Sie sind auf Seite 1von 44

Comparatia neregulata a adjectivelor si a

adverbelor
VIEL (mult)

mehr
der die das meiste
am meisten

GUT (bun)

besser
der die das beste
am besten

GRO (mare)

grer
der die das grte
am grten

HOCH (inalt)

hher
der die das hchste
am hchsten

NAHE (aproape)

nher
der die das nchste
am nchsten

WENIG (putin)

weniger
minder
der die das wenigste
der die das mindeste
am wenigsten
am mindesten

BALD (in curand)

eher
der die das eheste
am ehesten

OFT (adesea)

fter
haufiger
der die das fteste
der die das hufigste
am ftesten
am hufigsten

Prezentul
wohn/en= terminatie
radacina
ich wohne
du wohnst
er/sie/es wohnt
wir wohnen
ihr wohnt
sie/Sie wohnen
Prezent=radacina+terminatiile e
(e)st
(e)t
en
t
en
lern/en= a invata
ich lerne
du lernst
er/sie/es lernt
wir lernen
ihr lernt

sie/Sie lernen
Regula
Verbele a caror radacina se termina in d, t,
chn, ffn, dm, dn, gn, ckn, tm intercaleaza
la persoanele a 2-a si a 3-a singular, precum si la
persoana a 2-a plural un e intre radacina si
terminatie.
Exemplu:
atm/en= a respira
ich atme
du atmest
er/sie/es atmet
wir atmen
ihr atmet
sie/Sie atmen

ffn/en= a deschide
ich ffne
du ffnet
er/sie/es ffnet

wir ffnen
ihr ffnet
sie/Sie ffnen
red/en= a vorbi
ich rede
du redest
er/sie/es redet
wir reden
ihr redet
sie/Sie reden
arbeit/en= a lucra
ich arbeite
du arbeitest
er/sie/es arbeitet
wir arbeiten
ihr arbeitet
sie/Sie arbeiten
rechn/en
ich rechne
du rechnest
er/sie/es rechnet

wir rechnen
ihr rechnet
sie/Sie rechnen
Verbele regulate isi pastreaza radacina in timpul
conjugarii.
Verbele neregulate nu isi pastreaza radacina in timpul
conjugarii.
Regula
Verbele neregulate sunt verbele care isi schimba
vocala din radacina la persoana a 2-a si a 3-a singular.
La plural s conjuga regulat.
a devine , u
e devine i, ie
a devine (fahren)
au devine u (laufen)
e devine i (sprechen)
e devine ie (lesen)
fahren
ich fahre
du fhrst
er/sie/es fhrt

wir fahren
ihr fahrt
sie/Sie fahren
laufen
ich laufe
du lufst
er/sie/es luft
wir laufen
ihr lauft
sie/Sie laufen

sprechen
ich spreche
du sprichst
er/sie/es spricht
wir sprechen
ihr sprecht
sie/Sie sprechen
lesen
ich lese

du liest
er/sie/es liest
wir lesen
ihr lest
sie/Sie lesen
Regula
Verbele a caror radacina e termina in s, , ss,
z, tz, x, la persoana a 2-a singular primesc doar
terminatia t, astfel incat persoana a 2-a si a 3-a
singular au aceasi forma.

Exemplu:
du liest
er/sie/es liest
tanzen
ich tanze
du tanzt
er/sie/es tanzt
wir tanzen
ihr tanzt
sie/Sie tanzen

wissen
ich wei
du weit
er/sie/es weit
wir wissen
ihr wisst
sie/Sie wissen

Viitorul
werden= a deveni
ich werde
du wirst
er/sie/es wird
wir werden
ihr werdet
sie/Sie werden
Viitorul se formeaza cu ajutorul verbului werden,
conjugat la prezent+infinitivul verbului.
Eu voi dansa.
Ich werde tanzen.
Tu vei canta.
Du wirst singen.
Infinitivul verbului sta mereu la sfarsitul
propozitiei principale afirmative.

Particulele neseparabile
BE, ZER, Mi, GE, ER, EMP, VER, ENT
Atunci cand un verb incepe cu aceste particule, in
timpul conjugarii ele nu se separa de verb.
(m) Wolf, -es, Wlfe, m lup
Forma pentru nominativ singular
Forma de genitiv singular
Forma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
(n)

Winkelma, -es, -e,n echer,coltar


Forma pentru nominativ singular
Forma de genitiv singular
Forma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea

Substantivele masculine si neutre primesc la


genitiv singular (e)s, substantivele feminine nu
primesc nimic, au aceeasi forma cu nominativul.
De aceea pentru substantivele masculine si neutre
forma pentru plural este a 3-a, iar pentru
substantivele feminine este a 2-a.
(f)

Wochenschau, -en, f. Jurnal de actualitati


Forma de nominativ
Forma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
Mdchen, -s, -, n. Fata
Forma de nominativ
Forma de genitiv singular
Forma de plural
Iti arata de ce gen este substantivul in limba
germana
Traducerea
Cand la plural este o liniuta atunci inseamna ca
forma de plural este egala cu nominativ singular.
Exemplu:
das Mdchen= singular
die Mdchen= plural

PREPOZITIA=
PRPOSITION
Prepozitii cu ACUZATIVUL
- fr
- durch
- bis
- ohne
- gegen
- um
- entlang
- ber

pentru
printre, prin
pana la
fara
contra
in jurul
de-a lungul
despre

Ich kaufe ein Geschenk fr dich.


Wir gehen durch den Park spazieren.
Ohne dich kann ich nichts machen.
Entlang die Bcher auf dem Regal, fand ich mein
lieblingsbuch.
Meine Mutter kauft mir viele Hefte fr Schule.

Dupa prepozitia ohne, spre deosebire de celelalte


prepozitii urmeaza, de regula subst. neprecedat de
articol.

Prepozitii cu DATIVUL
- aus
din
- mit
cu
- von
de la
- zu
la
- nach
dupa
- bei
la
- seit
de
- ab
de la, incepand din
- dank
datorita
- auer
in afara de, cu exceptie
- entgegen contra, impotriva
- gegenber fata in fata, vis-a-vis
- gem
conform
Ich bin bei dir.
Ich gehe zu dir.
Seit drei Jahren wohne ich hier.
Auer Maria, sind wir lustig.
Ich komme aus Italien/ der Schweiz.
Ich Zusammen mit Vanney fahren wir nach America.
Ich habe diese Bcher von meiner Kollegin.

Prepozitia bei se foloseste pe langa verbele care


exprima o stare pe loc.
Prepozitia zu se foloseste de obicei in legatura cu
directia unei miscari.
Cazul DATIV iti arata intotdeauna starea pe loc, in
timp ce cazul ACUZATIV iti arata miscarea.
Prepozitiile gegenber si entgegen pot sta atat in
fata substantivului, cat si dupa acesta.
dem Park gegenber= gegenber den Park= vis-a-vis
de parc

Prepozitii cu GENITIVUL
- anhand
- auerhalb
# trotz
# whrend
# wegen
# dank
- innerhalb

- oberhalb

cu ajutorul
inafara de
cu toate ca
in timpul
din cauza
datorita, gratie
in interiorul, in timp de, in
decursul
deasupra

- unterhalb
- jenseits
- diesseits
- lngs
- infolge
- inmitten
- aufgrund
- exklusive
- inklusive
- bettrefs
- gelegentlich
# statt

dedesubt, mai jos de


de partea cealalta
de partea asta
de-a lungul
ca urmare, din cauza
in mijlocul
pe baza
exclusiv
inclusiv
referitor la (privire la)
cu ocazia
in locul

# aceste prepozitii daca sunt urmate de un pronume,


cer cazul DATIV si NU GENITIV, adica pronumele
care urmeaza dupa aceste prepozitii sta in cazul
DATIV si NU in cazul GENITIV
Der Tisch ist inmitten des Zimmers.
Wegen dir konnte ich nicht schalfen.

Prepozitii bicazuale =
(Wechselprposition)
In limba germana exista 9 prepozitii bicazuale. Se
numesc prepozitii bicazuale, pentru ca spre deosebire
de celelalte prepozitii care cer doar un caz, acestea
cer doua cazuri in functie de situatie si anume:
- ACUZATIVUL (cand arata miscarea)
- DATIVUL ( cand arata stare ape loc)
Cele 9 prepozitii bicazuale sunt:
-

an (pe, la)
auf (pe, la)
vor (in fata)
hinter (in spate)
ber (deasupra)
unter (dedesubt)
in (in)
neben (langa)
zwischen (intre)

Exemple:
Ich gehe in die Schule, wenn ich Lust habe.
Ich bleibe in der Schule, weil ich das Tun muss.

Imperfectul= Prteritum
Imperfectul arata o actiune care se desfasoara in
trecut.

1.

Verbele regulate

radacina + (e) + te + term. de imperfect st


n
t
n
lernen
ich lernte
du lerntest
er/sie/es lernte
wir lernten
ihr lerntet
sie/Sie lernten

machen
ich machte
du machtest
er/sie/es machte
wir machten
ihr machtet
sie/Sie machten
antworten
ich antwortete
du antwotetest
er/sie/es antwortete
wir antworteten
ihr antwortetet
sie/Sie antworteten
aufmachen
ich machte auf
de machtest auf
er/sie/es machtet auf
wir machten auf
ihr machtet auf
sie/Sie machten auf

Verbele care se termina in d, -t, -dm, -dn, -ffn, -gn,


-chn, -ckn, -tm intercaleaza vocala e la persoanele 1
sg. 3 pl. intre radacina si te.
- d (reden), -t (arbeiten), -dm (widmen), -dn
( ordnen, -ffn (ffnen), -gn (begegnen), -chn
(rechnen), -ckn (trocknen), -tm (atmen).

2. Verbele neregulate
radacina (schimbata) + term. de imperfect
(e)st
en
(e)t
en
gehen ich ging
fahren ich fuhr
trinken ich trank
essen
ich ass

3. Verbele modale
radacina + terminatii
st
en
t
en
- (verbele modale formeaza imperfectul ca si
verbele regulate)
- numai punem umlaut
knnen
mssen
sollen
drfen
wollen
mgen

ich konnte
ich musste
ich sollte
ich durfte
ich wollte
ich mochte

4. Verbele auxiliare
sein
ich war
haben ich hatte
werden ich wurde

Genul substantivelor
Genul masculin

De genul masculin sunt:


- nume proprii sau commune ale fiintelor de sex
barbatesc
Alexander, Michael, Justin, r Mann, r Sohn, r Junge,
r Freund
- substantive care desemneaza profesii
considerate intial
masculine: r Arzt, r Ingenieur, r Architekt
- zilele saptamanii
r Montag
- lunile anului
r Januar, r Februar
- anotimpurile
r Frhling
- partile zilei
r Morgen
exceptie: die Nacht
- numele fenomenelor naturii

r Regen, r Schnee, r Nebel, s Gewitter


- numele punctelor cardinale
r Norden, r Sden, r Osten
- nume de bauturi
r Kaffee, r Tee, r Saft, r Vodka
- nume de marci de automobile
r BMW, r Mercedes, r Fiat, r Audi, r Ford
- substantive fara terminatie provenite din verbe
r Sprung, r Gang, r Gewinn, r Verstand
- majoritatea substantivelor terminate in:
ER
EL
EN
LING
US
IST
ENT
ANT
R
OR
EUER
LOGE
IKER
GRAF

r Lehrer, r Techniker
r Himmel, r Artikel
r Garten, r Wagen
r Lehrling, r Schmetterling
r Zirkus, r Egoismus
r Polizist, r Optimist
r Student, r Prsident
r Praktikant, r Emigrant
r Sekretr, r Veterinr
r Doctor, r Motor
r Friseur, r Ingenieur
r Philologe, r Archologe
r Physiker, r Mechaniker
r Fotograf, r Geograf

Genul feminin
De genul feminin sunt:
- numele proprii sau commune ale fiintelor de sex
feminin
e Inge, e Diana, e Caitlin, e Gina, e Jasmine, e Frau, e
Tochter
Exceptie: s Mdchen, s Mannequin
- nume de arbori, flori, fructe
e Rose, e Nuss
- nume de vapoare si avioane
e Concorde, e Titanic
- multe nume de rauri si fluvii
e Donau, e Elle
- cele mai multe substantive terminate in t care
provin din verbe:
e Fahrt, e Flucht
- unele numerale cardinale substantive
e Eins, e Zwei
- majoritatea substantivelor terminate in E
e Blume, e Schule
- substantive terminate in:
IN
EI
HEIT

e Lehrerin, e Freundin
e Bckerei, e Malerei
e Freiheit, e Krankheit

KEIT
SHAFT
UNG
ANZ
ENZ
IE
IK
ION
RE
TT
UR
OSE
AGE

e Pnktlichkeit, e Hflichkeit
e Freundshaft, e Landschaft
e Wohnung, e bung
e Toleranz, e Ignoranz
e Existenz, e Konferenz
e Studie, e Biologie
e Musik, e Politik
e Information, e Religion
e Lektre, e Broschre
e Realitt, e Universitt
e Natur, e Kultur
e Diagnose, e Prognose
e Garage, e Reportage

Genul neutru
De genul neutru sunt:
- numele fiintelor si ale animalelor folosite atat
pentru mascul cat si pentru femela
s Pferd, s Schwein
- numele continentelor, al majoritatii tarilor si
localitatilor
s Europa, s Deutschland
r Iran, r Irak, r Sudan, e Schweiz, e Trkei, se
folosesc intotdeauna cu articol

- nume de metale si elemente chimice


s Gold, s Kupfer
- denumirile de limbi
s Deutsche, s Japanische
- denumirile de culori
s Rot, s Rote
- literele alfabetului
s A, s B
- notele musicale
s (hohe/tiefe) do
- adjectivele substantivizate care exprima o
notiune abstracta
s Alte, s Neue
- toate infinitivele substantivizate
s Lernen, s Lesen
- numeralele fractionare
s Drittel, s Viertel
- substantive colective, in special cele formate cu
prefixul GE
s Gute, s Neu
- toate substantivele terminate in CHEN si LEIN
s Blmlein, s Kindchen
- substantivele terminate in:
NIS
TUM
(I)UM

s Ereignis, s Verhltnis
s Altertum
s Datum, s Studium

MENT
AT
O
A

s Dokument, s Medikament
s Referat, s Resultat
s Auto, s Foto
s Drama, s Thema

Perfectul (Perfekt)
Perfectul arata o actiune inceputa si incheiata in
trecut.
Se formeaza din indicativul prezent al verbelor
auxiliare haben sau sein, verbele care arata
miscarea (gehen, kommen, fahren) si verbele
care iti arata schimbarea starii (blhen, alten).

a) Formarea participiului perfect la verbele


regulate
La verbele regulate participiul perfect se
formeaza din:
ge + radacina +/- e + t
arbeiten => ge + rad. + e + t
gearbeitet
- primesc e la participiu, intre radacina si t
verbele care au radacina terminata in: d, t,
chn, ffn, dm, tm, ckm, gn.

reden => ge + rad + e + t


geredet
machen => ge + rad e + t
gemacht
tanzen => ge + rad e + t
getanzt
- verbele care incep cu particule neseparabile NU
primesc ge , cand formeaza participial perfect.
- particulele neseparabile sunt:
BE, ZER, MI, EMP, GE, ER, WER, ENT
erzhlen => erzhlt
zerstren => zerstrt
- verbele care se termina in -iren sau -eien
formeaza participial perfect FARA ge
studieren
ich habe.studiert
telephonieren ich habe.telephoniert
prophezeien
ich habe.prophezeit
- verbele care au particule separabile (verbele
regulate) formeaza participial perfect din
particulele separabile + ge + participiu ( fara ge)

aufmachen- auf + ge + macht = aufgemacht


Ich habe das Fenster aufgemacht.
zumachen- zu + ge + macht = zugemach
Ich habe die Tr zugemacht.

b) Formarea participiului la verbele


neregulate
Verbele neregulate formeaza participial perfect din
ge + radacina (radacina este schimbata) + en
(ge) + radacina (schimbata) + en
essen => gegessen ( Ich habe gegessen.)
gehen => gegangen (Ich bin gegangen.)

