Sie sind auf Seite 1von 35

Nastavna priprema

Rb.1
Odjeljenska zajednica
Datum:08.09.2005/2006
Razred: VI3
Nastavna jedinica:Formiranje OZ,izbor rukovodstva,kodeks ponasanja
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Upoznati ucenike sa planom OZ, ,kako odabrati razredno rukovodstvo,zadaci
koji nas ocekuju kao i obaveze I odgovornosti naznacene u kodeksu
Tok casa:
ARTIKULACIJA CASA
-Utvrditi brojno stanje,da li je identicno proslogodisnjem V3 razredu odnosno strukturi
odjeljenja.
-Osvrnuti se na rezultate iz prosle godine.upoznati ucenike koji to novi predmeti i
nastavnici rade u VI (sestim) razredima)Razgovarati sa ucenicima o udzbenicima koje
ce ucenici dobiti na revers i kako ih sto bolje sacuvati.Takodje upoznati ucenike sa
radom smjena kao i koristenjem kabineta(sto je novo) u ovoj skolskoj godini odnosno
odmorima (velikim i malim)
-Ucenici svojim prijedlozima i glasanjem biraju rukovodstvo odjeljenja (VI3)i obrazlazu
svoje prijedloge.Naznaciti koje su to obaveze i odgovornosti izabranih.Kao i svake
skolske godine upoznati ucenike sa kodeksom ponasanja odnosno kucnim redom nase
skole.
-Pozeljeti sretnu i uspjesnu skolsku 2005/2006 god.i da do godine budemo svi zajedno sa
sto boljim uspjehom.

Nastavna priprema
Rb.2
Predmet:Odjeljenska Zajednica
Datum:15.09.2005/2006
Razred:VI 3
Nastavna jedinica:Odnosi u kolektivu
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Demokratski odnosi u kolektivu.Sta je to disciplina I red sa demokratske tacke
gledista.Pojam demokratije I kako je primijeniti u svakodnevnom zivotu.
Tok casa:
-Neka demokratska pravila za dobre odnose u kolektivu
1. Red je nophodan(grupa bez reda I zakona nije demokratska)
2. Pravila mogu biti pogresna ili mogu neodgovarati(dok vaze ona se postuju)
3. Od prvog dana djeca (vi) ucestvujete u postavljanju pravila
4. Razredna zajednica nece funkcionisati bez medjusobnog postovanja I povjerenja
5. Timski rad mora zamijeniti konkurenciju u ucionici
6. Prijateljska atmosfera je od velikog znacaja
7. Svi ucenici moraju razviti osjecaj pripadnosti grupi
8. Grupni razgovori su stalno prisutni
9. Treba da postoji individualna odgovornost
10. Disciplina I red,odnosno odnosi u kolektivu ce dobro funkcionisati ukoliko svako
nadje sebe I razvije dobar kontakt sa nastavnicima I ucenicima I dr. djecom
II-Korak
Nakon razgovora o odnosima u kolektivu da ucenici sami prepoznaju od navedenih
pravila sta u nasoj odjeljenskoj zajednici funkcionira a sta ne?6Sta je to sto bi svaki
pojedinac morao doprinijeti da bi se navedeno moglo da se svakodnevno u praksi
koristi.
Cilj nam je da u nasoj Odjaljenskoj zajednici I svuda gdje se susrecemo uspostavimo
demokratske odnose I postujemo pravila.

Nastavna priprema
Rb.3
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:22.09.2005/2006
Razred:VI3
Nastavna jedinica:Drugarstvo;kakvo je I kakvo bi trebalo bitiPrijateljstvo-Radionica br.11
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sta podrazumijevamo pod pojmom DRUGARSTVO-PRIJATELJSTVO
Kako ga razviti I odrzati?
Tok casa:
I-Korak
Ucenike podijeliti u grupe pa neka u grupi odgovaraju na pitanja
a)Grupe druzenja kojima pripadam I zasto?
b)Grupe druzenja kojima ne pripadam I zasto a zeli bih?
c)Grupe druzenja kojima ne pripadam I ne bih zelio pripadati?
Neka ucenici odgovore kakav je to osjecaj imati prijatelja
II-Korak
U ovom zadatku jedna grupa razgovara o tome sta je svako spreman uciniti za
prijatelja?
Druga grupa-Sta nikad ne biste ucinili za prijatelja ili zbog prijateljstva?
Treca grupa-Sta bi ucinili kad bi saznali da ih je prijatelj iznevjerio ili odbio za njih
uciniti?
III-Korak
Zajednicke zakljucke medjusobno predstaviti I o njima razgovarati
Da li je vazno biti drug I imati drugove,postoje li granice u drugarstvu?=
Neka jedna grupa odglumi jedno pozitivno I jedno negativno drugarstvo

Nastavna priprema
Rb.4
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:29.09.2005/2006
Razred:VI3
Nastavna jedinica:Humani odnosi medju polovima-simpatije
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Razviti svijest humanog odnosa odnosno kulturu ophodjenja I pojam
tolerancije u drustvui sa vrsnjacima a I u drustvu starijih osoba kao I suprotnoga pola
Tok casa:
1.-Navesti ucenike da slobodno iznose svoja misljenja o sebi kao individui,kako se to oni
snalaze I ophode prema svoim vrsnjacima (bez obzira na pol)kako prema starijim
osobama.Pocevsi od toga ko koga prvi pozdravlja,ko koga slusa odnosno saslusa I da li
postoji odnos uzajamnog postovanja?
2.-Ucenici pojedinacno iznose svoja misljenja o samom sebi u odnosu na druge
tj.njihovoj kulturi ophodjenja od samog kucnog praga do javnih ustanova ili bilo gdje I
u bilo kakvoj drugacijoj situaciji.Posebno iznijeti svoje misljenje o odnosima izmedju
osoba suprotnog pola tj.simpatijama I atmosferi u odjeljenju.
3.Zakljucci:
Postujte jedni druge
Slusajte kada drugi govore
Budite iskreni
Ne krivite druge
Nastojte naci zajednicku rijec
Jednakost polova
Ravnopravan odnos djecaka I djevojcice
Nema predrasuda I omalovazavanja
Postovati sebe,druge,otvoreno komunicirati,prihvatati razlicite poglede,otvoreno
komunicirati-sve je to TOLERANCIJA

