Sie sind auf Seite 1von 29

1

Verbul modal KNNEN


KNNEN = a putea, a sti, a fi in stare, a avea voie.
Werbul KNNEN, ca verb modal, poate exprima:
1. o capacitate:
Er kann Gitarre spielen.
El stie sa cante la chitara.
Sie kann ein wenig Deutsch sprechen.
Ea poate sa vorbeasca un pic de germana.
2. o posibilitate:
In diesem Laden ich habe gekonnt billiger kaufen.
In acest magazin am putut sa cumpar mai ieftin.
3. o permisiune:
Kann ich noch ein Stck Kuchen haben?
Pot sa mai primesc o bucata de prajitura?
4. o propunere:
Hier knnen Sie parken.
Puteti sa parcati aici.
Ca verb predicativ, Knnen exprima capacitatea de a realiza ceva:
Du kannst ihn abholen.
Tu poti sa il ridici.
Ich kann am Mittwoch nicht ins Cafe kommen.
Nu pot sa vin miercuri la cafea.
Er kann nicht lesen.
El nu poate sa citeasca.
Sie kann nicht kommen.
Ea nu poate sa vina.
Das Kind kann noch nicht lessen.
Copilul nu stie inca sa citeasca.
Du kannst sehr gut schwimmen.
Tu poti sa inoti foarte bine.
Conjugarea verbului knnen la prezent (Prsens)
ich

kann

eu

pot

du

kannst tu

poti

er, sie, es kann

el, ea poate

wir

knnen noi

putem

ihr

knnt

puteti

sie, sie

knnen ei, ele pot

voi

Conjugarea verbului knnen la imperfect (Prteritum)


ich

konnte

du

konntest tu

er, sie, es konnte


wir

eu

puteam
puteai

el, ea putea

konnten noi

puteam

2
ihr

konntet

voi

puteati

sie, sie

konnten ei, ele puteau

Conjugarea verbului knnen la perfect (Perfekt)


ich

habe gekonnt

eu

am putut

du

hast gekonnt

tu

ai putut

er, sie, es hat gekonnt

el, ea a putut

wir

haben gekonnt noi

am putut

ihr

habt gekonnt

ati putut

sie, sie

haben gekonnt ei, ele au putut

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


kann - konnte gekonnt

3
Verbul modal DRFEN
DRFEN = a avea voie, a fi permis.

Verbul DRFEN, ca verb modal, poate exprima:


1. permisiunea de a realiza ceva:
Darf ich die Tr ffnen?
Am voie sa deschid usa?
Darf ich heute Abend in die Disco gehen?
Am voie sa merg asta seara la discoteca?
2. o interdictie:
Hier darf man nicht rauchen.
Aici nu e voie sa se fumeze.
Du darfst jetzt nicht ins Schwimmbad gehen.
Nu ai voie sa mergi acum la piscina.
Auf der Autobahn darf man nich mit dem Fahrrad fahren.
Pe autostrada nu este permis sa mergi cu bicicleta.
Erika darf hier nicht fotografieren.
Erika nu are voie sa fotografieze aici.
3. o intrebare formulata politicos:
Darf ich Sie etwas fragen?
Pot sa va intreb ceva?
Conjugarea verbului drfen la prezent (Prsens)
ich

darf

du

darfst tu

er, sie, es darf

eu

am voie
ai voie

el, ea are voie

wir

drfen noi

avem voie

ihr

drft

aveti voie

sie, sie

drfen ei, ele au voie

voi

Conjugarea verbului drfen la imperfect (Prteritum)


ich

durfte

du

durftest tu

er, sie, es durfte

eu

aveam voie
aveai voie

el, ea avea voie

wir

durften noi

aveam voie

ihr

durftet

aveati voie

sie, sie

durften ei, ele aveau voie

voi

Conjugarea verbului drfen la perfect (Perfekt)


ich

habe gedurft

eu

am avut voie

du

hast gedurft

tu

ai avut voie

4
er, sie, es hat gedurft

el, ea a avut voie

wir

haben gedurft noi

am avut voie

ihr

habt gedurft

ati avut voie

sie, sie

haben gedurft ei, ele au avut voie

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


darf - durfte - gedurft

5
Verbul modal SOLLEN
SOLLEN = a trebui, a urma sa, se spune ca.

Verbul SOLLEN, ca verb modal, poate exprima:

