Sie sind auf Seite 1von 4

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS:

LAGER ONDERWIJS
LESONTWERP
Naam: Breugelmans Marijse
Katholieke Hogeschool Leuven
Departement Lerarenopleiding
Professioneel gerichte bachelor in het
onderwijs: lager onderwijs
Campus Heverlee
Hertogstraat 178 - 3001 Heverlee
Tel. 016 37 56 00 Fax 016 37 56 99
Campus Diest
Weerstandsplein 2 3290 Diest
Tel. 013 35 06 90 Fax 013 33 54 01

Klas DLO: 3 BALO 1 2

Studietrajectbegeleider: Luc Degrande


Mentor: Tinne Sannen
Deze lesvoorbereiding

- werd ingediend op ___________


in orde
kleine aanpassing nodig
te herwerken en opnieuw indienen op ___________

school

: VBS Wezel

leergebied

: Wiskunde

klas en leerjaar

: 1A

vakonderdeel

: Bewerkingen en getallenkennis

aantal leerlingen

: 20

lesonderwerp

: Aftrekken tot 7 en splitsen tot 6

datum (data)

: 19/11/2015

lestijden

van 9u35

tot

10u25

uur

van

tot

uur

van

tot

uur

SITUERING IN EINDTERMEN/LEERPLAN:
Eindtermen wiskunde:
De leerlingen
1.3 kennen de betekenis van : optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen, veelvoud, deler, gemeenschappelijke deler, grootste
gemeenschappelijke deler, kleinste gemeenschappelijk veelvoud, procent, som, verschil, product, quotint en rest. Zij kunnen
correcte voorbeelden geven en kunnen verwoorden in welke situatie ze dit handig kunnen gebruiken.
1.6 kunnen volgende symbolen benoemen, noteren en hanteren: = < >+ - x . : / % en ( ) in bewerkingen.
1.10 zijn in staat tot een onmiddellijk geven van correcte resultaten bij optellen en aftrekken tot 10, bij tafels van
vermenigvuldiging tot en met de tafels van 10 en de bijhorende deeltafels.
1.14 kunnen op concrete wijze de volgende eigenschappen van bewerkingen verwoorden en toepassen: van plaats wisselen,
schakelen, splitsen en verdelen.
4.2 zijn in staat om de geleerde begrippen, inzichten, procedures, met betrekking tot getallen, meten en meetkunde, zoals in de
respectievelijke eindtermen vermeld, efficint te hanteren in betekenisvolle toepassingssituaties, zowel binnen als buiten de klas.
Leerplan wiskunde:
G13 Natuurlijke getallen herstructureren om vlot bewerkingen uit te voeren en de herstructureningen paraat kennen van
a) getallen < 10
B1 In eenvoudige situaties rekenhandelingen uitvoeren en ze verwoorden en daarbij gebruik maken van de begrippen: bijdoen,
samentellen, vermeerderen
B2 Eenvoudige situaties omzetten in formules met natuurlijke getallen en omgekeerd
B3 De geleerde symbolen, notatiewijzen en vonventies in verband met bewerkingen met getallen en volgende symbolen
benoemen, noteren en correct gebruiken: + , B4 Ervaren en toepassen dat de plaats van de termen
b) wel invloed heeft op het verschil
B49 Enkelvoudige vraagstukken oplossen over optellen en aftreken in verschillende situaties met
a) natuurlijk getallen
LESDOELEN:
De
De
De
De
De

leerlingen
leerlingen
leerlingen
leerlingen
leerlingen

kennen
kunnen
kunnen
kunnen
kunnen

de sommen met +0 en +1 tot 6 paraat (C)


aftrekkingen tot 7 uitvoeren met een rekenverhaal (C)
een rekenverhaal bedenken bij een bewerking (C)
aftrekkingen tot 7 uitvoeren met blokjes (C)
getallen tot 6 splitsen (C)

BRONNEN: handboeken, naslagwerken, documentatie van oefenschool of medestudenten (in te vullen volgens APA-systeem)
1

Jans L., Jorissen J., e.a. (2013) Rekensprong plus 1 werkschrift B pag. 24-25. Wommelgem: Van In
Jans L., Jorissen J., e.a. (2013) Rekensprong plus 1 handleiding A pag. 256-259. Wommelgem: Van In
http://www.uitalkmaar.nl/images/sinterklaas_kleurplaat_sint_1.jpg, geraadpleegd op 25/10/2015
https://www.youtube.com/watch?v=6ZfbdAJLkRU, geraadpleegd op 25/10/2015

AANVRAAG MATERIAAL STAGESCHOOL


- voor de lesgever:

ONDERWIJSLEERMIDDELEN
- voor de lesgever:
Ppt sommen

- voor de leerlingen:

- voor de leerlingen:
Werkboek b
cijferdoosje
teldoosje

VOORTAAK: door leerlingen tegen de lesdatum mee te brengen materiaal of uit te voeren opdracht
DIDACTISCHE VERANTWOORDING/REFLECTIE in functie van ingeschatte beginsituatie of aandachtspunt voor de les
De leerlingen beheersen reeds het aftrekken tot 6 inzichtelijk. De optellingen met +0 en +1 kunnen ze reeds uit het hoofd
oplossen. Ik sluit hierop aan in de les.
Ik laat de kinderen in het begin werken met concreet materiaal: blokjes. Zo kunnen ze het materiaal in het begin manipuleren. Dit
is voor de zwakke leerlingen een enorme steun.
Er wordt ook nog eens herhaal dat je de getallen bij een aftrekking niet van plaats kan verwisselen. Dit geeft niet hetzelfde
resultaat. De oefeningen in het werkboek zijn leuk ingekleed in het thema Sinterklaas. Ik laat ook alle rekenverhalen hierop
aansluiten. Ik heb ook een extra werkblad gemaakt voor de snelle leerlingen. Ik liet Sinterklaas ook hier de hoofdrol spelen. Het
leeft bij de kinderen nu Sinterklaas vorig weekend zijn intrede deed in Antwerpen.
Bij de aansluitende les over splitsen tot zes sluit ik ook aan bij thema Sinterklaas. De leerlingen werken eerst weer met concreet
materiaal. Geleidelijk aan werken we met getalbeelden en op het einde zelfs zonder getalbeeld.
De leerlingen werken tijdens de les actief mee. Er wordt heel wat inbreng van hen gevraagd.

LESGANG (gestructureerde fasering waaruit doelgerichtheid moet blijken).


1.

Inleiding

1.1 Optellen met +0 en +1 tot 6 uit het hoofd


2

Ik toon sommen op het bord. Steek je vinger op als je wil antwoorden.


2.

Kern

2.1 Uitvoeren van een rekenverhaal met stippenkaart (klassikale opdracht)


5

Luister goed. Sinterklaas is vannacht bij Robbe geweest. In de schoen van Robbe liggen zeven stukjes marsepein. Robbe
eet er twee op. Hoeveel zijn er nu nog?
Neem je stippenkaart op je bank.
Wat is er eerst? Wat gebeurt er dan? Is dat plus of min? Hoeveel zijn er nu nog?
Ik schrijf de bewerking op het bord.

Ik schrijf 7 4 op het bord. Wie bedenkt een leuk verhaaltje hierbij?


Idem voor 6 3

3.

Verwerking

3.1 Uitvoeren van aftrekkingen tot 7 met stippenkaart (individuele en klassikale opdracht)

Luister goed.
- Leg 7, doe 5 weg.
- Je hebt 7. Doe nu 2 weg.
- Wat is 6 min 2?
- Zeven min 0?
- Vijf min 4
- Zeven min 1
Lkr noteert de bewerking telkens op het bord. Mogen we de getallen hier ook omkeren? Is dat nog hetzelfde dan?
3.2 Uitvoeren van aftrekkingen tot 7 (individuele opdracht)

10

Neem je werkboek pag. 24 (les 105).


Oef. 1: Kijk naar de prentjes. Schrijf de juiste bewerking er onder. Hoeveel zijn er eerst? Wat gebeurt er dan? Hoeveel zijn er
nu?
Oef 2: Er staat een som met daarboven vakjes. Doorstreep de blokjes die je moet wegdoen. Los de bewerking op.
Oef 3: Er staan pieten met zakjes. In de zakjes staan bewerkingen. Zoek de pieten waarbij de oplossingen gelijk zijn. Die
kleur je in dezelfde kleur.
Extra werkblad: zelfde opdracht als oef. 3
4.

Kern

4.1 Splitsen van getallen tot 6 adhv een rekenverhaal (klassikale opdracht)

Sinterklaas heeft 5 stukken marsepein. Er staan twee schoenen. Hoeveel stukken marsepein legt hij in elke schoen?
Iedereen krijgt 5 blokjes.
Dit zijn de stukken marsepein. Verdeel ze zoals jij het wil! Leg een potlood tussen de blokjes.
Ik teken een splitsschema op het bord. Vertel eens hoe je het deed. Ik vul het splitsschema in. Wie deed het nog anders?
Idem voor 4 stukken marsepein.
4.2 Splitsen van getallen tot 6 adhv getalbeelden (klassikale opdracht)

Neem je stippenkaart uit je boekentas.


Sinterklaas heeft 6 stukken marsepein. Er staan twee schoenen. Hoeveel stukken marsepein zitten er in elke schoen?
Splits het cijfer 6 in twee. Leg je potlood er tussen om te splitsen.
Hoe heb je het gedaan?
Ik schrijf het in een splitsschema op het bord.
4.3 Splitsen van getallen tot 6 zonder getalbeeld (klassikale opdracht)

Nu heeft de Sint maar 3 stukken marsepein. Hoe kan hij dit verdelen over twee schoenen?
Denk aan het getalbeeld drie. Zie je het in je hoofd? Hoe kan je drie splitsen?
Ik schrijf het in een splitsschema op het bord.
5.

Verwerking

5.1 Splitsen van getallen tot 6 (individuele opdracht)

10

Neem je werkboek bij les 106.


We maken de eerste rij samen.
Welk getalbeeld zie je? Hoe kan je 4 splitsen?
Welk getalbeeld moet je tekenen? Hoe kan je 5 splitsen?
We doen het nu zonder getalbeeld. Hoe kan je 2 splitsen?
Doe de andere alleen.
6.

Slot

Stop je stippenkaart in je boekentas. Stop de blokjes hier in de doos. Leg je werkboek hier vooraan.

BORDSCHEMA: een werkelijkheidsgetrouwe weergave met kleuren, ... rekening houdend met de beschikbare ruimte

Das könnte Ihnen auch gefallen