Nastavna priprema
Rb.5
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:06.10.2005/2006.
Razred:VI
Nastavna jedinica:Tolerancija-nasuprot nametljivosti , grupisanju I
netoleranciji
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sta je tolerancija(po vasem misljenju)kako je siriti I ostvariti u nasoj
razrednoj zajednici?
Tok casa:
1.Veoma je vazno da roditelji I nastavnici ohrabruju djecu da budu tolerantna prema
ljudima.Kod djece razvijati otvorenost I znatizelju prema raznolikostima da uce o svojoj
kulturi I obicajima,sto ce im pomoci da prihvate drustvo I sredinu koja je drugacija od
njihove.Razvijajuci osjecaj tolerancije smanjuje se mogucnost konfliktnih
situacija.Izgradnja povjerenja I odnosa koja su zasnovana na uzajamnom postovanju
predstavljaju jezgro tolerancije.
Veoma vazna tolerancija u skolama jeste pitanje jednakosti polova(vazna tema za
ucenike)
2.Sta djecaci mogu ili djevojcice a sta ne?
Veoma je bitno graditi ravnopravne odnose izmedju djecaka I djevojcica I graditi
povjerenje na osnovu komunikacije I to bez prisiljavanja ili zlostavljanja.
3.Zakljucak;
Atmosfera u razredu koja pdstice otvorenu komunikaciju I postovanje sebe I drugih I
prihvatanje razlicitih pogleda I misljenja je plodno tlo za TOLERANCIJU

Nastavna priprema
Rb.6
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:13.10.2005/2006.
Razred:VI
Nastavna jedinica:Izrada razrednog grba
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Dati jedan moto za nas razred VI3
Tok casa:
1.Neka svako pojedinacno iznese svoju zamisao odnosno prijedlog grba OZ
I razgovarati zasto bas taj?
Od ponudjenih traziti od ucenika da se izjasne koji bi to grb moga predstavljati
odjeljenje VI3
2.Takodje odreditimoto odjeljenja (neka poruka)
3:Sta pisati u dijelovima grba?a)moji interesi ili hobi
b)cemu se nadam u buducnosti?
4.Svaki ucenik pojedinacno napise za sebe moj hobi;cemu se nadam u buducnosti;?
Dodatak;Zlatno pravilo za nastavnike
Budite odgovorni I znajte sta mozete ocekivati od svojih ucenika sto se tice napora I
ponasanja,stavova I uspjeha u skladu sa njihovim sposobnostima
Dobili smo to putem ove aktivnosti kojom smo istrazili njihova ocekivanja u buducnosti.

Nastavna priprema
Rb.7
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:20.10.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Razredna pravila Rad.br.4
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Pravila za pravila,da se razgovara o pravima I odgovornostima koja slijede
pojedincu u grupi.Pravila moraju jasno govoriti sta se od njih trazi I moraju biti dosta
primijetna
Tok casa:
1.
Podijeliti ucenike u male grupe I dati im zadatak. Prije toga svaki ucenik neka napise u
kakvom se okruzenju zeli druziti,zabavljati I uciti a zatim o tome razgovaraju u grupi.
2.
Ucenici govore o tome sta im je vazno u grupi-razredu,sta ocekuju od drugih,I dali im je
to toliko vazno da zele da im to postane pravilo ponasanja u razredu.
3.Svaka grupa imenuje svog glasnogovornika .Svako u grupi ima pravo da bude
saslusan.
Nakon diskusije svaka grupa predlaze svoja pravila
4.Boduje se svako pravilo a pravila sa najvise osvojenih bodova postaju pravila
odjeljenja
Stavljanje pravila na pano
Razgovor o koristenim metodama odnosno povratna informacija o tome kako su se
pojedinacno osjecali tokom aktivnosti

Nastavna priprema
Rb.8
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:27.10.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Sve stane u moje dzepove
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Ima ih vise;Omogucava upoznavanje na originalan nacin;razbija predrasude I
jednostavno donosenje zakljucaka na osnovu jednog podatka;pokazuje koliko odnos
prema stvarima govori o covjeku.
Tok casa:
1.Podijeliti ucenike u 4 grupe
2.Upute za rad;
Svaki clan grupe vadi iz svoje torbe 5 predmeta,ostali clanovi grupe razgovaraju sta ti
predmeti govore o njemu.Npr. Aida vadi mobitel,maramice,kasetu I dr.Ostali clanovi
grupe razgovaraju I zakljucuju na osnovu izvadjenih predmeta kakva je ta osoba(drug)
Npr.neko od ucenika moze prokomentarisati da Aida ima maramicu zato sto je
prehladjena,kasetu zato sto voli muziku I stalno zamislja kako ce je slusati ili za nastavu
je malo zainteresovana.
Dopustiti slobodan razgovor u grupi pa zajednicki donijeti zakljucke a ucenik koji je
izvadio svoje stvari da prokomentarise kako je dozivjela takav oblik upoznavanja,dali se
sa pojedinostima slaze ili ne?
Da li su je drugovi dobro upoznali?

