Sie sind auf Seite 1von 52

Basisgrammatik

Plattdeutsch
Und wenn du denkst, ob mir ob mich,
snack plattdtsch,
denn versprickst di nich.

Bearbeitet von
Hartmut Arbatzat
HartmutArbatzat@aol.com

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 2

_____________________________________________________________________________

En Woort vrut
Die folgenden bersichten zu den wichtigsten Aspekten einer plattdeutschen
Grammatik sind am nordniederschsischen Plattdeutsch ausgerichtet.
Den grammatischen Regeln des Plattdeutschen knnen allerdings zahlreiche
regionale Varianten zugeordnet werden, die hier nicht erfasst werden.
Die jeweiligen regionalen Abweichungen sind aber m. E. unschwer in die
bersichten einzufgen. Insofern mssten fr den Sprachunterricht in bestimmten
Regionen nderungen vorgenommen werden (vgl. z. B. die Pronomina mick,
dick fr die Region sdlich von Hannover, vgl. auch die regional
unterschiedlichen Formen ween/west/wesen fr das Partizip Perfekt von sien).
Die Grammatikkapitel enthalten eine grundlegende Darstellung der jeweiligen
Wortartformen, der Konjugation und Deklination sowie der typischen
Satzbauaspekte. Mit Hilfe zahlreicher Beispiele werden Wortarten und Syntax
verdeutlicht. Interessierte mgen die vorliegende Basisgrammatik als Grundlage
und Vergleichsmglichkeit fr regionalspezifische Grammatikdarstellungen
benutzen.
Eine plattdeutsche Grammatik kann zwei unterschiedliche Ziele verfolgen:
Sie kann den aktuellen Sprachgebrauch als deskriptive Grammatik beschreiben
oder sie erfllt eine normierende Funktion, indem sie Vorgaben fr richtiges
Plattdeutsch macht. Beides ist hier nicht zu leisten und es ist m.E. ein Kompromiss
aus beiden Zielsetzungen erforderlich.
Den Sprachgebrauch lediglich zu beschreiben hiee, allen Einflssen des
Hochdeutschen/Standarddeutschen Rechnung zu tragen und sie zu bernehmen
(z.B. Kausalstze, die mit wiel eingeleitet werden).
Eine normierende Grammatik wrde den Sprachgebrauch zu einem bestimmten
Zeitpunkt festschreiben und die sich durch den stndigen Sprachkontakt mit dem
Hochdeutschen/Standarddeutschen ergebenden nderungen ignorieren.
Kompromisse sind jeweils schwer begrndbar und nicht ohne subjektive
Einschtzungen vorzunehmen. Insofern ist die vorliegende bersicht als
Basisgrammatik zu verstehen, deren Regeln je nach regionaler Zugehrigkeit und
je nach Intensitt des sich im Sprachgebrauch bereits verfestigten hochdeutschen
Einflusses unterschiedlich realisiert werden knnen.
Man mag die sich daraus ergebende Vielfalt der Formen und Mglichkeiten
beklagen, man kann darin aber auch ein interessantes Phnomen einer aus vielen
unterschiedlichen Mundarten zusammengesetzten Regionalsprache und damit eine
Bereicherung sehen. Eines kann ich jedoch aus Erfahrung sagen:
In der Realitt der Sprachvermittlung zumindest in der Erwachsenenbildung ergeben sich aus der Vielschichtigkeit interessante und anregende
Sprachvergleiche und Diskussionen.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 3

_____________________________________________________________________________

Inhaltsverzeichnis
1.

Artikel (Geschlechtswrter)

2.
2.1.
2.2.
2.3.
2.4.
2.5.
2.6.

Pronomen (Frwrter)
Personalpronomen (persnliche Frwrter)
Reflexivpronomen (rckbezgliche Frwrter)
Possessivpronomen (besitzanzeigende Frwrter)
Interrogativpronomen (Fragewrter)
Demonstrativpronomen (Zeigewrter)
Indefinitpronomen (unbestimmte Frwrter)

4
4
5
6
7
7
8

3.
4.

Hilfsverben
Modalverben (Ttigkeitswrter der Art und Weise)

9
10

5.
5.1.
5.2.
5.3.
5.4.
5.4.1.
5.4.2.

Verben (Ttigkeitswrter)
Konjugation regelmiger Verben
Konjugation unregelmiger Verben
Passiv (Leideform)
Partizipien (Verlaufsformen)
Partizip Prsens/Partizip I
Partizip Perfekt/Partizip II

12
12
17
22
23
23
23

6.
6.1.
6.2.

Konjunktiv (Mglichkeitsform)
Konjunktiv I indirekte Rede
Konjunktiv II

24
24
24

7.
8.

Imperativ (Befehlsform)
Prpositionen (Verhltniswrter)

26
27

9.
9.1.
9.2.

Nomen/Substantive (Hauptwrter)
Deklination
Pluralbildung (Mehrzahlbildung)

28
28
29

10.
10.1.
10.2.

Adjektiv (Eigenschaftswort)
Adjektivdeklination (Beugung der Eigenschaftswrter)
Komparation (Steigerung der Adjektive)

31
31
33

11.
12.
13.

Adverbien (Umstandswrter)
Partikel (Teilchen)
Interjektionen (Ausrufewrter)

34
35
37

14.

Konjunktionen (Bindewrter)

38

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 4

_____________________________________________________________________________

15.
15.1.
15.2.
15.2.1.
15.2.2
15.3.
15.3.1
15.3.2.
15.3.3.
15.3.4.
15.3.5.
15.3.6.
15.3.7.
15.4.
15.5.
12.6.

Satzbildung
Verbindung von Hauptstzen
Verbindung von Haupt- und Nebenstzen
Subjektstze
Objektstze
Adverbialstze
Temporalstze (Nebenstze der Zeit)
Kausalstze (Begrndungsstze)
Finalstze (Zweck und Ziel)
Konditionalstze (Bedingungsstze)
Konsekutivstze (Folgestze)
Konzessivstze (Einrumung eines Gegengrundes)
Modalstze (Nebenstze der Art und Weise)
Lokalstze (Nebenstze mit Ortsangaben)
Proportionalstze (Vergleichsstze)
Attributstze

39
40
41
41
41
42
42
43
43
43
44
45
45
46
46
46

16.
16.1.
16.2.
16.3.

Umschreibungen zur Intensivierung der Bedeutung


Wat knt wi mit doon doon?
Umschreibungen mit kriegen
Umschreibungen zur Verdeutlichung temporaler Aspekte

48
48
49
50

Literaturliste

51

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 5

_____________________________________________________________________________
1. Artikel (Geschlechtswrter)

Artikel/Geschlechtswrter
a) nur zwei bestimmte de/dat (Einzahl)
Artikel
de Mann, de Fro, dat Kind
b) unbestimmte Artikel en/ene/en
en Mann, ene Fro, en Kind

de (Mehrzahl)
de Kinner
---

Wechsel des Artikels von de zu dat im Sinne einer Herabsetzung oder des
Bedauerns:
Dat Minsch kummt mi nich wedder int Huus.
De Paul, dat arme Minsch, kann noch nich richtig wedder lopen.

2.

Pronomen

2.1. Personalpronomen (persnliche Frwrter)


Ik un du un he, dat snd dree.
Die Formen der Personalpronomen in den vier Fllen zeigen sich gegenber dem
Hochdeutschen/Standarddeutschen als vereinfacht:
Der Genitiv wird jeweils umschrieben mit von.
Dativ und Akkusativ unterscheiden sich nicht.
Personalpronomen
Nominativ
Genitiv

1. Sg.
ik
von mi

2. Sg.
du
von di

3. Sg.
he/se/dat
von em/ehr/dat

1. Pl.
wi
von
u(n)s

Dativ

mi

di

em/ehr/dat

u(n)s

Akkusativ

mi

di

em/ehr/dat

u(n)s

In der Anrede wird die Hflichkeitsform Se verwendet:


Knt Se mi seggen, wo de Bahnhoff is?

2. Pl
ji
von
ju/jo/
jm/juch
ju/jo/
jm/juch
ju/jo/
jm/juch

3. Pl.
se
von
jem
jem
jem

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 6

_____________________________________________________________________________

Dat Book schenk ik Se.


Singular
Se
von Se
Se
Se

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Plural
Se
von Se
Se
Se

Da Plattdeutsch meistens im vertrauten Bereich verwendet wird, wo man die


beteiligten Personen gut kennt, ist der Gebrauch des distanzierenden Sie eher
selten.

2.2. Reflexivpronomen (rckbezgliche Frwrter)


Die Reflexivpronomen oder rckbezglichen Frworter stehen zusammen mit
Verben, die einen Rckbezug auf das Subjekt des Satzes zum Ausdruck bringen:
sik waschen, sik schier maken, sik wunnern, sik setten, sik hgen, sik freien
In der 1. Person Singular und in der 3. Person Plural wird das Reflexivpronomen
sik verwendet. Bei den anderen Formen benutzt man die Dativ- bzw.
Akkusativformen der Personalpronomen.
Konjugation reflexiver Verben
sik freien
ik
frei
mi
du
freist di
he/se/dat freit
sik
wi
freit
u(n)s
ji
freit
jo
se
freit
sik

sik dolsetten
sett
mi dol
settst di
dol
sett
sik
dol
sett
u(n)s dol
sett
jo
dol
sett
sik
dol

sik schier maken


maak mi
schier
maakst di
schier
maakt sik schier
maakt u(n)s schier
maakt jo
schier
maakt sik schier

Dat lppt sik woll t(o)recht.

HEEV-UP hett wat, FREET-UP hett nix.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 7

_____________________________________________________________________________

2.3. Possessivpronomen (besitzanzeigende Frwrter)

Possessivpronomen
1. Sg.
mien

2. Sg.
dien

3. Sg.
sien/ehr/sien

1. Pl.
uns

2. Pl
joon

Genitiv

von
mien

von
dien

von
sien/ehr/sien

von
u(n)s

von
joon

Dativ

mien

dien

sien/ehr/sien

u(n)s

joon

Akkusativ

mien

dien

sien/ehr/sien

u(n)s

joon

Nominativ

3. Pl.
ehr/jemmer/
jmmer
von
ehr/jemmer/
jmmer
ehr/jemmer/
jmmer
ehr/jemmer/
jmmer

Die Endung von Possessivpronomen wird beim Gebrauch im Satz hufig nicht
verndert.
Dat is dien Fro.
Dat is sien Mudder.
Genauso mglich ist aber auch:
Dat is diene Fro.
Dat is siene Mudder.
Steht das Substantiv im Neutrum Singular, wird die Form hufig ohne
Endung verwendet.
He sht dat ool Huus.
Dat ltt Kind lppt ver de Straat.
Fr die Bezeichnung von Besitz- und Zugehrigkeiten in der Hflichkeitsform
wird das Possessivpronomen Ehr verwendet:
Wo hebbt Se denn Ehr Auto parkt?