1. o recomandare:
Die Kinder sollen nicht im Haus bleiben.
Copii nu ar trebui sa ramana in casa.
Der Arzt hat gesagt, ich soll mich ein bisschen ausruhen.
Medicul a spus ca trebuie sa ma odihnesc putin.
Er soll mehr Wasser trinken.
El ar trebui sa bea mai multa apa.
2. o sarcina:
Jeder soll nach seinen Krften arbeiten.
Fiecare trebuie sa munceasca dupa puterile sale.
3. o obligatie morala:
Ich soll mehr lernen.
Ar trebui sa invat mai mult.
Du sollst nicht lgen.
Sa nu minti.
4. un repros:
Du solltest nicht so viel Pepsi trinken.
Ar trebui sa nu bei atata Pepsi.
Ihr solltet das nicht machen.
Nu trebuia sa faceti asta.
5. o nesiguranta:
Soll ich das machen?
Sa fac asta?
6. o propunere sub forma unei intrebari:
Soll ich Ihnen geben?
Sa va dau dumneavoastra?
Soll ich das Fenster aufmachen?
Sa deschid fereastra?
7. o presupunere:
Er soll krank sein.
Se spune ca este bolnav.
Conjugarea verbului sollen la prezent (Prsens)
ich

soll

eu

trebuie

du

sollst tu

trebuie

er, sie, es soll

el, ea trebuie

wir

sollen noi

trebuie

ihr

sollt

trebuie

sie, sie

sollen ei, ele trebuie

voi

Conjugarea verbului sollen la imperfect (Prteritum)

6
ich

sollte

eu

trebuia

du

solltest tu

trebuia

er, sie, es sollte

el, ea trebuia

wir

sollten noi

trebuia

ihr

solltet

trebuia

sie, sie

sollten ei, ele trebuia

voi

Conjugarea verbului sollen la perfect (Perfekt)


ich

habe gesollt

eu

a trebuit

du

hast gesollt

tu

a trebuit

er, sie, es hat gesollt

el, ea a trebuit

wir

haben gesollt noi

a trebuit

ihr

habt gesollt

a trebuit

sie, sie

haben gesollt ei, ele a trebuit

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


soll - sollte - gesollt

7
Verbul modal MSSEN
MSSEN = a trebui, a fi necesar, a fi probabil

Verbul MSSEN, ca verb modal, poate exprima:

1. o necesitate obiectiva:
Er muss einen Artikel schreiben.
El trebuie sa scrie un articol (neaparat).
Er muss um 11 Uhr gehen, sonst verpasst er der Zug.
El trebuie sa plece la ora 11, altfel pierde trenul.
Wir mssen hart arbeiten.
Noi trebuie sa muncim din greu.
Wir mssen diesen Aufsatz schreiben.
Trebuie sa scriem aceasta compunere.
Ich muss mehr essen.
Eu trebuie sa mananc mai mult.
Ich muss Deutsch lernen.
Trebuie sa invat germana.
Er mu frh aufstehen.
El trebuie sa se trezeasca devreme.
Ich muss online Deutsch lernen.
Eu trebuie sa invat germana online.
2. o necesitate subiectiva:
Mein Freund hat angerufen. Ich muss zurckrufen.
Mi-a telefonat prietenul meu. Trebuie sa-l sun.
3. o presupunere:
Er muss weit ber 50 sein.
El trebuie sa aiba mult peste 50 de ani.
Conjugarea verbului mssen la prezent (Prsens)
ich

muss

eu

trebuie

du

musst

tu

trebuie

er, sie, es muss

el, ea trebuie

wir

mssen noi

trebuie

ihr

msst

trebuie

sie, sie

mssen ei, ele trebuie

voi

Conjugarea verbului mssen la imperfect (Prteritum)


ich

musste

eu

trebuia

du

musstest tu

trebuia

er, sie, es musste

el, ea trebuia

wir

mussten noi

trebuia

ihr

musstet

trebuia

sie, sie

mussten ei, ele trebuia

voi

Conjugarea verbului mssen la perfect (Perfekt)


ich

habe gemusst

eu

a trebuit

du

hast gemusst

tu

a trebuit

er, sie, es hat gemusst

el, ea a trebuit

wir

haben gemusst noi

a trebuit

ihr

habt gemusst

a trebuit

sie, sie

haben gemusst ei, ele a trebuit

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


mssen - muss - musste - gemusst

9
Verbul modal WOLLEN
WOLLEN = a voi, a vrea, a pretinde.
Verbul WOLLEN, ca verb modal, poate exprima:
1. vointa, intentia:
Ich will Deutsch lernen.
Vreau sa invat germana.
Wir wollen in den Ferien ans Meer fahren.
Vrem sa mergem in vacanta la mare.
2. un indemn puternic:
Wir wollen nun auf sein Wohl trinken!
Sa bem acum in sanatatea lui!
3. indoiala fata de o afirmatie:
Er will das im Fernsehen gesehen haben.
El pretinde ca a vazut asta la televizor.
Conjugarea verbului wollen la prezent (Prsens)
ich