Nastavna priprema
Rb.9
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:23.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Poroci;pusenje, droga,alkohol
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Razviti svijest,sto vise pribliziti ucenicima cemu sve to vodi,navesti primjere iz
svakodnevnog zivota,izvesti zakljucke
Tok casa:
1.Navesti ucenike da slobodno razgovaraju na ovu temu,gdje najradije I najcesce
provode svoje vrijeme,sta rado pogledaju na TV.kad su sami
Koje kasete vole I koje filmove vole da gledaju?
2.Podijeliti ucenike u grupe da iznesu svoja misljenja o pusenju,alkoholu,drogi;da li su I
sami bili u situaciji da I sami probaju ove poroke?Da li su u porodici imali neku osobu
ili uopste poznaju li nekog sa ovim porocima.Razgovarati o zivotu tj.sudbini takvih
ljudi.
3.Dobrovoljci iz grupe iznose svoja misljenja,odnosno price iz zivota,dok drugi pozorno
slusaju.Svi ucenici mogu da se ukljuce I iznose svoja misljenja.Zajedno donosimo
zakljucke;
-Poroci (pusenje,alkohol,droga)vode u propast.
-Sto vise slobodnog vremena provoditi u slobodnim aktivnostima (sport)
-Pomoci I drugu da ne ode krivim putem

Nastavna priprema
Rb.10
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:17.11.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Koristenje slobodnog vremena
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Kako napraviti raspored rada,slobodnog vremena,sve u cilju ispunjenja
svakodnevnih obaveza bez teskoca I problema,odnosno kako spojiti korisno sa dobrim
da bi se osjecali zadovoljnim
Tok casa:
1.Nekoliko ucenika da isprica jedan svoj radni dan tj.kako ga provode najcesce (moze I
vikend)
2.Razgovarati svi o pricama koje smo culi I pokusati izvuci zakljucke sta je to sto bi
trebali izbaciti iz svojih navika a sts je to cime bi se vise trebali pozabaviti
3.Anketirati ucenike sa pitanjima;
Postavljam sebi danas ovaj cilj
Danas rjesavam sljedece zadatke..
Narocito me interesuje
Za mene je narocito tesko.
Sta prvo radim..
Sta radim zatim.
Gdje da ucim..
Kada da napravim pauze.
Kada zavrsavam svoje zadatke
Kada mi ucenje ne bude zadovoljstvo uradit cu sljedece (slobodno
koristenje vremena)

Nastavna priprema
Rb.11
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:24.11.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Autoritet nastavnika i odnos prema njima
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sto vise ucenicima pribliziti pojam Autoritetpokusati na sto jednostavniji
nacin(na primjerima) im to pribliziti da bi klima bila sto bolja za rad u grupama
Tok casa:
1.Razgovarati sa ucenicima da li su ikad razgovarali sa svojim roditeljima kakvi su to
nastavnici bili prije
Zakljucili smo da je jedna velika distanca bila izmedju ucenika I nastavnika
2.Uvodjenjem novih nastavnih metoda nastavnici sve vise imaju razumijevanje za
ucenike.Umjesto da nastavnik bude STRASNI SVEZNALICA kontakt sa ucenicima je
sve bolji.Ucenike kao I nastavnike cijenimo po svemu kakvi jesu jer tada raste
povjerenje koje podstice na bolje ucenje
3.Ucenici se uvijek ugledaju na nastavnike-sretna je okolnost ako su dobri a nesretne
ako su losi
4.Na osnovu razgovora dosli smo do zakljucaka;
a)Nastavnik upoznaje sa kulturom
b)Nastavnik je uzor za zivitno ucenje(citanje,pisanje,nove informacije)
c)Nastavnik je suosjecajna osoba(stalno ohrabruje ucenike,verbalno
podstice,uspostavlja empatiju)
d)Nastavnik nije savrsen(svako pravi greske ,tu smoda ih korigujemo)
e)Motivirana djeca bolje reaguju kada su aktivnosti zabavne I zanimljive,nastavnici
dobiju njihovo povjerenje I predhode psiholosku distancu koja je nekada postojala
izmedju ucenika I nastavnika

Nastavna priprema
Rb.12
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:01.02.2005/2006.
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Sklonosti pri ucenju
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Istaci da su pored porodice najvaznije instrukcije skole u kojima mladi ljudi
uce o vrijednostima.svaki ucenik sebe nadje u necemu (nekom predmetu)I mozda mu to
bude osnov za izbor poziva kojim bi se u buducnosti zelio baviti.
Tok casa:
Voditi razgovor o tome da su skole utociste za svu djecu ; imaju na raspolaganju
sredstva za ispunjenje svako svojih mogucnosti, tj.svi imaju jednake sanse neovisno o
etnickoj pripadnosti,polu I drustveno ekonomskom statusu.
UCENJE JE RADOSTAN PROCES
Ucenje moze biti zabavno(humor pomaze u ucvrscivanju znanja I vjestina)
Djeca osjecaju sigurnost u procesu ucenja(usvajaju nove procese)
Nastavnici iskoristavaju znanja I talente koje djeca sa sobom donose u skolu I rade
na produbljivanju tih talenata
Cijeni e znatizelja,kriticko razmisljanje,kreativnost I novi nacin vidjenja problema
Anketirati-sta je to cime se zelim baviti u buducnosti.

