Sie sind auf Seite 1von 5

fragen(a intreba), fragte,gefragt

I)ich

II)du

III)er/sie/es

I)wir

II)ihr

III)sie

P)Sie

Nominativ: ich

Genitiv

Dativ

Acuzativ

: mein

:

mir

: mich

(a fi)

ich Bin

du bist

er/sie/es ist

Sein

wir sind

ihr seid

sie sind

Sie sind

Haben (a avea) ich Habe du hast er/sie/est hat wir haben ihr habt sie haben Sie haben

Werden(a deveni) ich Werde du wirst er/sie/es wird wir werden ihr werdet sie werden Sie werden

Prezent

Verbe Slabe Fragen(a intreba) ich frage du fragst er/sie/est fragt wir fragen ihr fragt sie fragen Sie fragen

Verbe tari Gehen(a merge pe jos),ging,gegangen Fahren(a merge cu un mijloc de locomotie),fuhr gefahren Ich fahre du fahrst er/sie/es fahrt wir fahren ihr fahrt sie fahren Sie fahren

La singular verbele auxiliare au

e st t,

verbele tari sufera unele modificari dar pastreaza terminatiile ca verbele slabe, verbele auxiliare sufera modificari importante, verbele modale au o modificare la persoana a 3-a singular adica sunt identice cu persoana I-a singular. La plural toate verbele cu exceptia verbului sein au celeasi forme cu terminatiile en t en

verbe modale Wollen (a vrea in mod imperios??) Ich will du wilst er/sie/es will wir wollen ihr wollt sie wollen

verbele modale wollen (a vrea), sollen (a trebui, a urma sa), mussen(a trebui imperios),konnen

Sollen(a trebui)

Ich soll

du sollst

er/sie/est soll

wir sollen

ihr sollt

sie sollen

Sie sollen

Mussen

ich muss

du musst

er/sie/es muss

wie mussen

ihr musst

sie mussen

Sie mussen

Durfen(i avea permisiunea) ich dar du darfst er/sie/es darf wir durfen ihr durft sie durfen Sie durfen

Konnen(a putea)

Ich kann

du kannst

er/sie/es kann

wir konnen

ihr konnt

sie konnen

Sie konnen

Mogen()

ich mag

du magst

er/sie/es mag

wir mogen

ihr mogt

sie mogen

Sie mogen

verbele modale se constituie in predicate pentru propozitiile in care al doilea verb se plaseaza la infinitiv si la sfarsit. Sie durfen es essen.

Sein (a fi) ich war du warst er/sie/es war wir waren ihr wart sie waren Sie Waren

Haben (a avea) ich hatte du hattest er/sie/es hatte wir hatten ihr hattet sie hatten Sie hatten

Werden

ich wurde

du wurdest

er/sie/es wurde

wir wurden

ihr wurdet

sie wurden

Sie wurden

Wollen

ich wollte

du wolltest

er/sie/es wollte

wir wollten

ihr wolltet

sie wollten

Fahren

ich fuhr

du fuhrst

er/sie/es fuhr

wir fuhren

ihr fuhrt

sie fuhren

Imperfect

um die Ecke – dupa colt um 2 Uhr gegen 2 Uhr – in jur de ora 2 ums Leben – mort/omorat Die Alte ist schon was Leben gekommen – batranul a murit/a fost omorat

VIITOR I

Viitorul se constituie din auxiliarul verden la indicativ prezent si verbul respectiv la infinitiv care trece in pe ultimul loc?

Werden

Ich werde

du wirst

er/sie/es wird

wir werden

ihr werdet

sie werden

Ich werde deutsch sprechen.

TOPICA

topica in propozitiunea principala are urmatoare forme:

a. propozitia principala afirmativa (pe locul intai este fie subiectul, fie un complement; pe locul doi este intotdeauna predicatul-daca acesta este exprimat printr-un verb la un timp simplu, atunci este urmat de complemente si, dupa caz, de un verb totdeauna la infinitiv si pe ultimul loc-;daca propozitia incepe cu un complement atunci subiectul, totdeauna se afla pe locul trei) ex: Heute lernen wir deutsche Sprache.

Lernen – a invata este intranzitiv (eu invat pentru mine) lehren – a invata tranzitiv (eu invat pe cineva) Lehrer-profesor/cadru didactic mai putin cei universitari

b. propozitia principala interogativa (pe locul intai se situeaza predicatul, partea mobila pentru cele

compuse,sau particula interogativa)

c. propozitia principala negativa are topica celei afirmative dar apare prepozitia „nicht“