Sie sind auf Seite 1von 21

Conjugare tradusa verb SEIN (a fi)

Conjugare si traducere "sein - a fi", diateza activa.


Pentru a fi mai usor de inteles si asimilat, am creat pentru voi o lectie in care regasiti verbul sein
conjugat la
1. Indicativ (Prezent, Imperfect, Perfect, Mai mult ca perfect, Viitor si Viitor anterior)
2. Conjunctiv (Prezent, Perfect, Imperfect si Mai mult ca perfect) si
3. Conditional (Prezent, Perfect)
impreuna cu traducerea in limba romana.

Conjugare SEIN la Indicativ - Indikativ


Conjugare SEIN la Prezent (Prsens)

Conjugare SEIN la Imperfect (Prteritum)

se traduce prin prezent

se traduce prin imperfect

ich bin

eu sunt

ich war

eu eram

du bist

tu esti

du warst

tu erai

er, sie, es ist

el, ea este

er, sie, es war

el, ea era

wir sind

noi suntem

wir waren

noi eram

ihr seid

voi sunteti

ihr wart

voi erati

sie, Sie sind

ei, ele sunt

sie, Sie waren

ei, ele erau

Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt)

Conjugare SEIN la Mai mult ca perfect

se traduce prin perfect compus

se traduce prin mai mult ca perfect

ich bin gewesen

eu am fost

ich war gewesen

eu fusesem

du bist gewesen

tu ai fost

du warst gewesen

tu fusesei

er, sie, es ist gewesen

el, ea a fost

er, sie, es war gewesen

el, ea fusese

wir sind gewesen

noi am fost

wir waren gewesen

noi fuseseram

ihr seid gewesen

voi ati fost

ihr wart gewesen

voi fuseserati

sie, Sie sind gewesen

ei, ele au fost

sie, Sie waren gewesen

ei, ele fusesera

Conjugare SEIN la Viitor (Futur 1)

Conjugare SEIN la Viitor apropiat (Futur 2)

se traduce prin viitor

se traduce prin viitor apropiat

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du wirst sein

tu vei fi

du wirst gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es wird sein

el, ea va fi

er, sie, es wird gewesen sein

el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi

sie, Sie werden gewesen sein

ei, ele vor fi fost

Conjugare SEIN la Conjunctiv - Konjunktiv


Conjugare SEIN la Prezent (Prsens)

Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt)

se traduce prin conjunctiv prezent

se traduce prin conjunctiv perfect

ich sei

eu sa fiu

ich sei gewesen

eu sa fi fost

du seist

tu sa fii

du seist gewesen

tu sa fi fost

er, sie, es sei

el, ea sa fie

er, sie, es sei gewesen

el, ea sa fi fost

wir seien

noi sa fim

wir seien gewesen

noi sa fi fost

ihr seiet

voi sa fiti

ihr seiet gewesen

voi sa fi fost

sie, Sie seien

ei, ele sa fie

sie, Sie seien gewesen

ei, ele sa fi fost

Conjugare SEIN la Imperfect


(Prteritum)

Conjugare SEIN la Mai mult ca


perfect

se traduce prin conditional optativ prezent

se traduce prin conditional optativ perfect

ich wre

eu as fi

ich wre gewesen

eu as fi fost

du wrst

tu ai fi

du wrst gewesen

tu ai fi fost

er, sie, es wre

el, ea ar fi

er, sie, es wre gewesen

el, ea ar fi fost

wir wren

noi am fi

wir wren gewesen

noi am fi fost

ihr wrt

voi ati fi

ihr wrt gewesen

voi ati fi fost

sie, Sie wren

ei, ele ar fi

sie, Sie wren gewesen

ei, ele ar fi fost

Conjugare SEIN la Viitor I


se traduce prin viitor

Conjugare SEIN la Viitor II


se traduce prin viitor anterior

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du werdest sein

tu vei fi

du werdest gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es werde sein el, ea va fi

er, sie, es werde gewesen sein el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi

sie, Sie werden gewesen sein

ei, ele vor fi fost

Forma perifrastica - Conditionalul


Conjugare SEIN Conditional Prezent

Conjugare SEIN Conditional Perfect

se traduce prin conditional prezent

se traduce prin conditional perfect

ich wrde sein

eu as fi

ich wrde gewesen sein

eu as fi fost

du wrdest sein

tu ai fi

du wrdest gewesen sein

tu ai fi fost

er, sie, es wrde sein

el, ea ar fi

er, sie, es wrde gewesen sein el, ea ar fi fost

wir wrden sein

noi am fi

wir wrden gewesen sein

noi am fi fost

ihr wrdet sein

voi ati fi

ihr wrdet gewesen sein

voi ati fi fost

sie, Sie wrden sein

ei, ele ar fi

sie, Sie wrden gewesen sein

ei, ele ar fi fost

Conjug "gehen" - conjugare german


Infinitiv: gehen (ging|gegangen)

Conjugare "gehen"
Indikativ Prsens

ich gehe
du gehst
er/sie/es geht
wir gehen
ihr geht
sie/Sie gehen
Indikativ Prteritum

ich ging
du gingst
er/sie/es ging
wir gingen
ihr gingt
sie/Sie gingen
Indikativ Perfekt

ich bin gegangen


du bist gegangen
er/sie/es ist gegangen

wir sind gegangen


ihr seid gegangen
sie/Sie sind gegangen
Indikativ Plusquamperfekt

ich war gegangen


du warst gegangen
er/sie/es war gegangen
wir waren gegangen
ihr wart gegangen
sie/Sie waren gegangen
Indikativ Futur I

ich werde gehen


du wirst gehen
er/sie/es wird gehen
wir werden gehen
ihr werdet gehen
sie/Sie werden gehen
Indikativ Futur II

ich werde gegangen sein


du wirst gegangen sein
er/sie/es wird gegangen sein
wir werden gegangen sein
ihr werdet gegangen sein
sie/Sie werden gegangen sein
Konjunktiv I Prsens

ich gehe
du gehest
er/sie/es gehe
wir gehen
ihr gehet
sie/Sie gehen
Konjunktiv I Perfekt

ich sei gegangen


du seiest gegangen; seist gegangen
er/sie/es sei gegangen
wir seien gegangen
ihr seiet gegangen
sie/Sie seien gegangen

Konjunktiv I Futur I
Konjunktiv I Futur II
Konjunktiv II Prteritum

ich ginge
du gingest
er/sie/es ginge
wir gingen
ihr ginget
sie/Sie gingen
Konjunktiv II Plusquamperfekt

ich wre gegangen


du wrest gegangen
er/sie/es wre gegangen
wir wren gegangen
ihr wret gegangen
sie/Sie wren gegangen
Konjunktiv II Futur I

ich wrde gehen


du wrdest gehen
er/sie/es wrde gehen
wir wrden gehen
ihr wrdet gehen
sie/Sie wrden gehen
Konjunktiv II Futur II

ich wrde gegangen sein


du wrdest gegangen sein
er/sie/es wrde gegangen sein
wir wrden gegangen sein
ihr wrdet gegangen sein
sie/Sie wrden gegangen sein
Imperativ

du gehe; geh
ihr geht
Partizip Prsens

gehend
Partizip Perfekt

Gegangen

Conjug "haben" - conjugare german


Infinitiv: haben (hatte|gehabt)

Conjugare "haben"
Indikativ Prsens

ich habe
du hast
er/sie/es hat
wir haben
ihr habt
sie/Sie haben
Indikativ Prteritum

ich hatte
du hattest
er/sie/es hatte
wir hatten
ihr hattet
sie/Sie hatten
Indikativ Perfekt

ich habe gehabt


du hast gehabt
er/sie/es hat gehabt
wir haben gehabt
ihr habt gehabt
sie/Sie haben gehabt
Indikativ Plusquamperfekt

ich hatte gehabt


du hattest gehabt
er/sie/es hatte gehabt
wir hatten gehabt
ihr hattet gehabt
sie/Sie hatten gehabt
Indikativ Futur I

ich werde haben


du wirst haben
er/sie/es wird haben
wir werden haben
ihr werdet haben
sie/Sie werden haben
Indikativ Futur II

ich werde gehabt haben


du wirst gehabt haben
er/sie/es wird gehabt haben
wir werden gehabt haben
ihr werdet gehabt haben
sie/Sie werden gehabt haben