De Butensiet vun den Minschen speelt keen Rull.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 8

_____________________________________________________________________________

2.4. Interrogativpronomen (Fragewrter)


Interrogativpronomen
wat
keen/wokeen
keen sien
welk/welke
woveel
wo/woneem
wo/woans
worm
wofr
wohen

was
wer
wessen
welcher/welche/welches
wieviel
wo (lokal)
wie
warum, weshalb
wofr, fr was
wohin

Wat hett he seggt?


Keen is dor?
Keen sien Auto is dat?
Welk Huus is dien?
Woveel hest du dorfr kregen?
Wo kummst du her?
Wo geiht?
Worm hest du dat doon?
Wofr bruukt he dat?
Wo geiht he hen?(unfest:Ungewhlich
ist die Form:Wohen geiht he?)

woher
wann/wannehr
wovon

woher
wann
wovon

Wo kummt he her? (unfest)


Wann kummt he?
Wo kumm dat von? (unfest)

2.5. Demonstrativpronomen (hinweisende Frwrter)


Demonstrativpronomen de

Nominativ
Genitiv
Dativ/
Akkusativ

Singular
Maskulinum
Femininum
de
de
den sien/de sien de ehr
den
de

Plural
Neutrum
dat
dat sien
dat

de
de ehr
de

De Keerl dor an Disch ine Eck. Dat is mien Vadder.


Shst du de Fro? De ehr Dochder is de Frndin von mien Shn.
Dat Auto dor, dat swatte, dat will ik kpen.

Den groten Mors hett, mutt okn grote Bx hebben.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 9

_____________________________________________________________________________

Demonstrativpronomen von dsse/dit

Nominativ
Genitiv
Dativ/
Akkusativ

Singular
Femininum
dsse
dsse ehr
dsse

Maskulinum
dsse
dssen sien
dssen

Plural
Neutrum
dit
dit sien
dit

dsse
dsse ehr
dsse

Dsse Minsch dor, de hett mi dat andoon.


Ik weet nich wat ik nehmen schall. Ik glv ik nehm dssen.
Dsse Appels smeckt mi bannig good.

2.6. Indefinitpronomen (unbestimmte Frwrter)


Indefinitpronomen

mennig/mennigeen
nix
nms
welk

alles
jemand anderes
(irgend)ein
etwas anderes
jeder
ein bisschen
jeder
keiner
irgendetwas
irgendeiner,
irgendjemand
viele
nichts
niemand
manche

unsereen
wat

unsereiner
ein wenig

all/allens
annerseen
een/eene
annerswat
elk/elkeen
en beten
jedeen
keen/keeneen
jichenswat
jichenseen

Wi wllt allens, wat du hest.


Wat annerseen seggt, is mi egool.
Dor hett en seggt: Dat geiht nich!
Ik will noch annerswat kpen.
Elk na sien Mg.
Geev mi en beten to eten.
Jedeen is dorbi ween.
Keeneen much wat seggen.
Wi mt jichenswat doon.
Jichenseen is jmmers unklook.
Mennig snd nich trchkomen.
Se hett nix seggt.
Nms wull betahlen.
Welk snd ine Kark, welk snd in
Kroog.
Unsereen blifft to Huus.
Ik heff ehr wat mitbrcht.

De olen Propheten snd doot


un de niegen weet dor nix von af.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 10

_____________________________________________________________________________

3. Konjugation der Hilfsverben


Konjugation der Hilfsverben im Prsens

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

sien
sein
bn
bst
is
snd

hebben
haben
heff
hest
hett
hebbt

warrn
werden
warr
warrst
warrt
warrt

doon
tun, geben
do
deist
deit
doot

Ik bn ut Hamborg. Du bst ut Bremen. He/se/dat is ut Lbeck.


Wi snd ut Dtschland. Ji snd ut Nedersassen. Se snd ut Dithmarschen.
He hett dree Kinner. Se hett en Dochder. Ji hebbt en Shn.
Konjugation der Hilfsverben im Perfekt
sien
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

hebben

bn ween/west/wesen
bin gewesen
bst ween
is
ween
snd ween

heff hatt
hatte gehabt
hest hatt
hett hatt
hebbt hatt

warrn
bn worrn
bin gewesen
bst worrn
is
worrn
snd worrn

doon
heff doon
habe getan
hest doon
hebbt doon
hebbt doon

Konjugation der Hilfsverben im Prteritum


sien
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

hebben

weer
weerst
weer
weern

war harr
harrst
harr
harrn

hatte

warrn

doon

wr wurde
wrst
wr
wrn

dee/d tat, gab


deest
dee
deen

Hg di, frei di, wees fidel


denn deist wat Godes fr dien Seel.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 11

_____________________________________________________________________________

Konjugation der Hilfsverben im Plusquamperfekt


sien
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

hebben

weer ween
(war gewesen)
weerst ween
weer ween
weern ween

harr hatt
(hatte gehabt)
harrst hatt
harr hatt
harrn hatt

warrn
wr worrn
(war geworden)
wrst worrn
wr worrn
wrn worrn

doon
harr doon
(hatte getan)
harrst doon
harr doon
harrn doon

4. Modalverben
Konjugation der Modalverben im Prsens
knnen
knnen
ik
kann
du
kanns(t)
he/se/dat kann
wi/ji/se knt

willen/
wllen
wollen
will
wullt
will
wllt

drven/
drven
sollen
mssen
drfen
schall
mutt
drff
scha(ll)s(t) mu(tt)s(t) drffs(t)
schall
mutt
drff
schllt
mt
drfft
schlen

mten

Du kannst doon wat du wullt, ik drff dat nich.


Doon deit lehren.
Do wat du wullt, de Ld snackt doch.
Allens wat ik denk un do, dat tro ik ok mien Naver to.

mgen
mgen
mag
mags(t)
mag
mgt

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 12

_____________________________________________________________________________

Konjugation der Modalverben im Prteritum

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

knnen

willen/
wllen

schlen

mten

drven/
drven

mgen

kunn
kunns(t)
kunn
kunnen

wull
wu(ll)s(t)
wull
wullen

schull
schu(ll)st
schull
schllen

mss
mss(t)
mss
mssen

drff
drffs(t)
drff
drffen

much
muchs(t)
much
muchen

Ik wull jo geern, dat he dat dee/d, man he wull un wull dat nich.
Dat, wat wi wullen, drffen wi nich.
Se schullen dat doon, man se muchen dat nich.

5. Konjugation der Verben


Man unterscheidet schwache und starke Verben. Bei starken Verben wird bei der
Flexion (Beugung) der Stammvokal im Prteritum (Vergangenheit) und beim
Partizip Perfekt (2. Mittelform) verndert:
Beispiele fr die Konjugation der starken Verben:
rieten
kamen
flegen
singen

reet
keem
fleeg
sung

reten
kamen
flagen
sungen

(reien, riss, gerissen)


(kommen, kam, gekommen)
(fliegen, flog, geflogen)
(singen, sang, gesungen)

Die Vokalwechsel knnen auch in der Gegenwartsform eintreten:


ik eet
ik geev

du ittst
du giffst

wi eet
wi geevt

(ich esse, du isst, wir essen)


(ich gebe, du gibst, wir geben)

Schwache Verben behalten bei der Flexion den Stammvokal bei.


Gegenwart und Vergangenheit unterscheiden sich meist nur durch die 3. Person
der Einzahl, wo das t im Prteritum wegfllt. Die Pluralformen besitzen jeweils
die Endung en. Das Partizip Perfekt (2. Mittelform) endet auf (e)t.
Prsens
ik lehr, du lehrst, he lehrt, wi lehrt/lehren
(ich lerne/lehre usw.)
ik arbeid, du arbeidst, he arbeidt, wi arbeid(ich arbeite usw.)

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 13

_____________________________________________________________________________

Prteritum
ik lehr, du lehrst, he lehr, wi lehren

(ich lernte/lehrte usw.)

Perfekt
ik heff lehrt, du hest lehrt, wi hebbt lehrt

(ich habe gelernt/gelehrt usw.)

Fr die starken und schwachen Verben gibt es im Plural immer nur eine Endung.
Westlich der Elbe spricht man berwiegend t: wi, ji, se snackt (wir, ihr, sie
sprechen). stlich und nrdlich wird hingegen en gesprochen: wi, ji, se snacken.

5.1. Konjugation regelmiger Verben


Liste regelmiger Verben
Nr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Grundform
aarnen
arbeiden
backen
ballern
beden
bedden
besken
betahlen
blhen
blken
bren
braden
bruken
danzen
denen
dpen
dreihn
drgen
drmen
fiern
fleiten
fhlen, sik
freien, sik

Hochdeutsch
ernten
arbeiten
backen
lrmen
beten
bedeuten
besuchen
bezahlen
blhen
brllen
heben
braten
brauchen
tanzen
dienen
taufen
drehen
trocknen
trumen
feiern
flten
sich fhlen
sich freuen

1. Person
Singular
Prteritum
aarn
arbeid
back
baller
bee
bed
besk
betahl
blh
blk
br
braad
bruuk
danz
deen
dp
dreih
drg
drm
fier
fleit
fhl
frei

Partizip II
aarnt
arbeid
backt
ballert
beed
bedd
bescht
betahlt
blht
blkt
brt
braad
bruukt
danzt
deent
dpt
dreiht
drgt
drmt
fiert
fleit
fhlt
freit

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 14

_____________________________________________________________________________

24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66

freten
geven
halen
heiraden
heten
hgen, sik
hosten
hrn/hrn
koken
ksten
leggen
lehren
loven
lden
luern
maken
marachen
marken
menen
nickkoppen
pareern
passeern
probeern
raseern
regen
reken
rhren
schamen
schechen
schddkoppen
seilen
sitten
slucken
smken
snacken
sneen
spendeern
teken
tellen
tven
trecken
truern
verdeffenderen, sik

fressen
geben
holen
heiraten
heien
sich freuen
husten
hren
kochen
kosten
legen
lehren/lernen
loben
leuten
warten
machen

freet
geev
haal
heiraad
heet
hg
hoost
hr/hr
kook
kss
legg
lehr
loov
l
luer
mook
schwer arbeiten marach
merken
mark
meinen
meen
nicken, bejahen nickkopp
parieren
pareer
passieren
passeer
probieren
probeer
rasieren
raseer
regnen
regen
rechnen
reken
rhren
rhr
schmen
schaam
prgeln
schech
verneinen
schddkopp
segeln
seil
sitzen
seet
schlucken
sluck
rauchen
smk
sprechen
snack
schneien
snee
spendieren
spendeer
zeichnen
teken
zhlen
tell
warten
tv
ziehen
treck
trauern
truur
sich verteidigen verdeffendeer

freten
geven
haalt
heiraad
heten
hgt
hoost
hrt/hrt
kookt
kst
leggt
lehrt
loovt
ld
luurt
mookt
maracht
markt
meent
nickkoppt
pareert
passeert
probeert
raseert
regent
rekent
rhrt
schaamt
schecht
schddkoppt
seilt
seten
sluckt
smkt
snackt
sneet
spendeert
tekent
tellt
tvt
treckt
truurt
verdeffendeert

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 15

_____________________________________________________________________________

67
68
69
70
71
72

verfehren
verhalen
verklookfideln
vertellen
wiesen
wohnen

sich erschrecken verfehr

erholen
erklren
erzhlen
zeigen
wohnen

verhaal
verkloofiedel
vertell
wies
wohn

verfehrt
verhaalt
verklookfiedelt
vertellt
wiest
wohnt

Prsens regelmiger Verben: -t oder st

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

arbeiden
arbeiten
arbeid
arbeidst
arbeidt
arbeidt

vertellen
erzhlen
vertell
vertellst
vertellt
vertellt

snacken
sprechen
snack
snackst
snackt
snackt

seggen
sagen
segg
seggst
seggt
seggt

maken
machen
maak
maakst
maakt
maakt

wohnen
wohnen
wohn
wohnst
wohnt
wohnt

Perfekt regelmiger Verben


Bildung mit Prsens von hebben + Partizip II
arbeiden
heff arbeidt
ik
hest arbeidt
du
he/se/dat hett arbeidt
wi/ji/se hebbt arbeidt

vertellen
heff vertellt
hest vertellt
hett vertellt
hebbt vertellt

snacken
heff snackt
hest snackt
hett snackt
hebbt snackt

seggen
heff seggt
hest seggt
hett seggt
hebbt seggt

maken
heff maakt
hest maakt
hett maakt
hebbt maakt

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 16

_____________________________________________________________________________

Perfekt regelmiger Verben


Bildung mit Prsens von sien + Partizip II
gahn
bn gahn
ik
bst gahn
du
gahn
he/se/dat is
wi/ji/se snd gahn

kamen
bn kamen
bst kamen
is
kamen
snd kamen

lopen
bn lopen
bst lopen
is
lopen
snd lopen

inslapen
bn inslapen
bst inslapen
is inslapen
snd inslapen

opwaken
bn opwaakt
bst opwaakt
is opwaakt
snd opwaakt

Prteritum regelmiger Verben


Die 1. und 3. Singular sind endungslos. Die 2. Person Singular erhlt die
Endung st. Die Pluralformen werden mit en gebildet

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

heten
heien
heet
heetst
heet
heten

vertellen
erzhlen
vertell
vertellst
vertellvertellen

snacken
sprechen
snack
snackst
snacksnacken

maken
machen
maak
maakst
maakmaken

wohnen
wohnen
wohn
wohnst
wohnwohnen

Plusquamperfekt regelmiger Verben


a) Bildung mit Prteritum von hebben + Partizip II
arbeiden
harr arbeid
ik
harrst arbeid
du
he/se/dat harr arbeidt
wi/ji/se harrn arbeid

vertellen
harr vertellt
harrst vertell
harr vertellt
harrn vertellt

snacken
harr snackt
harrst snackt
harr snackt
harrn snackt

maken
harr maakt
harrst maakt
harr maakt
harrn maakt

wohnen
harr wohnt
harrst wohnt
harr wohnt
harrn wohnt

Wat de een nich noog hett, hett de anner toveel.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 17

_____________________________________________________________________________

Plusquamperfekt II regelmiger Verben


b) Bildung mit Prteritum von sien + Partizip II
gahn
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

weer gahn
weerst gahn
weer gahn
weern gahn

kamen
weer kamen
weerst kamen
weer kamen
weern kamen

lopen
weer lopen
weerst lopen
weerst lopen
weern lopen

inslapen

opwaken

weer inslapen
weerst inslapen
weer inslapen
weern inslapen

weer opwaakt
weerst opwaakt
weer opwaakt
weern opwaakt

Futur
Zur Kennzeichnung der Zukunft gengt im Plattdeutschen die Prsensform.
Hierbei wird ein Zeitadverb verwendet und es ist davon auszugehen, dass die
Handlung mit groer Sicherheit erwartet wird.
He maakt dat nchste Week.
Se kummt glieks.
Laat us morgen Avend mol wat drinken gahn.
Futurformen mit warrn werden benutzt, um Vermutungen auszudrcken, deren
Realisierung noch unsicher ist.
Nu warrt he woll al dor ween.
Dat warrt woll Regen geven.
Wat dor woll noch ut warrn schall.
Futur I regelmiger Verben
Bildung mit warrn + Infinitiv
arbeiden
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

warr arbeiden

vertellen

warr vertellen
warrst vertellen
warrt arbeiden warrt vertellen
warrt arbeiden warrt vertellen
warrst arbeiden

snacken

seggen

maken

warr snacken
warrst snacken
warrt snacken
warrt snacken

warr seggen
warrst seggen
warrt seggen
warrt seggen

warr maken
warrst maken
warrt maken
warrt maken

De den Rieken wat gifft un den Kloken wat lehrt,


de sitt opt verkehrte Peerd.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 18

_____________________________________________________________________________

Futur II regelmiger Verben


Bildung mit warrn + Partizip II + Infinitiv
arbeiden
ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

warr arbeidt
warrst arbeidt
warrt arbeidt
warrt arbeidt

vertellen

hebben
hebben
hebben
hebben

warr vertellt hebben


warrst vertellt hebben
warrt vertellt hebben
warrt vertellt hebben

snacken
warr snackt hebben
warrst snackt hebben
warrt snackt hebben
warrt snackt hebben

5.2. Konjugation unregelmiger Verben


Wichtiges Merkmal der unregelmigen Verben ist der Wechsel des Stammvokals
bei der Bildung der Stammformen (Ablautbildung). Im Plattdeutschen lassen sich
wie in vielen anderen Sprachen auch zahlreiche unterschiedliche Ablautfolgen
unterscheiden.
Liste unregelmiger Verben
Nr Grundform

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

beden
bedregen
behollen
bieten
binnen
blieven
breken
dregen
drepen
drieven
drinken
drgen
eten
fallen
fangen

Hochdeutsch
bieten
betrgen
behalten
beien
binden
bleiben
brechen
tragen
treffen
treiben
trinken
trocknen
essen
fallen
fangen

2. Person
Singular
Prsens
bttst
bedriggst
behllst
bittst
binnst
bliffst
brickst
driggst
drppst
driffst
drinkst
drgst
ittst
fallst
fangst

1. Person
Singular
Prteritum
bt
bedrg
behll
beet
bnn/bunn
bleev
brk
dreeg
dreep
dreev
drnk
droog
eet/t
full/fll
fng

Partizip
II
baden
bedragen
behollen
beten
bunnen
bleven
broken
dragen
dropen
dreven
drunken
drgt
eten
fullen
fungen

Muster

e,,a
e,,a
o,,o
i,e,e
i,u,u
i,e,e
e,,o
e,e,a
e,e,o
i,e,e
i,,u
e,o,e
e,i,e
a,u,u
a,,

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 19

_____________________________________________________________________________

16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58

finnen
flegen
fleten
fhren
gahn
gellen
geneten
geten
geven
glieken
graven
griepen
hangen
hollen
hlpen
kamen
kieken
kniepen
kriegen
krupen
laten
legen
lesen
liggen
lopen
nehmen
rieden
rieten
ropen
rken
schellen
scheten
schieten
schriegen
schrieven
schuven
sehn
singen
sitten
slaan
slapen
sluten
smieten

finden
fliegen
flieen
fahren
gehen
gelten
genieen
gieen
geben
gleichen
graben
greifen
hngen
halten
helfen
kommen
gucken
kneifen
kriegen
kriechen
lassen
lgen
lesen
liegen
laufen
nehmen
reiten
reien
rufen
riechen
schimpfen
schieen
scheien
schreien
schreiben
schieben
sehen
singen
sitzen
schlagen
schlafen
schlieen
schmeien

finnst
flggst
fltst
fhrst
geihst
gellst
gent
gttst
giffst
gliekst
graavst
grippst
hangst
hollst
hlpst
kummst
kiekst
knippst
kriggst
krppst
lettst
lggst
leest
liggst
lppst
nimmst
riedst
rittst
rppst
rkst
schellst
schttst
schittst
schriegst
schriffst
schffst
shst
singst
sittst
sleist
slppst
sluutst
smittst

funn
flg
flt
fhr
gng
gll
gent
gt/geet
geev
gleek
grv
greep
hung
heel
hlp
keem
keek
kneep
kreeg
kreep
leet
lg
leest
leeg
leep
nehm/nhm
reed
reed
reep
rk
schull
scht
scheet
schree
schreev
schv
sehg
sung
seet
slg
sleep
slt
smeet

funnen
flogen
floten
fohrn/
gahn

i,u,u
e,,e
e,,o
,,o
o,,o
gllen/gellt e,,
genoten
e,,o
goten
e,,o
geven
e,e,e
gleken
i,e,e
graven
a,,a
grepen
i,e,e
hungen
a,u,u
hollen
o,,e
holpen
e,,o
kamen
o,e,o
keken
i,e,e
knepen
i,e,e
kregen
i,e,e
kropen
u,e,o
laten
o,e,o
logen
e,,o
lesen
e,e,e
legen
i,e,e
lopen
o,e,o
nahmen
e,,o
reden
i,e,e
reten
i,e,e
ropen
o,e,o
roken
,,o
schullen
e,u.u
schoten
e,,o
scheten
i,e,e
schreet
i,e,e
schreven
i,e,e
schaven
u,,a
sehn
e,eh,e,
sungen
i,u,u
seten
i,e,e
slaan
a,,a
slapen
o,e,o
sloten
u,,o
smeten
i,e,e

