Sie sind auf Seite 1von 9

PROIECT DE LECIE

DATA: 6.II.2013
CLASA: a VII-a A
PROFESOR: Sljan Raluca
DISCIPLINA: Matematic - Algebr
UNITATEA DE NVARE: Numere reale
TEMA LECIEI : Ordinea efecturii operaiilor cu numere reale
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de lucru cu operaii cu numere reale

COMPETENE GENERALE:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii

COMPETENE SPECIFICE
1. Utilizarea proprietilor operaiilor n efectuarea calculelor cu numere reale
2. Determinarea regulilor de calcul eficiente n efectuarea operaiilor cu numere reale
3. Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu numere reale i a ordinii efecturii operaiilor
4. Identificarea caracteristicilor numerelor reale i a formei de scriere a acestora n context variate

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:


s efectueze adunri, scderi, nmuliri, mpriri i ridicri la putere n mulimea numerelor reale;
s utilizeze n calcule proprietile operaiilor cu numere reale;
s respecte ordinea efecturii operaiilor n mulimea ;
s rezolve exerciii i probleme cu toate operaiile nvate.

STRATEGII DIDACTICE:
-

METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, observaia, exerciiul, explicaia, floarea de nufr.

MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru, manualul/culegerea de matematic, video-proiector, calculator, fi de evaluare, tabl, cret.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual i pe grupe.

RESURSE
1. umane: 26 elevi;
2. temporale: 50 minute;
3. spaiale: sala de clas.

BIBLIOGRAFIE:
o George Turcitu, Ionica Rizea, Niculae Ghiciu, Dan Mic, Constantin Basarab, Marlena Basarab, Matematic - manual pentru clasa a VII- a,
Radical, Craiova, 2008.
o

Dumitru Savulescu , Ioan Balica , Marius Perianu, Matematic pentru clasa a VII-a, Semestrul I, Clubul Matematicienilor, Editura Art,
Bucureti, 2012.

Programa de matematic - clasa a VII- a.

Scenariul didactic
Etapele leciei
I.
Moment
organizatoric
(2 min)
II.
Verificarea
temei pentru
acas
(2 min)
III.
Captarea
ateniei
(3 min)

IV.
Reactualizarea
i fixarea
cunotinelor
(10 min )

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii
didactice
-conversaia;

Forma de
organizare
-frontal

-observaia;
-conversaia;
-explicaia.

-frontal

Aprecieri
verbale

Elevii particip la joc.

-conversaia

-frontal

Aprecieri
verbale

Elevii vor completa cu operaiile


corespunztoare: adunarea,
scderea, nmulirea, mprirea i
ridicarea la putere i vor preciza
proprietile acestora.

-observaia;
-conversaia;
-explicaia;
- metoda
floarea de
nufr.

-frontal;
-individual;
-pe grupe.

Aprecieri
verbale;

Profesorul noteaz n catalog elevii abseni Elevii se pregtesc cu cele necesare


i verific dac sunt condiii optime pentru pentru lecie.
desfsurarea leciei.
Se impart elevii n 5 grupe de cte 5-6
elevi.
Se verific frontal tema, eventual se lucreaz Elevii compar rspunsurile din
la tabl exerciiile mai dificile pe care n-au caiete i argumenteaz rspunsurile
tiut s le efectueze elevii acas.
lor, corectnd eventualele greeli.
Se realizeaz jocul didactic Puzzle.
Profesorul mparte elevilor bileele cu cte
o operaie i n urma efecturii acesteia ei
au dreptul s apese butonul cu rezultatul
scris pe calculator. La apsarea butonului,
n locul rezultatului va aprea o bucic
dintr-o imagine. La final, dac toate
rezultatele au fost corecte, se obine o
imagine haioas.
Reactualizarea noiunilor referitoare la
operaiile cu numere reale se va realiza prin
metoda activ floarea de nufr: se
prezint floarea principal care are ca
noiune central: Operaii cu numere
reale, iar fiecare grup, printr-un
reprezentant, are de completat o petal a
acesteia cu una din operaiile studiate.

Evaluare

Se apreciaz
cunoaterea
terminologiei
matematice.

V.
Anunarea
temei i a
obiectivelor
(1 min)

VI. Dirijarea
invatarii
(15 min)

Se anun tema i obiectivele urmrite:


Lecia de azi se numete Ordinea
efecturii operaiilor cu numere reale. n
cadrul leciei ne propunem consolidarea
cunotinelor dobndite anterior,
recunoaterea i utilizarea ordinii efectrii
operaiilor studiate cu numere reale i
aplicarea lor n rezolvri de exerciii i
probleme.
Fiecare elev primete cte o fi de lucru
format din diferite exerciii cu un nivel
mediu de dificultate.
Dup rezolvarea fiei, se vor prezenta oral
rezultatele.
Profesorul introduce noile noiuni i le
explic elevilor cu cte un exemplu concret.
Se noteaz pe tabl cele spuse.
Pe mulimea numerelor reale se definesc
operaii de:
- ordinul I: adunarea si scderea
- ordinul II: nmulirea si mprirea
- ordinul III: ridicarea la putere i
extragerea rdcinii ptrate
Ordinea efecturii operaiilor pe
mulimea numerelor reale este:
I-Dac ntr-un exerciiu de calcul apar
operaii de acelai ordin, acestea se
efectueaz n ordinea n care sunt scrise.
Se d exemplu.
48 108 192 243 147
3 27 : 162
II- Dac ntr-un exerciiu de calcul apar

Elevii noteaz titlul n caiete.

