Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
fix thali
Price lunch
dinner
6 roti
BAJARI NA ROTLA
Butter milk
Papad
Rice
dal
Bhindi ki sabji
Chole chana
Khaman/dhokla
sweet
Garlic chatni
Pickle
Parotha
Fray Chilly
3BHAKHRI
BUTTER
KHICHHDI
KADHI
AALOO SABJI
MIX VEG.SABJI
CHOLE CHANA
PATRA
GREEN CHATNI
Garlic chatni
PAPAD
VEG,SALAD
BUTTER MILK
SWEET
Extra
a.c hall
item
roti
Butter milk
Papad
Rice
dal
Bhindi ki sabji
Chole chana
Khaman/dhokla
sweet
Garlic chatni
Pickle
Parotha
Fray Chilly
Other mirch masala cost
price
4
10
5
10
10
10
10
12
10
5
5
7
5
-
a.c hall
5
12
5
12
12
12
15
15
13
7
7
7
5
Price
4
4
5
10
10
10
MIX VEG.SABJI
CHOLE CHANA
PATRA
GREEN CHATNI
Garlic chatni
PAPAD
VEG,SALAD
BUTTER MILK
SWEET
10
10
12
5
5
5
5
10
12
12
12
15
5
5
5
5
12
15
Calculation
Wheat 350/20kg=17.5
Butter milk
Papad
Rice
dal
Bhindi ki sabji
17.5/45=0.39*6
Ltr 15/6 glass =2.5
70rs/28=2.5
35rsk.g/20person=1.75
80rs/40person =2
7rskg/6person =1.17
1.56+4*0.10
= 1.96
2.5+0.05
=2.55
= 2.5
= 1.9
=2.20
=1.37
1.75+0.15
2+0.20
1.17+0.20
Chole chana
Khaman/dhokla
sweet
Garlic chatni
Pickle
Parotha
Fray Chilly
Other mirch masala cost
TOTAL COST
PRICE PER THALI
Profit per dish
45rskg/12person =3.75
45rskg/15
=3
3.75+.22
=3.97
=3
=3.45
=0.75
=0.75
=1.20
=0.8
=0.15
=27.43
60-26.55=38.45 Rs.
Calculation
Rs
60
Cost
26.55
Other expenses
Direct Payroll (wages, salary etc)
Indirect payroll (employee benefits, taxes, etc.)
Rent/Mortgage payment
Utilities
General Administration
Maintenance and repairs
Advertising and marketing
Insurance premium
Taxes(service tax)4.94
Depreciation
45000/30=1500
5000/30=166.67
25000/30=833.33
20000/30=666.67
6000/30=200
15000/30=500
20000/30=666.67
5000/30=166.67
16868.62/30=562.29
3495/30=116.5
Sales estimation
Lunch
Estimatio
n
Estimatio
n
profit
General
Full/half
a.c hall
Full/half
Total
30/10
20 /6
30*33.45 =1153.5
10*13.275 =132.75
Total
=1286.25
20*43.45=869
6*26.725=317.2
5
Total
=1186.25
2472.5
Ite
m
45
earning
Cost
1.96
=88.2
12
=180
10
Papad
Rice
10
10
=120
5 =50
10
dal
10
=100
10
Bhindi ki sabji
=100
10 =60
Chole chana
10 =80
Khaman/dhokl
a
sweet
8
7
Butter milk
2.55
=30.6
a.c
hall
28
earning
Cost
1.96 =54.88
12 =84
2.55 =17.85
=140
2.5
1.9
=25
=19
6
6
5 =30
12 =72
2.5
=15
1.9 =11.4
2.20
=22
12 =60
2.2
12 =48
1.37 =5.48
15 =75
3.97 =19.85
12 =96
1.37
=8.22
3.97
=31.76
3
=24
15 =60
10 =70
3.4
13 =52
3.4
=11
=12
=13.6
Garlic chatni
Pickle
5 =25
Parotha
15
Fray Chilly
total
Total profit
=25
=23.8
0.75
=3.75
0.75
=3.75
1.2
=18
=105
5 =25
- 1036
0.8
=4
302.08=73
3.92
From fix thali
Extra
2472.5
583.84
=21
0.75 =2.25
=21
0.75 =2.25
12
7 =84
1.2
4
-
5 =20
767
0.83 =3.2
183.16
=583.84
=14.4
total
3056.34
CALCULATION
12RS/7PICE
3BHAKHRI
17.5RSKG/23=0.76
KHICHHDI
50RSKG DAL=150GM
7.5RS
15RSKF RICE=350GM
5.25RS
500GM/
12.30PR
LTR BUTTER MILK
15RS
100GM CHANA AATA 8RS
23RS/8PR
=2.88
14RSKG/10PR
KADHI
AALOO SABJI
COST
1.71+0.15
=1.86
3(0.76+0.15)
=2.73
1.54+0.16
=1.70
2.88+0.12
=3
1.4+0.18
=1.58
MIX VEG.SABJI
=
2.60
CHOLE CHANA
45RSKG/12PR=3.75
PATRA
50RS/18PR
3.75+0.22
=3.97
=2.78
GREEN CHATNI
=0.75
Garlic chatni
=0.75
PAPAD
=2.5
VEG,SALAD
=0.85
BUTTER MILK
=2.55
SWEET
=3.45
Other COST
0.15
OTHER COST
31.22
60-31.22=33.78PROFIT
PER THALI
Sales estimation
Dinner
Estimati
on
Estimati
on
profit
General
General
Full/half
a.c hall
Full/half
30/8
18 /6
30*28.78 =863.04
8*14.39
=115.12
Total
=978.16
18*38.78=698.
