem -ar6 gegenAber0 gegenAber den -ar60 vis8a8vis
de parc
-repo.itii cu GE$ITIVUL
8 anhand cu ajutorul
8 auBerhalb ina,ara de
E trot. cu toate ca
E (&hrend in timpul
E (egen din cau.a
E dan6 datorita5 gratie
8 innerhalb in interiorul5 in timp de5 in
decursul
8 oberhalb deasupra
8 unterhalb dedesubt5 mai jos de
8 jenseits de partea cealalta
8 diesseits de partea asta
8 l&ngs de8a lungul
8 in,olge ca urmare5 din cau.a
8 inmitten in mijlocul
8 au,grund pe ba.a
8 e;6lusive e;clusiv
8 in6lusive inclusiv
8 bettre,s re,eritor la (privire la)
8 gelegentlich cu oca.ia
E statt in locul
E aceste prepo.itii daca sunt urmate de un pronume5
cer ca.ul *%TIV si $U GE$ITIV5 adica pronumele
care urmea.a dupa aceste prepo.itii sta in ca.ul
*%TIV si $U in ca.ul GE$ITIV
*er Tisch ist inmitten des =immers:
'egen dir 6onnte ich nicht schal,en:
-repo.itii bica.uale 0
('echselpr&position)
In limba germana e;ista F prepo.itii bica.uale: 1e
numesc prepo.itii bica.uale5 pentru ca spre deosebire
de celelalte prepo.itii care cer doar un ca.5 acestea
cer doua ca.uri in ,unctie de situatie si anume<
8 %CU=%TIVUL (cand arata miscarea)
8 *%TIVUL ( cand arata stare ape loc)
Cele F prepo.itii bica.uale sunt<
8 an (pe5 la)
8 au, (pe5 la)
8 vor (in ,ata)
8 hinter (in spate)
8 Aber (deasupra)
8 unter (dedesubt)
8 in (in)
8 neben (langa)
8 .(ischen (intre)
E;emple<
Ich gehe in die 1chule5 (enn ich Lust habe:
Ich bleibe in der 1chule5 (eil ich das Tun muss:
Imper,ectul0 -r&teritum
Imper,ectul arata o actiune care se des,asoara in
trecut:
G: Verbele regulate
radacina 2 (e) 2 te 2 term: de imper,ect 8
st
8
n
t
n
lernen
ich lernte
du lerntest
er/sie/es lernte
(ir lernten
ihr lerntet
sie/1ie lernten
machen
ich machte
du machtest
er/sie/es machte
(ir machten
ihr machtet
sie/1ie machten
ant(orten
ich ant(ortete
du ant(otetest
er/sie/es ant(ortete
(ir ant(orteten
ihr ant(ortetet
sie/1ie ant(orteten
au,machen
ich machte au,
de machtest au,
er/sie/es machtet au,
(ir machten au,
ihr machtet au,
sie/1ie machten au,
Verbele care se termina in Hd5 8t5 8dm5 8dn5 8,,n5 8gn5
8chn5 8c6n5 8tm intercalea.a vocala He la persoanele G
sg: H 9 pl: intre radacina si Hte:
8 d (reden)5 8t (arbeiten)5 8dm ((idmen)5 8dn
( ordnen5 8,,n (",,nen)5 8gn (begegnen)5 8chn
(rechnen)5 8c6n (troc6nen)5 8tm (atmen):
7: Verbele neregulate
radacina (schimbata) 2 term: de imper,ect
8
(e)st
8
