Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
Mechanical Engineering
2016-2017
Efficiency:
=
2016-2017
[NOV/DEC 2013]
COP of Refrigerator:
18. Write the expression for COP of a reversible heat pump and a refrigerator?
Reversible Heat Pump
Reversible Refrigerator
T2
T1
COPHP =
COPRef =
T2 T1
T2 T1
19. What is the relation between COPHP and COP ref?
COP of Heat Pump = COP of Refrigeration + 1=
(COPHP = COPref+1)
20. Why the COP of a heat pump is higher than that of a refrigerator, if they both operate between
the same temperature limits?
The heat supplied by the heat pump into the space includes the work input required whereas the heat
extracted by a refrigerator from a space does not include the work input
21. What are the processes involved in Carnot cycle
Reversible isothermal compression
Isentropic compression
Reversible isothermal expansion
Isentropic expansion
22. Write the expression for efficiency of the Carnot cycle.
T2 T1
=
T2
23. Why a heat engine cannot have 100% efficiency?
For all the heat engines there will be a heat loss between system and surroundings. Therefore we cant
convert all the heat input into useful work.
24. When will be the Carnot cycle efficiency is maximum?
Carnot cycle efficiency is maximum when the initial temperature is 0 K.
25. Name two alternative methods by which the efficiency of a Carnot cycle can be increased.
Efficiency can be increased as the higher temperature T2 increases.
Efficiency can be increased as the lower temperature T1 decreases.
26. What is reversed Carnot heat engine?
The cycle consists of two isothermal and two isentropic process but this cycle is used to extract heat from
cold body and reject it into hot body. Therefore , the same cycle is performed in the reverse direction.
St. Josephs College of Engineering / St. Josephs Institute of Technology
dQ
0
T
<
dQ
0
T
for reversible cycle
0 for irreversible cycle; = 0 for reversible cycle and if > 0, the cycle is impossible.
37. State Clausius theorem.
Therefore,
COP of refrigerator
Q
COPRef = W2
W = 1.75 / 5.733 = 0. 3052 kW
51. Carnot refrigerator requires 1.25 kW per ton of refrigeration to maintain the temperature of 243
K. Find the COP of Carnot refrigerator.
[APR/MAY 2015]
COP = Q2/W , here Q2= 1 Ton of Refrigeration, which is equal to 3.5 kW
Therefore COP = 3.5/1.25 = 2.8
52. Ice is formed at 0C from water at 20C. The temperature of the brine is -10C. Find the ice formed
per kW hour. Assume that the refrigeration cycle used is perfect reversed Carnot cycle. Latent
heat of ice = 80 kcal/kg.
[APR/MAY 2015]
The heat removed from one kg of water at 20C to convert it into ice at 0C,
Q = 1 4.186 (20-0) + 1 804.186 = 418.6 kJ/kg
Mass of ice formed per kW hour = 3600 /418.6 = 8.6 kg.
53. A heat engine is supplied with 2512 kJ/min of heat at 650C. Heat rejection takes place at 100C.
Specify which of the following heat rejection represents a reversible, irreversible or impossible
result. (a) 867 kJ/min (b) 1015 kJ/min
[APR/MAY 2015]
Maximum thermal efficiency of his engine possible
T
373
= 1 T2
= 1 923
= 54.68%
1
867
1015
54. An inventor claims to have developed an engine which absorbs 100 kW of heat from a reservoir at
1000 K produces 60 kW of work and rejects heat to a reservoir at 500 K. Will you advise
investment in its development?
[NOV/DEC 2014]
Maximum thermal efficiency of his engine possible
T
500
= 1 T2
= 1 1000
= 50%
1
Mechanical Engineering
= 60%
2016-2017
Which is not feasible as no engine can be more efficient than that working on Carnot cycle.
Hence claims of the inventor is not true
55. What is meant by dead state?
[APR/MAY 2013]
The state at which the system will be incapable of delivering a work output.