will

eu

vreau

du

willst

tu

vrei

er, sie, es will

el, ea vrea

wir

wollen noi

vrem

ihr

wollt

vreti

sie, sie

wollen ei, ele vor

voi

Conjugarea verbului wollen la imperfect (Prteritum)


ich

wollte

du

wolltest tu

er, sie, es wollte

eu

vroiam
vroiai

el, ea vroia

wir

wollten noi

vroiam

ihr

wolltet

vroiati

sie, sie

wollten ei, ele vroiau

voi

Conjugarea verbului wollen la perfect (Perfekt)


ich

habe gewollt

eu

am vrut

du

hast gewollt

tu

ai vrut

er, sie, es hat gewollt

el, ea a vrut

wir

haben gewollt noi

am vrut

ihr

habt gewollt

ati vrut

sie, sie

haben gewollt ei, ele au vrut

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


will - wollte - gewolt

10
Verbul modal MGEN
MGEN = a dori, a vrea, a placea.
Verbul MGEN, ca verb modal, poate exprima:
1. dorinta de a face ceva:
Sie mchte nach dem Abitur studieren.
Doreste sa urmeze o facultate dupa bacalaureat.
Mchtest du mit uns wandern?
Vrei sa mergi cu noi in drumetie?
2. o posibilitate:
Er mag Recht haben.
Poate sa aiba dreptate.
3. pentru a exprima in mod politicos o rugaminte:
Ich mchte Sie etwas fragen.
As dori sa va intreb ceva.
4. o preferinta:
Sie mag Mihai nicht.
Ei nu ii place de Mihai.
Ich mag sie.
Mie imi place de ea.
Du magst gern fernsehen.
Tie iti place mult sa te uiti la televizor.
Ich mag gern pfel.
Imi plac mult merele.
Ihr mgt kein Bier.
Voua nu va place berea.
Conjugarea verbului mgen la prezent (Prsens)
ich

mag

du

magst tu

er, sie, es mag

eu

vreau
vrei

el, ea vrea

wir

mgen noi

vrem

ihr

mgt

vreti

sie, sie

mgen ei, ele vor

voi

Conjugarea verbului mgen la imperfect (Prteritum)


ich

mochte

du

mochtest tu

er, sie, es mochte

eu

vroiam
vroiai

el, ea vroia

wir

mochten noi

vroiam

ihr

mochtet

vroiati

sie, sie

mochten ei, ele vroiau

voi

Conjugarea verbului mgen la perfect (Perfekt)

11
ich

habe gemocht

eu

am vrut

du

hast gemocht

tu

ai vrut

er, sie, es hat gemocht

el, ea a vrut

wir

haben gemocht noi

am vrut

ihr

habt gemocht

ati vrut

sie, sie

haben gemocht ei, ele au vrut

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


mag - mochte - gemocht

12
Conjugare tradusa verb SEIN (a fi)
Conjugare si traducere "sein - a fi", diateza activa.
Pentru a fi mai usor de inteles si asimilat, am creat pentru voi o lectie in care regasiti verbul
sein conjugat la
1. Indicativ (Prezent, Imperfect, Perfect, Mai mult ca perfect, Viitor si Viitor anterior)
2. Conjunctiv (Prezent, Perfect, Imperfect si Mai mult ca perfect) si
3. Conditional (Prezent, Perfect)
impreuna cu traducerea in limba romana.
Conjugare SEIN la Indicativ - Indikativ

Conjugare SEIN la Prezent (Prsens) Conjugare SEIN la Imperfect (Prteritum)


se traduce prin prezent

se traduce prin imperfect

ich bin

eu sunt

ich war

eu eram

du bist

tu esti

du warst

tu erai

er, sie, es ist

el, ea este

er, sie, es war

el, ea era

wir sind

noi suntem

wir waren

noi eram

ihr seid

voi sunteti

ihr wart

voi erati

sie, Sie sind

ei, ele sunt

sie, Sie waren

ei, ele erau

Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt) Conjugare SEIN la Mai mult ca perfect


se traduce prin perfect compus

se traduce prin mai mult ca perfect

ich bin gewesen

eu am fost

ich war gewesen

eu fusesem

du bist gewesen

tu ai fost

du warst gewesen

tu fusesei

er, sie, es ist gewesen el, ea a fost

er, sie, es war gewesen el, ea fusese

wir sind gewesen

noi am fost

wir waren gewesen

noi fuseseram

ihr seid gewesen

voi ati fost

ihr wart gewesen

voi fuseserati

sie, Sie sind gewesen ei, ele au fost

sie, Sie waren gewesen ei, ele fusesera

Conjugare SEIN la Viitor (Futur 1) Conjugare SEIN la Viitor apropiat (Futur 2)


