Sie sind auf Seite 1von 2

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah

Mata Pelajaran / Kelas


Tema / Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Objektif

Aktiviti

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Bahan Bantu Mengajar

Sejarah / 5 Wawasan
Warisan Negara Kita / Asal-Usul Bahasa Melayu / Bahasa
Melayu sebagai Lingua Franca
12.35 tghhari 1.35 tghhari
6.3 Bahasa Melayu
6.3.1 Menyatakan asal usul bahasa Melayu.
6.3.2 Menyatakan bahasa Melayu sebagai
lingua franca.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan asal usul bahasa Melayu.
2. Memberi 2 daripada 3 contoh penggunaan bahasa lain
dalam Bahasa Melayu.
3. Menyatakan kepentingan Bahasa Melayu sebagai
bahasa ilmu.
1. Menayangkan video seorang lelaki bercakap dalam
pelbagai bahasa (SI).
2. Menunjukkan peta asal usul perkembangan Bahasa
Melayu. (L1)
3. Memaparkan slide pengaruh bahasa lain dalam Bahasa
Melayu dan memberi contoh penggunaan bahasa lain
dalam Bahasa Melayu. (L2)
4. Mempamerkan video tentang peranan Bahasa Melayu
dan memnyatakan kepentingan Bahasa Melayu sebagai
bahasa ilmu. (L3)
5. Murid menyatakan kembali apa yang telah dipelajari.(P)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Menjana idea/membuat rasionalisasi
Nilai Murni:
Kepentingan Bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu.
Powerpoint slides, video, lembaran kerja & marker pen

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
*EMK
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru memaparkan video
-Penggunaan
-Pengenalan Bahasa Melayu
seorang lelaki bercakap
Teknologi
Warisan Kita
dalam pelbagai bahasa.
Maklumat dan
BBM:
2. Murid bersoal jawab dengan Komunikasi
-video
guru tentang video tersebut.
Langkah 1 (15 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru memaparkan peta dan -Teori
- Asal usul Bahasa Melayu
bersoal dengan guru
Kecerdasan
BBM:
tentang peta tersebut.
Pelbagai: Visual-Powerpoint slides, marker pen
2. Guru menulis hasil
ruang
perbincangan di papan
putih.
Langkah 2 (20 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:

1. Murid mendapat lembaran


kerja yang berbeza.
2. Secara berpasangan murid
menyelesaikan masalah di
lembaran kerja.
3. Beberapa murid menulis
jawapan di papan putih.
4. Murid berbincang dengan
guru tentang jawapan
mereka.
Langkah 3 (20 minit)
1. Guru memaparkan video
peranan Bahasa Melayu
dan menerangkannya.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang video
tersebut.
3. Secara berpasangan, murid
diberi masa berbincang
kepentingan Bahasa Melayu
sebagai bahasa ilmu

Penutup (5 minit)
1. Guru membantu murid
merumuskan pelajaran.

-Penggunaan
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi

-Pengaruh bahasa lain dalam


Bahasa Melayu
BBM:
-Powerpoint slides
-lembaran kerja

KPS/KB:
- Menjana
idea/membuat
rasionalisasi
- Penggunaan
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi

Isi Pelajaran:
-Bahasa Melayu sebagai Lingua
Franca.
BBM:
-video

Nilai:
- Kepentingan
Bahasa Melayu
sebagai bahasa
ilmu.
Nilai:
- Kepentingan
Bahasa Melayu
sebagai bahasa
ilmu.

Das könnte Ihnen auch gefallen