Sie sind auf Seite 1von 9

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT

NASTAVNI PREDMET: Povijest


KOLSKA GODINA:
RAZRED: Drugi
REDNI BR. SATA: 2.
NASTAVNA CJELINA TEMA: Europa, Sredozemlje i Bliski istok u ranome
srednjem vijeku
NASTAVNA JEDINICA: Velika seoba naroda. Franaka u doba Merovinga
DATUM IZVEDBE:
TIP SATA: Obrada nastavnih sadraja

I. CILJEVI I ISHODI UENJA U NASTAVNOJ JEDINICI (znanja, vjetine i stavovi)


Odgojno-obrazovni cilj nastavnog sata:
Upoznati dogaanja vezana uz Veliku seobu naroda, Propast Zapadnog Rimskog Carstva, nastanak
novih drava na njegovom teritoriju te poetni razvoj franake drave u doba dinastije Merovinga.
Ishodi uenja:
Uenik e biti sposoban:
Ishod 1. Na slijepom zemljovidu oznaiti: smjer hunskog prodora, podruje naseljavanja Ostrogota
i Vizigota, prvobitni germanski teritorij i rijeke koje su ga omeivale, Hadrijanopol,

Katalaunska polja, Franaku u vrijeme Klodviga, barbarske drave nakon pada Zapadnog
Rimskog Carstva
Ishod 2.Imenovati vou Huna, rimskog cara stradalog kod Hadrianopola, germanskog vojskovou
koji je sruio Zapadno Rimsko Carstvo, franaku kraljevsku dinastiju, franakog vladara iz
dinastije Merovinga u ije je vrijeme dolo do prvog veeg uspona Franaka
Ishod 3. U konceptualnoj tablici analizirati dogaaje vezane uz Veliku seobu naroda
Ishod 4. Analizirati krizu i pad Zapadnog Rimskog Carstva te posljedice koje je to ostavilo
Ishod 5. Opisati uspon i irenje Franaka u doba Merovinga
Ishod 6. Na vremenskoj crti kronoloki posloiti: Bitka kod Vouillesa, Bitka na Katalaunskim
poljima, Bitka kod Poitieresa, Bitka kod Hadrianopolisa, dolazak Karolinga na franako
prijestolje, provala Huna u Europu, podjela Rimskog Carstva, pad Zapadnog Rimskog
Carstva, vandalsko pustoenje Rima
Ishod 7. Kreirati i izraditi mentalnu mapu o Franakoj u doba Merovinga
Dimenzija kognitivnih procesa u est kategorija
Dimenzija znanja i
njezine kategorije
INJENINO
KONCEPTUALNO

ZAPAMTI

OBJASNI

PRIMJENI

ANALIZIRAJ

ISHOD 5

ISHOD 1
ISHOD 6

ISHOD 3
ISHOD 4

VREDNUJ

KREIRAJ

ISHOD 2

PROCEDURALNO

ISHOD 7

METAKOGNITIVNO

II. DIDAKTIKO-METODIKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI


Etape nastavnog
1. Uvodni dio 5 minuta
sata
2. Sredinji dio (obrada/saimanje obrada/saimanje
(trajanje
u min.):
obrada/saimanje) 30 minuta
3. Zavrni dio (ponavljanje) 7 minuta
frontalni, individualni, u parovima, skupni

Oblici
rada:
Metode uenja i
Metode uenja metoda pisanja, metoda crtanja, metoda prostorno-vizualnog
pouavan planiranja
ja:
Metode pouavanja metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda
itanja, metoda demonstracije
Mediji (nastavna olovka, biljenica, drvene bojice (4 6 komada), ravnalo, raunalo, projektor,
sredstva i
pomagala):
Popis priloga:
1. tekstovi i ilustrativni materijal iz udbenika
2. radni zadaci

III. KORELACIJA
Graanski odgoj i obrazovanje oganizacija franake drave princip nasljeivanja prijestolja
Geografija smjer hunskih provala; podruja germanskih naroda i smjerovi njihovih prodora,
podruje razvitka i irenja Franake
Povijest umjetnosti stilska obiljeja spomenika iz razdoblja seobe