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 20

_____________________________________________________________________________

59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81

snieden
spreken
stahlen
stahn
stahn
starven
stiegen
stten
strieden
strieken
sugen
supen
swemmen
swiegen
teen
trecken
vergeten
verleren
waschen
wassen
wegen
weten
winken

schneiden
sprechen
stehlen
stehen
stehen
sterben
steigen
stoen
streiten
streichen
saugen
saufen
schwimmen
schweigen
ziehen
ziehen
vergessen
verlieren
waschen
wachsen
wiegen
wissen
winken

snittst
sprickst
stehlst
steihst
steihst
starvst
stiggst
stttst
striedst
strickst
suugst
sppst
swemmst
swiggst
tttst
treckst
vergittst
verleerst
waschst
wasst
wiggst
weetst
winkst

sneed
sprk
stohl
stnn
stnn
strv
steeg
stt
streed
streek
sg, soopg
sp
swemm
sweeg
tt
trock
vergeet
verleer
wusch
wuss
wg
wss
wunk

sneden
sproken
stahlen
stahn
stahn
storven
stegen
stoten
streden
streken
sogen
sopen
swommen
swegen
togen
trocken
vergeten
verloren
wuschen
wussen
wogen

i,e,e
e,,o
a,o,a
a,,a
o,,o
a,,o
i,ee
,,o
i,e,e
i,e,e
u,,o
u,,o
e,e,o
i,e,e
e,,o
e,o,o
e,e,e
e,e,o
a,u,u
a,u,u
e,,e
weten/wusst e,,e
wunken
i,u,u

Prsens unregelmiger Verben:


Vernderung des Stammvokals in der 2. und 3. Person Singular

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

doon
tun, geben
do
deist
deit
doot

lopen
laufen
loop
lppst
lppt
loopt

gahn
gehen
goh
geihst
geiht
goht

fohrn
fahren
fohr
fhrst
fhrt
fohrt

kamen
kommen
kaam
kummst
kummt
kaamt

schrieven
schreiben
ik schriev
du schriffst
schrifft
schrievt

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 21

_____________________________________________________________________________

Perfekt unregelmiger Verben:


Bildung mit Prsens von sien/hebben + Partizip II

ik
du
he/se/dat
wi,ji/se

doon
heff doon
hest doon
hett doon
hebbt doon

lopen
bn lopen
bst lopen
is
lopen
snd lopen

gahn
bn gahn
bst gahn
is gahn
snd gahn

fohrn
kamen
bn fohrn bn kamen
bst fohrn bst kamen
is fohrn
is kamen
snd fohrn snd kamen

slapen
heff slapen
hest slapen
hett slapen
hebbt slapen

Prteritum unregelmiger Verben:


Vernderung des Stammvokals, Endung st in der 2. Person Singular.
Die Pluralformen werden mit en gebildet.
doon
dee/d
ik
deest
du
he/se/dat dee
wi/ji/se deen

lopen
leep
leepst
leep
lepen

gahn
gng
gngst
gng
gngen

komen
keem
keemst
keem
kemen

slapen
sleep
sleepst
sleep
slepen

Plusquamperfekt unregelmiger Verben


Bildung mit Prteritum von sien/hebben + Partizip II

ik
du
he/se/dat
wi

doon
harr doon
harrst doon
harr doon
harrn doon

lopen
weer lopen
weerst lopen
weer lopen
weern lopen

gahn
weer gahn
weerst gahn
weer gahn
weern gahn

kamen
weer kamen
weerst kamen
weer kamen
weern kamen

slapen
harr slapen
harrst slapen
harr slapen
harrn slapen

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 22

_____________________________________________________________________________

Futur I unregelmiger Verben


Bildung mit Formen von warrn + Infinitiv
doon
warr doon
ik
warrst doon
du
he/se/dat warrt doon
wi/ji/se warrn doon

lopen
warr lopen
warrst lopen
warrt lopen
warrn lopen

gahn
warr gahn
warrst gahn
warrt gahn
warrn gahn

komen
warr komen
warrst komen
warrt komen
warrn komen

slopen
warr slopen
warrst slopen
warrt slopen
warrn slopen

Das Futur II (Ich werde das getan haben.) wird sicherlich uerst selten
verwendet, die Bildung ist gleichwohl mglich.
Futur II unregelmiger Verben
Bildung mit Formen von warrn + Infinitiv + hebben oder ween/wesen/west
doon
warr doon
ik
hebben
warrst doon
du
hebben
he/se/dat warrt doon
hebben
wi/ji/se warrn doon
hebben

lopen
warr lopen
ween
warrst lopen
ween
warrt lopen
ween
warrn lopen
ween

gahn
warr gahn
ween
warrst gahn
ween
warrt gahn
ween
warrn gahn
ween

komen
warr kamen
ween
warrst kamen
ween
warrt kamen
ween
warrn kamen
ween

slapen
warr slapen
hebben
warrst slapen
hebben
warrt slapen
hebben
warrn slapen
hebben

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 23

_____________________________________________________________________________

5.3. Passivformen
Passivstze werden im Plattdeutschen weitgehend vermieden. Man verwendet eher
Aktivstze.
Das Objekt (Satzergnzung) des Aktivsatzes wird im Passivsatz zum Subjekt
(Satzgegenstand). Das Verb im Passivsatz ist zweiteilig. Es wird immer in
Verbindung mit dem Hilfsverb warrn (werden) und dem Partizip Perfekt
(Mittelwort der Vergangenheit) gebildet:
Ik warr loovt.
Ich werde gelobt.
Dat Auto warrt wuschen Das Auto wird gewaschen.

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

Passiv Prsens
warr loovt
warrst loovt
warrt loovt
warrt loovt

Passiv Prteritum
ik
weer loovt
du
weerst loovt
he/se/dat
weer loovt
wi/ji/se
weern loovt

ik
du
he/se/dat
wi/ji/se

Passiv Perfekt
bn loovt worrn
bst loovt worrn
is loovt worrn
snd loovt worrn

Passiv Plusquamperfekt
ik
weer loovt worrn
du
weerst loovt worrn
he/se/dat
weer loovt worrn
wi/ji/se
weern loovt worrn

Passiv Futur I
Passiv Futur II
ik
warr loovt warrn
ik
warr loovt worrn ween
du
warrst loovt warrn
du
warrst loovt worrn ween
he/se/dat warrt loovt warrn
he/se/dat warrt loovt worrn ween
wi/ji/se
warrt loovt warrn
wi/ji/se
warrt loovt worrn ween
Insbesondere die Formen des Passiv Futur II werden sehr selten verwendet.
Im Zusammenhang mit Modalverben sind Passivkonstruktionen durchaus
gebruchlich:
De Arbeid mutt doon warrn. Die Arbeit muss getan (erledigt) werden.
He is dootbleven. He mutt inkuhlt warrn. Er ist gestorben. Er muss beerdigt
werden.
De Acker mutt verkfft warrn. - Der Acker muss verkauft werden.
Dat Eten schall nich koolt warrn. Das Essen soll nicht kalt werden.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 24

_____________________________________________________________________________

5.4. Partizipien
5.4.1. Partizip I (Partizip Prsens)
Das Partizip I hat im Hochdeutschen als Endung ein d: fahrende Autos, lachende
Menschen.
Im Plattdeutschen wird auf dieses d verzichtet: fohren Autos, lachen Minschen.
Die Form des Partizip I entspricht also der Grundform (Infinitiv).
Gnter Harte (Lebendiges Platt S.27) weist darauf hin, dass Stze wie
Mit lachende Ogen keem he an. und Mit bebende Hannen mook he den Breef open. kein
gutes Platt seien.
Er empfiehlt:
Mit lachen Ogen stunn se in de Dr. Mit lachenden Augen stand sie in der Tr.
Mit beben Lippen keek he int Duuster. - Mit bebenden Lippen schaute er ins Dunkle.
Reisen Ld salln nich ophollen. Reisende soll man nicht aufhalten.
Ik bruuk koken Water Ich brauche kochendes Wasser
He hett en sitten Handwark. Er bt ein sitzendes Handwerk aus.
De hett keen sitten Moors, de Keerl. Er ist ein unruhiger Mensch.
Rudolf Kinau verwendet in seinen Werken folgende anschauliche Ausdrucksweisen des
Partizip I:
dat speuken Schipp, de schuben See, de wegsacken Eber
(das spukende Schiff, die tobende See, der untergehende Ewer)
5.4.2. Partizip II (Partizip Perfekt)
Das Partizip II wird bei den regelmigen Verben durch das Anhngen von t gebildet:
heff maakt, harr arbeidt, heff vertellt.
Bei den unregelmigen Verben wird ein (e)n angehngt:
bn komen, heff drunken, heff slapen.
In der Regel wird das Partizip II ohne ge- gebildet.
Das Partizip II wird auch als Attribut (hnlich wie ein Adjektiv) verwendet:
Wi bruukt kookt Water. Wir bentigen gekochtes Wasser.

De een sleit den Hoken in de Wand


un de anner hangt sien Hoot dor an.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 25

_____________________________________________________________________________

6. Konjunktiv (Mglichkeitsform)
Im Plattdeutschen gibt es keine spezifischen Formen fr den Konjunktiv
(Mglichkeitsform). Fr den Konjunktiv II im Prsens (Gegenwart) werden die
Prteritumsformen (Vergangenheit) des Indikativ (der Wirklichkeitsform) benutzt.
Fr den Konjunktiv II im Prteritum gebraucht man die entsprechenden Formen
des Plusquamperfekts (vollendete Vergangenheit).
Wegen der Gleichheit der Formen muss der jeweilige Textzusammenhang zur
Erschlieung der Bedeutung herangezogen werden.
6.1. Konjunktiv I - Indirekte Rede
Indirekte Rede der Gegenwart durch Gebrauch des Indikativ Prsens:
Die indirekte Rede der Gegenwart wird ausgedrckt durch einleitende Formen wie
he seggt, se meent usw. und davon abhngigen Stzen im Indikativ Prsens.
He seggt, he kummt ht.
Se seggt, denn geiht se.