Participiul perfect al verbelor auziliare


Sein
Haben
Werden

Ich bin gewesen.


Ich habe gehabt.
Ich bin geworden.

Mai mult ca perfectul =


Plus-Quam-Perfeckt
Mai mult ca perfectul arata o actiune inceputa si
incheiata inaintea unei actiuni trecute.
Eu fusesem la teatru.
Ich war ins Theater gegangen.
Mai mult ca perfectul se formeaza cu ajutorul
verbelor haben sau sein, conjugate la IMPERFECT
plus participial verbului de conjugat.
haben sau sein la IMPERFECT + PARTICIPIU
Ich war zur Schule gewesen.
Cand ai venit la mine terminasem tema.
Wenn du zur mir (kam-gekommen bist), hatte ich die
Hausaufgabe beendet.
Perfectul verbelor modale
Auxiliarul de trecut al verbelor modale este verbul
haben.

Folosite modal, adica impreuna cu alt verb la


infinitive, modalele fac perfectul si mai mult ca
perfectul cu forma lor de infinitive, nu cu forma de
participiu. La fel fac si perfectul si mai mult ca
perfectul si verbele lassen, hren si sehen folosite
modal.
Ex: Er hat dir bei der Arbeit helfen wollen. = El a
vrut sa tea jute la lucru.
Folosite predicative, adica fara alt verb la infinitive,
modalele fac perfectul si mai mult ca perfectul cu
forma lor de participiu, la fel ca majoritatea verbelor.
Ex: Sie hat auzh Deutsch gekonnt. = Ea a stiut si
germana.

Perfectul
Perfectul = haben sau sein la prezent + participiul
verbului de conjugat
Urmatoarele categorii de verbe fac (parte)
perfectul cu verbul auxiliar haben:
Verbe tranzitive, adica verbele care au sau pot
avea compliment direct: lernen, sehen, essen, etc.
Verbe reflexive: sich freuen, sich verlieren, sich
konzentrieren etc.
Verbe intranzitive care exprima o durata, si nu o
deplasare: leben, schlafen etc.
Verbe tranzitive care au complement indirect in
dativ si care nu exprima o deplasare: gefallen,
schmecken, antworten etc.
Verbe impersonale: regnen, schneiden, blitzen
etc.
Verbe care numesc inceputul sau sfarsitul unei
actiuni: beginnen, enden etc.
Verbe modale: mssen, sollen, knnen, drfen,
wollen, mgen.

Urmatoarele categorii de verbe fac perfectul cu


verbul auxiliar sein:
Verbe intranzitive care exprima o deplasare:
gehen, fahren, kommen etc.
Verbe intranzitive care exprima o transformare
de stare: warden, wachsen etc.
Verbele sein si bleiben.

Declinarea adjectivului
In limba germana exista doua categorii de adjective:
- ADJECTIVE PREDICATIVE
- ADJECTIVE ATRIBUTIVE
1.

ADJECTIVE PREDICATIVE

In limba germana adjectivele predicative NU se


declina, precum in limba romana.
Der Junge ist schn.
Das Mdchen ist schn.
Die Kinder sind schn.
2.

ADJECTIVE ATRIBUTIVE

In limba germana exista 3 cazuri de declinare a


adjectivelor attributive in functie de ce este
precedat.

Cazul 1.

Cand adjectivele sunt precedate de articolul hotarat


der, die, das sau jeder, jedes, jede, jener, jene,
jenes, adjectivele au urmatoarele terminatii.

