Sie sind auf Seite 1von 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Jol Spikmans
Mentor
Sanne Beckers
Klas
PEH15VC
Datum
01-03-2016
Stageschool Basisschool De Branding
Groep
6
Plaats
Geldrop
Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: Taal, Spelling
Speelwerkthema / onderwerp: Ezel en kikkerwoorden.
Persoonlijk leerdoel:
Ik pas in de grote groep effectieve leraar communicatie toe dit doe ik door met name grote gebaren te gebruiken, stem wisseling, mimiek toe te passen,
lichaamshouding, oogcontact, positie in de groep te verbeteren.
Ik richt de leeromgeving zodanig in dat ik kan werken met zowel kleine als gehele groep dit doe ik door af te wisselen in mijn lesaanbod en eigen materialen klaar te
leggen in de les.
Ik ga consequent te werk en houd de orde in de klas dat doe ik door de regels duidelijk te benoemen voor en in de les.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 11
- Aan het eind van de les houd ik een controle door in een hoog tempo zoveel
De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in een
mogelijk leerlingen een beurt te geven daarbij vraag ik ze de juiste uitgang van
zin het onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen van dat gezegde
het woord te zeggen.
onderscheiden. De leerlingen kennen:
- Ik kijk de opdrachten na.
regels voor het spellen van werkwoorden;
- Ik vraag hoe de samenwerking verlopen is.
regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden;
regels voor het gebruik van leestekens.
Leerlijn: syntactisch bewustzijn: bewustzijn van de structuur van woorden en van
zinnen.
Productdoelen:
- De leerlingen kunnen de doelgroepen met een lange klank aan het eind van een
klankgroep (ezel woorden) foutloos schrijven.
- De leerlingen kunnen de doelgroepen met een lange klank aan het eind van een
klankgroep (kikker woorden) foutloos schrijven.
Procesdoelen
- Aan het eind van deze periode wil ik de zelfstandigheid van de leerlingen
verhogen zowel tijdens werken en instructie.

Beginsituatie:
- Pedagogisch
De klas (groep 6) bestaat uit 23 meiden en 5 jongens. Het grote aantal meiden (23) in de klas zorgt ervoor dat de verhouding tussen jongens en meiden nu te groot
is. Dit zorgt voor weinig aansluiting van de jongens, er zijn soms moeilijkheden onder de meiden. Belangrijk om de stoorzenders uit elkaar te houden met de
groepsindeling. Twee leerlingen behoren niet volledig tot de groep dat bleek na afname van het sociogram. Het is daarom van essentile zaak deze 2 leerlingen
erbij te betrekken doormiddel van groepswerk.
- Didactisch
Voorkennis- en kunde:
De methode taaljournaal wordt sinds groep 3 gebruikt deze methode geeft zowel spelling en taal lessen. De leerlingen hebben al eerder geoefend met de ezel-kikker
woorden. Dit moet geautomatiseerd worden bij sommige leerlingen gaat dit de goede kant op en sommige leerlingen hebben nog moeite.
Betrokkenheid en actualiteit:
Het is een vrij lastig onderwerp voor sommige leerlingen. De les wordt gegeven waarin een pauze zit, daardoor zullen de leerlingen vooral na de pauze moeite hebben
om in concentratie te komen.

Lesverloop
Tijd
+/- 20 min.

+/- 15 min

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Introductie
- Ik vertel de leerlingen dat alles op tafel weg
/Inleiding
moet en alles opgeruimd moet worden.
- Ik vertel dat we spelling hebben en dat
iedereen zijn of haar boeken moet pakken.
- Ik vraag of de leerlingen nog weten wat we
bedoelen met de ezel en kikker woorden.
- Ik geef instructie aan de hand van een Prezi
over ezel en kikkerwoorden.
- Aan de hand van deze Prezi geef ik de
volgende instructie: Hoor je een lange
klankgroep dan schrijf je maar 1 letter. Hoor
je een korte klankgroep dan schrijf je 2
medeklinkers op. Hier oefen ik mee als
voorbereiding op de opdrachten.
- Ik vraag of de leerlingen mee willen lezen
terwijl een leerling de opdracht voorleest
- Ik geef korte instructie bij elke opdracht.
- Ik geef aan dat we een kwartier hebben voor
de opdrachten en zeg dat dit in tweetallen
gemaakt wordt. wordt( de regels).
- Ik zeg als er vragen zijn je, je hand opsteekt
dan kom ik langs.
Kern
- Ik laat de leerlingen in tweetallen aan de
opdrachten werken.
- Ik houd orde en de tijd in de gaten.
- Ik instrueer daar waar nodig is.
- Ik loop rond en motiveer leerlingen.
- Ik herinner leerlingen aan de regels.
- Ik geef instructie aan de instructietafel.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
- De leerlingen ruimen hun tafel op
-

De leerlingen luisteren.

De leerlingen beantwoorden mijn vragen

De leerlingen kijken en luisteren.

De leerlingen lezen mee.

De leerlingen luisteren en houden zich aan de regels.

De leerlingen gaan in tweetallen aan het werk en


steken hun hand op als ze vragen hebben.
De leerlingen werken aan de opdrachten.
De leerlingen houden zich aan de regels.
De leerlingen steken hun hand op als ze een vraag
hebben.

Materialen / Organisatie
-

Bord
Prezie
Werkboek

Prezie
Werkboek
Boek

+/- 5 min

Afsluiting

Persoonlijke reflectie

Ik evalueer enkele antwoorden die de


leerlingen hebben gevonden.
Ik vraag hoe de samenwerking verliep
Ik maak vlug een rondje en stel enkele
vragen aan leerlingen ter controle.
Ik geef feedback aan de leerlingen over het
geleverde resultaat deze les.
Ik laat de schriften opgehaald worden.
Ik vertel dat we over gaan naar de volgende
les.

De leerlingen evalueren mee.

De leerlingen beantwoorden de vragen

De leerlingen ruimen op.

Bord
Prezi

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Das könnte Ihnen auch gefallen