Konjunktiv I Prsens

ich habe
du habest
er/sie/es habe
wir haben
ihr habet
sie/Sie haben
Konjunktiv I Perfekt

ich habe gehabt


du habest gehabt
er/sie/es habe gehabt
wir haben gehabt
ihr habet gehabt
sie/Sie haben gehabt
Konjunktiv I Futur I
Konjunktiv I Futur II
Konjunktiv II Prteritum

ich htte
du httest
er/sie/es htte
wir htten
ihr httet
sie/Sie htten
Konjunktiv II Plusquamperfekt

ich htte gehabt


du httest gehabt
er/sie/es htte gehabt
wir htten gehabt
ihr httet gehabt
sie/Sie htten gehabt
Konjunktiv II Futur I

ich wrde haben


du wrdest haben
er/sie/es wrde haben
wir wrden haben
ihr wrdet haben
sie/Sie wrden haben
Konjunktiv II Futur II

ich wrde gehabt haben


du wrdest gehabt haben
er/sie/es wrde gehabt haben
wir wrden gehabt haben

ihr wrdet gehabt haben


sie/Sie wrden gehabt haben
Imperativ

du habe; hab
ihr habt
Partizip Prsens

habend
Partizip Perfekt

gehabt

Conjugarea primelor 100 verbe din limba german


1. anfangen (a ncepe)
2. befehlen (a comanda)
3. beginnen (a ncepe)
4. beien (a muca)
5. betrgen (a nela)
6. beweisen (a dovedi)
7. bieten (a oferi)
8. binden (a lega)
9. bitten (a cere)
10. bleiben (a rmne)
11. brechen (a rupe)
12. brennen (a arde)
13. bringen (a aduce)
14. denken (a gndi)
15. einladen (a invita)
16. empfangen (a primi)
17. empfehlen (a recomanda)
18. empfinden (a simi)
19. enden (a termina)
20. entscheiden (a decide)

21. entwerfen (a concepe)


22. essen (a mnca)
23. fahren (a conduce)
24. fllen (a cdea)
25. fangen (a prinde)
26. finden (a gsi)
27. fliegen (a zbura)
28. flieen (a curge)
29. fressen (a mnca)
30. frieren (a fi frig)
31. gebren (a nate)
32. geben (a da)
33. gehen (a pleca)
34. gelingen (a reui)
35. geschehen (a a se ntmpla)
36. gewinnen (a ctiga)
37. glauben (a crede)
38. greifen (a prinde)
39. haben (a avea)
40. halten (a ine)
41. heben (a ridica)
42. helfen (a ajuta)
43. hren (a asculta)
44. kennen (a ti)
45. klingen (a suna)
46. kommen (a veni)
47. knnen (a putea)
48. lachen (a rde)
49. laden (a ncrca)
50. lassen (a lsa)

51. laufen (a merge)


52. legen (a aeza)
53. leiden (a suferi)
54. leihen (a mprumuta)
55. lesen (a citi)
56. lieben (a iubi)
57. liegen (a mini)
58. nehmen (a lua)
59. ffnen (a deschide)
60. pfeifen (a fluiera)
61. raten (a sftui)
62. reiten (a clri)
63. rennen (a alerga)
64. riechen (a mirosi)
65. rufen (a chema)
66. schaffen (a crea)
67. schieben (a mpinge)
68. schlafen (a dormi)
69. schlagen (a lovi)
70. schlieen (a nchide)
71. schneiden (a tia)
72. schreiben (a scrie)
73. sehen (a vedea)
74. sein (a fi)
75. senden (a trimite)
76. singen (a cnta)
77. sitzen (a sta)
78. spielen (a juca)
79. sprechen (a vorbi)
80. springen (a sri)