se traduce prin viitor

se traduce prin viitor apropiat

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du wirst sein

tu vei fi

du wirst gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es wird sein

el, ea va fi

er, sie, es wird gewesen sein

el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi

sie, Sie werden gewesen sein ei, ele vor fi fost

Conjugare SEIN la Conjunctiv - Konjunktiv

13

Conjugare SEIN la Prezent (Prsens) Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt)


se traduce prin conjunctiv prezent

se traduce prin conjunctiv perfect

ich sei

eu sa fiu

ich sei gewesen

eu sa fi fost

du seist

tu sa fii

du seist gewesen

tu sa fi fost

er, sie, es sei

el, ea sa fie

er, sie, es sei gewesen el, ea sa fi fost

wir seien

noi sa fim

wir seien gewesen

noi sa fi fost

ihr seiet

voi sa fiti

ihr seiet gewesen

voi sa fi fost

sie, Sie seien

ei, ele sa fie

sie, Sie seien gewesen ei, ele sa fi fost

Conjugare SEIN la Imperfect (Prteritum) Conjugare SEIN la Mai mult ca perfect


se traduce prin conditional optativ prezent

se traduce prin conditional optativ perfect

ich wre

eu as fi

ich wre gewesen

eu as fi fost

du wrst

tu ai fi

du wrst gewesen

tu ai fi fost

er, sie, es wre

el, ea ar fi

er, sie, es wre gewesen el, ea ar fi fost

wir wren

noi am fi

wir wren gewesen

noi am fi fost

ihr wrt

voi ati fi

ihr wrt gewesen

voi ati fi fost

sie, Sie wren

ei, ele ar fi

sie, Sie wren gewesen

ei, ele ar fi fost

Conjugare SEIN la Viitor I

Conjugare SEIN la Viitor II

se traduce prin viitor

se traduce prin viitor anterior

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du werdest sein

tu vei fi

du werdest gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es werde sein el, ea va fi

er, sie, es werde gewesen sein el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi sie, Sie werden gewesen sein

ei, ele vor fi fost

Forma perifrastica - Conditionalul

Conjugare SEIN Conditional Prezent Conjugare SEIN Conditional Perfect


se traduce prin conditional prezent

se traduce prin conditional perfect

ich wrde sein

eu as fi

ich wrde gewesen sein

eu as fi fost

du wrdest sein

tu ai fi

du wrdest gewesen sein

tu ai fi fost

14
er, sie, es wrde sein

el, ea ar fi

er, sie, es wrde gewesen sein el, ea ar fi fost

wir wrden sein

noi am fi

wir wrden gewesen sein

noi am fi fost

ihr wrdet sein

voi ati fi

ihr wrdet gewesen sein

voi ati fi fost

sie, Sie wrden sein

ei, ele ar fi

sie, Sie wrden gewesen sein

ei, ele ar fi fost

Conjugarea verbului sein la modul Indicativ

Prezent Imperfect Perfect

Mai mult
ca perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich bin

war

bin gewesen war gewesen

du bist

warst

bist gewesen warst gewesen wirst sein

wirst gewesen sein

er
sie ist
es

war

ist gewesen

wird gewesen sein

wir sind

waren

sind gewesen waren gewesen werden sein werden gewesen sein

ihr seid

wart

sied gewesen wart gewesen

sie sind

waren

sind gewesen waren gewesen werden sein werden gewesen sein

war gewesen

werde sein werde gewesen sein

wird sein

werdet sein wedet gewesen sein

Conjugarea verbului sein la modul Conjunctiv 1


Pers

Prezent Perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

sei

werde sein

werde gewesen sein

du

sei(e)st sei(e)st gewesen werdest sein werdest gewesen sein

sei gewesen

er sie es sei

sei gewesen

werde sein

wir

seien

seien gewesen

werden sein werden gewesen sein

ihr

seiet

seiet gewesen

werdet sein

sie

seien

seien gewesen

werden sein werden gewesen sein

Conjugarea verbului sein la modul Conjunctiv 2


Persoana Prezent Perfect
ich

wre

wre gewesen

du

wr(e)st wr(e)st gewesen

er, sie, es wre

wre gewesen

wir

wren

wren gewesen

ihr

wr(e)t

wr(e)t gewesen

sie, Sie

wren

wren gewesen

werde gewesen sein

werdet gewesen sein

15
Conjugarea verbului sein la:
Imperativ
Singular: sei!
Plural: seid!
Forma de politete: seien Sie!
Infinitiv 1
Prezent: sein
Infinitiv 2
Perfect: gewesen sein
Participiu 1
Prezent: seiend
Participiu 2
Perfect: gewesen
Retine! sein - war - ist - gewesen

16
Verbul HABEN
La fel ca si in limba romana, in germana, verbul haben este foarte des intalnit. Acesta face
parte din grupa verbelor neregulate. Verbele neregulate se caracterizeaza prin faptul ca-si
schimba radacina pe parcursul conjugarii.
Verbul HABEN se traduce prin a avea, a poseda.