-conversaia;
-explicaia.

-frontal;
-individual.

Fiecare elev are la dispoziie 5


minute pentru a rezolva toate
exerciiile de pe fi.
Fiecare elev urmrete cu atenie
modul n care au fost rezolvate
exerciiile, modul de exprimare n
limbaj matematic.
Elevii noteaz n caiete lecia nou.

-conversaia;
-explicaia.

-individual;
-pe grupe.

Observarea
sistematic a
elevilor
Evaluarea
oral
continu

-conversaia

-frontal
Aprecieri
verbale

Elevii rezolv, pe rnd, la tabl


exemplele propuse, sub ndrumarea
profesorului.

-exerciiul

-individual

Aprecieri
verbale

operaii de ordin diferit, atunci se


efectueaz n urmtoarea ordine:
1. operaii de ordinul III;
2. operaii de ordinul II;
3. operaii de ordinul I.
Se d exemplu.
2 35 : 5 4 21 : 3 5 (2 7) 3 6 42 : 6
III-Dac ntr-un exerciiu de calcul apar i
paranteze, atunci se efectueaz prima dat
operaiile din paranteze rotunde, apoi
operaiile din parantezele drepte (ptrate) i
n final se efectueaz operaiile din acolade,
dac exist.
Efectuarea operaiilor din orice tip de
parantez se face respectnd ordinea
efecturii operaiilor ntr-un exerciiu de
calcul (regula II).
Se d exemple.
3 ( 27 75 243) 2 3 48
VII.
Obinerea
performanei i
asigurarea
feedback-ului
(15 min)
VIII .
Evaluarea i
tema pentru
acas
(2 min)

{ 192 2 [ 98 18 ( 50 150)]} 128


n continuare, fiecare elev primete o fi
de evaluare, pe care trebuie s-o rezolve ntrun timp limitat.
Elevii vor fi notai.

Aprecieri generale asupra modului


participrii la activitate.
Se anun tema pentru acas: pagina 97,
exerciiul 5 i pagina 98, exerciiul 13.

Elevii rezolv, pe rnd, la tabl


exemplul propus, sub ndrumarea
profesorului.

-exerciiul

-individual

Aprecieri
verbale

Elevii rezolv, pe rnd, la tabl


exemplele propuse, sub ndrumarea
profesorului.

-exerciiul

-individual

Aprecieri
verbale

Fiecare elev se va strdui s lucreze


corect i rapid sarcina proprie
pentru a finaliza fia de evaluare.

- exerciiul

-individual;

Evaluarea
scris

Elevii i noteaz tema.

-conversaia

-frontal;
-individual.

Aprecieri
verbale

Fis de lucru
Operaii cu numere reale
Clasa a VII a

7 2 113 25

32 133 234

2 3 15 3 24 3 =
2 2 30 3 17 2 4 3
2 3 5 3 14 2 =
11 7 9 11 14 7 5 11 =
21 3 5 9
45 12 5 3
63 35 : 21 33
15 18 : 5 2
(7 7)3

5 8
1
2 5

2
=
5 13
5

11 3
2

17 2

Numele elev
Clasa
Data

Fi de evaluare

1. Calculai produsul ab: (1 punct)


a = 48 18 108 128
b = 162 75 32 147
2. S se calculeze:
(3 puncte)
a) 2 5 7 5 16 5 5 5 2 5
b) 288 1250 242 128
c) 2 216 2 3 ( 48 2 18)
3. S se efectueze calculele : (5 puncte)
24 1 2 3


a)
7 16
2

3 2
5
1

2
8
3 2
3 2

c) 24 [ 150 8 ( 75 48)]

b)

d)

54 [ 216 27 ( 72 50)]

e) 162 { 90 [ 360 20 (2 18 32)]

Se acord 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.

SUCCES !

Barem de corectare i notare:


Exerciiul 1.

Exerciiul 2.

a 2 3 5 2

0,25 puncte

b 2 3 5 2

0,25 puncte

a b 38
a) 14 5
b) 16 2

Exerciiul 3.

c) 24
a) 2
b)

2
4

0.5 punct
1 punct
1 punct
1 punct
1 punct
1 punct

c) 36

1 punct

d) 54

1 punct

e) 18 5

1 punct

Se acord 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.

Floarea de nufr

Operaii
Operaii
cu
cu numere
numere
reale
reale

Das könnte Ihnen auch gefallen