56. What is the difference between a heat pump and a refrigerator?
[APR/MAY 2012]
Heat pump is a device which operating in cyclic A refrigerator is a device which operating in a
process, maintains the temperature of a hot body at cyclic process, maintains the temperature of a cold
a temperature higher than the temperature of body at a temperature lower than the temperature of
surroundings.
the surroundings.
PART B
1. A cyclic heat engine operates between a source temperature of 1000C and a sink temperature of
40C. what is the least rate of heat rejection per kW net output of the engine? 9962673398,
Given:
T1=1000C+273=1273K, T2=40C+273=313K,
Find: (i) Rate of heat rejection per kW
Solution:
For a reversible heat engine, the rate of heat rejection will
be minimum
T
= 1 T2
1
WHE
Q1
313
= 1 1273
W
= 75.4%
Q1 = HE = 0.754
= .
= .
2. Two reversible heat engines A and B are arranged in series, A rejecting heat directly to B. Engine A
receives 200 kJ at a temperature of 421C from a hot source, while engine B is in communication
with a cold sink at a temperature of 4.4C. If the work output of A is twice that of B, find (a) The
intermediate temperature between A and B, (b) The efficiency of each engine (c) The heat rejected
to the cold sink
Given:
T1=421C+273=694K, T3=4.4C+273=277.4K, Q1 = 200kJ
Find: (i) Rate of heat rejection per kW
Solution:
W1 = 2W2
Q1 Q2 = 2 (Q2 Q3 )
694 T = 2 (T 277.4)
T1 T = 2 (T T3 )
694 T = 2 T 554.8)
= .
1 = 1 T
2 = 1
T3
T
416.27
694
277.4
416.27
1 = 1
= . %
2 = 1
= . %
= T3
1
Q3 = T3 Q1
1
Q3 =
277.4
694
200
= .
(1 T )
1
1 Q1 = 2 Q2
T1
Q
T 2
1 = 1
T
,
T1 2
=1
T 2 Q2
,
T Q1
=T
= (1 T2) Q2
T1
T2
1=1
T
T
T1 + T2
2=
T
+
=
1 = 2
1T = 1
1
T2
T
T
T1
T2
T
4. Two Carnot engines A and B are connected in series between two thermal reservoirs maintained at
1000 K and 100 K respectively. Engine A receives 1680 kJ of heat from the high-temperature
reservoir and rejects heat to the Carnot engine B. Engine B takes in heat rejected by engine A and
rejects heat to the low-temperature reservoir. If engines A and B have equal thermal efficiencies,
determine (a) The heat rejected by engine B , (b) The temperature at which heat is rejected by
engine, A (c) The work done during the process by engines, A and B respectively. If engines A and
B deliver equal work, determine, (d) The amount of heat taken in by engine B, (e) The efficiencies
of engines A and B
Given:
T1=1000K, T3=100K, Q1 = 1680kJ
Find: (a) Q3 (b) T (c) WA , WB (d) T if WA = WB (e) 1 , 2
Solution:
= T3
1
Q3 = T3 Q1
1
100
Q3 = 1000 1680
1 = 2
1T = 1
1
T3
T
T
1000
100
T
= .
=T
Q 2 = T Q1
1
Q2 =
316.3
1000
1680
= .
WA = Q1 Q2
WA = 1680 531.26
= .
WB = Q2 Q3
WB = 531.26 168
= .
Mechanical Engineering
2016-2017
T1 +T2
2
T=
T
1 = 1 T
2 = 1
1000+100
2
=
550
1 = 1 1000
T3
T
= %
100
2 = 1 550
= . %
5. A heat engine is used to drive a heat pump. The heat transfers from the heat engine and from the
heat pump are used to heat the water circulating through the radiators of a building. The efficiency
of the heat engine is 27% and the COP of the heat pump is 4. Evaluate the ratio of the heat transfer
to the circulating water to the heat transfer to the heat engine.
Given: 1 = 27% , COP=4
Find: (i) The ratio of the heat transfer
Solution:
The Heat Engine:
Q
1 = 1 Q2
1
1 =
Q2
0.27 = 1 Q2
Q1
WHE
Q1
0.27 =
WHE
Q1
= 0.73
= .
= .