en
(e)t
en
gehen ich ging
,ahren ich ,uhr
trin6en ich tran6
essen ich ass
9: Verbele modale
radacina 2 terminatii H
st
8
en
t
en
8 (verbele modale ,ormea.a imper,ectul ca si
verbele regulate)
8 numai punem umlaut
6"nnen ich 6onnte
mAssen ich musste
sollen ich sollte
dAr,en ich dur,te
(ollen ich (ollte
m"gen ich mochte
I: Verbele au;iliare
sein ich (ar
haben ich hatte
(erden ich (urde
Genul substantivelor
Genul masculin

*e genul masculin sunt<
8 nume proprii sau commune ale ,iintelor de se;
barbatesc
%le;ander5 >ichael5 ?ustin5 r >ann5 r 1ohn5 r ?unge5
r +reund
8 substantive care desemnea.a pro,esii
considerate intial
masculine< r %r.t5 r Ingenieur5 r %rchite6t
8 .ilele saptamanii
r >ontag
8 lunile anului
r ?anuar5 r +ebruar
8 anotimpurile
r +rAhling
8 partile .ilei
r >orgen
e;ceptie< die $acht
8 numele ,enomenelor naturii
r Regen5 r 1chnee5 r $ebel5 s Ge(itter
8 numele punctelor cardinale
r $orden5 r 1Aden5 r sten
8 nume de bauturi
r Da,,ee5 r Tee5 r 1a,t5 r Vod6a
8 nume de marci de automobile
r )>'5 r >ercedes5 r +iat5 r %udi5 r +ord
8 substantive ,ara terminatie provenite din verbe
r 1prung5 r Gang5 r Ge(inn5 r Verstand
8 majoritatea substantivelor terminate in<
ER r Lehrer5 r Techni6er
EL r #immel5 r %rti6el
E$ r Garten5 r 'agen
LI$G r Lehrling5 r 1chmetterling
U1 r =ir6us5 r Egoismus
I1T r -oli.ist5 r ptimist
E$T r 1tudent5 r -r&sident
%$T r -ra6ti6ant5 r Emigrant
@R r 1e6ret&r5 r Veterin&r
R r *octor5 r >otor
EUER r +riseur5 r Ingenieur
LGE r -hilologe5 r %rch&ologe
IDER r -hCsi6er5 r >echani6er
GR%+ r +otogra,5 r Geogra,
Genul ,eminin
*e genul ,eminin sunt<
8 numele proprii sau commune ale ,iintelor de se;
,eminin
e Inge5 e *iana5 e Caitlin5 e Gina5 e ?asmine5 e +rau5 e
Tochter
E;ceptie< s >&dchen5 s >anneJuin
8 nume de arbori5 ,lori5 ,ructe
e Rose5 e $uss
8 nume de vapoare si avioane
e Concorde5 e Titanic
8 multe nume de rauri si ,luvii
e *onau5 e Elle
8 cele mai multe substantive terminate in Ht care
provin din verbe<
e +ahrt5 e +lucht
8 unele numerale cardinale substantive
e Eins5 e =(ei
8 majoritatea substantivelor terminate in E
e )lume5 e 1chule
8 substantive terminate in<
I$ e Lehrerin5 e +reundin
EI e )&c6erei5 e >alerei
#EIT e +reiheit5 e Dran6heit
DEIT e -An6tlich6eit5 e #",lich6eit
1#%+T e +reundsha,t5 e Landscha,t
U$G e 'ohnung5 e Kbung
%$= e Toleran.5 e Ignoran.
E$= e E;isten.5 e Don,eren.
IE e 1tudie5 e )iologie
ID e >usi65 e -oliti6
I$ e In,ormation5 e Religion
KRE e Le6tAre5 e )roschAre
T@T e Realit&t5 e Universit&t
UR e $atur5 e Dultur
1E e *iagnose5 e -rognose
%GE e Garage5 e Reportage
Genul neutru
*e genul neutru sunt<
8 numele ,iintelor si ale animalelor ,olosite atat
pentru mascul cat si pentru ,emela
s -,erd5 s 1ch(ein
8 numele continentelor5 al majoritatii tarilor si
localitatilor
s Europa5 s *eutschland
r Iran5 r Ira65 r 1udan5 e 1ch(ei.5 e TAr6ei5 se
,olosesc intotdeauna cu articol
8 nume de metale si elemente chimice
s Gold5 s Dup,er
8 denumirile de limbi
s *eutsche5 s ?apanische
8 denumirile de culori
s Rot5 s Rote
8 literele al,abetului
s %5 s )
8 notele musicale
s (hohe/tie,e) do
8 adjectivele substantivi.ate care e;prima o
notiune abstracta
s %lte5 s $eue
8 toate in,initivele substantivi.ate
s Lernen5 s Lesen
8 numeralele ,ractionare
s *rittel5 s Viertel L M N O
8 substantive colective5 in special cele ,ormate cu
pre,i;ul GE
s Gute5 s $eu
8 toate substantivele terminate in C#E$ si LEI$
s )lAmlein5 s Dindchen
8 substantivele terminate in<
$I1 s Ereignis5 s Verh&ltnis
TU> s %ltertum
(I)U> s *atum5 s 1tudium
>E$T s *o6ument5 s >edi6ament
%T s Re,erat5 s Resultat
s %uto5 s +oto
% s *rama5 s Thema
-er,ectul (-er,e6t)
-er,ectul arata o actiune inceputa si incheiata in
trecut:
1e ,ormea.a din indicativul pre.ent al verbelor
au;iliare 3haben4 sau 3sein45 verbele care arata
miscarea (3gehen45 36ommen45 3,ahren4) si verbele
care iti arata schimbarea starii (3blAhen45 3alten4):
a) +ormarea participiului per,ect la verbele
regulate
La verbele regulate participiul per,ect se
,ormea.a din<
ge 2 radacina 2/8 e 2 t
arbeiten 0P ge 2 rad: 2 e 2 t
gearbeitet
8 primesc 3e4 la participiu5 intre radacina si 3t4
verbele care au radacina terminata in< 3d45 3t45
3chn45 3,,n45 3dm45 3tm45 3c6m45 3gn4:
reden 0P ge 2 rad 2 e 2 t
geredet
machen 0P ge 2 rad H e 2 t
gemacht
tan.en 0P ge 2 rad H e 2 t
getan.t
8 verbele care incep cu particule neseparabile $U
primesc Qge4 5 cand ,ormea.a participial per,ect:
8 particulele neseparabile sunt<
)E5 =ER5 >IB5 E>-5 GE5 ER5 'ER5 E$T
er.&hlen 0P er.&hlt
.erst"ren 0P .erst"rt
8 verbele care se termina in Q8iren4 sau Q8eien4
,ormea.a participial per,ect +%R% Qge4
studieren ich habeRRR:studiert
telephonieren ich habeRRR:telephoniert
prophe.eien ich habeRRR:prophe.eit
8 verbele care au particule separabile (verbele
regulate) ,ormea.a participial per,ect din
particulele separabile 2 ge 2 participiu ( ,ara Qge4)
au,machen8 au, 2 ge 2 macht 0 au,gemacht
Ich habe das +enster au,gemacht:
.umachen8 .u 2 ge 2 macht 0 .ugemach
Ich habe die TAr .ugemacht:
b) +ormarea participiului la verbele
neregulate
Verbele neregulate ,ormea.a participial per,ect din
Qge4 2 radacina (radacina este schimbata) 2 Qen4
(ge) 2 radacina (schimbata) 2 en
essen 0P gegessen ( Ich habe gegessen:)
gehen 0P gegangen (Ich bin gegangen:)
