Sie sind auf Seite 1von 7

PROIECT DE LECIE

UNITATEA COLAR: Liceul Tehnologic Victor Frunza(Traian Savulescu)


CLASA: a XI-a
PROFESOR:Clinciu Violeta
DISCIPLINA: Economie
UNITATEA DE INVATARE: Consumatorul
SUBIECTUL LECIEI: Cererea
TIPUL LECIEI: mixt
SCOPUL LECIEI: Asimilarea de noi cunotine
DURATA LECIEI: 50 minute
LOCUL DESFURRII LECIEI: Sala de clas
DATA: 16.10.2014
OBIECTIVE- la finalul leciei elevii vor fi capabili:
O1- s defineasc cererea
O2- s cunoasc rolul preului asupra cererii (elasticitatea cererii n funcie de pre )
O3- s defineasc cererea elastic
O4- s defineasc cererea inelastic
O5- s exemplifice cererea elastic
O6- s exemplifice cererea inelastic
O7- s cunoasc rolul venitului asupra cererii (elasticitatea cererii n funcie de venit )
BIBLIOGRAFIE : Manual pentru clasa a X-a Autori : I. Gavril, P.Tnase, D.Niescu, C.PopescuEditura
Economic, Bucureti

SCENARIU DIDACTIC
Etapele leciei
1.Moment
organizatoric
2
2.Informarea
elevilor cu
privire la
obiectivele
urmrite
2, 3

4.Prezentarea
materialului
stimul
25

Ob.op.

Coninutul informativ i aplicativ

Activitatea profesorului
Stabilete ordinea n clas i
verific prezena elevilor

Activitatea elevilor

Titlul leciei: Cererea


Scopul leciei: Asimilarea de noi
cunotine
Prezentarea general a
coninuturilor:
1. Definiia cererii
2. Elasticitatea cererii n funcie
de pre
3. Cererea elastic /
inelastic/unitar
4. Elasticitatea cererii n funcie
de venit

Anun titlul leciei i l


noteaz pe tabl.Sti-muleaz
interesul elevilor pentru noua
lecie, subliniind importan-a
studierii materia-lului.

Noteaz n caiete titlul


leciei: Cererea

1.Definiia cererii

Sublinia-z importan-a i
legtura noii lecii cu elementele anterioa-re ale materiei.
Explic i argumen-teaz
particula-ritile de manifestare a noilor elemente.

Consemn-eaz n
caiete precizri-le
fcute de profesor.
ntreab i cer
lmuriri suplimentare pentru a depi
dificult-ile n
nelege-rea noii teme.

Cererea reprezint cantitatea


dintr-un bun pe care un agent
economic sau toi agenii economici
(menajele, firmele ) sunt dispui s o
achiziioneze la un anumit pre n
decursul unei perioede. Ea costituie
partea din nevoie care este satisfcut
prin intermediul pieei.

2.Elasticitatea cererii n funcie


de pre
Un rol determinant asupra cererii
l deine preul. Astfel, cererea pentru

un bun de modific n sens contrar


modificrii preului unitar, cu alte
cuvinte cererea se contract cnd
preul crete i se extinde cnd preul
scade.
Contracia cererii cnd preul
crete se explic prin tendina
consumatorului de a-i reduce
achiziiile din bunul al crui pre a
crescut i nlocuirea acestuia n
consum cu alte bunuri substituibile,
dar ale cror preuri nu au crescut
sau au crescut mai puin.
Extinderea cererii cnd preul
scade are ca explicaie economic
comportamentul consumatorului de
a-i mri consumul pentru o mai bun
satisfacere a nevoilor, inclusiv prin
restrngerea ori renunarea la
consumul altor bunuri, ale cror
preuri au rmas neschimbate sau au
sczut mai puin.
Elasticitatea cererii n funcie de
pre se exprim prin coeficientul de
elasticitate, care se calculeaz ca
raport ntre modificarea procentual
sau relativ a cererii i modificarea
procentual sau relativ a preului,
folosind una dintre relaiile:
Unde:
Ke =coeficientul de elaticitate a
cererii n funcie de pre la bunul X
%C =modificarea procentual a
cererii pentru bunul X

%P =modificarea procentual a
preului unitar pentru bunul X
C =cererea mofificat
C =cererea iniial
P =preul modificat
P =preul iniial

3.Cererea elastic, inelatic i


cererea uniatr
Cererea elastic este specific
bunurilor care au o plaj mare de
nlocuitori i nu sunt de strict
necesitate pentru consumator. Ea se
caracterizeaz prin aceea c
modificarea preului unitar determin
modificarea n sens contrar a
cantitii cerute, dar mai intens.
Cererea inelastic (rigid) este
specific pentru majoritatea
bunurilor considerate de stricr
necesitate pentru un consumator dat.
Ea se caracterizeaz prin aceea c
modificarea preului unitar determin
modificarea n sens contrar a
cantitii cerute, dar mai lent.
Cererea de elasticitate unitar se
caracterizeaz prin faptul c
modificarea preului unitar determin
modificarea n sens contrar a
cantitii cerute cu aceeai intensitate.
Cunoaterea tipului de
elasticitate a cererii n funcie de pre
reprezint o informaie de maxim

importan i pentru cumprtor, dar


mai ales pentru vnztor. Acesta va
lua decizia s influeneze preul
unitar-n sensul scderii sau creteriidup cum cererea pentru bunul pe
care l produce i comercializeaz este
elastic, inelastic sau unitar.