04
6*24.39=146.3
4
Total
=844.38
Total
1822.54
a.c hall
ITEM
BAJARI NA
ROTLA
BHAKHRI
ite
m
20
25
KHICHHDI
KADHI
AALOO SABJI
10
MIX VEG.SABJI
CHOLE
CHANA
PATRA
10
GREEN
CHATNI
Garlic chatni
PAPAD
VEG,SALAD
10
5
Total estimated
profit
BUTTER MILK
13
profit
SWEET
Total
earni
ng
Cost
ite
m
earning
Cost
4
=80
4=10
0
10=8
0
10=8
0
10=1
00
10=8
0
10=1
00
12=9
6
5=25
1.86
=37.2
0.91
=22.75
1.7 =13.6
12
5=60
1.86 =22.32
12
5=60
0.91 =10.92
12=84
1.7 =11.9
3 =24
12=84
1.58
=15.8
2.6 =20.8
12=96
1.58=12.64
12=72
2.6 =15.6
12=96
3.97=31.76
15=90
5=25
2.78
=16.68
0.75 =3.75
5=25
0.75 =3.75
7
5=35
5Dinner
5=25
2.5 =17.5
0.85=4.25
8
12=96
2535.92
2.55=20.4
3.97
=39.7
2.78
=22.24
0.75
=3.75
5=25 0.75
=3.75
=25
5=50 2.5
0.85
5=25
Lunch
=4.25
10=1 2.55=33.15
3056.34
30
12=7 3.45=20.7
2
1043
286.69=75
6.31
15=75
923
=21
Total
5592.2
6
3.45=17.25
209.72=713
.38
Salary
Per day
Per 6 month
Per year
7500
7500
5000
5000
5000
2500
250
250
167
167
167
83
45000
45000
30000
30000
30000
15000
90000
90000
60000
60000
60000
30000
2500
83
15000
30000
5000
5000
167
167
30000
30000
60000
60000
Total
45000
1501
270000
540000
218400
113070
10000
341470
98745
29449.5
5000
133194.5
208275.5
45000
5000
25000
20000
6000
15000
20000
5000
16868.62
3495
161363.62
46911.88
331470
10000
341470
Uses of Cash/Expenses
Cost of food
Payroll/salaries
Employee benefits and taxes
Utilities
General Administration
Advertising and marketing
Repairs and maintenance
Other operating expenses
Rent/Mortgage
Taxes (4.94% of 40% of sales )
Insurance
Interest
Total Expenses
Cash flow
Total income
Total expenses
= Net from operations
Opening cash balance
+ New debt
+ Sale of fixed assets
+ Net from Operations
Total cash available
Debt payment
New fixed assets
Dividends to stockholders
Total Cash paid
Ending cash balance
133194.5
45000
7000
20000
6000
20000
15000
25000
16868.62
5000
293063.1
2
341470
293063.1
2
48406.88
50000
40000
48406.88
138406.8
8
25000
30000
83406.88
Rs
45000
5000
Total Expenses
161363.62
Income
Gross profit
Net profit
Total
208275.5
Rs
208275.5
46911.88
208275.5