COPHP = W 4
HE
4 = W4
HE
Q4 = 4WHE
= .
0.73Q1 = 1.08Q1
+ = .
= .
6. A heat pump is run by a reversible heat engine operating between reservoirs at 800C and 50C.
The heat pump working on Carnot cycle picks up 15 kW heat from reservoir at 10C and delivers it
to a reservoir at 50C. The reversible engine also runs a machine that needs 25 kW. Determine the
heat received from highest temperature reservoir and heat rejected to reservoir at 50C.
Given:
T1=1073K, T2= T4=323K, T3=283K, Q3 = 15kW
Find: (a) Q1 (b) Q2 + Q4
Solution:
Heat Pump:
COPHP = T
T4
4 T3
COPHP = Q
Q4
4 Q3
323
COPHP = 323283
8.075 =
Q4
Q4 15
= .
8.075Q4 121.13 = Q4
= .
WHP = Q4 Q3
WHP = 17.12 15
= .
WHE = 2.12 + 25
= .
Heat Engine:
WHE = WHP + 25
T
HE = 1 T2
1
323
HE = 1 1073
= . %
2016-2017
Q1
WHE = Q1 Q2
27.12 = 38.8 Q2
= .
= 11.68 + 17.12
+ = .
7. A heat pump working on the Carnot cycle takes in heat from a reservoir at 5C and delivers heat to
a reservoir at 60C. The heat pump is driven by a reversible heat engine which takes in heat from a
reservoir at 840C and rejects heat to a reservoir at 60C. The reversible heat engine also drives a
machine that absorbs 30 kW. If the heat pump extracts 17 kJ/s from the 5C reservoir, determine
(a) The rate of heat supply from the 840C source (b) The rate of heat rejection to the 60C sink.
Given:
T1=1113K, T2= T4=333K, T3=278K, Q3 = 17kW
Find: (a) Q1 (b) Q2 + Q4
Solution:
Heat Pump:
COPHP = T
T4
333
COPHP = 333278
4 T3
COPHP = Q
Q4
6.055 =
4 Q3
Q4
= .
6.055Q4 102.94 = Q4
Q4 17
= .
WHP = Q4 Q3
WHP = 20.36 17
= .
WHE = 3.36 + 30
= .
Heat Engine:
WHE = WHP + 30
HE = 1
1 =
T
2
T1
WHE
Q1
HE = 1
0.708 =
WHE = Q1 Q2
33.36
Q1
333
1113
= . %
= .
33.36 = 47.12 Q2
= .
= 13.76 + 20.36
+ = .
8. An ice-making plant produces ice at atmospheric pressure and at 0C from water. The mean
temperature of the cooling water circulating through the condenser of the refrigerating machine is
18C. Evaluate the minimum electrical work in kWh required to produce 1 tonne of ice (The
enthalpy of fusion of ice at atmospheric pressure is 333.5 kJ/kg).
Given:
T1=273K, T2= 291K, Q1 = 333.5 1000
Find: (a) Wmin
Solution:
COPmax = T
T1
2 T1
COPmin = W
min
273
COPmax = 291273
15.2 =
1000333.5
Wmin
= .
= .
(b) The maximum outer temperature for which the inside can be
maintained at 20C (if power output is same for part a &b)
Solution:
Heat pump:
Estimated Heat Rate: Q = q (T2 T1 )
COPHP = T
T1
293
2 T1
COPHP = W
Q = 0.525 (20 5) = . /
min
COPHp = 293278
19.53 =
= .
7.875
Wmin
Refrigerator:
Heat Rate: Q1 = q (T T1 )
T
COPHP = TT1
293
COPHP = W
Q1 = 0.525 (T 293)
min
COPHp = T293
293
T293
0.525(T293)
0.403
10. A reversible heat engine operates between two reservoirs at temperatures 700C and 50C. The
engine drives a reversible refrigerator which operates between reservoirs at temperatures of 50C
and 25C. The heat transfer to the engine is 2500 kJ and the net work output of the combined
engine refrigerator plant is 400 kJ.(i) Determine the heat transfer to the refrigerant and the net
heat transfer to the reservoir at 50C (ii) Reconsider (i) given that the efficiency of the heat engine
and the C.O.P. of the refrigerator are each 45 per cent of their maximum possible values.