4.Elasticitatea cererii n funcie de


venit
Cererea pentru un bun depinde
nu numai de pre, ci i de venitul
consumatorului.
Cererea se afl n relaie pozitiv
cu venitul: modificarea venitului,
variabil independent (preul
constant), atrage dup sine
modificarea n acelai sens a cererii.
Dependena cererii fa de
modificarea venitului consumatorului
se apreciaz prin elasticitatea cererii
n funcie de venit. Ea se msoar
prin coeficientul de elasticitate a
cererii n funcie de venit (
), care
se calculeaz ca un raport ntre
modificarea relativ sau procentual
a cererii i modificarea relativ sau
procentual a venitului, folosind una
din relaiile:
n care:
C , C , C , %C au semnificaiile
anterioare;
V=venitul iniial al consumatorului;

V=venitul modificat
%V=modificarea procentual a
venitului
V=modificarea absolut a venitului
5.Asigurarea
dirijrii
nvrii
3,4

Elevii trebuie s
recunoasc n
anumite contexte
noile elemente.

Ex.Coeficientul de elasticitate a
cererii unui bun n funcie de preul
su unitar este 2. Iniial, cnd preul
unitar era de 2000 u.m/buc, cererea
sptmnal era de 15000 buc. Care
va fi cererea sptmnal dac preul
unitar crete cu 20%?
De ce n mod normal, cererea
pentru un bun dat este n relaie
negativ fa de preul unitar?

Descom-pune sarcinile
complexe n sarcini de detaliu.

Particip activ la
ndeplini-rea
sarcinilor stabilite d
profesor.

6.Obinerea
performanei
3

Elevii construiesc
diferite exerciii,
scenarii n care s
fie folosite noile
coninuturi

Profeso-rul creaz n mod


deliberat obstacole n calea
rezolvrii sarcinilor de ctre
elevi.

Elevii corecteaz
rspunsuri-le
greite sub atenta
supraveghere a
profesoru-lui.

Se insist analitic asupra


exemplelor scrise pe tabl.

Comen-teaz greelile tipice.


Ofer lmuriri suplimen-tare
pentru dispersa-rea ambiguitilor

S rezolve
exerciii.

Evaluare:
Alegei rspunsul corect:
1.Un bun de larg consum, consumat
cotidian de un cerc mare de ageni
economici are o cerere n funcie de
pre:
a)elastic;
b)unitar;
c)inelastic.

Verific perfor-manele prin


sondaj, prin numirea aleatorie
a unui elev care scrie pe tabl
modul n care a rezolvat
sarcinile.

Demons-treaz
msura n care pot
opera cu noiunile
nou introduse n
lecie. Consem-neaz
n caiete exemplele de
pe tabl.
Noteaz n caiete
precizri-le profesorului.
Cer lmuriri
suplimen-tare dac
este cazul.
Se angajeaz activ n
rezolvarea problemei.
Corectea-z pe caiete
greelile pe care le
depistea-z n
momentul coment-rii
sarcinilor la tabl.

7.Asigurarea
conexiunii
inverse
5
8.Evaluarea
performanelo
r
2,5

2.Fie un comerciant care vinde


bunuri a cror cerere n funcie de
venit se caracterizeaz prin
elasticitate ridicat. Pentru a-i mri
ncasrile, se recomand ca el s:
a)majoreze preurile;
b)reduc preurile;
c)lase preurile neschimbate.
3. Coeficientul de elasticitate a cererii
de pine a unei familii n funcie de
venit este 0,4. Se preconizeaz c, n
perioada urmtoare, venitul lunar al
familiei crete de la 2 milioane la 3
milioane. Care va fi procentul
modificrii cererii de pine ca urmare
a modificrii venitului?
9.Intensificare
a procesului de
retenie
(fixare i
transfer)
1

Revizuirea n mod
pasiv a noiunilor
nou introduse n
lecie.
1.Definiia cererii
2.Elasticita-tea
cererii n funcie
de pre
3.Cererea
elastic/inelastic
4.Elasticitatea
cererii n funcie
de venit

Realizea-z o scurt sintez


asupra noiunilor nou
introduse n lecie.
Stabilete lecia pentru acas.

Ascult activ sinteza


realizat de ctre
profesor.
Noteaz n caiete
tema pentru acas.

Das könnte Ihnen auch gefallen