Er sagt, er komme heute.


Sie sagt, dann gehe sie.

Indirekte Rede der Vergangenheit durch Gebrauch des /Konjunktiv Prsens:


Bei der indirekten Rede der Vergangenheit steht die einleitende Formulierung im
Prteritum und der abhngige Satz wird in gleicher Weise wie das
Plusquamperfekt gebildet.
Se s, se harr lang noog tvt.
He s, he weer kamen.

Sie sagte, sie habe lange genug gewartet.


Er sagte, er sei gekommen.

6.2. Konjunktiv II
Konjunktiv II Prsens (Gegenwart)
He seggt, he keem ht.
Se meent, dat de/d em goot.
Ik glv, dat kunn regen.
Mi dcht, dat mss glieks Regen
geven.

Er sagt, er kme heute.


Sie meint, dass tte ihm gut.
Ich glaube, es knnte regnen.
Ich glaube, es msste gleich Regen
geben.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 26

_____________________________________________________________________________

Konjunktiv II Prteritum (Vergangenheit)


He s, he weer komen.
Se meen, dat harr em goot doon.
Ik glv, dat harr regen kunnt.
Mi dch, dat harr glieks Regen geven
msst.

Er sagte, er wre gekommen.


Sie meinte, dass htte ihm gut getan.
Ich glaubte, es htte regnen knnen.
Ich glaubte, es htte Regen geben
mssen.

Irreale Wunschstze:
Harr de HSV man wunnen!
(Htte der HSV doch gewonnen!)
Harr he ehr doch blots nich glieks heiraadt.
(Htte er sie doch nicht gleich geheiratet!)
Harrn wi doch noch n Ltten!
(Htten wir doch noch einen aus der Buddel!)
Kunn ik doch beter platt snacken!
(Knnte ich doch besser platt sprechen!)
Irreale Bedingungsstze:
Wenn ik n Rad hatt harr un Tied hatt harr, weer ik komen.
Wenn ich ein Rad und Zeit gehabt htte, wre ich gekommen.
Harr miene Mudder miene Bx nich neiht, harr ik nich rutgahn kunnt.
Htte meine Mutter meine Hose nicht genht, htte ich nicht rausgehen knnen.
Wenn ik Geld harr, fleeg ik na Ameriko.
Wenn ich Geld htte, flge ich nach Amerika.
Wenn ik Geld hatt harr, weer ik no Ameriko flogen.
Wenn ich Geld gehabt htte, wre ich nach Amerika geflogen.
Wenn ik keen Geld harr, sleep ik nner de Lombardsbrch.
Wenn ich kein Geld htte schliefe ich unter der Lombardsbrcke.
Wenn ich keen Geld hatt harr, harr ik nner de Brch slapen.
Wenn ich kein Geld gehabt htte, htte ich unter der Brcke geschlafen.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 27

_____________________________________________________________________________

Hfliche Fragen:
Knt Se mi seggen, wo(ans) ik ton Bohnhoff kaam?
Knnen Sie mir sagen, wie ich zum Bahnhof komme?
Kunnst du dat nich eenmol fr mi doon?
Knntest du das nicht einmal fr mich machen?
Ik harr geern twee Buddels. Geiht dat?
Ich htte gerne zwei Flaschen. Geht das?

7. Imperativ (Befehlsform)
Der Imperativ ist bei schwachen und starken Verben identisch mit dem Verbstamm:
Imperativ Singular
Loop!
Kaam!
Schriev!
Koop!

Laufe!
Komm!
Schreibe!
Kaufe!

Imperativ Plural
Loopt!
Kaamt!
Schrievt!
Koopt!

Lauft!
Kommt!
Schreibt!
Kauft!

Verneinender Imperativ mit der entsprechenden Form von mten:


Mutt nich ween!
Muttst nich so veel fragen!
Muttst di nich ine Bx maken!

Wat de een nich noog hett, hett de anner toveel.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 28

_____________________________________________________________________________

Infinitiv in der Funktion eines Imperativs:


Aftven!
Nix anfaten!
Allens fix wegsmieten!
Aufforderungen und Anregungen mit
Benutzung einer Form von laten:
Laat us gau to maken!
Laat us gahn!
Laat us fix afhaun!

8. Prpositionen (Verhltniswrter)

Prpositionen
achter (vgl. hinner)
ahn/ohn
an
baben
bet
bi
binnen
blangen
buten
dr/drch
fr
gegen/tegen
gntsiet
hinner (vgl. achter)
in
langs
mank, merrnmank
mit
na
op/up
ver
siet

hinter
ohne
an
oben
bis
bei
innerhalb, drinnen
neben
auerhalb,
durch
fr
gegen, tegen
jenseits
hinter
in, drinnen
entlang
zwischen, inmitten
mit
nach
auf
ber
seit

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 29

_____________________________________________________________________________

staats
snner
to
twschen
m
nner
ut
von/vun
vr

anstatt
ohne
zu
zwischen
um
unter
aus
von
vor

Dem Plattdeutschen eigen ist die Zusammenziehung von Prposition und Artikel:
Mitn Stock, vern Tuun, ine Kark, ope Koppel, vrt Huus, ane Kant, nnern
Disch
Mitunter verschwindet der gesamte Artikel:
He geiht nich to Kark un to Markt.
Ehr de Hund kummt, is de Haas to Holt.
Wokeen wohnt dor in Huus?

9. Nomen/Substantive (Hauptwrter)
9.1. Deklination der Nomen
Im Plattdeutschen kommt man mit zwei Kasus/Fllen aus:
dem Nominativ und dem zusammengefallenen Dativ/Akkusativ.
Der Genitiv wird umschrieben mit von/vun bzw. Formen von sien:
Dat is de Deern ehr Mudder. Dat is de Mudder von de Deern.
Deklination der Nomen

1.Fall
Nominativ
2. Fall
Genitiv
3./4. Fall
Dativ/Akkusativ

maskulinum/
mnnlich
de Mann

femininum/
weiblich
de Fro

neutrum/
schlich
dat Kind

von den Mann

von de Fro

von dat Kind

den Mann

de Fro

dat Kind

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 30

_____________________________________________________________________________

9.2. Mehrzahlbildung der Substantive


1. Einzahl und Mehrzahl sind gleich (eher selten)
dat Been
de Knaken
de Fisch
de Schoh

Einzahl
Bein
Knochen
Fisch
Schuh

Mehrzahl
de Been
de Knaken
de Fisch
de Schoh

2. Mehrzahlbildung durch Anhngen von n/-en


de Disch
de Beek
de Sster

Tisch
Bach
Schwester

de Dischen
de Beken
de Sstern

3. Mehrzahlbildung durch Anhngen von er


dat Kleed
dat Leed

Kleid
Lied

de Kleder
de Leder

4. Mehrzahlbildung durch Anhngen von er und Umlautbildung


dat Book
dat Dook

Buch
Tuch

de Bker
de Dker

5. Mehrzahlbildung durch Anhngen von s,


besonders bei Nomen auf -el, -er und -en
de Buddel
de Deern
de Balken

Flasche
Mdchen
Balken

de Buddels
de Deerns
de Balkens

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 31

_____________________________________________________________________________

6. Umlautung des Stammvokals


de Goos
dat Huus
de Boom
dat Woord
de Tuun

Gans
Haus
Baum
Wort
Zaun

de Gs
de Hs
de Bm
de Wr
de Tn

7. berlnge des Stammvokals


de Dag
dat Brett
de Breef
dat Peerd

Tag
Brett
Brief
Pferd

de Daag
de Breed
de Breev
de Peer

8. Hinzufgung eines zustzlichen Wortes


bei Amt, Beruf oder Stellung von Personen
de Timmermann
de Mann
de Fro
de Arbeider

Zimmermann
Mann
Frau
Arbeiter

de Timmerld
de Mannsld
de Froonsld
de Arbeidsld, de Arbeiders

Besonderheiten bei der Pluralbildung der Nomen:


nderung des Stammvokals (keine Umlautung)
dat Schipp de Scheep
de Schritt de Schreed
Angleichung von Konsonanten
de Mund de Mnner
Anhngen von en bei weiblichen Formen auf sch
Naverschen, Bookhndlerschen - Nachbarinnen, Buchhndlerinnen

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 32

_____________________________________________________________________________

10. Adjektive (Eigenschaftswrter)


Das Plattdeutsche zeigt im Bereich der Adjektive eine groe Ausdrucksvielfalt, vor
allem was Bezeichnungen fr menschliche Eigenarten und Zustnde angeht
(vgl. hierzu G. F. Meyer, S.82-84).
Adjektive werden in zweifacher Funktion verwendet:
a) Sie ergnzen in attributiver Weise Substantive:
De ole Keerl heiraadt en junge Fro.
b) Sie sind Teil der Satzaussage, werden prdikativ verwendet:
De Deern is mucksch.
10.1. Adjektivdeklination
Bei der Deklination der Adjektive wird der Genitiv mit von/vun umschrieben.
Dativ und Akkusativ knnen nicht unterschieden werden.
Man kann Adjektive (wie im Englischen) vllig ohne Endungen (Beugung)
benutzen: dat ltt Huus, de ool Kark
Wenn sie gebeugt benutzt werden, steht meist das e bzw. en am Ende:
de/en smucke Deern
dat/en niege Auto
de grote Mann - en groten Mann
Formen mit -es und -et (en wiedes Land, en grootet Huus) sind bei schlichen
Wrtern auch verbreitet und knnen nicht als falsch bezeichnet werden. Im
Nordniederschsischen Platt benutzt man in der Mehrzahl (Plural) die Edung -en:
de langen Dischen de groten Hs - die langen Tische, die groen Huser

Mnnig Minschen geevt Geld ut, dat se nich hebbt, fr Saken, de


se nich bruukt, Ld to imponeern, de se nich mgt.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 33