-articipiul per,ect al verbelor au.iliare
1ein Ich bin ge(esen:
#aben Ich habe gehabt:
'erden Ich bin ge(orden:
>ai mult ca per,ectul 0
-lus8Suam8-er,ec6t
>ai mult ca per,ectul arata o actiune inceputa si
incheiata inaintea unei actiuni trecute:
Eu ,usesem la teatru:
Ich (ar ins Theater gegangen:
>ai mult ca per,ectul se ,ormea.a cu ajutorul
verbelor Qhaben4 sau Qsein45 conjugate la I>-ER+ECT
plus participial verbului de conjugat:
Qhaben4 sau Qsein4 la I>-ER+ECT 2 -%RTICI-IU
Ich (ar .ur 1chule ge(esen:
Cand ai venit la mine terminasem tema:
'enn du .ur mir (6am8ge6ommen bist)5 hatte ich die
#ausau,gabe beendet:
-er,ectul verbelor modale
%u;iliarul de trecut al verbelor modale este verbul
Qhaben4:
+olosite modal5 adica impreuna cu alt verb la
in,initive5 modalele ,ac per,ectul si mai mult ca
per,ectul cu ,orma lor de in,initive5 nu cu ,orma de
participiu: La ,el ,ac si per,ectul si mai mult ca
per,ectul si verbele lassen5 h"ren si sehen ,olosite
modal:
E;< Er hat dir bei der %rbeit hel,en (ollen: 0 El a
vrut sa tea jute la lucru:
+olosite predicative5 adica ,ara alt verb la in,initive5
modalele ,ac per,ectul si mai mult ca per,ectul cu
,orma lor de participiu5 la ,el ca majoritatea verbelor:
E;< 1ie hat au.h *eutsch ge6onnt: 0 Ea a stiut si
germana:
-er,ectul
-er,ectul 0 haben sau sein la pre.ent 2 participiul
verbului de conjugat
Urmatoarele categorii de verbe ,ac (parte)
per,ectul cu verbul au;iliar haben<
Verbe tran.itive5 adica verbele care au sau pot
avea compliment direct< lernen5 sehen5 essen5 etc:
Verbe re,le;ive< sich ,reuen5 sich verlieren5 sich
6on.entrieren etc:
Verbe intran.itive care e;prima o durata5 si nu o
deplasare< leben5 schla,en etc:
Verbe tran.itive care au complement indirect in
dativ si care nu e;prima o deplasare< ge,allen5
schmec6en5 ant(orten etc:
Verbe impersonale< regnen5 schneiden5 blit.en
etc:
Verbe care numesc inceputul sau s,arsitul unei
actiuni< beginnen5 enden etc:
Verbe modale< mAssen5 sollen5 6"nnen5 dAr,en5
(ollen5 m"gen:
Urmatoarele categorii de verbe ,ac per,ectul cu
verbul au;iliar sein<
Verbe intran.itive care e;prima o deplasare<
gehen5 ,ahren5 6ommen etc:
Verbe intran.itive care e;prima o trans,ormare
de stare< (arden5 (achsen etc:
Verbele sein si bleiben:
*eclinarea adjectivului
In limba germana e;ista doua categorii de adjective<
8 %*?ECTIVE -RE*IC%TIVE
8 %*?ECTIVE %TRI)UTIVE
G: %*?ECTIVE -RE*IC%TIVE
In limba germana adjectivele predicative $U se
declina5 precum in limba romana:
*er ?unge ist sch"n:
*as >&dchen ist sch"n:
*ie Dinder sind sch"n:
7: %*?ECTIVE %TRI)UTIVE
In limba germana e;ista 9 ca.uri de declinare a
adjectivelor attributive in ,unctie de ce este
precedat:
Ca.ul G:
Cand adjectivele sunt precedate de articolul hotarat
der5 die5 das sau jeder5 jedes5 jede5 jener5 jene5
jenes5 adjectivele au urmatoarele terminatii:
1g 1g 1g -l
m , n m , n
$ e e e en
%66 en e e en
* en en en en
G en en en en
$< der Dluge #und