Given:
T1=973K, T2= T4=323K, T3=248K, Q1 = 2500kJ
Find: (a) Q1 (b) Q2 + Q4
Solution:
Heat Engine:
T
323
HE = 1 T2
HE = 1 973
1 =
WHE
Q1
HE
0.668 = 2500
WHE = Q1 Q2
= . %
1670 = 2500 Q2
Refrigerator:
WHE = W + Wref
COPref = T
T3
4 T3
COPref = W 4
ref
248
COPref = 323248
Q
4
3.306 = 1270
= .
= .
= .
Mechanical Engineering
2016-2017
= 830 + 5468.6
+ =
WHE
Q1
HE = 0.45 0.668
W
HE
0.3 = 2500
WHE = Q1 Q2
= %
750 = 2500 Q2
Refrigerator:
WHE = W + Wref
750 = 400 + Wref
COPref = 3.306 0.45
= .
Q
COPref = W 4
4
1.48 = 350
ref
= 1750 + 868
+ =
11. A reversible heat engine operates between two reservoirs at 827C and 27C. Engine drives a
Carnot refrigerator maintaining 13C and rejecting heat to reservoir at 27C. Heat input to the
engine is 2000 kJ and the net work available is 300 kJ. How much heat is transferred to refrigerant
and total heat rejected to reservoir at 27C.
Given: T1=827C, T2= T4=27C, T3= 13C, Q1 = 2000kJ
Find: (a) Q4 (b) Q2 + Q 4
Solution:
Heat Engine:
Q1
Q2
= T1
2
300
Q2 = T2 Q1 = 1100 2000
= .
WHE = Q1 Q2
Refrigerator:
WHE = W + Wref
COPref = T
T3
4 T3
COPref = 300260
Q
COPref = W 3
3
6.5 = 1154.55
ref
Wref = Q4 Q3
= .
=6.5
= .
1154.55 = Q 4 7504.58 = .
= 545.45 + 8659.13
+ = .
12. (a) A reversible heat pump is used to maintain a temperature of 0C in a refrigerator when it
rejects the heat to the surroundings at 25C. If the heat removal rate from the refrigerator is 1440
kJ/min, determine the C.O.P. of the machine and work input required.
Given:
T1=25C+273=298K,T2=0C+273=273K,
Q1 = 1440kJ/min= 24kJ/s
Find: (a) COP & WHP Find: (a) Q4 (b) Q2 + Q4
St. Josephs College of Engineering / St. Josephs Institute of Technology
10
Mechanical Engineering
2016-2017
Solution:
T1
COPHP =
COPHP = W
298
COPHp =
T2 T1
= .
298273
24
11.92 = W
HP
WHP = Q2 Q1
= .
HP
2.2 = Q 2 24
= . /
(b) If the required input to run the pump is developed by a reversible engine which receives heat at
380C and rejects heat to atmosphere, then determine the overall C.O.P. of the system.
Heat Engine: WHE = WHP
Q3
Q4
Q4 +WHE
= T3
Q4
Q4 +2.2
= T3
Q4
WHE = Q3 Q4
653
= 298
2.2 = Q3 1.847
= . /
= . /
Heat Pump
Q
24
COPHP = Q1
COPHP = 1154.55
COPHP = .
Q2 +Q4
Q3
26.2+1.847
4.047
= 6.98
13. An ice plant working on a reversed Carnot cycle heat pump produces 15 tonnes of ice per day. The
ice is formed from water at 0C and the formed ice is maintained at 0C. The heat is rejected to the
atmosphere at 25C. The heat pump used to run the ice plant is coupled to a Carnot engine which
absorbs heat from a source which is maintained at 220C by burning liquid fuel of 44500 kJ/kg
calorific value and rejects the heat to the atmosphere. Determine :(i) Power developed by the engine
(ii) Fuel consumed per hour.Take enthalpy of fusion of ice = 334.5 kJ/kg.