81. stehen (a sta)


82. stehlen (a fura)
83. sterben (a muri)
84. stoen (a mpinge)
85. streiten (a (se) certa)
86. tragen (a purta)
87. trinken (a bea)
88. tun (a face)
89. vergessen (a uita)
90. verlieren (a pierde)
91. verzeihen (a ierta)
92. wachsen (a crete)
93. waschen (a spla)
94. weinen (a plnge)
95. wenden (a ntoarce)
96. werden (a deveni)
97. werfen (a arunca)
98. wiegen (a cntri)
99. wissen (a ti)
100. wollen (a dori)

Invata Limba Germana


Dienstag, 2. Juli 2013

conjugarea verbelor in germana


Conjugare Verbe Germana la Modul Indicativ Prezent

In limba germana, verbele sunt regulate si neregulate si in functie de acest aspect este si conjugarea
lor.
Radacina verbului se formeaza prin inlaturarea terminatiei -en a infinitivului.
Infinitivul verbului in limba germana este forma acestuia din dictionar.

Verbele care urmeaza in conjugare un tipar clasic, adica verbele regulate in limba germana se conjuga
la modul indicativ, timpul prezent, diateza activa, astfel:

Verbe care se conjuga regulat, cu mici exceptii:

Cazul 1. Verbe in limba germana a caror radacina se termina in -t, -d, -chn, -fn, -dn, -gn, -tm, la
persoanele a doua singular si plural si a treia singular, intercaleaza intre radacina si terminatiile
precizate anterior, litera -e.

Cazul 2. Verbe in limba germana a caror radacina se termina in -s, -ss, -, -x, -z primesc ca terminatie
la persoana a doua singular in loc de -st doar litera -t.

Cazul 3. Cand radacina verbului in limba germana se termina in -eln, la persoana intai singular, inainte
de litera -l, se renunta la litera -e

Cazul 4. Cand unele verbe in limba germana au in componenta radacinii lor literele a sau e, se schimba
la persoana a doua singular si la persoana a treia singular, astfel: a se transforma in si e se
transforma in ie /i .

Verbele neregulate in limba germana sunt cele care nu urmeaza un tipar clasic in conjugare si trebuie
invatate pe de rost. In aceasta categorie sunt incluse verbele auxiliare si verbele modale din limba
germana.
Exemple de conjugare verbe neregulate in limba germana:

Exemplu de conjugare verb in limba germana: arbeiten = a lucra


Indicativ
Prezent
ich arbeite eu lucrez
du arbeitest tu lucrezi
er/sie/es arbeitet el/ea lucreaz
wir arbeiten noi lucram
ihr arbeitet voi lucrai
sie/Sie arbeiten ei lucreaz
Perfect simplu

ich arbeitete eu lucrai


du arbeitetest tu lucrai
er/sie/es arbeitete el/ea lucr
wir arbeiteten noi lucrarm
ihr arbeitetet voi lucrari
sie/Sie arbeiteten ei lucrar
Viitor I
ich werde arbeiten eu voi lucra
du wirst arbeiten tu vei lucra
er/sie/es wird arbeiten el/ea va lucra
wir werden arbeiten noi vom lucra
ihr werdet arbeiten voi vei lucra
sie/Sie werden arbeiten ei vor lucra