%66< den 6lugen #und
*< dem 6lugen #und
G< des 6lugen #undes
$ -l< die 6lugen #unden
%66 -l< die 6lugen #unden
* -l< die 6lugen #unden
G -l< der 6lugen #unden
$< die sch"ne )lume
%66< die sch"ne )lume
*< der sch"nen )lume
G< der sch"nen )lume
$ -l< die sch"nen )lumen
%66 -l< die sch"nen )lumen
* -l< den sch"nen )lumen
G -l< der sch"nen )lumen
$< das ,leiBige >&dchen
%66< das ,leiBige >&dchen
*< dem ,leiBigen >&dchen
G< des ,leiBigen >&dchens
$ -l< die ,leiBigen >&dchen
%66 -l< die ,leiBigen >&dchen
* -l< den ,leiBigen >&dchen
G -l< der ,leiBigen >&dchen
Ca.ul 7:
%tunci cand adjectivul este precedat de articolul
nehotarat ein5 eine5 ein5 articolul nehotarat negat5
mein5 meine5 mein5 dein5 deine5 dein5 sein5 seine5 sein5
ihre5 ihr5 ihr (pronumele posesiv)5 adjectivele au
urmatoarele terminatii<
1g 1g 1g -l
m , n m , n
$ er e es en
%66 en e es en
* en en en en
G en en en en
$< ein 6luger #und
%66< einen 6lugen #und
*< einem 6lugen #und
G< eines 6lugen #undes
$ -l< eine 6lugen #unden
%66 -l< eine 6lugen #unden
* -l< einen 6lugen #unden
G -l< einer 6lugen #unden
$< meine sch"ne )lume
%66< meine sch"ne )lume
*< meiner sch"nen )lume
G< meiner sch"nen )lume
$ -l< meine sch"nen )lumen
%66 -l< meine sch"nen )lumen
* -l< meinem sch"nen )lumen
G -l< meiner sch"nen )lumen
$< mein ,leiBiges >&dchen
%66< mein ,leiBiges >&dchen
*< meinem ,leiBigen >&dchen
G< meines ,leiBigen >&dchens
$ -l< meine ,leiBigen >&dchen
%66 -l< meine ,leiBigen >&dchen
* -l< meinen ,leiBigen >&dchen
G -l< meiner ,leiBigen >&dchen
Ca.ul 9:
Cand adjectivul nu este precedat nici de articol nici
de pronume5 avem urmatoarele terminatii<
1g 1g 1g -l
m , n m , n
$ er e es e
%66 en e es e
* em er em en
G en er en er
$< 6luger #und
%66< 6lugen #und
*< 6lugem #und
G< 6lugen #undes
$ -l< 6luge #unden
%66 -l< 6luge #unden
* -l< 6lugen #unden
G -l< 6luger #unden
$< sch"ne )lume
%66< sch"ne )lume
*< sch"ner )lume
G< sch"ner )lume
$ -l< sch"ne )lumen
%66 -l< sch"ne )lumen
* -l< sch"nen )lumen
G -l< sch"ner )lumen
$< ,leiBiges >&dchen
%66< ,leiBiges >&dchen
*< ,leiBigem >&dchen
G< ,leiBigen >&dchen
$ -l< ,leiBige >&dchen
%66 -l< ,leiBige >&dchen
* -l< ,leiBigen >&dchen
G -l< ,leiBiger >&dchen
Trennbare Verben0 verbe cu particular separabila
Untrennbare Verben0 verbe cu particular
neseparabila
In,initiv -r&sens -r&teritum -er,e6t
brennen brennt brannte
hat gebrannt
bringen bringt brachte
hat gebracht
den6en den6t dachte
hat gedacht
6ennen 6ennt 6annte
hat ge6annt
nennen nennt nannte
hat genannt
rennen rennt rannte ist gerannt
senden sendet sandte
hat gesandt
*upa et(as5 nichts5 viel5 (ennig ( dar si allerlei5
genug5 mancherlei5 mehr5 (eniger ) si in absenta unui
substantiv5 adjectivele se substantivi.ea.a: Ele se
scriu cu initiala majuscula si sunt terminate in Hes la
nominativ si acu.ativ5 respectiv in Hem la dativ:
viel Interessantes
et(as 1ch"nes
nichts Dluges
(enig $At.liches
genug 1chlechtes