Nastavna priprema
Rb.13
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:08.12.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Posao ucitelja ,posao ucenika
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Otkriti kod ucenika da li znaju dovoljno svoje obaveze I odgovornosti tj.svoj
posao,da li prepoznaju sta ne bi trebali raditi,takodje da li prepoznaju posao svojih
ucitelja I da li nesto ima sto sto smeta ucenicima tj.prepoznaju li sta ucitelj ne bi trebao?
Tok casa:
1.Upute za rad-----(Radionica br.8)
2.Podjela ucenika u grupe
3.Tako u grupama razgovaraju o svojim zivotnim
ulogama(kci,sin,prijatelj,sestra,brat,ucenik)
Ucenici sjedaju u 4 grupe.
-Prva grupa razgovara o tome sta je posao ucenika
-Druga grupa sta nije posao ucenika(sta ucenik ne bi trebao raditi I zasto)
-Treca grupa razgovara o tome sta misle da je posao ucitelja
-Cetvrta grupa sta nije posao ucitelja(sta ucitelj ne bi trebao raditi I zasto
4.Nekom zavrsnom aktivnosti predstavnici grupa izvjestavaju o zakljuccima a ostali
ucenici mogu dopunjavati ili traziti pojasnjenja
Sta ste novo saznali o svojim ulogama I sta o ulogama drugih?

Nastavna priprema
Rb.14
Predmet Odjeljenska zajednica
Datum:15.12.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Pravilno zivljenje odnos spram okoline
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Da bi postojalo pravilno zivljenje spram okoline veoma je bitna tolerancija o
kojoj smo govorili tj.rjesavati probleme na miroljubiv nacin
Tok casa:
Da bi mogli pravilno zivjeti u odnosu spram okoline veoma je bitno;
Postovati druge osobe I njihovo misljenje
Slusati bez predrasuda
Peuzeti odgovornost za svoja djela a ne govoritiOn me je na to natjerao
Rijesiti sukob I shvatiti ga kao izazov
Obje strane su odgovorne za pronalazenje rjesenja
Napasti na problem ane na osobu
Kooperacija I saradnja
Koristiti svakodnevno kreativnost
Svakodnevno voditi razgovor o neophodnim stavovima
2.
Ucenici grupno nakon recenog kako oni smatraju danasnje pravilno zivljenje u odnosu
na okolinu?
Po zelji napisati ili ispricati neku zivotnu situaciju na osnovu koje mozemo izvesti
zakljucke ,,Ko je bio u pravu? Mi ili okolina?
Voditi razgovore,diskutovati I pokusati naci rjesenje-definiciju pravilnog zivljenja.

Nastavna priprema
Rb.15
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:22.05.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Analiza uspjeha na kraju prvog polugodista
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:
Tok casa:

Nastavna priprema
Rb.16
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:19.01.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Metode za postizanje boljih rezultata
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Iznalazenje nacina za postizanje sto boljih rezultata I radnih navika do kraja
skolske 2005/2006
Tok casa:
1.Analizirajuci uspjeh sa prvog polugodista doslo se do zakljucka da isti moze biti puno
bolji znajuci da je na kraju petog razreda zaista bio dobar.
Znaci da su ucenici upoznali predmetne nastavnike kao I predmete da je linija uspjeha
pala kao I radne navike,nezainteresovanost,disciplina I I drugo
2.Razgovarati sa ucenicima I predloziti imneke mjere za poboljsanje uspjeha odnosno
sto boljih rezultata

Redovno pohadjati nastavu(bez cestih izostanaka)


Izvrsavati svakodnevno svoje radne obaveze
Na casovima biti primjeran,pazljiv,odgovoran
Prisustvovati casovima dodatne I dopunske nastave
Organizovati kruzoke u skoli ili se druziti kuci
Traziti svakodnevno pomoc od roditelja ili starijeg brata sestre,rodjaka
Redovno dolaziti na informacije(roditelji)pa ako je potrebno I prtisustvovati nekim
casovima

Zakljucak;

Blago onom ko zna da nezna a hoce da zna

Nastavna priprema
Rb.17
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:26.01.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Prava djece
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Upoznati ucenike sa konvencijom o ljudskim pravima narocito odredbama
vezanih za djecu skolskog uzrasta.Dati do znanja da su nastavnici uvijek azurni kao I da
mobilisu ;(lokalne medije,roditelje,predstavnike vlasti,sve one organe koje se bave
djecom)sve u cilju ostvarivanja prava djece.
Tok casa:
Upute za rad;
Podijeliti ucenike u pet grupa; svaka grupa sastavlja popis prava:
Prava koja imam I ne zelimizgubiti
Prava koja nemam a zelio bih imati
Kada budem roditelj svojoj djeci dat cu sljedeca prava:
Moje obaveze I duznosti su:
Kada bi moja prava bila ugrozena ja bih
Svaka grupa izvjestava a ostali ucenici dopunjuju njihovo izlaganje tj.koriguju ih u
nacinu razmisljanja
Svi ucenici su se slozili da vecinom imaju navedena prava tj.nisu im ni u jednom
momentu narusena ali smo napomenuli da uz prava slijede obaveze I odgovornost kojih
je malo