Hrvatski jezik i knjievnost pravilno usmeno i pismeno izraavanje u standardnom hrvatskom


knjievnom jeziku
IV. LITERATURA
a) Za uenike: BIRIN, Ante, - ARLIJA, Tomislav, Povijest 2, udbenik za drugi razred gimnazije,
Alfa, Zagreb, 2009.
b) Za nastavnika
Marinovi, M., Nastava povijesti usmjerena prema ishodima uenja, metodiki prirunik za
nastavnike povijesti, AZOO, Zagreb, 2014.
Armstrong, Th., Viestruke inteligencije u razredu, Educa, Zagreb, 2006.
Mioevi-Rendi, I., Uenik istraitelj prolosti, kolska knjiga, Zagreb, 2000.,
Kyriacou, Ch., Temeljna nastavna umijea, Educa, Zagreb, 1991.
Gudjons, T., Didaktike teorije, Educa, Zagreb, 1986.
Glasser, W., Kvalitetna kola, Educa, Zagreb, 1996.
Mattes, W., Nastavne metode: 75 kompaktnih pregleda za nastavnike i uenike, Naklada Ljevak,
Zagreb, 2007.
Matijevi, M. Radovanovi, D., Nastava usmjerena na uenika, kolske novine, Zagreb, 2011.
Buzan, T., Kako izraivati mentalne mape, Veble, Zagreb, 2004.
Velika ilustrirana povijest svijeta, SV. 7., Otokar Kerovani, Rijeka 1974.
Pirenne, H., Karlo veliki i Muhamed, Izvori, Zagreb, 2006.
Brandt, M., Srednjovjekovno doba povijesnog razvitka, Zagreb, kolska knjiga 1995.
Ostrogorski, G., Povijest Bizanta, Zagreb, Golden marketing Tehnika knjiga, 2006.; P. de Palol
Ripoll, G., Die Goten Geschichte und Kunst in Westeuropa, Augsburg, 1999.
Opa povijest umjetnosti, Zagreb, Mozaik knjiga, 2006.
Le Goff, J., Pria o Europi, Zagreb, kolska knjiga, 2003.
Goldstein, I. Grgin, B., Europa i Sredozemlje u srednjem vijeku, Zagreb, Novi liber, 2008.
V. PREGLED I STRUKTURA KATEGORIJA ZNANJA I VJETINA
injenino znanje: Velika seoba naroda, Huni, Germani, Franaka, Merovinzi
Konceptualno znanje: primjena znanja na slijepom zemljovidu, analiza dijelova nastavnih sadraja
unutar konceptualne tablice (Velika seoba naroda, kriza Rimskog Carstva)
Proceduralno znanje: Izrada mentalne mape (Franaka u doba Merovinga)
Metakognitivno znanje: itanjem tekstova iz udbenika (samostalno, zajedniki, u parovima),
traenjem, klasificiranjem i obradom podataka pronaenih u tekstu uenik se
ui samostalnoj i zajednikoj interpretaciji nastavnih sadraja, kako njihovih
izdvojenih dijelova, tako i njihovog znaenja u irem povijesnom kontekstu.
Uporabom konceptualnih tablica i mentalnih mapa uenik razvija prostornovizualnu inteligenciju i prostorno-vizualno planiranje, bitne preduvjete u
buduem samostalnom i timskom radu, kako tijekom nastavka kolovanja,
tako i tijekom radnog vijeka
uenici razvijaju vie vrsta inteligencije, posebno interpersonalnu,
intrapersonalnu i prostorno-vizualnu.

VI. RAZRADA NASTAVNOG SATA


ETAPE
NASTAVNOG
SATA

TO RADI NASTAVNIK

TO RADI UENIK

UVODNI DIO

1. Zajedno s uenicima ita opis


Germana iz udbenika (str. 9.). Potom
s uenicima razgovara o tome.

1. Zajedno s profesorom itaju opis


Germana (udbenik, str. 9.), a potom s
profesorom razgovaraju o tome, trae
dodatna pojanjenja

SREDINJI
DIO
A) Provale
Germana i
Velika seoba
naroda

1. Zajedno s uenicima ita odjeljak iz


udbenika Provale Germana i Velika
seoba naroda (udb., str. 9.), a potom
uenicima zadaje zadatke te nadgleda
njihov rad.
2. Zajedno s uenicima analizira
njihove uratke, vri potrebne
ispravke, daje dodatna pojanjenja.
Trai da nekoliko uenika proita i
pokae svoje uratke.

1. Zajedno s profesorom itaju


odjeljak iz udbenika Provale
Germana i Velika seoba naroda
(udb., str. 9.), a potom u parovima
rade sljedee zadatke:
a) popunjavaju sljedeu tablicu:
VELIKA SEOBA NARODA
RAZDOBLJE
GERMANSKI
NARODI

1.
2.
3

TIJEK
VANI
DOGAAJI
POSLJEDICE

b) na slijepom zemljovidu oznaavaju


smjer hunskog prodora, Hadrianopol,
Katalaunska polja, prvobitni
germanski teritorij, podruje Ostrogota
i Vizigota
2. Zajedno s profesorom analiziraju
svoje uratke, vre potrebne ispravke,

OBLICI RADA

METODE
UENJA I
POUAVANJA

NASTAVNA
SREDSTVA I
POMAGALA

individualni
frontalni,
skupni

metoda itanja
metoda razgovora

udbenik

frontalni
individualni
skupni
u parovima

metoda
metoda
metoda
metoda
tekstu

olovka
drvene bojice
ravnalo
biljenica
udbenik
raunalo
LCD projektor
projektorsko platno

razgovora
pisanja
itanja
rada na

5
trae dodatna pojanjenja. Nekoliko
uenika ita i pokazuje svoje uratke.
B) Pad
Zapadnog
Rimskog
Carstva

1. Zajedno s uenicima ita odjeljak iz


udbenika Pad Zapadnog Rimskog
Carstva (udb., str. 10.), a potom
uenicima zadaje zadatke te nadgleda
njihov rad.
2. Zajedno s uenicima analizira
njihove uratke, vri potrebne
ispravke, daje dodatna pojanjenja.
Trai da nekoliko uenika proita i
pokae svoje uratke.

