Sie sind auf Seite 1von 5

PROIECT DE LECIE

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Biologie
SUBIECTUL: ncrengtura Artropode. Clasa Arahnide
TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: Cunoaterea diversitii animalelor, clasificarea acestora i
adaptrile la mediul de via
Obiective:
s identifice grupe i specii de animale;
s stabileasc relaii ntre factorii de mediu i diversitatea animalelor;
s explice structura i funciile organismului unor vieuitoare;
s utilizeze metodele i mijloacele adecvate explorrii lumii animale;
METODEE I PROCEDEE: observaia spontan i dirijat, conversaia
euristic, demonstraia, exerciiul, explicaia, nvarea prin descoperire;
MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru, manualul de biologie,
plane, imagini, calculator;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;

Etapele leciei

1. Moment
organizatoric
Etapele leciei
Etapele leciei
2. Captarea
ateniei

3. Reactualizarea
cunotinelor

Activitatea propuntoarei

Pregtete materialul didactic.


Noteaz n catalog elevii abseni i
verific dac
sunt condiii
optime pentru
Activitatea
propuntoarei
desfsurarea
leciei. propuntoarei
Activitatea

Prezint elevilor un slide cu clasificarea


are de obicei
patru perechi de ochi simpli,
animalelor
nevertebrate.
Reprezint
care
tind sprintr-un
fie mai desen
mari alctuirea
la pianjenii
care
vneaz
i mai mici la cei care
intern
a pianjenului:
creaz pnze cu modele complicate.
de cleti,
Fiecare
Solicitprim
elevilorpereche
s rspund
unui setsau
de
chelicere,
are
un
col
prevzut
cu
ntrebri care sistematizeaz cunotinele o
deschideredespre
prin care
este eliberat
otrava
acumulate
animalele
nevertebrate:
la o gland
din captul
provenit
Ce sunt de
animalele
nevertebrate?
cletelui.

4. Prezentarea
coninutului

5. Dirijarea leciei

i pregtesc crtile i
caietele.
Activitatea elevilor
Activitatea elevilor
Urmresc side-ul.

Urmtoarele dou pri ale corpului


se numesc pedipalp, seamn cu nite

Care sunt
categoriimodificate
de
picioare,
darcele
suntdou
n general
animalele
pentruSistemul
a nevertebrate?
devenidigestiv
un fel alde pianjenilor
antene. La
este adaptat
numaiarepentru
mncarea
mascul,
pedipalpul
un organ
de
lichid.Se
hrne

te
cu
insecte
pe
care
le
palpare, folosit n reproducere. Pe
sfrm cu seflcile
apoiperechi
le suge
cefalotorace
afl iipatru
de
coninutul.
Invit
elevii
s
prezinte
categoria
de
Pianjenul
este
un
animal
picioare terminate cu ghiare folosite
animale
nevertebrate
ate n
ia cu
carnivor.Creierul
estenv
destul
delec
complex.
pentru
mers.
Ultimele
dou
picioare,
anterioar(Molu

te)mediul
de
via
Diferite
suntdin
dezvoltate,
care ese pri
pnza,ale
aului
gheare
ate. , n
alctuirea,
iilendecare
relaie
importana.
funcie de func
modul
iilocalizeaz
Abdomenul
este
voluminos.Pe
partea

Propune
elevilor
s
extrag
bileele
prada: prin vedere sau prin atingere.
posterioar
afl
6 ridicturi,
nuite
avnd
nscrisesecte
o specie
de molusc.
filiere,
naintea
gsesc dou
folosiifilierelor
pentru se
a secreta
mtasea.
orificii,
numitede
stigme,
de duc la
Deschiderile
pe legate
abdomen
tubu

oare
ramnificate,
iar
n
partea
plmnii-carte,
aa datorit
Activitateanumii
propuntoarei
posterioar
se
afl
orificiul
structurii stratificate, sau laanal.
un sistem de
tuburi(trahee)
nmulirea se
face prin
ou. a cra
folosite
pentru
Pornind
la clasificarea
Explic
particularit
aerul.
La de
unele
specii ile
potanimalelor
fi ntlnite
nevertebrate
pluricelulare
anun titlul
caracteristice
ambele feluri la
descorpion,cpu
respiraie. i
lectiei:
Artopodearahnide.
sarcoptul
riei.
Noteaz titlul i data la tabl.

Etapele leciei

Activitatea elevilor

Explic noiunea de artropod i


clasific cu ajutorul imaginilor din slide
animalele care fac parte din categoria

Elevii realizeaz desenul n


caiete.

