Sie sind auf Seite 1von 2

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah

Mata Pelajaran / Kelas


Tema / Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Objektif

Aktiviti

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Bahan Bantu Mengajar

Sejarah / 5 Wawasan
Perjuangan Tokoh Tempatan Menyerang British
11.35 pagi -12.35 tengah hari
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan menentang British
7.2.1 Menyenaraikan tokoh-tokoh tempatan yang
menentang penjajahan British.
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh
tempatan terhadap British.
K7.2.6 Menyatakan kepentingan mempertahankan
kedaulatan negara.
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyenaraikan 3 tokoh tempatan yang menentang penjajahan
British.
2. Menyatakan peristiwa penentangan ketiga-tiga tokoh tersebut
terhadap British.
3. Menyatakan 6 kepentingan mempertahankan kedaulatan
negara.
1. Murid menamakan gambar tokoh tempatan. (SI).
2. Murid membaca peristiwa dan mencerita balik peristiwa
penentangan tokoh tempatan terhadap British. (L1).
3. Murid membuat peta alir berdasarkan peristiwa penentangan
tokoh tempatan terhadap British.
4. Murid menyatakan kepentingan mempertahankankedaulatan
negara.
5. Murid menamakan semula tiga tokoh tempatan yang mereka
telah pelajari.
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi:
-menjana idea
Nilai murni:
-mempertahankan kedaulatan negara
Gambar, kertas lukisan & marker pen

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
*EMK
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Guru menunjukkan 3
--menjana idea
- 3 tokoh tempatan:
~Dol Said
gambar tokoh tempatan.
~Rentap
2. Murid menamakan 3 tokoh
~Sharif Masahor
tersebut.
3. Guru memperkenalkan tajuk
BBM:
yang akan dipelajari
- gambar
Langkah 1 (15 minit)
Isi Pelajaran:
1. Murid diberi masa
- Peristiwa penentangan
membaca peristiwa yang
tokoh tempatan terhadap
berlaku terhadap ketiga-tiga
British
tokoh ini.
2. Murid menjawab soalan

guru berdasarkan apa yang


dibaca.

Langkah 2 (20 minit)


1. Murid dibahagi kepada 3
kumpulan mengikut tokoh
yang telah dipelajari
2. Murid diberi kertas lukisan
dan marker pen.
3. Murid dikehendaki membuat
peta alir peristiwa
penentangan tokoh
terhadap penjajahan British.
4. Murid membentangkan peta
alir.
Langkah 3 (20 minit)
1. Murid kekal dalam
kumpulan yang sama.
2. Murid diberi masa
berbincang untuk memberi
2 kepentingan menjaga
kedaulatan negara.
Penutup (5 minit)
1. Guru membantu murid
merumuskan pelajaran.

KPS/KB:
-peta i-think

Isi Pelajaran:
- Peristiwa penentangan
tokoh tempatan terhadap
British
BBM:
-kertas lukisan dan marker pen

KPS/KB:
-menjana idea
Nilai:
mempertahankan
kedaulatan
negara

Isi Pelajaran:
- Kepentingan menjaga
kedaulatan negara.

Das könnte Ihnen auch gefallen