Sie sind auf Seite 1von 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Gimnaziul Constantin Negruzzi, satul Trnova


Clasa: a VII-a A;
Data: Nou noiembrie, 2015
Profesor colar: Serdeniuc Cristian A., GD Doi;
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Unitatea a III-a. Poezia liric.
Subiectul: Textul Acceleratul de George Toprceanu. Lectura interogativ- interpretativ.
Vocabularul textului.
Tipul leciei: predare de noi cunotine
Scopul leciei: Lectura difereniat a textelor lirice de tip descriere;
Valorificarea tezaurului poetic caracteristic lui G. Toprceanu;
Obiective operaionale:
a) cognitive:
O1 s citeasc corect, curent i expresiv textul Acceleratul de George

Toprceanu;
O2 s explice semnificaia cuvintelor necunoscute din text, alctuind

propoziii cu acestea;
O3 s citeasc difereniat (prin mai multe tehnici) textul Acceleratul de

George Toprceanu;
O4 s extrag mesajul poeziei(s deduc tema, ideea poetic);
O5 s comunice n baza universului poetic al lui G. Toprceanu (i a poeziei

studiate);
O6 s exemplifice prin enunuri polisemia unor cuvinte din text;

b) psihomotorii:

O6 s-i expun prerea personal n cadrul sarcinilor leciei;

Strategii didactice: tradiionale, activ - participative, TIC;


Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, lectura explicativ i difereniat;
Mijloace i materiale: manualul, videoproiectorul, calculatorul, fie;
Forme de organizare: n comun, frontal, n perechi, independent;
Durata: 45 minute

Secvena leciei

Activitatea comun(profesor elevi)

Strategii
didactice

Evocare

Audiia cntecului Pentru ea de Doina i Ion Aldea


Teodorovici;
Versuri Doina si Ion Aldea Teodorovici
Pentru ea
Pentru Ea la Putna clopot bate
Pentru Ea mi-i team de pcate
Pentru Ea e bolta mai albastr
Pentru Limba, pentru Limba noastr
Pentru Ea ninsori se cern din spaii
Pentru Ea puternici sunt Carpaii
Pentru Ea e cald vatra poamei
Pentru Limba, pentru Limba mamei
Refren:
Dumnezeu prima oar
Cnd a plns printe astre
El a plns peste ar
Cu lacrima limbii noastre

Iniiere n subiect

Pentru Ea noi vruim pereii


Pentru Ea mai sunt rnii poeii
Pentru Ea cresc florile visrii
Pentru Limba, pentru Limba ri
Prezentarea unor imagini la proiector(imagini + sunet
mp3) 4 imagini (trenuri)
Dup ce elevii privesc imaginile multimedia, se adreseaz
ntrebri vis- a vi de emoiile elevilor, impresiile, gndurile lor;
De completat tabelul n perechi:
Imagini
Idei sugestive
(tangene reale
din viaa de
toate zilele);
Locomotiv ce
ndeplinete
cursa

Computer
Mp3
Audiie
Prezentare PPT
(scriitorii notorii
Cntreii
limbii romne)
Demonstrare
Fi suport cu
textul cntecului
audiat;

Proiector
Frontal
Metoda BBB

Idei creative
(sens figurat/
metaforic/
simboluri);
Asemeni unui
balaur ce
fumeg

Fie de lucru

Lucru n perechi

Un tren ce se
apropie de staie

Descoperirea
subiectului nou

Viaa noastr
este asemeni
unui tren...

Descoperirea subiectului nou:

A1

B4

C5

D6

E7

F8

G9

H10

I11

12

J13

K14

L15

M16

N17

O18

P19

Q20

R21

S22

23

T24

25

U26

V27

W28

X29

Z30

1, 5, 5, 7, 15, 7, 21, 1, 24, 26, 15


6,7
9, 7, 18, 21, 9, 7

Alfabetul cifrat
Descoperire
n comun
Proiector
Rechizitele
colare
Comunicare n
aciune

24, 18, 19, 3, 21, 5, 7, 1, 17, 26


Acceleratul de George Toprceanu. (notarea n caiet);
Enunarea
obiectivelor
Explicirea
coninuturilor

Anunarea obiectivelor (pe fie sgei). Le citesc elevii


i le acroeaz la tabla magnetic.
Moment explicativ se explic sensul cuvntului
accelerat

ACCELERT, -, accelerai, -te, adj., s. n. 1. Adj. Care este


iuit, grbit, zorit, rapid; care are o frecven mai mare dect cea
normal. Ritm accelerat. Respiraie accelerat.
ACCELERT ~t (~i, ~te) v. A ACCELERA. (Tren) ~ tren
cu vitez mare (care se oprete numai la grile importante). /v. a
accelera ; 2. S.n. Tren cu vitez mai mare dect a personalului
(i care nu oprete n toate grile). V. accelera.;