Imperativ
arbeiten wir s lucrm !
arbeitet s lucreze !
arbeiten Sie s lucrai !
Perfect compus
ich habe gearbeitet eu am lucrat
du hast gearbeitet tu ai lucrat
er/sie/es hat gearbeitet el/ea au lucrat
wir haben gearbeitet noi am lucrat
ihr habt gearbeitet voi ati lucrat
sie/Sie haben gearbeitet ei au lucrat
Mai mult ca perfect
ich hatte gearbeitet eu lucrasem
du hattest gearbeitet tu lucrasei
er/sie/es hatte gearbeitet el/ea lucrase
wir hatten gearbeitet noi lucrasem
ihr hattet gearbeitet voi lucraseri
sie/Sie hatten gearbeitet ei lucraser
Viitor II
ich werde gearbeitet haben eu voi fi lucrat
du wirst gearbeitet haben tu vei fi lucrat
er/sie/es wird gearbeitet haben el /ea va fi lucrat
wir werden gearbeitet haben noi vom fi lucrat
ihr werdet gearbeitet haben voi vei fi lucrat
sie/Sie werden gearbeitet haben ei vor fi lucrat

Cum se conjuga verbele modale in Limba Germana

In limba germana exista 6 verbe modale :


drfen a avea voie sa
knnen a putea sa
mgen - a(-i) placea
mssen a trebui neaparat sa
sollen a trebui sa
wollen a vrea sa

Conjugarea verbului drfen aici:


http://www.invatagermana.info/limba-germana-conjugarea-verbelor-modale-limba-germana.html

Exemplu de propozitie cu verbul modal in germana drfen- a avea voie sa:


Hier darf man nicht rauchen Aici nu este voie sa se fumeze.

Conjugarea Verbelor cu Particula Separabila in Limba Germana


Reguli:
1. inainte de a conjuga acest tip de verb cu particula care in germana se numesc Trennbare Verben,
separati prefixul (particula) de verb
2. prefixul verbului la sfarsit
3. verbul se conjuga cu terminatiile clasice
Mai multe depre cum se conjuga verbele cu particula separabila, pe Website-ul:
http://www.invatagermana.info
http://www.invatagermana.info/limba-germana-verbele-cu-particula-separabila-limba-germana.html
Exemple de verbe cu particula separabila:
anfangen - a incepe , < an + fangen
anfangen - a incepe
Prezent
ich fange an -eu incep
du fngst an -tu incepi
er/sie/es fngt an -el/ea incepe
wir fangen an -noi incepem

ihr fangt an -voi incepeti


sie/Sie fangen an -ei incep
Perfect simplu /Prteritum
ich fing an -eu incepui
du fingst an -tu incepusi
er/sie/es fing an -el incepu
wir fingen an -noi incepuram
ihr fingt an -voi incepurati
sie/Sie fingen an -ei incepura

Viitor I
ich werde anfangen -eu voi incepe
du wirst anfangen -tu vei incepe
er/sie/es wird anfangen -el/ea va incepe
wir werden anfangen -noi vom incepe
ihr werdet anfangen -voi veti incepe
sie/Sie werden anfangen -ei vor incepe
Imperativ
fangen wir an -sa incepem !
fangt an -incepe !
fangen Sie an -incepeti !

Perfect compus
ich habe angefangen -eu am inceput
du hast angefangen -tu ai inceput
er/sie/es hat angefangen -el/ea a inceput
wir haben angefangen -noi am inceput
ihr habt angefangen -voi ati inceput
sie/Sie haben angefangen -ei au inceput
Mai mult ca perfect
ich hatte angefangen -eu incepusem
du hattest angefangen -tu incepusei
er/sie/es hatte angefangen -el/ea incepuse
wir hatten angefangen -noi incepusem
ihr hattet angefangen -voi incepuseti
sie/Sie hatten angefangen -ei incepusera
Cele mai des intalnite particule separabile care insotesc verbele in limba germana sunt:

abholen = a ridica, ab+holen


aufstehen = a se ridica, auf+stehen
anrufen = a suna, an+rufen
ausben = a exersea, aus+ben
beitreten = a adera, bei+treten
einkaufen = a cumpara, ein+kaufen
fernsehen = a se uita la televizor,fern+sehen
festlegen = a fixa, fest+legen
fortsetzen = a continua, fort+setzen
herstellen = a fabrica, her+stellen
hinfahren = a merge intr-acolo (cu un vehicul), hin+fahren
loswerden = a scapa de (ceva), los+werden
mitnehmen = a lua cu sine, mit+nehmen
nachdenken = a reflecta, nach+denken
vorstellen = a-si imagina, vor+stellen
weggehen = a pleca pe jos, weg+gehen
weitersagen = a spune mai departe, weiter+sagen
zugeben = a admite, zu+geben
zurckgeben = a da inapoi, zurck+geben
berlaufen = a da pe dinanafara, ber+laufen
zusammenfassen = a concluziona, zusammen+fassen
vorbeikommen = a trece pe la, vorbei+kommen
Exemplu conjugare verb cu particula separabila: aufmachen = a deschide < auf+machen
Prezent
ich mache auf -eu deschid
du machst auf -tu deschizi
er/sie/es macht auf -el/ea dechid
wir machen auf -noi deschidem
ihr macht auf -voi deschideti
sie/Sie machen auf -ei deschid
Perfect simplu /Prteritum
ich machte auf -eu deschisei
du machtest auf -tu deschisei
er/sie/es machte auf -el deschise
wir machten auf -noi deschisrm
ihr machtet auf -voi deschisri
sie/Sie machten auf -ei deschisr
Viitor I
ich werde aufmachen -eu voi deschide
du wirst aufmachen -tu vei deschide
er/sie/es wird aufmachen -el/ea va deschide
wir werden aufmachen -noi vom deschide
ihr werdet aufmachen -voi veti deschide
sie/Sie werden aufmachen -ei vor deschide
Imperativ

machen wir auf ! -sa deschidem !


macht auf ! -deschide !
machen Sie auf ! -deschidei !
Perfect compus
ich habe aufgemacht -eu am deschis
du hast aaufgemacht -tu ai deschis
er/sie/es hat aufgemacht -el/ea a deschis
wir haben aufgemacht -noi am deschis
ihr habt aufgemacht -voi ati deschis
sie/Sie haben aufgemacht -ei au deschis

Mai mult ca perfect


ich hatte aufgemacht -eu deschisesem
du hattest aaufgemacht -tu deschisesei
er/sie/es hatte aufgemacht -el/ea deschisese
wir hatten aufgemacht -noi deschisesem
ihr hattet aufgemacht -voi ideschisesei
sie/Sie hatten aufgemacht -ei deschiseser

Exista si verbe http://www.invatagermana.info/limba-germana-verbele-cu-particula-separabila-limbagermana.html


care, desi au prefix, particula inaintea lor, nu se conjuga separat, ci clasic, cu terminatiile obisnuite.

Astfel de verbe sunt:

prefix example

traducere
romana

ant

antworten

a raspunde

be

besuchen

a vizita

emp

empfehlen

a
recomanda

ent

entdecken

a descoperi

er

erkennen

a
recunoaste

ge

gewinnen

a castiga

miss

missbrauchen

a abuza

ver

vergessen

a uita

zer

zerstren

a distruge

Conjugare verbe auxiliare de timp la modul Indicativ Prezent in limba germana


Verbele auxiliare de timp:

haben = a avea
sein = a fi
werden = a deveni, a se face

formeaza prezentul indicativ in mod neregulat.

Conjugarea verbului haben = a avea

ich habe eu am
du hast - tu ai
er/sie/es hat -el/ea are
wir haben - noi avem
ihr habt - voi ati
sie haben/ Sie haben - ei au / Dumneavoastra aveti

Sie hat leise gesprochen. = Ea a vorbit incet.

Conjugarea verbului sein = a fi

ich bin - eu sunt

du bist - tu esti
er/sie/ es ist - el/ ea este
wir sind -noi suntem
ihr seid -voi sunteti
sie / Sie sind - ei sunt / Dumneavoastra sunteti

Du bist gesprungen = Tu ai sarit.

Conjugarea verbului werden = a deveni, a se face

ich werde - eu devin


du wirst - tu devii
er/sie/ es wird - el/ ea devin
wir werden - noi devenim
ihr werdet - voi deveniti
sie / Sie werden - ei devin / Dumneavoastra deveniti

Er wird Architekt. = El devine /se face arhitect.