Nastavna priprema
Rb.18
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:02.02.2005I2006.
Razred:VI
Nastavna jedinica:Pravda
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Upoznati vrste pravde;-distributivnu,krivicnu,proceduralnu-znati ih
klasificirati-prepoznati-opisati situacije
Tok casa:
-Traziti od ucenika da se prisjete situacija u kojima su upotrebljavali ili culi da neko
koristi frazu To nije fer!
Nakon toga preci na pitanje _Zasto dijelimo pitanja pravde na tri kategorije?Nauciti
razlikovati tri tipa pravde.
-Ponuditi im definicije svake od navedenih pravdi:
DISTRIBUTIVNA:ispravnost ili nacin na koji je nesto podijeljeno u grupi
KOREKTIVNU:kada se radi o ispravnosti reakcije na neku nepravdu,gresku ili
uvredu.Npr.zahtjeva od neke osobe da da vrati sto je ukradeno plati odstetu ili snosi
odgovornost I odredjenu kaznu
PROCEDURALNA;-kada se radi o ispravnosti nacina na koji se donosi odluka.
-Ponuditi vjezbe kritickog razmisljanja
razmatranje pitanja pravde
1)Sta je ispravno I sta neispravno u ovim situacijama
2)Da li ste imali slicna iskustva?
3)Koje obicaje,propise ili zakone poznajete?

Nastavna priprema
Rb.19
Predmet:Odjaljenska zajednica
Datum:09.02.2005/2006
Razred:VI3
Nastavna jedinica:Autoritet-Kako ga postici?
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Pokusati shvatiti pojam autoriteta kao I razliku izmedju autoriteta I moci bez
autoriteta
Tok casa:
1.Procitati pricu u kojoj ima autoritet I moc;po cemu su slicni postupci policajca I
postupci napadaca a po cemu se razlikuju?Ko je koristio moc a ko je imao pravo
koristiti moc a ko nije?
2.-Moc je sposobnost kontrole ili naredjivanja?
Ponekad ljudi imaju pravo da koriste moc a ponekad ne.Npr.kada vas drugovi natjeraju
da nesto uradite oni imaju moc ali ne I pravo.Ali ako policajac intervenira on ima I moc
I pravona to.Autoritet je moc kombinirana sa pravom da se ta moc iskoristi.
Npr:1)Roditelji imaju pravo da vas umjereno kazne za vasu gresku (po
zakonu,tradiciji.obicaju)
2)Nastavnik ima autoritet da odluci kako ce predavati jer mu zakon daje to pravo
3)Skupstina ima autoritet da donosi zakone jer joj Ustav daje pravo da iskoristi
moc
3.-Razgovarati otome da se jednog jutra probudite I da primijetite da vise nema nikoga
na poziciji autoriteta.Kakvi problemi mogu nastati?

Nastavna priprema
Rb.20
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:16.02.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Portfolio(sta nas ocekuje u VII I VIII razredu)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualn
Cilj casa:Upoznati ucenike sa pojmom PORTFOLIO ,mjere javne politike tj.koliko
koraka sadrzi Cilj je da se kod ucenika razvije uvjerenje o aktivnom ucescu gradjana u
vlasti
Tok casa:
Pojam ,,MJERA JAVNE POLITIKE podrazumijeva unaprijed dogovoren nacin na koji nasa
drzavna,entitetska ili lokalna vlast ispunjava svoje odgovornosti kao sto su zastita prava pojedinaca I
promoviranje dobrobiti svih ljudi.
Npr:1)Upravni odbori (djacka disciplina I ponasanje) tu mjeru javne politike realizuju nastavnici I
clanovi upravnog odbora.
2)Drzavno zakonodavstvo je zaduzeno za donosenje zakona koji ogranicavaju npr.brzinu voznje a
policijskom sluzbom kontrolise postovanje ovih zakona
Provodjenje ovih mjera nadziru gradski inspektori
2.Kada ljudi postanu svjesni problema u njihovoj
Kao gradjani BiH,svi pa ivi imate pravo da kazete sta mislite da bi vlast trebala uraditi po ptanju
problema u vasoj zajednici sredini cesto ocekuju od vlasti da kreira I realizira odredjenu mjeru javne
politike koja ce se baviti rjesavanjem tih problema

Sta je PORTFOLIO?
Portfolio je organiziran skup informacija koji sacinjava plan vaseg razreda po pitanju odredjenog
problema mjera javne politike,koji je vas razred izabrao da izucava.
Na portfoliu ce biti izlozene pisane izjave,tabele,grafikoni,fotografije I originalni radovi,crtezi

Portfolio se sastoji iz sljedecih koraka:


I Korak-Prepoznavanje problema javne politike u vasoj zajednici
II Korak-Izbor problema koji cese izucavati u razredu
III Korak- Prikupljanje informacija o problemu
IV Korak-Izrada razrednog portfolia
V Korak-Predstavljanje vaseg portfolija
VI Korak-Osvrt na nauceno

Portfoli ce pokazati sljedece:


Ono sto ste naucili o problemu koji ste izabrali
Ono sto ste naucili o alternativnim rjesenjima za dati problem
Mjere javne politike koje ste izabrali ili razradili da bi ste rijesili problem
Plan akcije koju ste razradili kako bi ste uticali na vlast da usvoji vasu mjeru javne politike.
Ovaj vodic ce vam dati korak po korak uputstva za identificiranje I proucavanje problema mjera javne
politike I za izradu Portfolija u VII I VIII razredu

Nastavna priprema
Rb.21.
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:23.02.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Posljedice stecenih radnih navika(rad. Br.12)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Pokusati definisati pojam navika,dobre I lose navike kao I njihove posljedice
Tok casa:
Upute za rad:
Podijeliti ucenike u tri grupe pa neka svaka pa neka svaka pokusa definisati pojam
navika.Poslije 5saslusati I pokusati naci zajednicku definiciju navika
-Prva grupa razgovara o svojim losim navikama za koje je cula;Koje su prednosti tih
navika(ako postoje) a sta su nedostaci
-Druga grupa razgovara o svojim dobrim navikama.Koje su prednosti tih navika a sta
su nedostaci?
-Treca grupa razgovara I pise kako bi pomogli nekom ko ima lose navike a zeli je se
osloboditi
Nakon izvjestaja svaki ucenik za sebe treba da napise a da drugi ne vide:
1.Navike koje imam a zelio bih ih se rijesiti
2.Navike koje nemam a zelio bih ih imati
Papirice stavimo u jednu kovertu I svaki ucenik izvlaci po jedan I pokusava pogoditi ciji
je
Od clanova grupe trazimo ideje za rjesavanje lose navike I njezina zamjena nekom
drugom.