Given: T1=493K, T2= T3=298K, T4=273K,
Find: (a) W (b) Fuel consumed per hour
Solution:
Heat Pump:
COPHP = T
Q4 =
T3
298
3 T4
151000334.5
2460
COPHP = Q
Q3
3 Q4
COPHP = 298273
= .
= . /
11.92 =
Q3
Q3 58.07
11.92Q3 692.23 = Q3
= . /
WHP = Q3 Q4
= .
Heat Engine:
HE = 1
1 =
WHE
Q1
T2
T1
HE = 1
0.3955 =
5.32
Q1 = 13.45 60 60
Q1
298
493
= . %
= .
= /
48168
= 44500
= . /
11
2016-2017
The assumptions made for describing the working of the Carnot engine are as follows:
i. The piston moving in a cylinder does not develop any friction during motion.
ii. The walls of piston and cylinder are considered as perfect insulators of heat.
iii. The cylinder head is so arranged that it can be a perfect heat conductor or perfect heat insulator.
iv. The transfer of heat does not affect the temperature of source or sink.
v. Working medium is a perfect gas and has constant specific heat.
vi. Compression and expansion are reversible.
Following are the four stages of Carnot cycle :
Process 1-2: Hot energy source is applied. Heat Q1 is taken in whilst the fluid expands isothermally and
reversibly at constant high temperature T1.
Process 2-3: The cylinder becomes a perfect insulator so that no heat flow takes place. The fluid expands
adiabatically and reversibly whilst temperature falls from T1 to T2.
Process 3-4: Cold energy source is applied. Heat Q2 flows from the fluid whilst it is compressed
isothermally and reversibly at constant lower temperature T2.
Process 4-1: Cylinder head becomes a perfect insulator so that no heat flow occurs. The compression is
continued adiabatically and reversibly during which temperature is raised from T2 to T1.
The work delivered from the system during the cycle is represented by the enclosed area of the cycle.
Again for a closed cycle, according to first law of the thermodynamics the work obtained is equal to the
difference between the heat supplied by the source (Q1) and the heat rejected to the sink (Q2).
W = Q1 Q2
Work done
Q1 Q2
Q1
= 1 T2
1
Such an engine since it consists entirely of reversible processes, can operate in the reverse direction so
that it follows the cycle shown in Fig and operates as a heat pump. Q2 is being taken in at the lower
temperature T2 during the isothermal expansion (process 4-3) and heat Q1 is being rejected at the upper
St. Josephs College of Engineering / St. Josephs Institute of Technology
12
Q
T
Q1
T1
(ii) Cycle
Q
T
Q1
T1
T2
(iii) Cycle
Q
T
Q1
T1
T2
(i)
Q2
T2
Cycle
Q
T
Cycle
Q
T
= 563 281.5
Cycle
Q
T
= 563 281.5
300
215
563
281.5
300
150
= , Cycle is reversible
300
75
16. Air at 20C and 1.05 bar occupies 0.025 m3. The air is heated at constant volume until the pressure
is 4.5 bar, and then cooled at constant pressure back to original temperature.
Calculate :(i) The net heat flow from the air.(ii) The net entropy change.
Given:
Temperature, T1 = 20 + 273 = 293 K
Volume,
V1 = V3 = 0.025 m3
Pressure,
p1 = 1.05 bar = 1.05 105
N/m2
Pressure,
p2 = 4.5 bar = 4.5 105 N/m2.
Find: (i) Net heat flow (ii) Net entropy change
Solution:`
P1 V1
RT1
m=
= .
p
T
=C
p1 T2 = p2 T1
= mCv (T2 T1 )
T
= mCv ln (T2 )
1
4.5
T2 = P2 T1 = 1.05 293
= .
= 0.0312 0.718 ln (
293
= .
= . /
13
Mechanical Engineering
1255.7
= mCv ln (T )
= 0.0312 1.005 ln (
293
2016-2017
= . /
Q = 21.56 30.18
= .