Frontal
Fie - mostre
DEX
Explicare
exemplu

Acrostih

Dezvoltai sensul cuvntului Acceleratul

Ager; atractiv;

Curat; controlat; cistern;

Competitiv; convoi; curs;

Energic; evaluat;

Lung; liber;

European;

Rapid; repezit;

Argintiu; avertizare, alert, alarm;

Transport; teran; tren; teren;

Urmtoarea staie; urmrire;

Luciu; larg; linie; locomotiv

Metoda
semnificaiilor
ascunse

Viaa este asemeni unui tren accelerat ce merge n


direcii diferite, dar toate au o staie comun.
(de comentat) Ca suport se pune o melodie
instrumental.

Realizarea
sensului

Comuni
care
despre
Goerge

Eseul
nestructurat
Individual
Audiie mp3
instrumental

Fie cu date
biografice

(le primesc i
elevii pentru
portofolii)

Explicare

Toprceanu.
Scriitorul umorist, autorul baladelor vesele i triste
1886 1937
Dicionar istoric
Poet, prozator i publicist, George Toprceanu s-a afirmat
ca un liric marcant al literaturii romne interbelice, situat ntre
tradiionalism i modernism.
Poetul care creeaz un univers de sentimente i atitudini,
caracterizat printr-un amestec de lirism suav i cosmic bonom,
Goerge Toprceanu, a reuit s imprime o poezie modern axat
pe o varietate de concepte estetice de la universul
necuvntoarelor la spiritul uman. Lirismul i plasticitatea
feeriilor descrise, fantezismul graios i spiritual, notele
melancolice i exploziile joviale, ritmul sprinar confer
versurilor lui G. Toprceanu un farmec deosebit. Evenimentele
mrunte i banale ncnt graie substanei artistice i de o
virtuozitate desvrit. ntorsturile ingenioase: trecerea subit
de la grandios la derizoriu, de la un ton solemn la unul ironic,
alternarea de neologisme, cuvintele tehnice, expresii uzuale
caracterizeaz stilul poetului, unic n felul su, nici tradiionalist,
nici modernist, ntr-o epoc cnd confraii si contemporani se
frmntau n nzuina de a da poeziei o nou form, un nou
coninut i noi valori.

Povestire

REFERINE CRITICE:
Mihai Ralea meniona: Puinii poei romni au ajuns la atta
perfeciune a versului prin elaborarea sever a materialului
poetic ca George Toprceanu. Prin urmare, chiar dac poezia
lui Toprceanu este att de simpl i criticat drept superficial,
baladele lui George Toprceanu aprofundeaz o complexitate de
triri bipolare, pe de o parte tragice iar pe de alt parte senine.
E greu s gseti ntrunite, la acelai om, inteligen,
sensibilitate i spirit. George Toprceanu le ntrunea.

Comunicare n
aciune

Poezia lui Toprceanu este transparent, agreabil, galnic,


Recital
realist, (...) capabil s seduc un public nepretenios
intelectual i estetic. (...) Smburele originar al liricii lui
Toprceanu n constituie amestecul de gravitate sentimental i
de umor care se actualizeaz n doze variabile n expresia
poetic. Umorul nu e numai otrstur fundamental a
Baladelor i Parodiilor, dar i formula ingenioas care
dezvoltndu-se n tiparele clasice, a izbutit s nchege un mesaj
profund original. Adevratul Goerge Toprceanu este acela
care a obinut un aliaj unic ntre discursul lirico- melancolic i cel
umoristico- jovial.
Comunicare n aciune:
Opere de factur nostalgic n care poetul iniiaz un ritual magic
n snul naturii( cu necuvnttoarele sau fr ele), pentru a
sensibiliza cititorul:

Balada unui greier mic;


Balada chiriaului grbit;
Balada munilor;
Balada morii;
Acceleratul;

Realizarea
sensului

Lucru cu
manualul colar

LUCRU CU MANUALUL COLAR.


Lectura textului Acceleratul de George Toprceanu, pag.
50
Lectura model;

!!! SE PREZINT O PREZENTARE PPT TEXTUL


POEZIEI AEZAT DUP IMAGINI CARACTERISTICE
FIECRUI EPISOD.