Nastavna priprema
Rb.22
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:o2.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Dejtonski sporazum I polozaj Brcko DC
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Upoznati ucenike o znacajnom datumu 8.Mart-6 godina od proglasenja Brcko
DC BiH.
Tok casa:
Kroz razgovor sa ucenicima doznati sta to oni znaju o Brcko I Dejtonskom sporazumu
te o Danu zena iz svakodnevnog zivota
Porazgovarati o geografskom polozaju,klimi I drugim geografskim
karakteristikama.Razgovarati o razvoju privrede I sta to uspijeva u BiH
Siru diskusiju o historijskom razvoju Brckog kao I okoline pocevsi od
srednjovijekovnog razdoblja,osmanske I austrougarske prevlasti do kraja 20-og.stoljeca
te proglasenje I status Brcko Distrikta nase drzave.
Ovaj znacajan datum upriliciti prigodnim pjesmama,recitacijama I slicnim sadrzajima.
Istaci da se 8.Mart slavi kao Dan zena te se osvrnuti na historijat ovog praznika
Izvuci zakljucke I pouke I porazgovarati sa ucenicima o uobicajenoj problematici I
najaviti iduci sat.

Nastavna priprema
Rb.23
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:09.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Postenje kao vazna kvalifikacija
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Da ucenici shvate I nauce vaznost postenja kao vazne kvalifikacije u
zivotu.Postenje pocinje od porodice tj.iskrenost,otvorenost I povjerenje od malih
nogu
Tok casa:
Uvodni dio;
Priprema za rad-razgovor o postenju navodeci primjere iz zivota o postenom I
nepostenom.
Glavni dio:
1)Istaci cilj I napisati ga na tabli;
2)Podjela ucenika u grupe I podjela potrebnog materijala
3)Uputstva;a)crtezom predstaviti postenje iz porodice
b)Zapisati sta je vazno da bi bili posteni
c)Zapisati posljedice nepostenja I prikazati crtezom
4)Prezentacija grupa
a)Vodja grupe obrazlaze crtez(iz svakodnevnog zivota)
b)Za postenje vazno je:redovno komunicirati u porodici iskreno I otvoreno,s
razumijevanjem saslusati druge,prihvatiti osobe razne socijalne strukture kao I samog
sebe kao I reagovati na nepostenje tj.ne podrzavati nekoga u necemu sto radi a nije
posteno jer tada pocinjemo I sami biti neposteni.
c)Posljedice nepostenja su velike I bolne zato je neopohodno da o njima na vrijeme
razmisljamo kako bi postali casni I posteni ljudi.
Zavrsni dio;

Na osnovu teme I razgovora zakljuciti kakav smo to mi razred,kakve to mi ljude


odgajamo,gdje su granice postenja I kada ono prelazi u nepostenje

Nastavna priprema
Rb.24
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:16.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Vrtuljak upoznavanja
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:upoznati se sto blize izmedju,otkriti sta to o drugima nismo znali,odnosno nase
osobine,prednosti I mane,sta zelim postati I drugo
Tok casa:
Upute za rad;
Ucenici dobijaju list papira na kojima stoje 4 impulsa za razgovor;
-Na nastavi mi najvise smeta..
-U ovoj skoli mi se svidja.
-Od ucenika u razredu ocekujem..
-Zanimljivu nastavu zamisljham tako..
Ucenici se opredjeljuju za jednu od pomenutih tema I na osnovu toga formiraju grupe
U grupi razgovaraju o pomenutoj temi,razmjenjuju svoja misljenja i zapisuju svoje
zakljucke na papir
Na znak nastavnika ucenici mijenjaju grupu I razgovaraju o drugoj temi,odnosno citaju
sta su napisali njihovi drugovi I vrse eventualne dopune.
Kada prodju sve cetiri grupe,vracaju se u svoju grupu I vrse prezentaciju.
Zakljucak;Prepoznati iz prezentacije
-Sta je to sto nam na nastavi smeta?
Sto je to sto mi se u ovoj skoli svidja?
Sta ocekujem od svojih drugova?

Nastavna priprema
Rb.25
Predmet:Odjeljenska zajednica
Datum:23.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Duznosti ili obaveza da nesto ucinim (odgovornost)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sira analiza pojma odgovornost- I njena vaznost u svakodnevnom
zivotu.Prepoznati sta to ide uz odgovornost ili neodgovornost(nagrade,kazne)
Tok casa:
1.Pricati na temu odgovornost I pokusati dati definiciju odgovornosti(odnosno duznosti
I obaveze)
-Odgovornost je duznost da nesto ucinim ili ne.
Npr.Odgovornost:a)cuvanje mladjeg brata ili sestre
b)izrada domace zadace
c)cuvanje nekog alata
d)da nesto uradite prije izlaska sa prijateljem
2.Odabrani tekst iz Projekt gradjanin procitati a zatim da ucenici u paru razgovaraju o
tom tekstu
Neka svi ucenici razmjenjuju misljenja a konkretne prijedloge biljeziti na tabli
Neka prepoznaju nagrade ili kazne za ispunjavanje ili izvrsavanje duznosti I ne
ispunjenje,cime dobijaju a cimegube
3.
Neka svi ucenici navedu 5 odgovornosti koje drugi ljudi imaju prema njima samima a I
oni prema drugima.Sastaviti igrokaz na temu duznosti I obaveze.

Nastavna priprema
Rb.26
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:30.03.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Samoca-na sto nas asocira taj pojam(osjecanje-sreca)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:upoznati druge tj. Razumijevanje svijeta oko sebe kao I spoznaja o samom sebi
o cemu najcesce razmisljamo kada smo sami,na sta nas asocira pojam samoca-kakvi su
osjecaji tada a kakvi kada smo sretni-da li smo tada sretni
Tok casa:
1.Kratak razgovor o tome na sto ih asocira rijec samoca,kad su posljednji put zeljeli
da budu sami I zasto,kako su se tada osjecali I vole li samocu I zbog cega?
Traziti pojedinacno od ucenika da kazu definiciju samoce tj.po svom misljenju.
Zadatak br.1Na stolu su 4 srca-(aplikacije br. Ucenika)razlicitih boja.Svaka boja
predstavlja razlog zbog samoce npr. Porodica,prijatelji,skola,ili nesto drugo.
Formirati 4 grupe
Zadatak br.2
Zavisno od boje formiraju se grupe a na aplikacijama djeca upisuju
odgovore,iskustva,razumijevanja,pa prezentuju iz grupe o najcescim odgovorima
Zadatak 3
Svaka grupa ce na pripremljen list upisati najfrekventnije odgovore zbog cega se
najradije povlace tj.zele biti sami
-Sta nas to tjera u samocu?
-Moze li samoca povuci jos nekog da samuje?
-Kako se osjecamo I dokle to traje?

Nastavna priprema
Rb.27
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:13.04.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Privatnost
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Upoznati pojam privatnost,I da li ga svi imamo;koje su prednosti privatnosti;s
kim najcesce je dijelimo ili ne;gdje je najdraze sacuvamo( u svojoj sobi),
(dnevnik,spomenar,u glavi)
Tok casa:
1. Traziti od ucenika da kazu sta je to privatnost?
Privatnost je pravo da------- da budem sam
Da zadrzim nesto (koga volim)
Da zadrzim neku informaciju
Da osmislim raspored u mojoj sobi
2.Popuniti sa ucenicima shemu o privatnosti!
3:Ucenici na osnovu svega izlozenog I recenog o privatnosti da napisu da li je njihova
privatnost nekad bila ugrozena?
Da li ste nekada htjeli proviriti u tudju privatnost a svoju ne bi nikome dali.
Postoji li u zivotu kod svake osobe nesto sto samo on-a nosi u svojoj dusi?

Nastavna priprema
Rb.30
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:04.05.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Moji vrsnjaci (osobine ucenika uzrasta puberteta)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Predocavanje razlicitosti polova kao I vaznost postovanja I uvazavanja u
odnosima djecak-djevojcica;drug-drugarica.Kako se ponasati u tim godinama?
Tok casa:
1. Podijeliti ucenike u 6 grupa ,izabrati rukovodioce,dati uputstva
-rjesavanje zadataka I usaglasavanje odgovora
-rad na nivou cijeloga odjeljenja
Skrenuti paznju ucenicima da su najvazniji pokazatelji za procjenu odnosa medju
djecacima djevojcicama:
1)sloboda izrazavanja emocija,misljenja,zelja,potreba djece razlicitog pola bez
podrugivanja
2)Komunikacija koja se zasniva na postovanju I medjusobnom povjerenju,u slucaju
konflikta izmedju suprotnog pola 8postovati razlike polne strukture)
3)Podrska je takode znacajna jer komunikacija je najbitnija kod uvazavanja suprotnog
pola
Pokusati pronaci definiciju PUBERTETA!
-Pubertet je kada postanes stariji I pocnes saznavati o svome tijelu I kako se ono
mijenja.
(10-16 godina)Sta se to desava? 8rast tijela,oblikovanje grudi,znojenje,bubuljice,masna
kosa,dlake na tijelu,menstruacije)
Iz raznih brosurica pribliziti pojam;(menstruacije,hormoni,menopauza I dr.

Najbitnije jeda higijena bude na visokom nivou.

Nastavna priprema
Rb.28
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:20.04.200572006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Ekoloska svijest,sta svaki pojedinac moze da uradi?
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Podstaci ucenike da se I sami zamisle,kako sami mogu pomoci razvoju
ekoloske svijesti za zdraviji I ljepsi zivot.
Tok casa:
Da li postoji dan EKO?
Razgovarati sa ucenicima o EKOLOGIJI krenuvsi od kuce,skole,ulice,bilo koje
ustanove gdje boravimo
Rasporediti ucenike u grupe da napisu neki sastav ili nacrtaju crtez ili naprave nekakav
skec na temu ekologija.Takodje analizirati neke isjecke iz novina gdje prepoznajemo
EKO-SVIJEST
Zanimljive tekstove,pjesme procitati I izvesti zakljucke na osnovu ankete vidjeti koliko
razmisljamo o ekologiji
Da li dovoljno razmisljas o ekologiji?
Sta treba mijenjati kod ljudi?
Da li bacis smece bilo gdje?
Vodis li racuna o stedji vode I el.energije?
Kako zivjeti zdravije?
Razmisljas li o rijekama?
Kako se ponasas kada primijetis da neko namjerno zagadjuje okolinu?