S = 0.0326 0.0456
= . /
17. An insulated cylinder of volume capacity 4 m3 contains 20 kg of nitrogen. Paddle work is done on
the gas by stirring it till the pressure in the vessel gets increased from 4 bar to 8 bar. Determine :(i)
Change in internal energy,(ii) Work done,(iii) Heat transferred, and (iv) Change in entropy
Given: P1 = 4 bar = 4 105 N/m2 , P2 = 8 bar = 8 105 N/m2, V1 = V2 = 4 m3
Cp=1.04 kJ/kgK , CV=0.7432 kJ/kgK
Find: (i) U (ii) W (iii) Q (iv) S
Solution:
R = CP CV
R = 1.04 0.7432
= . .
p2 V2
U = 0.7432(
U = Cv (
p1 V1
)
= .
0 = (U2 U1 ) + W12
W12 = (U2 U1 )
= .
= mCv ln (T2 )
= 20 0.7432 ln(2)
= . /
18. Find the change in entropy of steam generated at 400C from 5 kg of water at 27C and
atmospheric pressure. Take specific heat of water to be 4.2 kJ/kg.K, heat of vaporization at 100C
as 2260 kJ/kg and specific heat for steam given by; cp = R (3.5 + 1.2T + 0.14T2) J/kgK.
Q1
T1
S 1 =
mCp (T2 T1 )
T1
S 1 =
54.2(373300)
300
= . /
Q2
T2
S2 =
m
T2
S2 =
52260
373.13
= . /
R=
8.314
18
= 0.462 kJ/kg.K
14
Mechanical Engineering
2
Therefore,
2016-2017
S3 = 373.15
673.15
1.617
S3 = 373.15 5 X 103 X (
+ 0.5544 + 0.065T) dT
= . /
Total entropy change = 5.11 + 30.28 + 51.84= 87.23 kJ/K
19. Determine the change in entropy of universe if a copper block of 1 kg at 150C is placed in a sea
water at 25C. Take heat capacity of copper as 0.393 kJ/kg K.
Given: m=1 kg, T1=150 C+273=423 K, T2=25C+273=298 K, CP=0.393 kJ/kgK
Find: Change in entropy of universe
Solution:
= mCv ln (T2 )
1
S =
Q1
T1
298
= 1 0.393 ln (423)
S =
mCp (T2 T1 )
T1
= . /
10.393(423298)
298
= . /
20. 1 kg of ice at 5C is exposed to the atmosphere which is at 25C. The ice melts and comes into
thermal equilibrium. (i) Determine the entropy increase of the universe (ii) What is the minimum
amount of work necessary to convert the water back into ice at 5C ? Take : cp of ice = 2.093
kJ/kgC, Latent heat of fusion of ice = 333.33 kJ/kg
15
Mechanical Engineering
2016-2017
21. Two tanks A and B are connected through a pipe with valve in between. Initially valve is closed and
tanks A and B contain 0.6 kg of air at 90C, 1 bar and 1 kg of air at 45C, 2 bar respectively.
Subsequently valve is opened and air is allowed to mix until equilibrium. Considering the complete
system to be insulated determine the final temperature, final pressure and entropy change.
(mA Cv TA + mB Cv TB )
(mA + mB ) Cv
Tf =
(0.6 X 363+1X318)
(0.6+1)
= .
16
pf =
(mA + mB ) RTf
pf =
(VA + VB )
Mechanical Engineering
2016-2017
= .
VA =
mA R TA
pA
VA = 0.625 m3
Entropy change
S = {((mA + mB).sf) (mA.sA + mBsB)}
VB =
mB R TB
pB
VB = 0.456 m3
334.88
142.25
334.88
318
0.287 ln
22. State the Carnot principles and prove the first principle with relevant sketches.
142.25
200
)}
[NOV/DEC 2015]
The Carnot principles are the two conclusions pertaining to the thermal efficiency of reversible
and irreversible heat engine. Drawn from the Kelvin-Plank and clausius statement of the second
law of thermodynamics.