_____________________________________________________________________________

Adjektivdeklination im Singular

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Femininum

Maskulinum

Neutrum

de smucke Deern
von de smucke
Deern
de smucke Deern
de smucke Deern

de grote Mann
von den groten
Mann
den groten Mann
den groten Mann

dat ltte Kind


von dat ltte
Kind
dat ltte Kind
dat ltte Kind

Adjektivdeklination im Plural

Nominativ
Genitiv
Dativ
Akkusativ

Femininum

Maskulinum

Neutrum

de smucken
Deerns
von de smucken
Deerns
de smucken
Deerns
de smucken
Deerns

de groten
Mannsld
von de groten
Mannsld
de groten
Mannsld
de groten
Mannsld

de ltten Kinner
von de ltten
Kinner
de ltten Kinner
de ltten Kinner

Wortbildung von Adjektiven (z.T. ltere Formen)


-ig/-erig
-haft/-haftig-som
-sch/-isch
-t

ndig, fuchtig, gnadderig, klterig,


dstig, schietig, schetterig, wittsnutig
llerhaftig, lgenhaftig,
duurhaftig
spoorsom, duursom
engelsch, krsch, mucksch, suurptsch,
velneemsch, muulsch
langbeent, blaugt

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 34

_____________________________________________________________________________

Anschaulichkeit des Plattdeutschen bei zusammengesetzten Adjektiven:


Vergleich:
Wirkung:
Hufungen:
Krperteile:
Gegenstze:

karkenoold, kattenfideel, pickenswatt, pottwarm


brekenfull, proppenfull, splitternakelt
plackendootstill, pudelhageldick, klitschenklternatt
fuulsnutig, glattsnutig, flinksnutig, bregenklterig
suurst, bittersuur, dummdriest

10.2. Komparation (Steigerung der Eigenschaftswrter)

Regelmige Steigerung der Adjektive

Grundform Positiv

groot
klook
hooch
st

2. Form Komparativ
Steigerung mit er
grtter
klker
hger
ster

3. Form - Superlativ

an grttsten/de Grttst
an klksten/de Klkst
an hchsten/de Hchst
an ststen/de Stst

Unregelmige Steigerung der Adjektive

Grundform Positiv

2. Form Komparativ 3. Form - Superlativ


Steiterung mit er

goot
veel
geern

beter
mehr
lever

an besten
an meisten
an leevsten

Bei vergleichenden Stzen steht auch oft up't best: He kann dat up't Best.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 35

_____________________________________________________________________________

Bei einem Vergleich steht nach Steigerungsformen immer -as.


Daraus ergeben sich bei Sprechern mit Plattdeutsch als Muttersprache nicht selten
Fehler im Gebrauch des Hochdeutschen, wo in Vergleichsstzen beim Positiv wie
und beim Komparativ als verwendet wird.
(Er ist so gro wie sein Bruder, aber grer als seine Schwester.)
He is so groot as du.
He is grtter as du.
Se is ltter as ik.

Steigerung durch Umstandswrter (oft sehr drastisch):


He is groot. He is bannig groot.
He is ganz unbannig groot.
He is heel bannig groot.
Verstrkungen durch Steigerungen:
grver as groff, bunter as bunt, grieser as grau
Superlativ auch bei nur zwei Sachen:
He is de Jngst von de beiden.
Helmut weer de llst von sien beiden Jungs.

11. Adverbien (Umstandswort oder Beiwort)


Adverbien kommen im Satz als eigenstndiges Satzglied (adverbiale
Bestimmungen der Zeit, des Ortes, der Art und Weise und des Grundes) vor.
Sie werden gebraucht als Umstandsangabe im Zusammenhang mit einem Verb
(Ik bliev dor.) oder als Attribut in Verbindung mit einem Adjektiv oder einem
anderen Adverb (jmmers sinnig blieven, bannig groot, mnnigmol buten).

Lokaladverbien (Adverbien des Ortes)


Wo?
Woher?

dor, baven, nner, hier, buten, binnen


von baven, von buten, dorher, dorhin

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 36

_____________________________________________________________________________

Wohen?

na rechts, dorhen, na baven, na nnen

Temporaladverbien (Adverbien der Zeit)


Wann?
Wo lang?

avends, middags, nu, later, domols, ht


stnnenlang, bet nu, jmmers, siet de
Tiet
faken, mnnigmol, af un an

Wo faken?

Modaladverbien (Adverbien der Art und Weise)


Wo? Op wat frn Oort un Wies?

geern, snnerlich, bannig, binah, kuum,


teemlich, veelmols

Kausaladverb (Adverb des Grundes)


Worm, Wodr, Woto, Womit?

dorm, dordr, dormit, dorto

12. Das Partikel (Teilchen)


Die Partikeln sind unvernderbar und kommen sehr hufig in der Alltagssprache
vor.
Man unterscheidet verschiedene Formen:
Gradpartikel
Sie geben den Grad oder die Intensitt einer Eigenschaft an und werden hufig mit
Adjektiven verbunden:
teemlich, veel, noch, enigermoten
Der Buur weer enigermoten tofreden mit de Aarnt.
Bi dat Schtzenfest is teemlich veel drunken worrn.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 37

_____________________________________________________________________________

Modalpartikel
Sie knen einer Aussage eine subjektive (persnliche) Frbung geben und
bezeichnen eine Annahme, Erwartung oder innere Einstellung.
jo, villicht, man, denn, doch, ok, blots
Dat is villicht en dsigen Keerl.
Dor heff ik em ok wat schenkt.

Gesprchspartikel
Ein Zuhrer kann Rckmeldung geben: So is dat!, Wat? Ts!
Ein Sprecher kann einen Satz einleiten oder abschlieen: Also, jo, ne, oder wat?
Sie geben Kurzantworten, Zurufe, Wnsche, Gre oder Flche:
tschs, holl di, holl di fuchtig, Prost!

Negationspartikel
Sie verneinen etwas: nich, nee,
De Deern weer nich to finnen.
Doppelte Verneinung verstrkt die Aussage: He kummt nie nich.

Und wenn du denkst, ob mir ob mich,


snack plattdtsch,
denn versprickst di nich.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 38

_____________________________________________________________________________

13. Interjektionen
Interjektionen sind Laut- oder Schallgebilde. Mit ihnen werden Empfindungen
ausgedrckt oder Laute in geschriebene Sprache umgesetzt.
Sie werden sowohl fr krperliche Gefhle (Ermdung, Schmerz, Wohlbefinden)
als auch fr seelische Empfindungen verwendet (Bedauern, Bewunderung,
Staunen, Tadel, Liebkosung, Schreck, Abscheu, Lust, Unlust).

berraschung, Verwunderung
ach wat, ohauaha, jo, jau, jungedi, tja Mann ine Tnn! Och Gott!
Oha, wat bn ik md.
Jungedi, wat frei ik mi.
He keem so batz in de Dr.
Mann ine Tnn, dat harr ik wiss nich dacht!

Aufforderungen Anrufe
he, hallo, mook tau, pst
He, Hinnerk, wo geiht di dat?
Maak tau, wi mt gau na Huus!
Pst, swieg still!
Besttigung
tscha, tj, sss woll, Gottloov
Tj, so is dat.
Sss woll, ik heff dat jo jmmers al seggt.
Gottloov, se snd heel wedder t(o)rch kamen.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 39

_____________________________________________________________________________

Zurckweisung
Achwatt! - H! So! Weg doch! Ph!
Achwatt, dat glv ik nich!
H, du hest mi doch gstern ganz/heel wat Anners vertellt!
Weg doch, dat kannst du dien Mudder vertellen, ik glv dat nich!
Ph! Dat hett mi frher nix utmaakt, un ht ok nich!
Flche
Dammi noch mol! - Herrgott noch mol! - Klei mi ane Hacken!
Dammi noch mol, wo blifft de Deern denn?
Herrgott noch mol, worm mss se denn ok in dissen Moment me Eck kamen.
Klei mi ane Hacken! Dat maak ik partout nich!

14. Konjunktionen (Bindewrter)


Es werden Hauptsatz- und Nebensatzkonjunktionen unterschieden.
Mit Hilfe von Hauptsatzkonjunktionen werden Hauptstze nebeneinander gestellt.
Unterordnende Konjunktionen werden in Satzgefgen verwendet, verbinden also
Haupt- und Nebenstze.

nebenordnende Konjunktionen
man, aver(s) (adversativ)
denn (kausal)
dor (temporal)

aber
denn
da

liekers (konzessiv)

trotzdem

Ik kaam, man/avers ht nich.


Ik kaam nich, denn ik bn krank.
Ik segg noch: Vadder, bst du dat?
Dor geev he mi de Hand. Tomerrn
(mitten) drt Gesicht.
Ik heff Hunger, liekers will ik nix eten.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 40

_____________________________________________________________________________

or/oder(alternativ)
un/und (kopulativ)

oder
un/und

Mudder oder Vadder wllt dat maken.


Sien Fro un he fiert slvern Hochtiet.

unterordnende Konjunktionen
as (temporal)
bet (temporal
dat (final)

als
bis
damit

dat (konsekutiv)

dass

ehr (temporal)

bevor

ohn(e) dat (konsekutiv)


solang as
snner dat (konsekutiv)
wenn (konditional)
wenn ok
wieldess (temporal)

ohne dass
solange
ohne dass
wenn
obwohl
whrend

As ik jung weer, fhl ik mi al oolt.


Bet wi mfallt, wllt wi eten un drinken.
He verkff sien Land, dat he wedder to
Geld keem.
He eet so veel, dat he den Knoop vun
sien Bx open maken mss.
Ehr he na Huus keem, kehr he in Kroog
in.
He gng weg, ohn dat he wat s.
Solang as ik denken kann, kenn ik em al.
Wenn ik dat segg, denn maak ik dat ok.
Wenn he ok riek is, plietsch is he nich.
Ik sitt hier noch, wieldes se al slppt.

15. Satzbildung
Im Plattdeutschen sind verschachtelte Stze mglich, aber hufig unntig und
sollten m. E. eher vermieden werden. Dies ist aber eine stilistische Frage und es
soll an dieser Stelle keine normative Festlegung erfolgen.
Die Nebeneinanderstellung zweier Hauptstze ermglicht durch den situativen
Zusammenhang das Erschlieen der logischen Verbindung.
G.F. Meyer bemerkt hierzu:
Die plattdeutsche Volkssprache steht hinter dem Hochdeutschen zurck, wenn es
sich darum handelt, einen Satz einem andern mit Hilfe einer Konjunktion
unterzuordnen und die Stze dadurch in ein schon uerlich bestimmtes, logisches
Verhltnis zueinander zu bringen. Sie hat aber in ihrer Vorliebe fr
nebengeordnete Hauptstze und in ihrer Abneigung gegen untergeordnete
Nebenstze, die sich zu langen und verwickelten Satzgefgen zusammenschlieen,
ihre eigene Art der Satzfgungen, die, richtig gehandhabt, sich durch Leichtigkeit

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 41

_____________________________________________________________________________

und Geflligkeit auszeichnet. (S.179)


Im Folgenden sollen die gebruchlichen Satzformen systematisiert werden:

15.1. Verbindungen von Hauptstzen


Verbindung gleichwertiger Stze bzw. Ergnzungen
un = und
Se hebbt drunken un eten un denn snd se na Bett gahn.
Se snd int Ohnsorg-Theoter gahn un dor hebbt se n feinen Avend beleevt.
Wi hebbt snackt un snackt un snackt un opn Mol weer dat doch teemlich laat
worrn.
Alternative Verbindung
oder/or =oder
Du maakst de Arbeid oder/or du kriggst keen Geld!
Du snackst plattdtsch mit mi oder/or wi snackt verhaupt nich.
Du kummst to rechte Tiet oder/or du bruukst verhaupt nich to kamen.

Gegenstzliche und einschrnkende Satzverbindungen


aver, man = aber

blot(s) = nur

sss, anners = sonst

doch = doch

Nich m mien Willen, s de Wulf, aver son Schaap smeckt doch goot.
Ik heff keen Dst, aver Ltt un Ltt geiht jmmers.
Ik kaam ganz seker, man ht nich.
He wull arbeiden, man he mag sien egen Sweet nich rken.
He is so klook as n Imm, blots Honnig kann he nich maken.
Paul weer snst heel spoorsom, blots sien Wr s he geern tweemol.
Wi mt wat maken, snst kriggt us de Blanke Hans nner.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 42

_____________________________________________________________________________

Streng di an, snst kriggst du nix ope Reeg.


Maak wat du wullt, de Ld snackt doch!
He hett dat jo verscht, doch sien Olsch weer em ver.

15.2. Verbindungen von Haupt- und Nebenstzen


15.2.1. Subjektstze
Bei Subjektstzen erfllt der Nebensatz die Funktion eines Subjektes des Satzes.
de/wat = wer
Proo=st! Keen nix hett, de hoost. (Wer nichts (zum Trinken) hat, der huste.)
De sik rgt, de kummt ok to wat.
De veel fraagt, warrt ok veel wies.
De en goot Geweten hett, de kummt daags ine Dr.
Wat jung is, dat speelt, wat oolt is, dat nlt.
Watn gode Deern is, de hett wat ane Hacken.

15.2.2. Objektstze
Bei Objektstzen erfllt der Nebensatz die Funktion eines Akkusativ-Objektes
wat = was wokeen/keen = wer woneem/wo= wo wannehr/wann = wann
Wat de Buur nich kennt, dat fritt he nich.
Watn nich in Kopp hett, (dat) muttn ine Ft hebben.
Wat se von mi will, dat weet ik nich.
De Buurdeern wss nich, (wo)keen von de beiden se nehmen schull.
Ik will di woll wiesen, woneem de Timmermann dat Lock laten hett.
Ik weet nich, wann(ehr) he trch kummt.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 43

_____________________________________________________________________________

5.2.3. Adverbialstze
5.2.3.1. Temporalstze (Nebenstze der Zeit)
as, do(r) = als

Gleichzeitigkeit in der Vergangenheit

Schenken is afkamen, as dat Kpen opkeem.


As ik na Huus keem, weern se al to Bett gohn.
alte Form:
do = als
Ik sitt goot, s de Katt, do seet se op'n Speck.
Proost Mohltiet, s de Jung, do weer dor nix mehr.
ehr = bevor

Vorzeitigkeit des Hauptsatzes

He itt Eier, lang ehr de Hahn ehr leggt hett.


He kmmt na Huus, ehr de Morgen graut.
ehr = bis

Zeitpunkt

De Minsch hett nich noog, ehr he op'n Karkhoff liggt.


wenn bei Handlungswiederholungen ( jmmers = immer ist einsetzbar)
Wenn de Boom is groot, is de Planter (jmmers) doot.
Wenn he allens utdrunken hett, geiht he (jmmers) na Huus.
solang as = solange wie (Zeitraum)
Solang as ik ehr kenn, geiht mi dat slecht.
Solang as de Gierige leevt, hett de Bedreger keen Noot.
wieldess = whrend (paralleler Zeitraum)
De Ft op'n Disch drunk he sien Beer, wieldess Beke in'e Kk rmhanteern de.
Wieldess he dor noch sitten kunn, legen de annern al nnern Disch.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 44

_____________________________________________________________________________

5.2.3.2. Kausalstze (Nebenstze des Grundes)


Im Hochdeutschen werden sie durch da/weil eingeleitet. Im Plattdeutschen werden
Nebenstze des Grundes zumeist vermieden. Man stellt die Inhalte in Form von
Hauptstzen nebeneinander, so dass die begrndende Beziehung auch so deutlich wird.
Ik kunn nich komen. Ik weer krank.
Ik mss mi beielen. Dat fng an to regen.
Begrndung durch das Bindewort dat:
De Blitz mss di drapen, dat du di bi son swoor Wedder besopen hest. (G. Fock)
5.2.3.3. Finalstze (Nebenstze, die ein Ziel oder einen Zweck angeben)
Sie werden im Plattdeutschen meist vermieden. Die Stze werden nebeneinander
gestellt, so dass auch so die Absicht oder der Zweck verdeutlicht wird.
He gng to de Spoorkass. He wull Geld vun sien Konto afheben.
Se stell de Kann int Schapp. De schull nich tweisttt warrn.
Se gngen tosamen int Kino. Se wullen sik den neen Film ankieken.
dat = damit
Maak to, dat wi noch vr dat Gewidderschuur na Huus kaamt!
Geev Gas, dat wi noch to rechte Tiet dor snd!
He hett sik veel m siene Kinner kmmert, dat dor wat ut warrt.
5.2.3.4. Konditionalstze (Bedingungsstze)
Sie sind im Plattdeutschen mit der Konjunktion wenn blich und werden nicht
selten in der Kombination wenn denn verwendet.
wenn denn = wenn - dann
Wenn de Hund satt is, denn lett he dat Knurrn.
Wenn de Hund Geld harr, denn kff he sik n Wuss.
Wenn ikn Rad hatt harr un Tiet hatt harr, denn weer ik komen.
Bedingungsstze knnen auch unter Verzicht auf das Bindewort allein durch die

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 45

_____________________________________________________________________________

Spitzenstellung des Verbs gekennzeichnet sein:


Muust de Katt, so maut se nich.
Wullt du Knecht warrn, muttst di bgen, wullt du Buurn, muttst di rgen.
Kummst du fief Minuten fr de Tiet, denn warrst du woll nich to laat komen.
Auch durch die Form einer Aufforderung kann die Bedingung formuliert werden:
Holl de Ohrn man stief, denn lppt sik dat allens t(o)recht.
Gah man hen un segg em de Wohrheit free int Gesicht, denn warrt he dat woll
verstahn.
Laat man de Luft ut de Gls, denn blifft dat ok nich so drg hier.
5.2.3.5. Konsekutivstze (Folgestze)
Der Nebensatz gibt die Folge des Geschehens im Hauptsatz an.
Im Hauptsatz steht hufig ein hinweisendes so.
dat, so ... da = dass, so ... dass
Dat frst, dat dat knackt.
Dorbi wr snackt un spaat un doon, dat de Tiet vergng as in en Droom.
Se hebbt drunken un drunken, dat all de Buddels nan korte Tiet leddig weern.
Die Konjunktion kann auch ganz weggelassen werden:
He is so fien, de Katt kennt em nich.
He harr sik so afmaracht, he harr allens schafft.
Se hett toveel Salt nahmen, de Supp smeckt nich.
Verstrkungen mit dor un nu unterstreichen das konsekutive Verhltnis:
He maakt en Lipp so breed, dor kann en Kluckhehn mit sben Kken op sitten.
He hett veel lehrt, he kann nu allens alleen maken.
He hett veel to veel betahlt, nu hett he keen Geld mehr.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 46

_____________________________________________________________________________

5.2.3.6. Konzessivstze (Einrumung eines Gegengrundes)


In Konzessivstzen steht das Geschehen im Hauptsatz scheinbar im Widerspruch
zum Geschehen im Nebensatz, verhindert aber nicht dessen Verwirklichung:
wenn ok = obwohl
Dor warrt nix vun, wenn he sik ok Mh geven deit.
He is mitn Auto na Huus fhrt, wenn he ok toveel drunken harr.
Se maakt ht en Utflug , wenn dat ok regen deit.
Konzessivstze knnen auch die Form eines Aussagesatzes mit ok annehmen:
Bn ik ok n Kerl as n Muus, bliev ik doch Herr in mien Huus.
Heff ik ok keen Geld, bn ik doch tofreden.
Arbeid he ok fr dull, kummt doch nix bi rut.
Die Form liekers (= trotzdem) verstrkt den konzessiven Zusammenhang
Heff ik ok keen Geld, bn ik doch liekers tofreden.
Hett se em ok lang nich sehn, liekers mag se em noch lieden.
Weitere konzessive Bindewrter in einigen Regionen:
ofschoon, obschoonst, obgliek, wenngliek (im Sinne von obwohl/obgleich)
5.2.3.7. Modalstze (Nebenstze der Art und Weise)
Sie werden eher selten durch eine Konjunktion miteinander verbunden.
Die Stze knnen auch nebeneinander gestellt, damit der modale Zusammenhang
deutlich wird.
ahn dat, so veel as = ohne dass, so viel als
Se gng weg, ahn dat se noch wat seggen de/d.
So veel as ik weet, is se ok nienich wedder kamen.
He geev een na n annern ut, ahn dat he verhaupt noog Geld harr.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 47

_____________________________________________________________________________

5.2.4. Komparativstze (Vergleichsstze)


Sie werden im Plattdeutschen hufig verwendet. Ein Begriff des Hauptsatzes wird
im Nebensatz nach Art und Weise oder dem Grad nach nher bestimmt.
as + jss so = als, genau so
Reck di nich hger, as de Boom Twiegens hett.
De laat opsteiht un flink to geiht, kummt jss so tieden an, as de, de frh opsteiht
un langsom geiht.
Krzungen vermeiden unntige Wiederholungen:
Dat is so liek as lang.
as wenn = als wenn
He stnn dor, as wenn he stumm un dumm weer.
Se keek em an, as wenn he de Klabautermann weer.
Dat Eten smeckt, as wenn ehr Mudder dat kookt hett.
5.2.5. Lokalstze
wo - woher wohen = wo woher - wohin
Wo de Messwogen nich hen kummt, hrt Gotts Segen op.
He geiht nich hen, wo Husch un Nusch is.
Ik koom her, wo Haas un Swienegel sik gode Nacht seggt.
5.2.6. Proportionalstze
Das Verhltnis der Stze drckt aus, inwieweit das im Hauptsatz Gesagte zu- oder
abnimmt.
je je

so so = je desto, so - so

Je grtter de Bdel, je deper warrt rinlangt.


So de Boom, so de Beern. So de Mudder, so de Deern.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 48

_____________________________________________________________________________

5.2.7. Attributstze
Attribut- oder auch Relativstze geben Informationen zu einem zugehrigen
Nomen. Im Plattdeutschen werden Satzgefge mit Hufungen von Attributstzen
eher vermieden. Die entsprechenden Hauptstze knnen nebeneinander gestellt
werden.
de = der, die, das
He is so klook as uns Naver sien Kater, de kann Grass wassen hrn.
He is so egen as Kuddl Snv, de schull an` Galgen un wull nich.
He drinkt ok al so veel as sien Vadder, de hett sik dootsapen.
Verbreitet sind Einleitungen von Attributstzen mit wat:
wat = der/die/das
Trina, wat sien Dochder is, hett nu ok en Lehrstell funnen.
Jochen, wat sien Shn is, scht jmmers noch.
Bello, wat Hinnerk sien Kter is, hett en Lock in de Riepen vun den Postbdel sien
Auto beten.
wo = in der / in dem / mit dem (bei Erluterungen zu Zeit oder Ort
Wi leevt in en Tiet, wo de Minschen nich mehr so veel Kinner hebbt.
Dat is n Drp, wo bi Nacht de Footstieg hoochklappt warrt.
He hett en Trecker, wo du goot mit plgen kannst.
In Relativstzen, die im Hochdeutschen mit einer Prposition eingeleitet werden,
steht wo mit einer nachfolgenden Prposition. Formen wie op den, mit de, von de
sind nahe am Hochdeutschen.
He is en Mann, wo du di op verlaten kannst.
Se is en Fro, wo du goot mit snacken kannst.
In de Tiet, wo ik nu von vertellen will, geev dat noch keen Autos.
dor = mit dem, mit der usw.
Das Ziel bzw. die Wirkung einer Handlung kann durch einen zweiten Hauptsatz
verdeutlicht werden, der mit dor eingeleitet wird.
He maakt en Gesicht, dor kann en Katten un Ms mit bang maken.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 49

_____________________________________________________________________________

Dat is dumm Tg, dor geev ik nix op. (Darauf gebe ich nichts.)
Dat is en Deern, dor kannst du jmmers op luurn.
Relativstze werden im Plattdeutschen vermieden durch den Gebrauch der
Prposition mit und einer zugehrigen Wortgruppe:
Opn Mol stnn dor disse smucke Deern mit n Bluus asn Kanarienvagel.
He harr disse Fro mitn Barg Hektar ane Hacken al lang opn Kieker.
Man se kunn dissen Keerl mit sien Stallmtz un jmmers de Ackerstebel an partout
nich lieden.

16. Umschreibungen zur Intensivierung der Bedeutung


Typisch fr das Plattdeutsche sind Umschreibungen, die die Intensitt, den Anfang
oder die Fortdauer einer Handlung besonders hervorheben und verstrken.
Dazu dienen insbesondere die Verben doon, maken und kriegen.

16.1. Wat knt wi mit doon doon?


Doon dient als Verstrkung und Erweiterung des Prdikats (Satzaussage):
He hett ver allens vertellt, wat he maakt un deit.
De Arbeit weer maakt un doon.
Ik weet nich, wat he so snackt un deit.
Se hebbt lacht un danzt un doon, un dorbi is de Tiet vergahn.
Die Satzstellung in Haupt- und Nebenstzen ist verschieden:
Im Hauptsatz steht die Form von doon direkt nach der Grundform
des Ttigkeitswortes an zweiter Position und hebt dieses hervor:
Drinken deit h nix mehr, sien Fro hett em den Kopp wuschen.
Autofohrn deit he ok nich mehr, he hett den Lappen afgeven.
Seggen deit se nix, man verstahn deit se allens.
Dat dat sowat geven deit, dat is doch nich to glven.
Im Nebensatz steht die Form von doon auch hinter der Grundform, jedoch an
letzter Stelle. Auch hier dient sie der Umschreibung und Verstrkung.
Bei der Satzbildung ist auf die richtige Zeit zu achten
(Gegenwart: ik do, du deist, he/se/dat deit, wi/ji/se doot,
Vergangenheit: ik de, du deest, he/se/dat de, wi/je/se deen).
Ik wss geern, wat se ht so maken deit.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 50

_____________________________________________________________________________

Mien Auto lppt nich. Ik weet nich, wo dat an liggen deit.


Se hebbt mi vertellt, dat he nich mehr smken deit.
Auch als einziges Verb des Satzes werden die Formen von doon hufiger
gebraucht als im Hochheutschen:
Do mi mol den Sldel!
Do di dat nich an!
He hett sik mdoon.
Dat do ik nich, dat de ik nie nich doon.

Gib mir mal den Schlssel!


Tu dir das nicht an!
Er hat sich umgesehen.
Das mache ich nicht. Das wrde ich
niemals machen.

16.2. Umschreibungen mit kriegen


Verbreitet sind Umschreibungen mit kriegen, in denen der substantivierte Infinitiv
mit dem bestimmten Artikel folgt. Die Funktion dieser Form ist die Verstrkung
der Satzaussage. Das Eintreten der Handlung wird verdeutlicht.
He hett ehr allens vertellt, dor kreeg se dat Lachen.
Ok de annern kregen dat Grienen int Gesicht.
Amend (am Ende/Schluss) kregen se sik dat Strieden.
Die Formen von kriegen werden hufig in festen Verbindungen mit Adjektiven,
Verben und Substantiven benutzt:
to weten kriegen, to faten kriegen, to sehn kriegen, to hrn kriegen, schenkt
kriegen, klook kriegen, fardig kriegen, to Schick kriegen, to Been kriegen, ine
Gang kriegen, bin Kopp kriegen, bi de Ohrn kriegen, bin Kanthaken kriegen, bi
de Bx kriegen, mit de Angst kriegen, wedder Moot kriegen. (vgl. Meyer, S. 113)
Se kunn nix fr sik beholln. Ik kreeg allens to weten.
Se kregen sik bi de Bx to faten.
Toierst hett se Angst kregen, nan ganze Wiel denn wedder Moot kregen.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 51

_____________________________________________________________________________

16.3. Umschreibungen zur Verdeutlichung temporaler Aspekte


Umschreibung des Beginns einer Ttigkeit
bi kamen = bei kommen
He argert sik fr dull ver de Mullwarpens. Dor kummt he mal bi un plgt sien
Rasen m.
Se hett Langewiel. Dor kummt so opn Mol bi un kfft sik bi IKEA allens nee.
Dat Gr kummt bi un lett all de Kaninkens free.
gahn + Verb
Gah sitten! ( Setz dich!)
He schull man lever liggen gahn.
Hervorhebung eines schnell erforderlichen Handlungsschrittes
maken + evtl. to
Maak to, dat du wegkummst. - Maak, dat du wegkmmst.
Maak gau to, dat dat Eten opn Disch kummt.
Se schllt man maken, dat dat mit de Umgehungsstraat ine Gang komen deit.
Maak gau tau, de Gendarms koomt.
Wi wllt man maken, dat wi dat trechkriegt.
Hervorhebung der Fortdauer einer Handlung
jst graad + bi + substantivierte Verbform
He is jst bit Eten.
Se weern graad bit Fernsehkieken.
De Kinner snd jst bit Schoolarbeidenmaken.

Plattdeutsche Basisgrammatik Seite 52

_____________________________________________________________________________

Literaturverzeichnis
Fehrs-Gilde (Hrsg.): Plattdeutsche Grammatik. Bearbeitet von Heinrich Thies.
1. Auflage. Neumnster 2010
Grimme, Hubert: Plattdeutsche Mundarten. 2. durchgesehene Auflage.
Berlin/Leipzig 1922.
Harte, Gnter: Lebendiges Platt. 4. Auflage. Hamburg 1984
Institut fr niederdeutsche Sprache (Hrsg.): Niederdeutsche Grammatik.
1. Auflage. Bremen 1998
Keseling, Gisbert: Erwgungen zu einer berregionalen Syntax der niederdeutschen
Mundarten. In: Gedenkschrift fr William Foerste. Hrsg. von Dietrich Hofmann.
Kln 1970. S.354-365.
Meyer, Gustav-Friedrich: Unsere plattdeutsche Muttersprache. 2. Auflage. St. Peter
Ording 1983.
Saltveit, L.: Syntax. In: Cordes, Gerhard / Mhn, Dieter (Hrsg.):
Handbuch zur niederdeutschen Sprachg- und Literaturwissenschaft.
Berlin 1983.
Scheel, Kthe: Untersuchungen ber den Satzbau der niederdeutschen Volkssprache
und Kunstprosa. Hamburg 1939
Wiggers, Julius: Grammatik der plattdeutschen Sprache. 2. Auflage. Hamburg 1858
Wiesenhann, Tjabe: Einfhrung in das ostfriesische Niederdeutsch. 2. Auflage.
Leer 1977