Verbul haben poate fi folosit:


1. predicativ:
Ich habe eine neue Wohnung.
Eu am o locuinta noua.
Ich habe viel Geld.
Eu am multi bani.
Wir haben Durst.
Ne este sete (avem sete).
2. ca verb auxiliar de timp, participand la formarea perfectului si a mai mult ca perfectului.:
Er hat mich besucht.
El m-a vizitat ieri.
3. pentru a exprima o necesitate - haben + zu + infinitivul verbului (constructia este sinonima
cu verbul mssen + infinitiv):
Wir haben fr morgen viel zu lernen.
Wir mssen fr morgen viel lernen.
Avem mult de invatat pentru maine.
Conjugarea verbului haben la prezent (Prsens)
ich

habe

eu

am

du

hast

tu

ai

er/sie/es hat

el/ea are

wir

haben noi

avem

ihr

habt

aveti

sie/Sie

haben ei/ele au

voi

Putem observa in exemplul de mai sus terminatiile specifice timpului, in functie de persoana
si numar.
Sa le reamintim separat de radacina verbului, impreuna cu pronumele personal specific:
Terminatiile prezentului imperfect (haben)
Singular

Plural

Persoana Pronume Terminatie Persoana Pronume Terminatie


I

ich

wir

en

II

du

st

II

ihr

III

er, sie, es t

III

sie, Sie

en

Atentie! Achtung!

17
Sie haben - reprezinta forma de politete pentru persoana a II-a singular si plural; ea este
identica cu persoana a III-a plural a verbului.
La forma de politete, pronumele personal Sie se scrie cu majuscula.
Conjugarea verbului haben la imperfect (Prteritum)
ich

hatte

du

hattest tu

er, sie, es hatte

eu

aveam
aveai

el, ea avea

wir

hatten noi

aveam

ihr

hattet

aveati

sie, sie

hatten ei, ele aveau

voi

Conjugarea verbului haben la perfect (Perfekt)


ich

habe gehabt

eu

am avut

du

hast gehabt

tu

ai avut

er, sie, es hat gehabt

el, ea a avut

wir

haben gehabt noi

am avut

ihr

habt gehabt

ati avut

sie, sie

haben gehabt ei, ele au avut

voi

Pentru conjugarea verbului haben la toate modurile si timpurile vizitati acest link.
De retinut!Erinnern Sie sich!
haben pierde consoana "B" din radacina la persoanele a II-a si a III-a singular prezent;
la imperfect "B" din radacina se transforma in "T";
haben = a avea, a poseda;
haben = HAB (radacina) + EN (terminatie);
este verb neregulat.
Conjugarea verbului haben la modul Indicativ
Prezent Imperfect Perfect

Mai mult
ca perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich habe

hatte

habe gehabt hatte gehabt

werde haben werde gehabt haben

du hast

hattest

hast gehabt

hattest gehabt wirst haben

wirst gehabt haben

er
sie hat
es

hatte

hat gehabt

hatte gehabt

wird gehabt haben

wir haben

hatten

haben gehabt hatten gehabt werden haben werden gehabt haben

ihr habt

hattet

habt gehabt

sie haben

hatten

haben gehabt hatten gehabt werden haben werden gehabt haben

wird haben

hattet gehabt werdet haben wedet gehabt haben

18
Conjugarea verbului haben la modul Conjunctiv 1
Pers

Prezent Perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

habe

habe gehabt

werde haben

werde gehabt haben

du

habest

habest gehabt werdest haben werdest gehabt haben

er sie es habe

habe gehabt

werde haben

wir

haben

haben gehabt werden haben werden gehabt haben

ihr

habet

habet gehabt

sie

haben

haben gehabt werden haben werden gehabt haben

werdet haben

Conjugarea verbului haben la modul Conjunctiv 2


Persoana Prezent Perfect
ich

htte

htte gehabt

du

httest

httest gehabt

er, sie, es htte

htte gehabt

wir

htten

htten gehabt

ihr

httet

httet gehabt

sie, Sie

htten

htten gehabt

Conjugarea verbului haben la:


Imperativ
Singular: habe!
Plural: habt!
Forma de politete: haben Sie!
Infinitiv 1
Prezent: haben
Infinitiv 2
Perfect: gehabt haben
Participiu 1
Prezent: habend
Participiu 2
Perfect: gehabt
Retine! haben - hatte - hat gehabt

werde gehabt haben

werdet gehabt haben

19
Verbul WERDEN
Werden, impreuna cu haben si sein sunt cele mai des folosite verbe in limba germana.
WERDEN = a se face, a deveni.
Verbul werden poate fi folosit:
1.predicativ:
Unser Plan wird Wirklichkeit.
Planul nostru devine realitate.
2.ca verb copulativ:
Es wird Spt!
Se face tarziu.
3.ca verb auxiliar la formarea viitorului, a diatezei pasive si a conjunctivului II:
Ich wrde gerne reisen.
Mi-ar placea sa calatoresc.
4.exprima o presupunere in constructia Werden + Infinitiv:
Sie wird es wohl vergessen haben.
Probabil ca a uitat.
Conjugarea verbului werden la prezent (Prsens)
ich

werde

eu

devin

du

wirst

tu

devii

er, sie, es wird

el, ea devine

wir

werden noi

devenim

ihr

werdet voi

deveniti

sie, sie

werden ei, ele devin

Conjugarea verbului werden la imperfect (Prteritum)


ich

wurde

du

wurdest tu

er, sie, es wurde

eu

deveneam
deveneai

el, ea devenea

wir

wurden noi

deveneam

ihr

wurdet

deveneati

sie, sie

wurden ei, ele deveneau

voi

Conjugarea verbului werden la perfect (Perfekt)


ich

bin geworden

du

bist geworden tu

er, sie, es ist geworden

eu

am devenit
ai devenit

el, ea a devenit

20
wir

sind geworden noi

am devenit

ihr

seid geworden voi

ati devenit

sie, sie

sind geworden ei, ele au devenit

Conjugare completa werden.


De retinut! Erinnern Sie sich!
werden - a se face, a deveni;
schimba vocala E din radacina cu vocala I la persoanele a II-a si a III-a singular prezent;
pierde consoana D din radacina la persoana a II-a singular;
nu primeste terminatia T la persoana a III-a singular.
Conjugarea verbului werden la modul Indicativ

Prezent Imperfect Perfect

Mai mult
ca perfect

Viitor 1

Viitor 2
werde geworden sein

ich werde

wurde

bin geworden war geworden

werde
werden

du wirst

wurdest

bist
geworden

wirst werden wirst geworden sein

er
sie wird
es

wurde

ist geworden war geworden wird werden

wird geworden sein

wir werden wurden

sind
geworden

waren
geworden

werden
werden

werden geworden sein

ihr werdet

wurdet

sied
geworden

wart geworden

werdet
werden

wedet geworden sein

sie werden wurden

sind
geworden

waren
geworden

werden
werden

werden geworden sein

warst
geworden

Conjugarea verbului werden la modul Conjunctiv 1


Pers

Prezent Perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

werde

werde werden

werde geworden sein

du

werdest sei(e)st geworden werdest werden werdest geworden sein

er sie es werde

sei geworden

sei geworden

werde werden

werde geworden sein

wir

werden seien geworden

werden werden werden geworden sein

ihr

werdet

werdet werden

sie

werden seien geworden

seiet geworden

werden werden werden geworden sein

Conjugarea verbului werden la modul Conjunctiv 2


Persoana Prezent Perfect

werdet geworden sein

21
ich

wrde

du

wrdest wr(e)st geworden

er, sie, es wrde

wre geworden

wre geworden

wir

wrden wren geworden

ihr

wrdet

sie, Sie

wrden wren geworden

wr(e)t geworden

Conjugarea verbului werden la:


Imperativ
Singular: werde!
Plural: werdet!
Forma de politete: werden Sie!
Infinitiv 1
Prezent: werden
Infinitiv 2
Perfect: geworden sein
Participiu 1
Prezent: werdend
Participiu 2
Perfect:
- geworden (ca verb predicativ)
- worden (ca verb auxiliar)
Retine! werden - wurde - ist geworden

22
Verbul LASSEN
LASSEN = a permite, a da voie, a lasa, a pune, a dispune, a cere
Verbul lassen este un verb neregulat, este un verb tare, folosit destul de des in vorbirea
curenta in limba germana.
Dupa cum putem observa din explicatia de mai sus, verbul lassen poate avea mai multe
sensuri in limba germana, depinzand in principal de contextul in care este folosit.
Ca verb predicativ
Lassen poate fi folosit predicativ cu forma sa de baza "a lasa":
Lass mich in Ruhe!
Lasa-ma in pace!
Ich lasse den Regenschirm zu Hause.
Las umbrela acasa.
Ca verb modal
Poate fi folosit ca si verb modal modificand sau alterand sensul verbului pe care il insoteste:
Er lsst sich die Haare schneiden.
El se tunde (El isi lasa parul tuns).
Ich lasse die Katze im Bett schlafen.
Las pisica sa doarma in pat (Dau voie pisicii sa doarma in pat).
Wir lassens einen Arzt kommen.
Trimitem dupa un doctor.
Das lasse ich mit mir nicht machen.
Nu voi permite asta cu mine.
Lassen Sie Herrn Schmidt hereinkommen.
Va rog sa-l trimiteti pe Dl Schmidt inauntru.
Lass uns gehen!
Sa mergem!
Sie kann das Rauchen nicht lassen.
Nu se poate lasa de fumat.
Das lsst sich nich leicht beweisen.
Aceasta nu va fi usor de dovedit.
Conjugarea verbului lassen la prezent (Prsens)
ich