The carnot principles are
1. The efficiency of an irreversible heat engine is always less than the efficiency of a
reversible one operating between the same two thermal reservoirs
2. The efficiencies of all reversible heat engine operating between the same two thermal
reservoir are the same.
The first principle is called the Carnot theorem and the second the corollary of the Carnot
theorem. These principles can be proved by demonstrating that the violation of either one, results
in a violation of the second law of thermodynamics
Proof of the first principle:
Consider the two heat engines operating between the same two thermal reservoirs, let one engine
be reversible, and the other irreversible.
We assume that the thermal efficiency of the
irreversible engine is more than that of the
reversible engine. The assumption is in
violation of the first principle of Carnot.
>
The above inequality results in
[
]
>[
]
17
Mechanical Engineering
2016-2017
But, ( ) = ( )
(WACT,OUT )irrev > (WACT,OUT )rev
Now let the reversible heat engine be reversed and operated as a refrigerator. This refrigerator
will receive a work input of Wrev and reject heat to the high-temperature reservoir. Since the
refrigerator is rejecting heat QH to the high temperature reservoir and the irreversible heat
engine is receiving the same amount of heat from the same high temperature reservoir, the net
heat exchange for this reservoir is zero. Thus the reservoir can be eliminated by having the
refrigerator discharge QH directly into the irreversible heat engine, without the high-temperature
reservoir. The combination of the refrigerator and the irreversible engine produces a net work of
(Wirrev Wrev) while exchanging heat with a single reservoir- a violation of the Kelvin-Plank
statement of the second law.
irreversible > reversible is not correct. Hence we
could that no heat engine can be more efficient than a
reversible heat engine operating between tha same
thermal reservoirs. The second principle of Carnot
can also be proved in a simple manner and shown
that the efficiency of a reversible engine is
independent of the nature or amount of the working
substance undergoing the cycle as long as the engine
is operating between the same thermal reservoir. The
second principle of Carnot is called the corollary of
Carnot theorm.
23. One kilogram of water at 273 K is brought into contact with a heat reservoir at 373 K. (i) When the
water has reached 373 K, find the change in entropy of the water, of the heat reservoir, and of the
universe. (ii) If the water had been heated from 273 K to 373K by first bringing it in contact with a
reservoir at 323K and then with a reservoir at 373K, what would have been the change in entropy
of the universe?
[NOV/DEC 2015]
18
Mechanical Engineering
2016-2017
24. Three Carnot engines A, B and C working between the temperature of 1000 K and 300 K are in a
series combination. The work produced by these engines are in the ratio of 5:4:3. Make calculations
of temperature for the intermediate temperatures.
[APR/MAY 2015]
T T1
) Q
T1 T 2
1 Q1 = 2 Q2
1 = 1 T , 2 = 1
1
T 2 Q2
,
T Q1
=T
= (1 T2) Q2
T1
T2
1=1
T
T
T1 + T2
2=
T
+
=
1T = 1
1
T2
T
T
T1
T2
T
19
W1 = W2
Q1 Q2 = (Q2 Q3 )
1000 T = (T 250)
T1 T = (T T3 )
1 = 1 T
2 = 1
T3
T
625
1 = 1 1000
250
2 = 1 625
= . %
= %
1
1
25
0.375 =
= . /
(b) If the air is cooled at constant pressure to the atmospheric temperature, determine the
availability and effectiveness.
[NOV/DEC 2014]
20
Mechanical Engineering
2016-2017
Q1 = 1440kJ/min= 24kJ/s
Find: (a) COP & WHP Find: (a) Q4 (b) Q2 + Q4
Solution:
T2
COPHP =
COPHp =
T2 T1
COPref = T
T1
298273
273
2 T1
COPHP = W
298
COPHp = 298273
= .
24
= .
10.92 = W
HP
WHP = Q2 Q1
= .
HP
2.2 = Q 2 24
= . /
(b) If the required input to run the pump is developed by a reversible engine which receives heat
at 380C and rejects heat to atmosphere, then determine the overall COP of the system.