Lectura individual;

Lectura n lan;

Lectura zum zum;

Lectura tafet;
Vocabularul textului:
sur = cenuiu
amurg = nserare
apus = asfinit , nserare
vpaie = vlvtaie , flacr
rubin = piatr preioas de culoare roie
a se ivi = a aprea , a se arta
zvon = (aici) zgomot slab i neclar
murmur = fonet , susur , zumzet , zvon
lunc = zvoi = es (cmpie) aflat de-a lungul unei ape
zare = orizont = tot ce vedem n zona unde ni se pare c
cerul se unete cu pmntul
vuiet = zgomot produs de diverse lucruri aflate n micare
alarmat = nelinitit , ngrijorat
vlvoi = zbrlit , ciufulit

Metoda lecturii
explicative
Lectura
diferenait
Individual
Selectiv

Explicare
Exemplul
Exerciiul
Lucru n caiet

Fi dup lectura textului


Dup lectura textului, pot afirma...;
Din textul citit am neles...;
Lectura textului mi-a trezit emoii de...;
Lectura textului m-a fcut s m gndesc la...;
Cuvintele magice/ cheie/ importante sunt...;
Mesajul evocator dedus din lectura textului este c...;
Ceea ce m-a impresionat mai mult este c...;
Citind textul, mi-am imaginat un tablou...;
Citind textul, mi-am nchipuit ...;
Nu prea am neles ...;
Nu mi-a fost clar ideea...;
Am fost uimit de...;
Ideea textului const n...;
Dup lectura textului, vreau s declar clasei mele c...;
Lectura textului este necesar, deoarece...;
Intuiesc c poetul/ scriitorul a avut o stare de spirit ...;

Realizarea
sensului

Fi de lucru n
comun i
individual

Anexa 1

Imagini ludice

Imagini kinestetice

Imagini onirice

Imagini empirice

Imagini mitice

Cum se mic omul?

Despre vis

Despre foc

Imagini fantastice

Imagini senzitive
Ce simt?

joac? Cine se joac? Cum se

Imagini vizuale
Ce vd?

Ce vd? Ce se mic? dinamice Imagini motorice/

Imagini auditive
Ce aud?

Tabloul poetic:

Anexa 2

Cadranele cu argumente dup lectura unui text:


Argumente pro n
Argumente contra n
favoarea textului
favoarea textului
Anexa 3

Repere de prozodie

Realizarea
sensului

Lucru frontal
SARCINI DUP LECTURA DIFERENIAT A
TEXTULUI:
Numii elemente ale cadrului de natur ntlnite n poezie;

Transcriei versurile n care poetul compar zgomotele


produse de accelerat cu fenomenele naturii; ncercai s
oferii o explicaie a acestui fapt;

Dac ai fi pictori, ce culori ai folosi pentru a reda


tabloul descris de poet?

Astzi trenul nu mai sperie pe nimeni. Explicai,


gndindu-v la perioada cnd a trit G. Toprceanu, de ce
credei c psrelele sunt att de nelinitite.

nviorare
Reflecii
Tema de acas

Repere ortografice,
punctuaionale

SARCINI DE CREATIVITATE DUP LECTURA


TEXTULUI:

Prezentare PPT
Exerciii
Frontal

Individual

Imaginai-v un dialog de cel puin zece replici ntre puiul Prezentare PPT
de piigoi, care pare a ti mai multe lucruri, i altul de
pitulice, n care primul s explice de ce acceleratul nu
constituie un motiv de team pentru nimeni.
ATELIERUL TEXTULUI:
Titlul textului;
Autor;
Tema textului(despre ce se comunic n text);
Ideea principal/ secundar(ce a dorit autorul s transmit
cititorului);
Mesajul(ce am neles din acest text; ce am nvat/
dedus; la ce m-a fcut textul s m gndesc/ meditez;
Cuvinte- cheie;
Emoii i sentimente;
Prerea personal;
Alctuii un catren/ dou care ar continua versurile:
Ce s fie? Nu-i nimic.
A trecut Acceleratul...
JOC DIDACTIC: Om la om...
Ciorpelul cu impresii (evaluarea leciei)
De memorat o secven din poezie; de ex. 1 pag. 51;

n comun
Fia de reper
algoritmul

Lucru
individual

Joc didactic

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova


Direcia nvmnt Dondueni
Gimnaziul Constantin Negruzzi, satul Trnova
Comisia Metodic colar Limb i comunicare

APROB:
__________/20___
_________Adajeniuc Olesea
(directorul adjunct pentru instruire)

AVIZAT:
__________/20___
___________ Cioinac Diana
(eful Comisiei Metodice)

Proiect didactic
la limba si
literatura
romna
pentru ora
demonstrativa
la nivel de institutie

Serdeniuc Cristian,
profesor colar de limba i
literatura romn, GD Doi
2015

Das könnte Ihnen auch gefallen