lasse

eu

las

du

lsst

tu

lasi

er/sie/es lsst

el/ea lasa

wir

lassen noi

lasam

ihr

lasst

lasati

sie/Sie

lassen ei/ele lasa

voi

Conjugarea verbului lassen la imperfect (Prteritum)


ich

lie

du

lieest tu

er/sie/es lie
wir

eu

lasam
lasai

el/ea lasa

lieen noi

lasam

23
ihr

liet

sie/Sie

lieen ei/ele lasau

voi

lasati

Conjugarea verbului lassen la perfect (Perfekt)


ich

habe gelassen

eu

am lasat

du

hast gelassen

tu

ai lasat

er/sie/es hat gelassen

el/ea a lasat

wir

haben gelassen noi

am lasat

ihr

habt gelassen

ati lasat

sie/Sie

haben gelassen ei/ele au lasat

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


Formele de baza: lassen - lsst - lie - gelassen
Imperativ: (du) lass(e)!, (ihr) lasst!, lassen Sie!

24
Verbul BRAUCHEN
BRAUCHEN = a consuma, a avea nevoie, a intrebuinta
La fel ca si lassen, brauchen are mai multe sensuri in limba romana, in functie de contextul
in care este folosit.
Verbul brauchen se poate folosi atat ca verb predicativ cat si ca verb modal, in doua
constructii specifice.
Mai jos, pe invat germana online, sunt prezentate cazurile in care se foloseste acest verb.

Ca verb predicativ
Ich brauchte einen neuen Computer.
Eu am nevoie de un calculator nou.
Unser Auto braucht 6l Benzin auf 100 km.
Masina noastra consuma 6l de benzina la 100 km.
Sie brauchen ein Rumnisch - Deutsch Wrterbuch.
Ei au nevoie de un dictionar roman-german.
Ich brauche eine Postkarte.
Am nevoie de o carte postala.
Sie brauchen Menschen, die Tonnen von Kleidung tragen wollen.
Ai nevoie de oameni care sa vrea sa poarte tone de haine.
Wir brauchen zeit.
Avem nevoie de timp.
Wir brauchen uns.
Avem nevoie unul de celalalt.
Ich brauche der Trost.
Am nevoie de consolare (mangaiere).
Ca verb modal se foloseste in constructia:
1. brauchen + negatie (nicht, kein) + zu + infinitiv:
Sie braucht nicht lnger zu warten.
Ea nu trebuie sa astepte mai mult.
Du brauchst keine Angst zu haben.
Nu trebuie sa-ti fie frica.
Er braucht heute nicht zu arbeiten.
El nu trebuie sa lucreze astazi.
2. brauchen + nur, blo + zu + infinitiv:
Du brauchst nur auf den Knopf zu drcken, dann funktioniert die Maschine.
Nu trebuie decat sa apesi pe buton si masina functioneaza.
Conjugarea verbului brauchen la prezent (Prsens)
ich

brauche

eu

consum

du

brauchst tu

consumi

er/sie/es braucht

el/ea consuma

wir

brauchen noi

consumam

ihr

braucht

consumati

sie/Sie

brauchen ei/ele consuma

voi

25

Conjugarea verbului brauchen la imperfect (Prteritum)


ich

brauchte

du

brauchtest tu

er/sie/es brauchte

eu

consumam
consumai

el/ea consuma

wir

brauchten noi

consumam

ihr

brauchtet

consumati

sie/Sie

brauchten ei/ele consumau

voi

Conjugarea verbului brauchen la perfect (Perfekt)


ich

habe gebraucht

eu

am consumat

du

hast gebraucht

tu

ai consumat

er/sie/es hat gebraucht

el/ea a consumat

wir

haben gebraucht noi

am consumat

ihr

habt gebraucht

ati consumat

sie/Sie

haben gebraucht ei/ele au consumat

voi

De retinut! Erinnern Sie sich!