Sta konkretno predlazes?

Nastavna priprema
Rb.29
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:27.04.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Osvrt na rezultate rada
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Analiza uspjeha I iznalazenje nacina za postizanje jos boljih rezultata do
kraja sk.godine.
Tok casa:
Razgovarati o pojedinacnom uspjehu ucenika iz pojedinih predmeta kao I iznalaziti
rjesenja za postizanje sto boljih rezultata.
Trenutno stanje je malo bolje u odnosu na ono sa polugodista.
Poteskoca iz pojedinih predmeta nema.

Nastavna priprema
Rb.31.
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:11.05.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Kakav sam a kakav trebam biti (BONTON)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Polozaj djeteta u grupi I licni doprinos ponasanju,sagledavanje karakternih
osobina ucenika;umjetnost u sluzbi razumijevanja svijesti o lijepom ponasanju
Tok casa:
Ucenike podijeliti u 4 grupe,gdje svi dobijaju ono sto im je potrebno za daljnji rad
Zadatak;
1.Grupa------- Ponasanje u skoli
2.Grupa-------Ponasanje u drustvu
3.Grupa--------Ponasanje na ulici
4.Grupa-------Ponasanje u porodici
Pitanja
1.Kakvu sam gresku napravio u lijepom ponasanju?
2:Ispravak greske;kako sam u vezi te greske trebao ispravno postupiti,nastavnik
prikuplja procitane odgovore pa ih prikuplja na ploci.
Ponoviti 3 carobne rijeci lijepog ponasanja;
IZVOLI,HVALA,MOLIM
,, LIJEPA RIJEC I GVOZDENA VRATA OTVARA

Nastavna priprema
Rb.32
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:18.05.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,, Znamo li slusati (rad.br. 10)
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Kakav je osjecaj biti slusan a kakav slusati?
Da li ima razlike izmedju djecaka I djevojcica?
Neka svako napravi samoprocjenu koliko je dobar slusac?
Tok casa:
Upute za rad;
Ucenike podijelimo u parove sa zadatkom da isprica kako je proveo jucerasnji dan sa sto vise
pojedinosti dok ga drugi slusa bez upadica a potom preprica cijelu pricu.Provjeriti je li sta
propusteno reci a zatim zamijeniti uloge
Neko od ucenika ili nastavnik procita pricu pustinjak I caplje
-Nakon procitane price podijelimo ucenike u 4 grupe pa ih zamolimo sljedece:
Prva grupa:-Kada slusamo druge?
Druga grupa:-Kada ne slusamo?
Treca grupa:-Kako se osjecamo I sta mislimo kada nas ne slusaju dog govorimo?
Cetvrta grupa:-Sta porucujemo osobi ako je ne slusamo dok govori
Zajednicki rad grupa predstavljamo cijelom razredu
Razgovarati kakav je to osjecaj biti slusan akakav slusati?Koja je uloga draza?
Dfa li ima razlike izmedju djecaka I djevojcica?Neka naprave samoprovjeru kako su dobri
slusaci?

Nastavna priprema
Rb.33
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:18.05.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:,,Drugarstv
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sta podrazumijevamo pod pojmom Drugarstvo-Prijateljstvo
Tok casa:
Kako ga razviti I kako ga odrzati?
Upute za rad;
Ucenike podijeliti u 3 grupe pa neka u grupi odgovaraju na pitanja
1.Grupe dreuzenja kojima pripadam I zasto?
2.Grupe druzenja kojima ne pripadam a zelio bih pripadati I zasto?
3.Grupe druzenja kojima ne pripadam I nebih zelio pripadati I zasto?
Svi ucenici odgovaraju kakav je to osjecaj imati prijatelja I zasto?
U ovom zadatku prva grupa razgovara sta je svako spreman uraditi za prijatelja?
Druga-Sta nikad ne biste ucinili za prijatelja ili zbog prijateljstva?
Treca-Sta bi ucinili kada bi ste saznali da ih je prijatelj iznevjerio ili odbio za njih uciniti
Razgovarati o tome da li je danas lahko naci druga,sacuvati ga da li postoje granice u
drugarstvu
-Odglumiti neki skec na temu :pozitivnog drugarstva

Nastavna priprema
Rb.34/35
Predmet: Odjeljenska zajednica
Datum:08.06.2006./15.06.2005/2006
Razred:VI
Nastavna jedinica:Realizacija casova I snimanje rezultata
Tip casa:obrada,utvrdivanje,ponavljanje,sistematisacija,ocjenjivanje,vjezbanje:
Metode:monoloska,dijaloska,demonstracija,tekstualna,ilustrativni radovi,interaktivna
Oblici:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima,
Sredstva:verbalna,tekstualna,vizualna,auditivna,audiovizualna
Cilj casa:Sta smo novo naucili u ovoj skolskoj godini ;da li smo ispunili I realizovali
planirano?
Tok casa:
Svi casovi realizovani po godisnjem Planu I Programu za ovu skolsku godinu.
Uspjeh ucenika je zadovoljavajuci jer svi ucenici njih 16 prolaze odnosno 100%
-ODLCNIH;
-VRLODOBRIH;
-DOBRIH;
-DOVOLJNIH
Srednja ocjena;
Vladanje;
Izostanci

Das könnte Ihnen auch gefallen