1. Zajedno s profesorom itaju


odjeljak iz udbenika Pad Zapadnog
Rimskog Carstva (udb., str. 10.), a
potom u parovima rade sljedee
zadatke:
a) popunjavaju sljedeu tablicu:
KRIZA RIMSKOG CARSTVA
Razdoblje
Uzroci
Reformni
pokuaji
Posljedice

1.
2.
1.
2.
1.
2.

u parovima
frontalni
individualni
skupni

2. Zajedno s profesorom analiziraju


svoje uratke, vre potrebne ispravke,
trae dodatna pojanjenja. Nekoliko
uenika ita i pokazuje svoje uratke
C) Franaka u
doba Merovinga

1. Pria i demonstrira uenicima o


Franakoj u doba Merovinga, a
potom im zadaje zadatke i nadgleda
njihov rad.
2. Zajedno s uenicima analizira
njihove uratke, vri potrebne
ispravke, daje dodatna pojanjenja.
Trai da nekoliko uenika proita i
pokae svoje uratke.

1. Sluaju i gledaju profesorovu


demonstraciju i prezentaciju, a potom
rade sljedee zadatke:
a) na slijepom zemljovidu oznaavaju:
prvobitni franaki teritorij, irenje
franake drave u doba Merovinga
b) izrauju mentalnu mapu o
Franakoj u doba Merovinga
c) na vremenskoj crti kronoloki
oznauju Bitka kod Vouillesa, Bitka na
Katalaunskim poljima, Bitka kod Poitieresa,
Bitka kod Hadrianopolisa, dolazak Karolinga
na franako prijestolje, provala Huna u
Europu, podjela Rimskog Carstva, pad
Zapadnog Rimskog Carstva, vandalsko
pustoenje Rima
2. Zajedno s uenicima analizira

frontalni
individualni

metoda razgovora
metoda pisanja
metoda itanja
metoda
demonstracije
metoda crtanja
metoda rada na
tekstu

LCD-projektor
projekcijsko platno
raunalo
olovka
drvene bojice
ravnalo
biljenica
udbenik

metoda pisanja
metoda razgovora
metoda itanja
metoda rada s
tekstom
metoda
demonstracije
metoda crtanja
metoda
prostornovizualnog
planiranja

LCD-projektor
projekcijsko platno
raunalo
olovka
drvene bojice
biljenica
radna biljenica
udbenik

6
njihove uratke, vri potrebne
ispravke, daje dodatna pojanjenja.
Trai da nekoliko uenika proita i
pokae svoje uratke.

ZAKLJUNI
DIO

1. Zajedno s uenicima ponavlja


obraene nastavne sadraje pomou
rubrike UPAMTI u udbeniku (str.
12.)

1. Zajedno s profesorom ponavljaju


obraeno gradivo pomou rubrike
UPAMTI u udbeniku (str. 12.)

skupni,
pojedinani
frontalni

meroda razgovora
metoda itanja

udbenik

VII. RADNI ZADACI


1. Na slijepom zemljovidu oznai: smjer hunskog prodora, Hadrianopol, Katalaunska
polja, prvobitni germanski teritorij, podruje Ostrogota i Vizigota

2. Na slijepom zemljovidu oznai: prvobitni franaki teritorij, irenje franake drave u


doba Merovinga

3. Popuni sljedeu tablicu.


VELIKA SEOBA NARODA
RAZDOBLJE
GERMANSKI
NARODI

1.
2.
3.

TIJEK

VANI
DOGAAJI
POSLJEDICE

4. Popuni sljedeu tablicu.


KRIZA RIMSKOG CARSTVA
Razdoblje
Uzroci

1.
2.

Reformni
pokuaji

1.
2.

Posljedice 1.
2.

5. Na vremenskoj crti kronoloki posloi sljedee: Bitka kod Vouillesa, Bitka na Katalaunskim
poljima, Bitka kod Poitieresa, Bitka kod Hadrianopolisa, dolazak Karolinga na franako
prijestolje, provala Huna u Europu, podjela Rimskog Carstva, pad Zapadnog Rimskog Carstva,
vandalsko pustoenje Rima

Das könnte Ihnen auch gefallen