Metode i
procedee
-conversa
ia;
Metode i
Metode i
procedee
-observa
ia
procedee
-conversa
ia;
-explicaia;

Forma de
organizare

Mijloace de
nvmnt

-frontal;
Forma de
Mijloace de
organizare
Forma de
nvMijloace
mnt de
organizare -calculatorul;
nvmnt
-frontal;

Eleviii rspund la ntrebri:

animale care nu au coloan


vertebral i schelet intern
osos, ci schelet extern:
calcaros,silicios i chitinos.
...animale unicelulare
Completeaz
schema leciei.
(protozoare)
i pluricelulare
(spongieri, celenterate,
viermii(parazii, inelai,),
Completeaz
schema leciei.
molu
te, artropode);
Rspund solicitrilor.

-frontal;
-conversa
-frontal;
-individual;
ia;
-frontal;
-individual;
-observa
-individual;
-conversa
ia spontan
iia;
-conversa
dirijat;
-observa
ia;
ia spontan
-observa
ia
i dirijat;
spontan
-explica
i dirijat;
ia;
-exerciiul;
-explica
ia;
-exerciiul;

-calculatorul;
-plane;
-plane;
-imagini;
-plane;

Prezint specia de molusc


nscris pe bileel.
Sunt ateni la explicaii
Activitatea elevilor
Sunt ateni la explicaii.
Noteaz n caiete.

Metode i
procedee
-conversa
ia;

Rspund solicitrilor.

Forma de
organizare
-frontal;

Mijloace de
nvmnt
-tabla;
-manualul de
biologie;

Etapele leciei
6. Obinerea
performanei
7. Evaluarea

8. ncheierea
activitii

Activitatea propuntoarei
Propune elevilor spre rezolvare
exerciiul din manualul de biologie
(pag.55).

Evaluarea se va realiza printr-o fi de


evaluare (Vezi Anexa 2) .

Face aprecieri individuale i globale


asupra modului de desfurare a leciei.

D ca tem studierea pe internet a


diferitelor specii de arahnide.

Activitatea elevilor
Rspund solicitrilor
Rezolv exerciiile i scriu
exerciul n caiete.
Rezolv sarcinile de lucru

Metode i
procedee
-conversaia
-explicaia
-exerciiul;
-conversaia
-explicaia
-exerciiul;

Forma de
organizare

Mijloace de
nvmnt

-frontal;
-individual;

-manualulde
biologie;

-individual;

-fia de lucru;

Noteaz tema n caiete.

falca taioasa
picioare
articulate
orificiile
plamanilor
orificiu genital
orificiile
traheilor
filiere
anus

ANEXA 1
SCHIA LECIEI
Artopode(din limba greaca arthron=articulat si podos=picior)
Clasificarea artopodelor:a). Arahnide ( pianjenul);
b) Crustacee ( racul );
c) Miriadope ( urechelnia);
d) Insecte: Coleoptere- carabusul de mai;
Diptere- musca de casa;
Himenoptere- albinele;
Lepidoptere- fluturele alb al verzei
1. Arahnide(pianjenul)
ARAHNIDE
Mediu de via

Alctuirea corpului

Functii

Importan

DATA
NUME...
PRENUME
CLASA..

terestre, acvatice
- este acoperit cu o cuticula formata din chitina
- 2 parti: cefalotorace si abdomen (excepie fac cpua
i sarcoptul riei);
Cefalotorace:
- pe partea dorsal-8 oceli=ochi simpli
-pe partea ventral- gura marginita de 2 maxile
puternice, in fata gurii sunt 2 chelicere taioase si
veninoase
- 4 perechi de picioare articulate terminate cu
gheare
Abdomenul:
- voluminos
-pe partea posterioar- 6 filiere prin care elimina o
substanata cleioasa folosita la constructia panzei;
Respiraia- pulmonar completat de respiraia prin
trahee;
Hrnirea carnivore (prdtoare), sug sucurile din
corpul insectelor, sngele din corpul vertebratelor;
nmultirea-prin ou;
- n general folositoare deoarece se hrnesc cu insecte
duntoare, iar puine specii de scorpioni i pianjeni
sunt periculoi. Moliile i cpuele infecteaz oamenii,
animalele i plantele, rspndind astfel diverse boli.

ANEXA 2

FI DE EVALUARE
1. Recunoate animalele din imaginile de mai jos:

..

2. Completeaz spaiile libere:

1. Pianjenul are corpul acoperit de o . format din ....


subire, de culori diferite, asemntoare mediului de via.
2. Corpul este format din dou pri: .. i .. .
3. Pianjenul se hrnete cu .., deci este un animal ..
Respiraia este . .
3. Completeaz corespunztor csuele din imagine: