Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Disclaimer
While all attempts have been made to verify the information provided in
this book, the author does not assume any responsibility for errors,
omissions or contrary interpretations of the subject matter contained
within. The information provided in this book is for educational and
entertainment purposes only. The reader is responsible for his or her own
actions and the author does not accept any responsibilities or damages, real
or perceived, resulting from the use of this information.
Introduction
Dear Aspirants,
First of all, I am very thankful to you for choosing this book.
In this book, stuff has been provided regarding practical shortcut tricks of
Maths related to various competition exams like
IBPS/IAS/SSC/CAT/AFCAT/SBI/RBI/NABARD / LIC/Railway exams etc.
After reading this book you will find it helpful.
With regards,
Seema Gupta
HAPPY READING
Table of Contents
1. To multiply two numbers having difference of 10 and at last there is 5
2. To multiply any number by 13
3. To multiply a number by 11
4. Subtraction Shortcut
5. Shortcut of Multiplication by 9
6. Shortcut of Multiplication of an Odd number by 5
7. Shortcut of squaring numbers having all digits as 9
8. Shortcut to find square of a number ending with 6
9. Shortcut to find Square of numbers up to 99
10. Shortcut formulae of Compound interest
10.1. Shortcut formula to find difference between Compound interest and simple interest for time period of4
years
10.2. Shortcut formula to calculate Compound interest for 3 years.
10.3. Shortcut formula to calculate Compound interest for 2 years.
11. Shortcut Rule of 72
12. Alternate Shortcut formula to calculate Compound interest for 2 years.
13. Shortcut to find square of any two digit number
14. Practice of Subtraction Shortcut
15. Shortcut of multiplication up to 20
16. Shortcut of multiplication of two numbers close to 200
17. Shortcut to multiply two digit numbers having same unit digits and sum of ten digits is 10
18. Shortcut to multiply any two 3 digit numbers with middle element 0 in both
19. Practice Section
20. Multiplication of a 2 digit number by 11
21. Shortcut to find square of a number ending with 5
22. Shortcut to multiply two numbers having same left digits and sum of right hand digits is 10
23. SQUARE OF A NUMBER (CLOSE TO 50)
24. Shortcut of squaring numbers having all digits as 1
25. Shortcut to multiply two consecutive numbers
26. SHORTCUT TO CHECK WHETHER A NUMBER IS DIVIDED BY 3
27. SHORTCUT TO CHECK WHETHER A NUMBER IS DIVIDED BY 9
28. PERCENTAGE - SHORTCUT
29. Shortcut to find cube of a number
30. Shortcut to find cube root of a perfect cube
31. Shortcut of multiplication of two numbers close to 100
32. Shortcut of multiplication of 2 digit numbers by 99
33. Use the Shortcut - formula ALL FROM 9 THE LAST FROM 10 & LEAVE THE FIRST to perform instant
subtractions.
34. SHORTCUT TO DIVIDE A NUMBER HAVING 0 AT LAST BY 5
35. Shortcut to multiply an even number by 5
36. Shortcut to compare ratios (if difference in numerator and denominator are same)
37. Shortcut to compare ratios (if difference in numerator and denominator are not same)
38. SHORTCUT TO CHECK WHETHER A NUMBER IS DIVIDED BY 11
135 * 145
Step 1:
Write 75 on right hand side.
Step 2:
In numbers 135 and 145
Left hand sides are 13 and 14
Bigger one is: 14
Square of 14 is 196
Subtract 1 from 196
We will get:
195
Hence:
Answer is:
135*145 = 19575
105*115 =?
Step 1:
Write 75 on right hand side.
Step-2:
Left hand sides of 105 and 115 are:
10 and 11:
Bigger number is 11:
Square of 11 is = 121
Subtract 1 from 121
WE will get 120 as left hand side.
Hence:
Answer is:
105 * 115 = 12075
Now, lets move to the next shortcut formulae.
Thus, we get:
02 = (0*3) + 2 = 2
22 = (2*3) + 2 = 8
21 = (2*3) + 1 = 7
10 = (1*3) + 0 = 3
Hence,
Answer is:
(221 * 13) = 2873
Step- 2:
Make pairs:
053010
Thus, we get:
05 ... 53 ... 30 ... 01 ... 10
Multiply right hand side number by 3 and add the result to right hand side.
05 = 0 * 3 + 5 = 5
53 = 5 * 3 + 3 = 18
30 = 3 * 3 + 0 = 9
01 = 0 * 3 + 1 = 1
10 = 1 * 3 + 0 = 3
Hence, we would get:
5 (18) 9 1 3
Take carry 1 of (18):
Hence, Answer is:
68913
756 * 13
Step 1:
Take 0 on Left and Right hand sides.
WE would get:
07560
Step 2:
Make pairs of 07560
Thus,
07 ... 75 ... 56 ... 60
Now, multiply first digit of all pairs by 3 and add the result on right side.
07 = 0 * 3 + 7 = 7
75 = 7 * 3 + 5 = 26
56 = 5 * 3 + 6 = 21
60 = 6 * 3 + 0 = 18
We would get:
7 (26) (21) (18)
Take carries starting from right hand side:
7 (26) (22) (8)
7 (28) (2) (8)
9 (8) (2) (8)
Hence,
Answer is:
756 * 13 = 9828
3. To multiply a number by 11
01 = 0 + 1 = 1
13 = 1 + 3 = 4
34 = 3 + 4 = 7
42 = 4 + 2 = 6
23 = 2 + 3 = 5
30 = 3 + 0 = 3
Hence,
Answer is:
147653
(Its simple.)
Lets take more examples.
123012 * 11
Step 1:
Take 0 on left and right hand sides.
Thus, we get:
01230120
Step 2:
Make 2 digit pairs of 01230120
The pairs are:
01 ... 12 ... 23 ...30 ... 01 ... 12 ... 20
Now, simply add both the digits of pairs:
01 = 1
12 = 3
23 = 5
30 = 3
01 = 1
12 = 3
20 = 2
Hence,
The answer is:
1353132
1020402 * 11
Step- 1:
Take 0 on left and right hand side:
We would get:
010204020
Step 2:
Make pairs of 2 digits of 010204020
Thus, the pairs are:
01 ... 10 ... 02 ... 20 ... 04 ... 40 ... 02 ... 20
Simply add the digits:
01 = 1
10 = 1
02 = 2
20 = 2
04 = 4
40 = 4
02 = 2
20 = 2
Hence, the answer is:
11224422
4. Subtraction Shortcut
1581 109
Please note here second number is greater than 100
Step- 1:
Subtract 1581 from 100
We would get:
1481
Step 2:
Subtract further by 9
1481 9
= 1472
Step- 4:
Subtract from 9
Hence the answer is:
251 9
= 242
5. Shortcut of Multiplication by 9
Lot of practice and examples are required as, you are using this shortcut first time.
Lets take more examples:
879 * 9
Step 1:
Take 0 on left hand side.
Result is:
0879
Step-2:
Make pairs of 2 digits of 0879 and write last digit 9 also.
We would get:
08 ... 87 ... 79 ... 9
For first pair:
Subtract 1 from 8
81=7
Thus,
08 = 7
58 * 9
Step 1:
Take 0 on left hand side.
Result is:
058
Step 2:
Make pairs of 2 digits of 058 and right 8 at the last.
Thus,
We get:
05 ... 58 ... 8
For first pair:
Subtract 1 from right hand digit.
Thus,
05 = 5 1 = 4
For middle pair:
Subtract 9 from left hand digit and add the result to the right:
We would get:
58 = 9 5 = 4 + 8 = 12
181 * 5
Step 1:
Subtract 1 from 181
Result is:
181 1 = 180
Just half the number 180:
180 / 2 = 90
Step 2:
Take 5 on right hand side:
Hence,
Answer is:
(90)(5)
= 905
289 * 5
Step 1:
Subtract number by 1:
We would get:
289 1 = 288
Now,
Just half the number:
288 / 2 = 144
Step- 2:
Take 5 on right hand side:
Hence,
The answer is:
1445
(Its simple)
Lets move to the next shortcut.
99
Step -1:
Number of 9,s are 2:
Subtract 2 from 1:
Step 2:
Now,
Insert 1 time 9
Then, insert 8
After that insert 1 time 0
And at last insert 1
Hence,
Answer is:
9801
999
Step -1:
Count number of 9,s
Number of 9,s are 3.
Subtract 1 from 3
We get:
3 1 =2
Step 2:
Insert 2 times 9
Then ... Insert 8
Now, insert 2 times 0
Then ... insert 1
Hence,
Answer is:
998001
(Its simple)
Now,
Write all the results:
Hence,
We get:
(20) (11) (6)
Take carries on left hand side.
Hence,
The Answer is:
(21) (1) (6)
2116
116
Step-1:
Calculate:
(11) * (11+1)
= 11 * 12
= 132
Step-2:
Calculate:
2 * (11+1)
= 2 * 12
= 24
Now, add 1 to the result:
We will get:
24 + 1
= 25
Step -3:
Write 6 on the right hand side:
206
Step 1:
Calculate:
(20) *(20 + 1)
= 20 * 21
= 420
Step-2:
Calculate:
2 * (20+1)
= 2 * 21
= 42
Add 1 to the result:
We get:
42 + 1
= 43
Step 3:
Write 6 on right hand side.
Now,
Write all the results:
We will get:
(420) (43) (6)
Take carry on left hand side:
Hence the result will be:
(424) (3) (6)
= 42436
(Its simple)
Let us move to the next shortcut.
71
Step -1:
Calculate:
7 * (71+1)
= 7 * 72
= 504
Step -2:
Take square of 1
Result is:
1 = 1
Step -3:
Write all the results:
(504) (1)
= 5041
92
Step-1:
Calculate:
9 * (92+2)
= 9 *94
= 846
Step -2:
Take square of 2
2 = 4
Step -3:
Write all the results:
(846) (4)
= 8464
Now,
It should be clear
Lets move to the next shortcut.
10.1. Shortcut formula to find difference between Compound interest and simple
interest for time period of4 years
Step -1:
Calculate:
(6000 * 10) / (100)
= 600
Multiply the result by first coefficient: 3
We would get:
600 * 3
= 1800
Step -2:
Calculate:
(600 * 10) / (100)
= 60
Multiply the result by second coefficient: 3
We would get:
60*3
= 180
Step-3:
Calculate:
(60*10) / (100)
=6
Multiply the result by third coefficient: 1
Now,
Add result of all the steps:
We would get:
1800 + 180 + 6
= 1986
Hence,
The answer is:
1986
Q2: What will be the compound interest on Principal of Rs. 18000 @ 10% per annum
for 3 years?
Answer:
I want to remind you that Pascal-Coefficients for calculating Compound interest for
3 years:
3 ... 3 ... 1
Step -1:
Calculate:
(18000 * 10) / (100)
= 1800
Multiply the result by first coefficient: 3
We would get:
1800 * 3
= 5400
Step -2:
Calculate:
(1800 * 10) / (100)
= 180
Multiply the result by second coefficient: 3
We would get:
180*3
= 540
Step-3:
Calculate:
(180 * 10) / (100)
= 18
Multiply the result by third coefficient: 1
Now,
Add result of all the steps:
We would get:
5400 + 540 + 18
= 5958
Step -2:
Calculate:
(1800 * 10) / (100)
= 180
Multiply the result by second coefficient: 1
We would get:
180*1
= 180
Step-3:
Add result of all the steps:
We would get:
3600 + 180
= 3780
Q2: What will be the compound interest on Principal of Rs. 6000 @ 10% per annum for
2 years?
Solution:
Step -1:
Calculate:
(6000 * 10) / (100)
= 600
Multiply the result by first coefficient: 2
We would get:
600 * 2
=1200
Step -2:
Calculate:
(600 * 10) / (100)
= 60
Multiply the result by second coefficient: 1
We would get:
60*1
= 60
Step-3:
Add result of all the steps:
We would get:
1200 + 60
= 1260
This rule calculates time period after which investment becomes double at compound
interest.
Q1: A person invests money at rate of interest 6% per annum compounded annually.
How many years it will to double the investment?
Solution:
Apply the rule of 72
Time required to double investment = (72/6)
= 12 years
Q2: A person invests money at rate of interest 9% per annum compounded annually.
How many years it will to double the investment?
Solution:
Apply the rule of 72
Time required to double investment = (72/9)
= 8 years
Q2: What will be the compound interest on Principal of Rs. 18000 @ 10% per annum
for 2 years?
Solution:
Step 1:
Calculate:
Calculate:
[10 + 10 + {(10*10)/100}]
= 21%
Step -2:
Calculate:
(18000 * 21) / 100
= 3780
Step-2:
Multiply both digits of the number: 42
4*2 = 8
Multiply the result by universal number: 20.
(In this shortcut we have to multiply always by 20)
8 * 20 = 160
Add the results:
1604 + 160
= 1764
71
Step-1:
Calculate squares of both the digits.
7 = 4
1 = 1
Write 1 as 01
Hence the result is:
(49)(01)
4901
Step-2:
Multiply both digits of the number: 71
7*1 = 7
Multiply the result by universal number: 20.
(In this shortcut we have to multiply always by 20)
7 * 20 = 140
Add the results:
4901 + 140
= 5041
Q2: (187-99)
Answer:
Step-1:
100 99
= 1
Step- 2:
Add 1 to the number 187:
We would get:
187 + 1
= 188
Step 3:
Subtract by 100
The answer is:
188 100 = 88
Q2: (13*19)
Answer:
Step -1:
Add 13 + 9 = 22
Or
Add (19 + 3) = 22
Take 0 on right hand side:
We would get:
220
Step-2:
Multiply unit digits:
(3*9)
= 27
Add the results and get the answer:
220 + 27 = 247
Q3: (16*17)
Answer:
Step -1:
Add 16 + 7 = 23
Or
Add (17 + 6) = 23
Take 0 on right hand side:
We would get:
230
Step-2:
Multiply unit digits:
(6*7)
= 42
Add the results and get the answer:
230 + 42 = 272
Step -3:
Multiply right hand digits of 217 and 203
(17) * (3)
= 51
Step -4:
Write the results of Step -2 and Step -3
Hence,
The answer is:
44051
Step -4:
Write the results of Step -2 and Step -3
Hence,
The answer is:
36863
17. Shortcut to multiply two digit numbers having same unit digits
and sum of ten digits is 10
(92 * 12)
Answer:
Step -1:
(9 * 1 + 2)
= 11
Step -2:
Take right hand side of two numbers:
(2*2) = 4
Complete two digits of 4
= 04
Step 3:
Now lets use side digits:
(71) and (83)
Calculate:
(7*3 + 1*8)
= (21+ 8)
= 29
Now, write the results:
(56) (29) (03)
562903
Step -2:
Multiply right hand digits of both the numbers:
(8 * 8)
= 64
Step 3:
Now lets use side digits:
(58) and (28)
Calculate:
(5 * 8) + (2*8)
= (40+ 16)
= 56
Now, write the results:
(10) (56) (64)
105664
Dear Aspirants,
Knowledge does not matter particularly in case of shortcuts.
The main thing is practice.
So, lets practice shortcuts.
Q1: (85*95)
Answer:
Answer will be in 2 parts:
On right hand side there will be 75
() (75)
Now, lets find left hand side:
In numbers 85 and 95:
Left hand sides are 8 and 9
Thus, we get:
01 = (0*3) + 1 = 1
12 = (1*3) + 2 = 5
23 = (2*3) + 3 = 9
30 = (3*3) + 0 = 9
Hence,
Answer is:
(123 * 13)
= 1599
Q4: (123*11)
Answer:
Step 1:
Take 0 on left and right hand sides.
Thus, we get:
01230
Step 2:
Make 2 digit pairs of 01230
The pairs are:
01 ... 12 ... 23 ...30
Now, simply add both the digits of pairs:
01 = 1
12 = 3
23 = 5
30 = 3
Hence,
The answer is:
1353
Q7: (123 * 9)
Step 1:
Take 0 on left hand side.
Result is:
0123
Step-2:
Make pairs of 2 digits of 0123 and write last digit 3 also.
We would get:
01 ... 12 ... 23 ... 3
For first pair: 01
Subtract 1 from 1
11=0
Thus,
01 = 0
Q8: (75 * 5)
Answer:
Step 1:
Subtract 1 from the number: 75
We would get:
75 1 = 74
Just take half of it:
74 / 2 = 37
Step 2:
Take 5 on right hand side of the number 37:
We would get:
37(5)
= 375
Q9: 9999
Answer:
Step -1:
Count number of 9,s
Number of 9,s are 4.
Subtract 1 from 4
We get:
4 1 =3
Step 2:
Insert 3 times 9
Then ... Insert 8
Insert 3 times 0
Then ... insert 1
Hence,
Answer is:
99980001
Q10: (96)
Answer:
Step-1:
Calculate:
(9) * (9 + 1)
= 9 * 10
= 90
Step-2:
Calculate:
(2) * (9+1)
= 2 * 10
= 20
Add 1 to the result:
20+1 =21
Step -3:
Write 6 at last.
Now,
Write all the results:
Hence,
We get:
(90) (21) (6)
Take carries on left hand side.
Hence,
The Answer is:
(92) (1) (6)
9216
Q11: (82)
Answer:
Step-1:
Calculate squares of both the digits.
8 = 64
2 = 4
Write 4 as 04
Hence the result is:
(64)(04)
6404
Step-2:
Multiply both digits of the number: 82
8*2 = 16
Multiply the result by universal number: 20.
(In this shortcut we have to multiply always by 20)
16 * 20 = 320
Step -2:
Multiply right hand digits of both the numbers:
(2 * 4)
=8
Step 3:
Now lets use side digits:
(12) and (34)
Calculate:
(1 * 2) + (3*4)
= (4+6)
= 10
Now, write the results:
(3) (10) (08)
31008
Q1: (23*11)
Answer:
Step -1:
Open the number:
2 () 3
Step -2:
Just add the digits:
2+3
= 5
Step -3:
Hence,
The answer is:
2(5)3
= 253
Q2: (54*11)
Answer:
Step -1:
Open the number:
5 () 4
Step -2:
Just add the digits:
5+4
= 9
Step -3:
Hence,
The answer is:
5(9)4
= 594
Q1: (75*75)
Answer:
75 * 75
() / ()
[(7)*(7+1)] / [5*5]
[7*8] / 25
[56] / 25
5625
Q2: (85*85)
Answer:
85 * 85
() / ()
[(8)*(8+1)] / [5*5]
[8*9] / 25
[72] / 25
7225
22. Shortcut to multiply two numbers having same left digits and sum
of right hand digits is 10
63 * 67
[6 * (6+1)] / [7*3]
= [6*7] / [21]
= [42] / [21]
4221
1111
Numbers of digits are: 4
So, go up to 4 and then come back to 1
Hence,
Answer is:
1234321
Example:
102130410
Lets check whether this number is divisible by 3 or not.
Step -1:
Add all the digits of the number:
1+0+2+1+3+0+4+1+0
= 12
Step -2:
12 is divisible by 3.
Hence,
102130410 is also divisible by 3.
Example:
102130410
Lets check whether this number is divisible by 9 or not.
Step -1:
Add all the digits of the number:
1+0+2+1+3+0+4+1+0
= 12
Step -2:
12 is not divisible by 9.
Hence,
102130410 is also not divisible by 9.
Please note:
16.33 % = (1/6)
33.33% = (1/3)
66.66 % = (2/3)
Lets take an example:
(33.33% * 33)
= (1/3) * 33
= 11
Hence,
Calculation has been reduced.
Lets find:
(23)
Step -1:
(2) = 8
Step -2:
Multiply both the numbers:
(2*3) = 6
Multiply the result by first digit: 2
2*6 = 12
Take thrice of the result:
12*3 = 36
Step -3:
Multiply both the numbers:
(2*3) = 6
Multiply the result by second digit: 3
3*6 = 18
Take thrice of the result:
18*3 = 54
Step -4:
(3) = 27
Step -1:
(1) = 1
Step -2:
Multiply both the numbers:
(1*2) = 2
Multiply the result by first digit: 1
2*1 =2
Take thrice of the result:
2*3 = 6
Step -3:
Multiply both the numbers:
(1*2) = 2
Multiply the result by second digit: 2
2*2 = 4
Take thrice of the result:
4*3 = 12
Step -4:
(2) = 8
Write all the results:
(1) (6) (12) (8)
Take carries on left side:
(1) (7) (2) (8)
Hence,
Answer is:
1728
First...
Please note cubes of the numbers:
1 =1
4 =64
5=125
6=216
7=343
8=512
9 = 729
10 = 1000
11 = 1331
Now,
Lets take an example and find cube root of:
(46656)
Lets take one more example and find cube root of:
(79507)
(79)
(507)
() / ()
CUBE OF 7=343(LAST DIGIT---3)
So ... () / (3)
() / 3
CUBE OF 4---64
CUBE OF 5---125
SO.4
(4) / 3
Answer = 43
Step -3:
Write the results of Step -1 and Step -2
Hence,
The answer is:
8463
Example: 15 x 99
Step (a): 15 1 = 14
Step (b): 99 14 = 85
Step (c): 15 x 99 = 1485
Example: 76 x 99
Step (a): 76 1 = 75
Step (b): 99 75 = 24
Step (c): 15 x 99 = 7524
33. Use the Shortcut - formula ALL FROM 9 THE LAST FROM 10
& LEAVE THE FIRST to perform instant subtractions.
Please note:
This formula is used in cases of subtraction from 100 ... 1000 ... 10000etc.
Lets take an example:
(100000 12345)
Step -1:
In 100000 ... 1 will give result as 0
Because, its said leave the first.
Step -2:
Rests of the elements in 12345 are:
1234
And last element is 5:
(100000 1049)
Step -1:
In 100000 ... 1 will give result as 0
Because, its said leave the first.
Step -2:
Rests of the elements in 104 are:
104
And last element is 9:
EG:
910 / 5
STEP1: REMOVE 0:
The result is:
91
STEP 2: MULTIPLY BY 2:
91*2
= 182
(Its simple)
EG: 96 * 5
STEP 1: DIVIDE BY 2
96/2
= 48
STEP 2: PUT 0 AT THE LAST
480
Note: Difference of the sum of digits at odd places and the sum of its digits at even
places, is either 0 or divisible by 11, then clearly the number is divisible by 11.
Lets take an example and find whether the following number is divisible by 11 or
not:
2547039
Find the difference between sum of its digits at odd and even places.
(Sum of digits at odd places) - (Sum of digits at even places)
= (9 + 0 + 4 + 2) - (3 + 7 + 5)
= 15 - 15 = 0
The number is 0, so the number 2547039 is divisible by 11.
Lets take an example and find whether the following number is divisible by 11 or
not:
13165648
(Sum of digits at odd places) - (Sum of digits at even places)
= (8 + 6 + 6 + 3) - (4 + 5 + 1 + 1)
= 23 - 11 = 12
The number is 12, so the number 13165648 is not divisible by 11.