Sie sind auf Seite 1von 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Marieke Verstegen
Klas
P14EhvC
Stageschool Het Venster
Plaats
Gemert
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen, creatief schrijven

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Lisa Peeters
17-3-2015
6/7
24

Persoonlijk leerdoel: Ik kan de instructie goed overbrengen. De kinderen weten wat ze moeten na de instructie. Dit ga ik doen door de lesdoelen van de kinderen op
het digibord te tonen.
Lesdoel(en):
Groep 6:
De kinderen kunnen tijdens het schrijven van een tekst synoniemen
gebruiken, een zin beginnen met een ander woord dan bij de vorige zin en
de kinderen maken de zinnen niet te lang.

Evaluatie van lesdoelen:


De lesdoelen ga ik evalueren tijdens de coperatieve werkvorm. Ik vraag aan de kinderen
hoe de samenwerking is verlopen en hoe de opdracht is gegaan. Hiermee evalueer ik op
de procesdoelen.
De productdoelen evalueer ik door het werk van de kinderen te bekijken.

Groep 7:
De kinderen kunnen tijdens het schrijven van een tekst synoniemen
gebruiken, een zin beginnen met een ander woord dan bij de vorige zin en
de kinderen maken de zinnen niet te lang. De kinderen van groep 7 kunnen
ook volgordewoorden verwerken in het verhaal.
Dit lesdoel valt onder de kerndoelen:
Kerndoel 5
De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te schrijven met
verschillende functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier
verschaffen.
Kerndoel 9:
De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor hen
bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten.

Beginsituatie:
Groep 6:
De kinderen zijn de afgelopen dagen bezig geweest met synoniemen gebruiken, een zin beginnen met een ander woord dan bij de vorige zin en zinnen niet te lang
maken. Dit hebben ze gedaan aan de hand van de methode Taal op maat. De kinderen hebben geoefend met een aantal stelopdrachten uit de methode. De meeste
kinderen vinden dit nog erg lastig.
Groep 7:
De kinderen in groep 7 hebben de lesdoelen die voor groep 6 gelden, al gehad. Ze hebben hier al veel mee geoefend maar ze vinden het toch nog lastig. De drie
lesdoelen blijven aandachtspuntjes. Deze kinderen zijn de afgelopen paar weken met volgordewoorden bezig geweest tijdens schrijflessen. Dit word nu verder gepakt.
De kinderen hebben hier al instructie over gehad.
Lesverloop
Tijd
10 min.

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
De opdracht wordt uitgelegd:
Ik ga nu een stukje van een verhaal voorlezen.
Jullie mogen dit verhaal afmaken door zelf het
einde te schrijven.
Ik vertel een stukje over het verhaal en ga dan
voorlezen.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen luisteren naar de instructie en naar het verhaal.

Materialen / Organisatie
-

Voorleesboek
Groep 7 slaat
terug van Jaques
Vriens. Blz. 74 t/m
80.
Gynzyles Groep 7
slaat terug. Kaft
boek.

30 min.

Kern

Het werkblad wordt uitgedeeld.

De kinderen delen de werkbladen uit.

Het onderwerp wordt afgebakend. Ik


verduidelijk de schrijfopdracht. Ik stel de
volgende vragen:
- Waar gaat de tekst over die je gaat
schrijven?
- Voor wie schrijf je de tekst?
- Wat is het schrijfdoel?
- Wat voor tekst is daarvoor geschikt?
(een brief, verhaal, gedicht)
Deze vragen worden klassikaal besproken.

De kinderen bedenken waar het verhaal over gaat en vullen


de vragen in het werkblad in.

Ik vertel waar de kinderen op moeten letten


tijdens het schrijven:
- Interpunctie
- Alineas (die gebruik je als je van de
ene plek ineens in een andere plek
bent)
- De kinderen schrijven een einde. Het
verhaal is af.
- Synoniemen gebruiken
- Een zin beginnen met een ander woord
- De zinnen niet te lang maken
Uitbreiding voor groep 7:
- Volgorde woorden

De kinderen luisteren naar de doelen voor deze les

Ik geef aan dat de kladversie vandaag af moet


zijn. De kinderen hebben ook al in duos
gewerkt.
De kinderen schrijven het verhaal in het klad.
Ik loop door de klas om kinderen te begeleiden
tijdens het schrijfproces.
Als de kinderen klaar zijn mogen ze in
tweetallen verder werken:
Coperatieve werkvorm: duos

De kinderen reviseren elkaars werk. Ze geven elkaar tips en


complimenten.

Werkblad met het verhaal


en de vragen van het
planningsproces.

Gynzyles Groep 7 slaat


terug doelen voor de
les.

Afsluiting

3. Ik vraag enkele duos naar de manier


van samenwerken en vraag of de
opdracht goed verlopen is. Zijn alle
doelen behaald?
Ik vertel de kinderen hoe ze hebben gewerkt. Ik
geef ze tips en tops hierbij. Daarna vertel ik dat
ze de spullen voor de volgende les erbij mogen
pakken.

De duos die de beurt krijgen, evalueren op de les.

De kinderen luisteren naar mijn complimenten/feedback die


ik hen geef. Ze pakken daarna de spullen voor de volgende
les en gaan op de goede plek zitten.

De kinderen mogen tijdens zelfstandig werken


de verhalen uittypen op de computer. Ze mogen De kinderen typen het verhaal uit en maken er een tekening
hierbij een tekening maken op Paint. De
bij. Dit doen ze op Paint of op papier.
verhalen worden gebundeld.
Als alle verhalen af zijn, mogen een aantal
kinderen hun verhaal voorlezen aan de groep.
Het officile verhaal wordt voorgelezen als alle
verhalen af zijn. Dit is in de loop van de week.

Computer

Het boek Groep 7 slaat


terug van Jaques Vriens,
vanaf blz. 80.

Das könnte Ihnen auch gefallen