brauchen - braucht - brauchte - gebraucht
accentul cade pe brauchen
verb slab, formeaza perfectul cu haben

26
Conjugarea verbului backen
backen - a (se) coace, a (se) praji
Conjugarea verbului backen la modul Indicativ
Prezent Imperfect Perfect

Mai mult
ca perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich backe

backte

habe
gebacken

hatte gebacken

werde
backen

werde gebacken
haben

du backst

backtest

hast gebacken

hattest
gebacken

wirst backen

wirst gebacken
haben

er
sie backt
es

backte

hat gebacken

hatte gebacken wird backen

wird gebacken haben

wir backen backten

haben
gebacken

hatten
gebacken

werden
backen

werden gebacken
haben

ihr backt

habt gebacken

hattet
gebacken

werdet
backen

wedet gebacken
haben

haben
gebacken

hatten
gebacken

werden
backen

werden gebacken
haben

backtet

sie backen backten

Conjugarea verbului backen la modul Conjunctiv 1


Pers

Prezent Perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

backe

werde backen

werde gebacken haben

du

backest habest gebacken werdest backen werdest gebacken haben

habe gebacken

er sie es backe

habe gebacken

werde backen

wir

backen

haben gebacken werden backen werden gebacken haben

ihr

backet

habet gebacken

sie

backen

haben gebacken werden backen werden gebacken haben

werdet backen

werde gebacken haben

werdet gebacken haben

Conjugarea verbului backen la modul Conjunctiv 2


Persoana Prezent

Imperfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

bke/backte

htte gebacken

wrde backen

wrde gebacken haben

du

bk(e)st/backtest httest gebacken wrdest backen wrdest gebacken haben

er, sie, es bke/backte

htte gebacken

wir

bken/backten

htten gebacken wrden backen wrden gebacken haben

ihr

bk(e)t/backtet

httet gebacken

sie, Sie

bken/backten

htten gebacken wrden backen wrden gebacken haben

Conjugarea verbului backen la:


Imperativ

wrde backen

wrdet backen

wrde gebacken haben

wrdet gebacken haben

27
Singular: backe!
Plural: backt!
Forma de politete: backen Sie!
Infinitiv 1
Prezent: backen
Infinitiv 2
Perfect: gebacken haben
Participiu 1
Prezent: backend
Participiu 2
Perfect: gebacken
Retine! backen (bckt) - buk - gebacken

28
Conjugarea verbului befehlen
befehlen - a porunci, a ordona, a comanda
Conjugarea verbului befehlen la modul Indicativ
Prezent Imperfect Perfect

Mai mult
ca perfect

Viitor 1

Viitor 2
werde befohlen haben

ich befehle befahlt

habe
befohlen

hatte
befohlen

werde
befehlen

du befiehlst befahlst

hast
befohlen

hattest
befohlen

wirst befehlen wirst befohlen haben

er
sie befiehlt
es

hat befohlen

hatte
befohlen

wird befehlen wird befohlen haben

wir befehlen befahlen

haben
befohlen

hatten
befohlen

werden
befehlen

werden befohlen haben

ihr befehlt

habt
befohlen

hattet
befohlen

werdet
befehlen

wedet befohlen haben

haben
befohlen

hatten
befohlen

werden
befehlen

werden befohlen haben

befahl

befahlt

sie befehlen befahlen

Conjugarea verbului befehlen la modul Conjunctiv 1


Pers

Prezent

Perfect

Viitor 1

Viitor 2

ich

befehle

habe befohlen

werde befehlen

werde befohlen haben

du

befehlest habest befohlen werdest befehlen werdest befohlen haben

er sie es befehle

habe befohlen

werde befehlen

werde befohlen haben

wir

befehlen haben befohlen werden befehlen werden befohlen haben

ihr

befehlet

sie

befehlen haben befohlen werden befehlen werden befohlen haben

habet befohlen

werdet befehlen

werdet befohlen haben

Conjugarea verbului befehlen la modul Conjunctiv 2


Persoana Prezent Imperfect

Mai mult ca perfect Viitor 2

ich

befhle/befhle

htte befohlen

du

befhlest/befhlest httest befohlen

er, sie, es -

befhle/befhle

htte befohlen

wir

befhlen/befhlen

htten befohlen

ihr

befhlet/befhlet

httet befohlen

sie, Sie

befhlen/befhlen

htten befohlen

Conjugarea verbului befehlen la:


Imperativ

29
Singular: befiehl!
Plural: befehlt!
Forma de politete: befehlen Sie!
Infinitiv 1
Prezent: befehlen
Infinitiv 2
Perfect: befohlen haben
Participiu 1
Prezent: befehlend
Participiu 2
Perfect: haben befohlen
Retine! befiehlt - befahl - hat befohlen