[APR/MAY 2014]
Heat Engine: WHE = WHP
Q3
Q4
= T3
Q4 +WHE
Q4
= T3
4
WHE = Q3 Q4
Q4 +2.2
Q4
653
= 298
2.2 = Q3 1.847
= . /
= . /
Heat Pump
Q
24
COPHP = Q1
COPHP = 1154.55
COPHP = .
Q2 +Q4
Q3
26.2+1.847
4.047
= 6.98
21
Mechanical Engineering
2016-2017
30. (a) Two Carnot engines A and B are operated in series. The first one receives heat at 870 K and
rejects heat to a reservoir at T. B receives heat rejected by the first engine and in turn rejects to a
sink at 300K. Find the temperature T for (i) Equal work outputs of both engines (ii) Same
efficiencies
22
Mechanical Engineering
(b) Mention the Clasius inequality for open, closed and isolated systems.
Q
Cycle < 0, Cycle is irreversible
i.
ii.
iii.
T
Q
Cycle
T
Cycle
Q
T
2016-2017
[NOV/DEC 2013]
= 0, Cycle is reversible
< 0, Cycle is impossible
31. (a) 3 kg of air at 500 kPa, 90C expands adiabatically in a closed system until its volume is
doubled and its temperature becomes equal to that of surroundings at 100 kPa and 10C. Find
maximum work, change in availability and irreversibility.
23
Mechanical Engineering
2016-2017
24
Mechanical Engineering
2016-2017
( )
25
Mechanical Engineering
2016-2017
(b) An irreversible heat engine with 66% efficiency of the maximum possible is operating between
1000K and 300K. If it delivers 3 kW of work, determine the heat extracted from the high
temperature reservoir and heat rejected to low temperature reservoir.
[APR/MAY2013]
26
27
28
Mechanical Engineering
2016-2017
29
(b) A metal block with m=5 kg, c=0.4 kJ/kgK at 40C is kept in a room at 20C. It is cooled in the
following two ways: (i) Using a Carnot engine (executing internal number of cycles) with the
room itself as the cold reservoir; (ii) Naturally. In each case, calculate the change in entropy of
the block, of the air of the room and of the universe. Assume that the metal block has constant
specific heat
[NOV/DEC 2012]
Given: m=5 kg, cp=0.4 kJ/kgK, T1=40C, T2=20C
Solution:
(i) Cooling naturally
Heat absorbed by air, Q=Heat released by the metal block
Q = mc(T1 T2 ) = 5 0.4 (40 20)
=
293
(Q) = 313
293
= 5 0.4 ln 313
() = . /
40
= 293
= . /
Entropy of universe:
Quniverse = Qblock + Qair
Quniverse = 0.132 + 0.1365
= . /
St. Josephs College of Engineering / St. Josephs Institute of Technology
30
Mechanical Engineering
2016-2017
T1 T2
T1
W
Carnot =
313293
313
W
Carnot = Q
0.0639 = 40
Entropy of air, S =
Q+W
= . %
= .
40+2.556
293
= . /
= S +S +S
= . /
36. (a)
W1 = 2W2
Q1 Q2 = 2 (Q2 Q3 )
694 T = 2 (T 277.4)
T1 T = 2 (T T3 )
694 T = 2 T 554.8)
= .
1 = 1 T
2 = 1
T3
T
416.27
694
277.4
1 416.27
1 = 1
= . %
2 =
= . %
= T3
1
Q3 = T3 Q1
1
Q3 =
277.4
694
200
= .
37. (a) 2 kg of water at 90C is mixed with 3 kg of water at 10C in an isolated system. Calculated the
change of entropy due to the mixing process.
2 4.18 90 T f 3 4.18 T f 10
Tf = 42 C
T f
S 1 m1C p ln 1.1857kJ / K
T1
T f
S 2 m1C p ln 1.3433kJ / K
T2
S mixing S 1 S 2 157 J / K
(b) Derive an expression for the change in entropy of a perfect gas during polytropic process in
terms of T1 and T2.
[APR/MAY 2012]
Refer Engineering Thermodynamics by P K Nag Fourth edition, page No. 332 333.
St. Josephs College of Engineering / St. Josephs Institute of Technology
31