N
Akk
D
G

Sg
m
e
en
en
en

Sg
f
e
e
en
en

Sg
n
e
e
en
en

N: der Kluge Hund


Akk: den klugen Hund
D: dem klugen Hund
G: des klugen Hundes
N Pl: die klugen Hunden
Akk Pl: die klugen Hunden
D Pl: die klugen Hunden
G Pl: der klugen Hunden
N: die schne Blume
Akk: die schne Blume
D: der schnen Blume
G: der schnen Blume

Pl
mfn
en
en
en
en

N Pl: die schnen Blumen


Akk Pl: die schnen Blumen
D Pl: den schnen Blumen
G Pl: der schnen Blumen
N: das fleiige Mdchen
Akk: das fleiige Mdchen
D: dem fleiigen Mdchen
G: des fleiigen Mdchens
N Pl: die fleiigen Mdchen
Akk Pl: die fleiigen Mdchen
D Pl: den fleiigen Mdchen
G Pl: der fleiigen Mdchen

Cazul 2.
Atunci cand adjectivul este precedat de articolul
nehotarat ein, eine, ein, articolul nehotarat negat,
mein, meine, mein, dein, deine, dein, sein, seine, sein,
ihre, ihr, ihr (pronumele posesiv), adjectivele au
urmatoarele terminatii:

N
Akk
D
G

Sg
m
er
en
en
en

Sg
f
e
e
en
en

N: ein kluger Hund


Akk: einen klugen Hund
D: einem klugen Hund
G: eines klugen Hundes
N Pl: eine klugen Hunden
Akk Pl: eine klugen Hunden
D Pl: einen klugen Hunden
G Pl: einer klugen Hunden

Sg
n
es
es
en
en

Pl
mfn
en
en
en
en

N: meine schne Blume


Akk: meine schne Blume
D: meiner schnen Blume
G: meiner schnen Blume

N Pl: meine schnen Blumen


Akk Pl: meine schnen Blumen
D Pl: meinem schnen Blumen
G Pl: meiner schnen Blumen

N: mein fleiiges Mdchen


Akk: mein fleiiges Mdchen
D: meinem fleiigen Mdchen
G: meines fleiigen Mdchens

N Pl: meine fleiigen Mdchen


Akk Pl: meine fleiigen Mdchen
D Pl: meinen fleiigen Mdchen

G Pl: meiner fleiigen Mdchen

Cazul 3.
Cand adjectivul nu este precedat nici de articol nici
de pronume, avem urmatoarele terminatii:
Sg

Sg

Sg

Pl

mfn

er

es

Akk

en

es

em

er

em

en

en

er

en

er

N: kluger Hund
Akk: klugen Hund
D: klugem Hund
G: klugen Hundes
N Pl: kluge Hunden
Akk Pl: kluge Hunden

D Pl: klugen Hunden


G Pl: kluger Hunden

N: schne Blume
Akk: schne Blume
D: schner Blume
G: schner Blume

N Pl: schne Blumen


Akk Pl: schne Blumen
D Pl: schnen Blumen
G Pl: schner Blumen
N: fleiiges Mdchen
Akk: fleiiges Mdchen
D: fleiigem Mdchen
G: fleiigen Mdchen
N Pl: fleiige Mdchen
Akk Pl: fleiige Mdchen

D Pl: fleiigen Mdchen


G Pl: fleiiger Mdchen

Trennbare Verben= verbe cu particular separabila


Untrennbare Verben= verbe cu particular
neseparabila

Infinitiv

Prsens

Prteritum

Perfekt

brennen

brennt

brannte

hat gebrannt

bringen

bringt

brachte

hat gebracht

denken

denkt

dachte

hat gedacht

kennen

kennt

kannte

hat gekannt

nennen

nennt

nannte

hat genannt

rennen

rennt

rannte

ist gerannt

senden

sendet

sandte

hat gesandt

Dupa etwas, nichts, viel, wennig ( dar si allerlei,


genug, mancherlei, mehr, weniger ) si in absenta unui
substantiv, adjectivele se substantivizeaza. Ele se
scriu cu initiala majuscula si sunt terminate in es la
nominativ si acuzativ, respectiv in em la dativ.
viel Interessantes
etwas Schnes
nichts Kluges
wenig Ntzliches
genug Schlechtes