Sie sind auf Seite 1von 30

Conjugare tradusa verb SEIN (a fi)

Conjugare si traducere "sein - a fi", diateza activa.


Pentru a fi mai usor de inteles si asimilat, am creat pentru voi o lectie in care regasiti verbul sein conjugat la
1. Indicativ (Prezent, Imperfect, Perfect, Mai mult ca perfect, Viitor si Viitor anterior)
2. Conjunctiv (Prezent, Perfect, Imperfect si Mai mult ca perfect) si
3. Conditional (Prezent, Perfect)
impreuna cu traducerea in limba romana.

Conjugare SEIN la Indicativ - Indikativ


Conjugare SEIN la Prezent (Prsens)

Conjugare SEIN la Imperfect (Prteritum)

se traduce prin prezent

se traduce prin imperfect

ich bin

eu sunt

ich war

eu eram

du bist

tu esti

du warst

tu erai

er, sie, es ist

el, ea este

er, sie, es war

el, ea era

wir sind

noi suntem

wir waren

noi eram

ihr seid

voi sunteti

ihr wart

voi erati

sie, Sie sind

ei, ele sunt

sie, Sie waren

ei, ele erau

Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt)

Conjugare SEIN la Mai mult ca perfect

se traduce prin perfect compus

se traduce prin mai mult ca perfect

ich bin gewesen

eu am fost

ich war gewesen

eu fusesem

du bist gewesen

tu ai fost

du warst gewesen

tu fusesei

er, sie, es ist gewesen

el, ea a fost

er, sie, es war gewesen

el, ea fusese

wir sind gewesen

noi am fost

wir waren gewesen

noi fuseseram

ihr seid gewesen

voi ati fost

ihr wart gewesen

voi fuseserati

sie, Sie sind gewesen

ei, ele au fost

sie, Sie waren gewesen

ei, ele fusesera

Conjugare SEIN la Viitor (Futur 1)

Conjugare SEIN la Viitor apropiat (Futur 2)

se traduce prin viitor

se traduce prin viitor apropiat

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du wirst sein

tu vei fi

du wirst gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es wird sein

el, ea va fi

er, sie, es wird gewesen sein

el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi

sie, Sie werden gewesen sein

ei, ele vor fi fost

Conjugare SEIN la Conjunctiv - Konjunktiv


Conjugare SEIN la Prezent (Prsens)

Conjugare SEIN la Perfect (Perfekt)

se traduce prin conjunctiv prezent

se traduce prin conjunctiv perfect

ich sei

eu sa fiu

ich sei gewesen

eu sa fi fost

du seist

tu sa fii

du seist gewesen

tu sa fi fost

er, sie, es sei

el, ea sa fie

er, sie, es sei gewesen

el, ea sa fi fost

wir seien

noi sa fim

wir seien gewesen

noi sa fi fost

ihr seiet

voi sa fiti

ihr seiet gewesen

voi sa fi fost

sie, Sie seien

ei, ele sa fie

sie, Sie seien gewesen

ei, ele sa fi fost

Conjugare SEIN la Imperfect (Prteritum)

Conjugare SEIN la Mai mult ca perfect

se traduce prin conditional optativ prezent

se traduce prin conditional optativ perfect

ich wre

eu as fi

ich wre gewesen

eu as fi fost

du wrst

tu ai fi

du wrst gewesen

tu ai fi fost

er, sie, es wre

el, ea ar fi

er, sie, es wre gewesen

el, ea ar fi fost

wir wren

noi am fi

wir wren gewesen

noi am fi fost

ihr wrt

voi ati fi

ihr wrt gewesen

voi ati fi fost

sie, Sie wren

ei, ele ar fi

sie, Sie wren gewesen

ei, ele ar fi fost

Conjugare SEIN la Viitor I


se traduce prin viitor

Conjugare SEIN la Viitor II


se traduce prin viitor anterior

ich werde sein

eu voi fi

ich werde gewesen sein

eu voi fi fost

du werdest sein

tu vei fi

du werdest gewesen sein

tu vei fi fost

er, sie, es werde sein el, ea va fi

er, sie, es werde gewesen sein el, ea va fi fost

wir werden sein

noi vom fi

wir werden gewesen sein

noi vom fi fost

ihr werdet sein

voi veti fi

ihr werdet gewesen sein

voi veti fi fost

sie, Sie werden sein

ei, ele vor fi

sie, Sie werden gewesen sein

ei, ele vor fi fost

Forma perifrastica - Conditionalul


Conjugare SEIN Conditional Prezent

Conjugare SEIN Conditional Perfect

se traduce prin conditional prezent

se traduce prin conditional perfect

ich wrde sein

eu as fi

ich wrde gewesen sein

eu as fi fost

du wrdest sein

tu ai fi

du wrdest gewesen sein

tu ai fi fost

er, sie, es wrde sein

el, ea ar fi

er, sie, es wrde gewesen sein el, ea ar fi fost

wir wrden sein

noi am fi

wir wrden gewesen sein

noi am fi fost

ihr wrdet sein

voi ati fi

ihr wrdet gewesen sein

voi ati fi fost

sie, Sie wrden sein

ei, ele ar fi

sie, Sie wrden gewesen sein

ei, ele ar fi fost

1. Pronumele personal - das Personalpronomen (das


persnliche Frwort)
Declinarea pronumelui personal pentru cazurile nominativ, acuzativ, dativ si genitiv:

SG

PL

Pers

Nominativ

ich

eu

mich

pe mine, ma mir

mie

meine (meiner) al meu

II

du

tu

dich

pe tine, te

dir

tie

dein (deiner)

al tau

III m er

el

ihn

pe el, il, l

ihm

lui

sein (seinen)

al lui

III f

ea

sie

pe ea, o

ihr

ei

ihr (ihrer)

al ei

III n es

es

ihm

sein (seinen)

wir

noi

uns

pe noi, ne

uns

noua unser

al nostru

II

ihr

voi

euch

pe voi, va

euch

voua euer

al vostru

III

sie

ei, ele sie

pe ei, ii

ihnen lor

sie

Acuzativ

Dativ

Genitiv

ihr (ihrer)

al lor

Pronumele personal es nu are corespondent in limba romana. In germana se foloseste in general


pentru lucruri si pentru substantivele neutre.
Atunci cand le folosim intr-o scrisoare, pronumele personale de persoana a II-a, singular si
plural, se scriu cu Majuscula (cand referirea se face la persoana careia ii scriem).
Pronumele personal Sie, Ihnen, Ihr, Ihre reprezinta forma de politete si se scrie intotdeauna cu
majuscula.
In limba germana pronumele personal nu poate fi dublat.
La formarea acuzativului nu se folosesc prepozitii.

In limba germana exista un anumit grup de verbe dupa care doar forma de dativ a pronumelui
poate fi folosita: antworten, danken, fehlen, folgen, gefallen, gehren, glauben, zustimmen,
gratulieren, helfen, passen, raten, schmecken, vertrauen, vidersprechen, zuhren.
Forma de genitiv a pronumelui personal in germana este folosita destul de rar, preponderent in
scris.

De cele mai multe ori, forma de genitiv a pronumelui personal este


inlocuita prin:
- schimbarea verbului;
- dupa prepozitiile cu genitivul, forma de dativ este folosita in vorbire;
- von.
Pronumele reflexiv (das Reflexivpronomen)

2. Pronumele reflexiv - das Reflexivpronomen (das


rckbezgliche Frwort)
In limba germana, pronumele reflexiv apare in propozitie ca si complement direct sau indirect si se refera la aceeasi persoana sau obiect ca si
subiectul. Acest pronume are forme numai pentru acuzativ si dativ, forme care coincid adesea. Este folosit adesea cu un verb reflexiv.

Persoana Acuzativ

Dativ

mich

ma mir

imi

II

dich

te

dir

iti

sich

se

sich

isi

III f

sich

se

sich

isi

III n

sich

sich

uns

ne

uns

ne

euch

va

euch

va

sich

se

sich

isi

SG III m

PL II
III
waschen

a spala

Ich wasche mich.

Eu ma spal.

Du wschst dich.

Tu te speli.

Er/sie wscht sich. El/Ea se spala.


Wir waschen uns.

Noi ne spalam.

Ihr wascht euch.

Voi va spalati.

Sie waschen sich.

Ei/Ele se spala.

Forma de dativ este folosita mai rar.

aneignen

a-si insusi

Ich eigne mir an.

Eu imi insusesc.

Du eignest dir an.

Tu iti insusesti.

Er/Sie eignet sich an. El/Ea isi insuseste.


Wir eignen uns an.

Noi ne insusim.

Ihr eignet euch an.

Voi va insusiti.

Sie eignen sich an.

Ei/Ele isi insusesc.

Pronumele demonstrativ (das Demonstrativpronomen)

4. Pronumele demonstrativ - das Demonstrativpronomen


(das hinwaisende Frwort)
Pronumele demonstrativ indica apropierea sau departare (in timp sau in spatiu) a fiintelor sau lucrurilor la care se refera. El este intrebuintat atat
adjectival cat si substantival.
Pronumele demonstrative in limba germana sunt:
der, die das (acesta, aceasta; acela, aceea)
dieser, diese, dieses (acest, acesta)
jener, jene, jenes (acela, aceea)
derselbe, dieselbe, dasselbe (acelasi, aceeasi)
derjenige, diejenige, dasjenige (acela, aceea)
solcher, solche, solches (un, o astfel de, asemenea)
selbst (selber) (insumi, insami)

der, die, das


Singular
Caz

Plural
Masculin Feminin

Neutru M, F, N

Nominativ der

die

das

die

Acuzativ

den

die

das

die

Dativ

dem

der

dem

denen

Genitiv

dessen

deren, derer dessen deren, derer

Pronumele demonstrativ der, dier, das, die este folosit cel mai des. Traducerea acestuia se realizeaza in functie de context.
Intrebuintat substantival, pronumele demonstrativ se declina ca in tabelul de mai sus. Mai poate fi intrebuintat ca adjectiv demonstrativ si
pronume demonstrativ.
In limba germana, pronumele demonstrativ der, die, das se refera la un substantiv din propozitia precedenta sau la o propozitie relativa care
urmeaza.
Folosita substantival impreuna cu verbul sein, forma neutra a pronumelui demonstrativ (das) poate face referire la substantive de orice gen,
singular si plural.
Das ist mein Freund.
Acesta este prietenul meu.
Das sind meine Freunde.

Acestia sunt prietenii mei.


Das ist mein Buch.
Aceasta este cartea mea.
Das ist meine Bcher.
Acestea sunt cartile mele.
Atentie la folosirea formelor derer si deren, pot aparea confuzii.
Derer se refera la un substantiv sau pronume din propozitia care urmeaza.
Deren se refera la un substantiv sau pronume din propozitia precedenta.

dieser, diese, dieses


jener, jene, jenes
In limba germana, pronumele demonstrativ dieser, diese, diese (acest, acesta) se refera la fiinta sau obiectul apropiat sau cunoscut.
jener, jene, jenes (acela, aceea) se refera la fiinta sau obiectul departat sau necunoscut.
Atat dieser cat si jener se declina cu terminatiile articolului hotarat.

Singular

Plural

Masculin Feminin Neutru M, F, N


Nominativ dieser

Acuzativ

Dativ

Genitiv

diese

dieses

diese

jener

jene

jenes

jene

diesen

diese

dieses

diese

jenen

jene

jenes

jene

diesem

dieser

diesem diesen

jenem

jener

jenem

jenen

dieses

dieser

dieses

dieser

jenes

jener

jenes

jener

Exemplificare:

Caz

Nominativ

Acuzativ

Dativ

Singular

Plural

Masculin

Feminin

Neutru

M, F, N

dieser Mann
acest barbat

diese Frau
aceasta femeie

dieses Kind
acest copil

diese Kinder
acesti copii

jener Mann
acel barbat

jene Frau
acea femeie

jenes Kind
acel copil

jene Kinder
acei copii

diesen Mann
pe acest barbat

diese Frau
dieses Kind
pe aceasta femeie pe acest copil

dieser Kinder
pe acesti copii

jenen Mann
pe acel barbat

jene Frau
pe acea femeie

jenes Kind
pe acel copil

jene Kinder
pe acei copii

diesem Mann
acestui barbat

dieser Frau
acestei femei

diesem Kind
acestui copil

diesen Kindern
acestor copii

jenem Mann
acelui barbat

jener Frau
acelei femei

jenem Kind
acelui copil

jenen Kindern
acelor copii

Genitiv

dieses Mannes dieser Frau


al acestui barbat al acestei femei

dieses Kindes dieser Kinder


al acestui copil al acestor copii

jenes Mannes
jener Frau
al acelui barbat al acelei femei

jenes Kindes jener Kinder


al acelui copil al acelor copii

Folosite substantival cu verbul sein, dieses si jenes pot face referire la un substantiv de orice gen, singular si plural.

selbst (selber)
In limba germana pronumele demonstrative selbst (selber) corespund pronumelui de intarire din limba romana si sunt invariabile.
ich selbst (selber) - eu insumi, insami
du selbst (selber) - tu insuti, insati
Ca pronume, selbst, sta in urma substantivului sau pronumelui determinat.
Ca adverb, selbst, sta inaintea substantivului sau a pronumelui determinat.
In cuvintele compuse se foloseste numai selbst.

derselbe, dieselbe, dasselbe


derjenige, diejenige, dasjenige
In limba germana, derselbe, dieselbe, dasselbe (acelasi, aceeasi) arata identitatea unui obiect cu sine insusi. Acest pronume este compus din
articolul hotarat der, die, das si pronumele demonstrativselber, selbe.
In limba germana, derjenige, diejenige, dasjenige (acela, aceea) are sens determinant selectiv. Se intrebuinteaza in special in stilul oficial
cancelaristic cand urmeaza o propozitie atributiva relativa si cand pronumele demonstrativ der ar putea fi confundat cu articolul der.
In locul pronumelui demonstrativ derjenige, diejenige, dasjenige aflat la inceputul propozitiei si urmat de pronumele relativ der, die, das la acelasi
caz, se intrebuinteaza pronumele relative wer, wem, wen pentru persoane si was pentru obiecte.

Caz

Singular

Plural

Masculin

Feminin

Neutru

M, F, N

Nominativ derselbe

dieselbe

dasselbe

dieselben

derjenige

diejenige

dasjenige

diejenigen

denselben

dieselbe

dasselbe

dieselben

dasjenige

diejenigen

Acuzativ

denjenigen diejenige
Dativ

demselben derselben demselben denselben


demjenigen derjenigen demjenigen denjenigen

Genitiv

desselben

derselben desselben

derselben

desjenige

derjenigen desjenigen derjenigen

solcher, solche, solches


In limba germana, pronumele demonstrativ solcher, solche, solches (un, o astfel de, atare) indica in general calitatea sau identitatea.
El poate fi folosit:
1. neprecedat de articol: solcher, solche, solches, solche (pl);
2. precedat de articolul nehotarat: ein solcher, eine solche, ein solches;
3. precedat de articolul nehotarat negat: kein solcher, keine solche, kein solches, keine solchen (pl);
4. intr-o forma prescurtata nedeclinabila, urmat de articolul hotarat: solch (ein, eine, ein).
Neprecedat de articol, se declina ca un adjectiv neprecedat de articol sau de pronume:

Caz

Singular

Plural

Masculin

Feminin Neutru

M, F, N

Nominativ solcher

solche

solches

solche

Acuzativ

solchen

solche

solches

solche

Dativ

solchem

solcher solchem

Genitiv

solchen (solches) solcher solchen (solches) solcher

solchen

Precedate de articol nehotarat sau nehotarat negat se declina ca adjective precedate de articol nehotarat, nehotarat negat sau pronume posesiv:

Caz

Singular

Plural

Masculin

Feminin

Neutru

M, F, N

(k)eine solche

(k)ein solches

keine solchen

Acuzativ

(k)einen solchen (k)eine solche

(k)ein solches

keine solchen

Dativ

(k)einem solchen (k)einer solchen (k)einem solchen keinen solchen

Genitiv

(k)eines solchen (k)einer solchen (k)eines solchen keiner solchen

Nominativ (k)ein solcher

Pronumele solcher, solche, solches se intrebuinteaza in special adjectival.

Pronumele posesiv (das Possessivpronomen)

5. Pronumele posesiv - das Possessivpronomen (das


besitzanzeigende Frwort)
Pronumele posesiv inlocuieste numele posesorului si pe cel al obiectului posedat.
Se intrebuintreaza in majoritatea cazurilor adjectival.

Singular

Plural

Pers I Pers II Persoana III

Pers I

M
Adjectival mein

dein

Pers II

Pers III

euer

ihr

sein ihr sein unser

al meu al tau al lui al ei -

al nostru al vostru al lor

In limba germana, pronumele posesiv s-a format din genitivul pronumelui personal. Pronumele posesiv de politete se scrie cu initiala mare.

Declinarea pronumelui posesiv


La singular, pronumele posesiv se declina cu terminatiile articolului nehotarat.
La plural se declina cu terminatiile articolului hotarat.

Singular

Plural

Masculin Feminin Neutru

M, F, N

Nominativ mein

meine

mein

meine

Acuzativ

meine

mein

meine

meinen

Dativ

meinem

meiner

meinem meinen

Genitiv

meines

meiner

meines

meiner

Nominativ dein

deine

dein

deine

Acuzativ

deinen

deine

dein

deine

Dativ

deinem

deiner

deinem

deinen

Genitiv

deines

deiner

deines

deiner

Nominativ sein

seine

sein

seine

Acuzativ

seinen

seine

sein

seine

Dativ

seinem

seiner

seinem

seinen

Genitiv

seines

seiner

seines

seiner

Dupa aceleasi reguli se conjuga si pentru celelalte persoane.

Pronumele interogativ (das Interrogativpronomen)

6. Pronumele interogativ - das Interrogativpronomen (das


fragende Frwort)
Pronumele interogativ poate tine locul unui nume asteptat ca raspuns la o intrebare.
In limba germana, pronume interogative sunt:
wer? was? (cine?, ce?)
welcher? welche? welches? (care?)
was fr ein? was fr eine? was fr ein? (ce fel de?)

wer? was?
Wer spricht? Was sagt er?
In limba germana, pronumele interogativ wer? se refera la persoane indiferent de gen, atat pentru singular cat si pentru plural.
Pronumele interogativ was? se refera la lucruri sau la o stare.
In limba germana, pronumele interogative wer? si was? se intrebuinteaza numai substantival.
Wer kommt?
Was lessen Sie?
Declinare wer? was?

Singular
Nominativ wer?

was?

Acuzativ

wen?

was?

Dativ

wem?

Genitiv

wessen? wessen?

welcher? welche? welches?

Welcher Schler fehlt heute?


In limba germana, pronumele interogativ welcher, welche si welches, plural welche, are sens selectiv (se refera la o anumita fiinta sau un anumit
obiect).
Poate fi intrebuintat atat substantival cat si adjectival.
Welcher Schler kommt?
Welches ist der beste Schler?
Declinare welcher? welche? welches?

Singular

Plural

masculin

feminin

neutru

m, f, n

Nominativ welcher?

welche?

welches?

welche?

Acuzativ

welchen?

welche?

welches?

welche?

Dativ

welchem? welcher? welchem? welchen?

Genitiv

welches?

welcher? welches?

welcher?

was fr ein? was fr eine? was fr ein?


Was fr ein Film ist das?
In germana, pronumele interogativ was fr ein? was fr eine? was fr ein? plural was fr? face referire la calitatea sau la insusirile caracteristice
unei persoane sau obiect. La intrebarea introdusa prin acest pronume se raspunde de regula cu un adjectiv precedat de articolul nehotarat.
La pronumele interogativ was fr ein? se declina numai ein (ca articol nehotarat). La plural se intrebuinteaza numai forma was fr? deoarece ein nu
poate fi folosit decat la singular.
Poate fi folosit atat substantival cat si adjectival.
Was fr ein Buch liest du?
Er liest ein Buch.
Declinare was fr ein?

Singular
masculin

Plural
feminin

neutru

m, f, n

Nominativ was fr ein?

was fr eine?

was fr ein?

was fr?

Acuzativ

was fr einen?

was fr eine?

was fr ein?

was fr?

Dativ

was fr einem? was fr einer? was fr einem? was fr?

Genitiv

was fr eines?

was fr einer? was fr eines?

was fr?

In unele cazuri pronumele interogativ in limba germana was fr ein? este intrebuintat substantival.
In aces caz, ein, eine, ein se declina dupa regulile articolului hotarat.
In limbajul uzual, in anumite situatii, fr nu urmeaza imediat dupa was.
In fata numelor de materie, de regula, articolul nehotarat ein se suprima.
Pronumele interogativ was fr ein? poate fi intrebuintat si in exclamari.

Formarea pluralului in germana

Formare pluralului unui substantiv in limba germana poate fi adesea "putin problematica", mai ales pentru incepatori. Comparativ cu limba engleza,
unde pentru formarea pluralului unui substantiv este de ajuns sa adaugam un s sau es la sfarsitul substantivului, in germana lucrurile sunt putin mai
complicate. Astfel ca...
In limba germana exista cinci (5) moduri de formare a pluralului.
Dar nu va lasati intimidati de aceste "particularitati" ale limbii germane. Fie ca memorati pluralul unui substantiv, fie ca il determinati prin regulile

de mai jos, cel mai important este sa-l folositi cat mai des.
Veti constata ca dupa un timp veti reusi sa deduceti forma de plural intr-un mod natural.

Reguli de formare a pluralului pentru substantive in


limba germana
Grupa Terminatie

nu
primesc
terminatie

umlaut
pe vocala

e
II
umlaut
+e

er

III
er +
umlaut

IV

(e)n

Singular

Plural

der Wagen

die Wagen

der Lehrer

die Lehrer

das Fenster

die Fenster

das Mdchen die Mdchen


das Brieflein

die Brieflein

der Apfel

die pfel

der Vater

die Vter

der Tag

die Tage

der Tisch

die Tische

der Heft

die Hefte

das Ereignis

Ereignisse

der Bus

die Busse

der Sohn

die Shne

die Hand

die Hnde

das Kind

die Kinder

das Lied

die Lieder

das Geist

die Geister

das Haus

die Huser

das Land

die Lnder

das Buch

die Bcher

das Mann

die Mnner

das Wald

die Wlder

die Frau

die Frauen

die Blume

die Blumen

die Freundin

die Freundinnen

Primesc terminatia
substantive masculine si neutre
terminate in el, en sau er

substantive neutre cu terminatia


chen sau lein
numai substantive masculine

cela mai multe substantive


masculine si neutre
substantive terminate in nis
sau bus - cu dublarea lui s
substantive masculine si feminine

in special substantivele neutre


substantive masculine

substantive neutre si cateva


substantive masculine care
au a, o, u, au in componenta

cele mai multe substantive


feminine;
substantive feminine formate cu
sufixul in (dubleaza n)

die Schlerin

die
Schlerinnen

die Nation

die Nationen

die
Konferenz

die Konferenzen

der Junge

die Jungen

der Affe

die Affen

das Auge

die Augen

das Ohr

die Ohren

das Chef

die Chefs

die Party

die Partys

das Foto

die Fotos

der LKW

die LKWs

substantive de origine straina

putine substantive masculine

unele substantive neutre

substantive de origine straina

prescurtari

Dupa cum putem observa din tabelul de mai sus, la plural substantivele primesc articolul hotarat die.

Cazuri speciale de formare a pluralului


1. Majoritatea substantivelor compuse cu cuvantul de baza mann formeaza pluralul cu leute.
der Bergamann - die Bergleute
der Kaufmann - die Kaufleute
der Staatsmann - die Staatsmnner
der Sportsmann - die Sportsleute - die Sportsmnner
der Schneeman - die Schneemnner
Achtung!
der Ehemann are la plural doua forme cu intelesuri diferite
der Ehemnner - barbatii casatoriti
der Eheleute - sotul si sotia
2. Unele denumiri de materie sunt necesare la plural pentru a numi sorturile materiei respective. Pentru formarea pluralului se adauga
terminatiile sorten sau arten.
das Obst - die Obstsorten
das Getreide - die Getreidearten
3. Unele substantive abstracte folosite cu sens concret pot avea si forme de plural.
4. Unele substantive de alta origine decat germana pot avea forme proprii de plural.
das Museun - die Museen
das Zentrum - die Zentren
das Gymnasium - die Gymnasien
die Firma - die Firmen
die Villa - die Villen
das Thema - die Themen

erbe neregulate in germana

Care sunt verbele neregulate din limba germana?


Mai jos regasiti o lista care cuprinde 191 de verbe neregulate din limba germana.
In masura in care timpul mi-o permite, am sa realizez postari care sa contina conjugarile pentru fiecare in parte. Pentru cele mai importante,
verbele modale, am creat postari cu conjugarile acestora. Le regasiti in lista...

laufen - lief -gelaufen

Cum se conjuga verbele neregulate in germana?


Simplu! Mai jos aveti link-urile lectiilor din care veti invata cum sa conjugati verbele neregulate la toate timpurile modurilor indicativ, conjunctiv si
forma perifrastica (conditionalul).

Indicativ
- prezent
- imperfect
- perfect
- mai mult ca perfect
- viitor
- viitor anterior

Conjunctiv
Conditionalul
- prezent
- conditional I
- imperfect
- conditional II
- perfect
- mai mult ca perfect
- viitor
- viitor anterior

Pentru ca notiunile sa fie complete, gasiti aici formarea participiului.


Lista verbelor neregulate in limba germana
Lista cuprinde, pe langa cele trei forme de baza (infinitiv, imperfect si participiu perfect), urmatoarele informatii:

infinitivul verbelor care prezinta si o conjugare regulata este precedat de R, indiferent daca forma regulata se deosebeste de cea
neregulata in ce priveste valenta sau sensul;

formele arhaice sau pretioase sunt precedate de semnul plus;

modificarea vocalei din radacina la persoanele a 2-a si a 3-a singular prezent este notata in paranteza , dupa infinitiv;

vocala din radacina imperfectului (preteritului) subjonctiv (conjunctiv) urmeaza preteritul in cazul formelor deosebite;

participiul 2 al verbelor care formeaza perfectul cu auxiliarul sein este precedat de IST. Auxiliarul HAT apare numai cand cele doua
verbe se folosesc alternativ;

lista contine si verbele regulate a caror conjugare prezinta diverse particularitati.

In aceasta lista veti gasi un total de 191 de verbe neregulate din limba germana.
Daca am omis ceva, va rog sa-mi lasati un comentariu!
Lista verbe neregulate germana

Traducere

Infinitiv

Imperfect
buk (+ )

Participiu II

a (se) coace

backen (bckt)

gebacken

a porunci

befehlen (befiehlt) befahl (+ )

a incepe

beginnen

begann (+
/)

begonnen

a musca

beien

bi

gebissen

a (se) ascunde bergen (birgst)

barg (+ )

geborgen

a crapa

bersten (birst)

barst (+ )

(ist) geborsten

a indupleca

(r) bewegen

bewog (+ ) bewogen

a indoi

biegen

bog (+ )

(ist/hat) gebogen

a oferi

bieten

bot (+ )

geboten

a lega

binden

band ()

gebunden

a ruga

bitten

bat ()

gebeten

befohlen

Traducere

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

a sufla

blasen (blst)

blies

geblasen

a ramane

bleiben

blieb

(ist) geblieben

a decolora

(r+) bleichen

blich

(ist) geblichen

a praji

braten (brt)

briet

gebraten

a rupe

brechen (bricht)

brach ()

gebrochen

a arde

brennen

brannte (+ e) gebrannt

a aduce

bringen

brachte ()

gebracht

a gandi

denken

dachte ()

gedacht

a angaja

(r+) dingen

dingte

gedungen

a treiera

dreschen (drischt)

drosch (+ )
gedroschen
drasch (+ )

a patrunde

dringen

drang (+ )

(ist/hat) gedrungen

a putea

drfen (darf)

durfte (+ )

gedurft

a primi

empfangen
(empfngt)

empfing

empfangen

a (se)
recomanda

empfehlen
(empfiehlt)

empfahl (+
/)

empfohlen

a simti

empfinden

empfand () empfunden

a stinge

erlschen
(erlischt)

erlosch (+ ) (ist) erloschen

a (se)
inspaimanta

(r) erschrecken
(erschrickt)

erschrak ()

(ist) erschrocken

a manca

essen (it)

a ()

gegessen

a merge

fahren (fhrt)

fuhr ()

(ist/hat) gefahren

a cadea

fallen (fllt)

fiel

(ist) gefallen

a prinde

fangen (fngt)

fing

gefangen

a lupta

fechten (ficht)

focht (+ )

gefochten

a gasi

finden

fand ()

gefunden

a impleti

flechten (flicht)

flocht (+ )

geflochten

a zbura

fliegen

flog ()

(ist/hat) geflogen

a fugi (de
ceva)

fliehen

floh (+ )

(ist) geflohen

a curge

flieen

flo (+ )

(ist) geflossen

a intreba

(r+) fragen

frug ()

gefragt

a consuma

fressen (frit)

fra ()

gefressen

a congela

frieren

fror ()

(ist/hat) gefroren

Traducere
a fermenta

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

(r) gren

gor (+ )

(ist/hat) gegoren

gebren
gebrt
gebiert

gebar ()

geboren

a da

geben (gibt)

gab ()

gegeben

a prospera

gedeihen

gedieh

(ist) gediehen

a merge

gehen

ging

(ist) gegangen

a reusi

gelingen

gelang ()

(ist) gelungen

a fi necesar

gelten (gilt)

galt ()

gegolten

a recupera

genesen

genas ()
geno ()

(ist) genesen
genossen

a ajunge

geraten (gert)

geriet

(ist) geraten

a se intampla

geschehen
(geschieht)

geschah ()

(ist) geschehen

a castiga

gewinnen

gewann (+
/)

gewonnen

a turna

gieen

go (+ )

gegossen

a netezi

gleichen

glich

geglichen

a patina

(r) gleiten

glitt

(ist) geglitten

a mocni

(r) glimmen

glomm (+ ) geglommen

a sapa

graben (grbt)

grub ()

gegraben

a apuca

greifen

griff

gegriffen

a avea

haben (hast, hat)

hatte ()

gehabt

a (se) opri

halten (hlt)

hielt

gehalten

a atarna

(r) hngen

hing

gehangen

a ciopli

(r) hauen

hieb

gehauen

a ridica

heben

hob ()

gehoben

a (se) numi

heien

hie

geheien

a ajuta

helfen (hilft)

half (+ /)

geholfen

a cunoaste

kennen

kannte (+ e) gekannt

a (se) catara

(r+) klimmen

klomm ()

geklommen

a rasuna

klingen

klang ()

geklungen

a strange

kneifen

kniff

gekniffen

a veni, a merge kommen

kam ()

(ist/hat)
gekommen

a sti, a putea

knnen (kann)

konnte ()

gekonnt

krichen

kroch ()

(ist) gekrochen

a naste

Traducere

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

a umple

laden
(ldt/ladete)

lud ()

geladen

a lasa

lassen (lt)

lie

gelassen

a alerga

laufen (luft)

lief

(ist) gelaufen

a tolera

leiden

litt

gelitten

a imprumuta

leihen

lieh

geliehen

a citi

lesen (liest)

las ()

gelesen

a sta culcat

liegen

lag ()

gelegen

a minti

lgen

log (+ )

gelogen

a macina

mahlen

mahlte

gemahlen

a evita

meiden

mied

gemieden

a mulge

(r) melken

molk (+ )

gemolken

a masura

messen (mit)

ma (+ )

gemessen

a esua

milingen

milang ()

(ist) milungen

a placea

mgen (mag)

mochte

gemocht

a trebui

mssen (mu)

mute ()

gemut

a apuca

nehmen (nimmt)

nahm ()

genommen

a numi

nennen

nannte (+ e) genannt

a fluiera

pfeifen

pfiff

gepfiffen

a cultiva

(r+) pflegen

pflog ()

gepflogen

a lauda

preisen

pries

gepriesen

a umfla

(r) quellen (quillt) quoll (+ )

(ist) gequollen

a sfatui

raten (rt)

riet

geraten

a freca

reiben

rieb

gerieben

a rupe

reien

ri

(ist/hat) gerissen

a calari

reiten

ritt

(ist/hat) geritten

a alerga

rennen

rannte (+ e)

(ist) gerannt

a mirosi

riechen

roch (+ )

gerochen

a lupta

ringen

rang (+ /)

gerungen

a curge

rinnen

rann (+ /)

(ist) geronnen

a chema

rufen

rief

gerufen

a sara

(r) salzen

salzte

gesalzen

a (se) imbata

saufen (suft)

soff (+ )

gesoffen

a aspira

(r) saugen

sog (+ )

gesogen

a crea

(r) schaffen

schuf ()

geschaffen

Traducere

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

a rasuna

(r) schallen

scholl (+ )

(hat/ist)
geschollen

a desparti

scheiden

schied

(hat/ist)
geschieden

a straluci

scheinen

schien

geschienen

a defeca

scheien

schi

geschissen

a mustra

schelten (schilt)

schalt (+ /) gescholten

a taia

(r) scheren

schor (+ )

geschoren

a impinge

schieben

schob (+ )

geschoben

a lansa

schieen

scho (+ )

geschossen

a jupui

(r+) schinden

schund ()

geschunden

a dormi

schlafen (schlft)

schlief

geschlafen

a bate

schlagen (schlgt) schlug ()

geschlagen

a aluneca

schleichen

schlich

(ist) geschlichen

a lustrui

(r) schleifen

schliff

geschliffen

a toci

(r+) schleien

schli

geschlissen

a inchide

schlieen

schlo ()

geschlossen

a inghiti

schlingen

schlang (+ ) geschlungen

a azvarli

schmeien

schmi

geschmissen

a topi

(r) schmelzen
(schmilzt)

schmolz (+
)

(hat/ist)
geschmolzen

a sforai

(r+) schnauben

schnob ()

geschnoben

a taia

schneiden

schnitt

geschnitten

a scrie

schreiben

schrieb

geschrieben

a striga

schreien

schrie

geschrien

a pasi

schreiten

schritt

(ist) geschritten

a tacea

schweigen

schwieg

geschwiegen

a umfla

(r) schwellen
(schwillt)

schwoll (+ ) (ist) geschwollen

a pluti

schwimmen

schwamm (+ (ist/hat)
/)
geschwommen

a reduce

schwinden

schwand (+
)

(ist) geschwunden

a vibra

schwingen

schwang (+
)

geschwungen

a jura

(r) schwren

schwor ()
schwur ()

geschworen

a vedea

sehen (sieht)

sah ()

gesehen

Traducere

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

a fi

sein (ist)

war ()

(ist) gewesen

a trimite

(r) senden

sandte (e)

gesandt

a fierbe

(r) sieden

sott (+ )

gesotten

a canta

singen

sang ()

gesunden

a (se) scufunda sinken

sank ()

(ist) gesunken

a cugeta

sinnen

sann (+ /)

gesonnen

a sedea

sitzen

sa ()

gesessen

a trebui

sollen (soll)

sollte

gesollt

a crapa

(r) spalten

spaltete

gespalten

a scuipa

speien

spie

gespien

a unelti

spinnen

spann (+ /) gesponnen

a vorbi

sprechen (spricht) sprach ()

gesprochen

a incolti

sprieen

spro (+ )

(ist) gesprossen

a sari

springen

sprang ()

(ist) gesprungen

a intepa

stechen (sticht)

stach (+ )

gestochen

a planta

(r) stecken

stak (+ )

gesteckt

a sta (in
picioare)

stehen

stand ( / )

gestanden

a fura

stehlen (stiehlt)

stahl (+ )

gestohlen

a urca

steigen

stieg

(ist) gestiegen

a muri

sterben (stirbt)

starb (+ )

(ist) gestorben

a zbura

stieben

stob (+ )

(ist) gestoben

a duhni

stinken

stank

gestunken

a impinge

stoen (stt)

stie

(hat/ist) gestoen

a anula

streichen

strich

(hat/ist) gestrichen

a certa

streiten

stritt

gestritten

a purta

tragen (trgt)

trug ()

getragen

a lovi

treffen (trifft)

traf ()

getroffen

a mana

treiben

trieb

(hat/ist) getrieben

a pasi

treten (tritt)

trat ()

(hat/ist) getreten

a curge

(r) triefen

troff (+ )

getroffen

a bea

trinken

trank ()

getrunken

a insela

trgen

trog (+ )

getrogen

a face (o
activitate)

tun (tut)

tat ()

getan

a strica

verderben

verdarb ()

(hat/ist) verdorben

Traducere

Infinitiv

Imperfect

Participiu II

(verdirbt)
a supara

verdrieen

verdro (+ ) verdrossen

a uita

vergessen (vergit) verga ()

vergessen

a pierde

verlieren

verlor (+ )

verloren

a stinge

(r) verlschen
(verlischt)

verlosch (+
)

(ist) verloschen

a creste

(r) wachsen
(wchst)

wuchs ()

(ist) gewachsen

a spala

waschen (wscht) wusch ()

gewaschen

a tese

(r) weben

wob (+ )

gewoben

a devia

(r) weichen

wich

(ist) gewichen

a spoi

weisen

wies

gewiesen

a intoarce

(r) wenden

wandte (e)

gewandt

a castiga

werben (wirbt)

warb (+ )

geworben

a (se) face

werden (wirst,
wird)

wurde ()

(ist) geworden

a arunca

werfen (wirft)

warf ()

geworfen

a cantari

(r) wiegen/wgen wog ()

gewogen

a suci

winden

wand (+ )

gewunden

a cunoaste

wissen (wei)

wute ()

gewust

a vrea

wollen (will)

wollte

gewollt

a stoarce

wringen

wrang (+ )

gewrungen

a acuza

zeihen

zieh

geziehen

a extrage

ziehen

zog ()

(hat/ist) gezogen

a sili

zwingen

zwang ()

gezwungen

Conjugare Indicativ Prezent


Acest articol te va invata cum sa conjugi verbe in germana (regulate si neregulate) la modul indicativ, timpul prezent, diateza activa.

Vei invata:

conjugarea verbelor regulate


conjugarea verbelor neregulate
conjugarea verbelor auxiliare
conjugarea verbelor modale

Inainte de a studia regulile de conjugare pentru verbe la indicativ prezent, sa ne reamintim ca verbele constituie singura clasa de cuvinte ale caror
elemente se pot conjuga.
Conjugarea verbelor reprezinta modificarea formei acestora in functie de persoana, numar, timp, mod si diateza.
Timpurile se impart in timpuri simple (prezent si imperfect) si timpuri compuse (perfect, mai mult ca perfect, viitor si viitor anterior).
Modul reprezinta forma pe care o ia verbul pentru a arata felul in care vorbitorul considera actiunea.
Diateza reprezinta forma pe care o ia verbul pentru a exprima raportul dintre subiect si actiunea verbului.
Diateza activa arata ca actiunea este facuta de subiectul gramatical.

Conjugare verbe regulate la prezent

sus

Formarea timpului prezent la indicativ se realizeaza adaugand la radacina verbului de conjugat urmatoarele terminatii:

Singular

Plural

Pers. I

-e

Pers. I

Pers. a II-a

-(e)st Pers. a II-a

Pers. a III-a -(e)t

-en
-(e)t

Pers. a III-a -en

In afara catorva verbe neregulate, aceasta regula se aplica pentru verbele de orice categorie.
Radacina verbului se obtine de la forma de infinitiv a acestuia.
De regula terminatia va fi -en.
fahren = fahr + en; laufen = lauf + en
unde "fahr" este radacina iar "en" este terminatia.
Exemple de conjugare verbe regulate la prezent

schreiben- a scrie kommen - a veni fragen

a intreba

ich schreibe

ich komme

ich frage

eu intreb

du schriebst

du kommst

du fragst

tu intrebi

er/sie/es schreibt

er/sie/es kommt

er/sie/es fragt el/ea intreaba

wir schrieben

wir kommen

wir fragen

noi intrebam

ihr schreibt

ihr kommt

ihr fragt

voi intrebati

sie/Sie schreiben

sie/Sie kommen

sie/Sie fragen ei/ele intreaba

Dupa cum puteti observa am scos in evidenta terminatiile verbelor pentru infinitiv si prezent.
In ultima coloana aveti traducerea ultimului verb conjugat, fragen.
Particularitati
1. Se intercaleaza vocala "e" la persoanele a II-a singular si plural si la persoana a III-a singular in cazul verbelor a caror radacina se termina in:

-ehn (rechnen)

-ffn (offnen)

-ekn (trocknen) -gn (begegnen)


-d (finden)

-t (arbeiten)

-dm (widmen)

-tm (atmen)

-dn (ordnen)
Lista verbelor cu aceste terminatii poate continua, au fost date doar cateva exemple.
Exemple de conjugare

rechnen

finden

arbeiten

ich rechne

ich finde

ich arbeite

du rechnest

du findest

du arbeitest

er/sie/es rechnet er/sie/es findet er/sie/es arbeitet


wir rechnen

wir finden

wir arbeiten

ihr rechnet

ihr findet

ihr arbeitet

sie rechnen

sie finden

sie arbeiten

2. Pentru verbele terminate in -eln (zweifeln, handeln) si -ern (zittern) luam in considerare:
- la persoana I singular poate fi omisa vocala e din sufix;
- la persoana I si a III-a plural trebuie omisa vocala e din terminatie, primind doar n.
Exemple de conjugare

zweifeln - a sovai handeln - a trata zittern - a tremura


ich zweif(e)le

ich handle

ich zitt(e)re

du zweifelst

du handelst

du zitterst

er/sie/es zweifelt

er/sie/es handelt

er/sie/es zittert

wir zweifeln

wir handeln

wir zittern

ihr zweifelt

ihr handelt

ihr zittert

sie/Sie zweifeln

sie/Sie handeln

sie/Sie zittern

Conjugare verbe neregulate la prezent

sus

Formarea timpului prezent la verbele neregulate se face adaugand la radacina verbului terminatiile specifice prezentului: -e, -st, -t, -en, -t,
-en, luand in considerare urmatoarele particularitati.
Particularitati
1. Multe verbe care au vocala -e- in radacina, transforma aceasta vocala in -i- sau -ie- la persoanele a II-a si a III-a singular.

geben

sehen

nehmen

ich gebe

ich sehe

ich nehme

du gibst

du siehst

du nimmst

er/sie/es gibt er/sie/es sieht er/sie/es nimmt


Dupa cum putem observa din exemplul de mai sus, nehmen schimba pe -e- lung in -i- scurt dubland in acelasi timp pe -m-.
Nu transforma pe -e- in -i- sau -ie- urmatoarele verbe: bewegen (a indupleca), denken (a gandi), gehen (a merge), genesen (a se reface), heben (a
ridica), pflegen (a ingriji), scheren (a tunde), stecken (a prinde), stehen (a sta), weben (a tese).
2. Verbele a caror radacina se termina in -s, -, -ss, -x, -z sau -tz (lesen, gren, essen, salzen, sitzen, boxen) primesc la persoana a II-a singular
doar terminatia -t.
3. Verbele care au in radacina -a-, -au- sau -o- primesc Umlaut la persoana a II-a si a III-a singular.

tragen

laufen

stoen

ich trage

ich laufe

ich stoe

du trgst

du lufst

du stt

er/sie/es trgt er/sie/es luft er/sie/es stt

Conjugare verbe auxiliare de timp la


prezent
sus

Verbele auxiliare de timp (haben, sein, werden) formeaza prezentul indicativ in mod neregulat.

haben

sein

werden

ich habe

ich bin

ich werde

du hast

du bist

du wirst

er/sie/es hat

er/sie/es ist er/sie/es wird

wir haben

wir sind

wir werden

ihr habt

ihr seid

ihr werdet

sie/Sie haben sie/Sie sind sie/Sie werden

Conjugare verbe modale prezent


Pers.

knnen mgen drfen mssen sollen wollen

ich

kann

mag

darf

mu

soll

will

du

kannst

magst

darfst

mut

sollst

willst

mag

darf

mu

soll

will

er/sie/es kann
wir

knnen mgen drfen

mssen sollen wollen

ihr

knnt

mt

sie/Sie

knnen mgen drfen

mgt

drft

sollt

wollt

mssen sollen wollen

Conjugare Verbe Germana la Viitor si Viitor II

Modul indicativ, diateza activa, viitor I, viitor II (viitor anterior)

Timpul Viitor
In germana, timpul viitor (sau viitor I) se formeaza in doua moduri.
1. din prezentul verbului de conjugat si un complement circumstantial de timp;
2. din prezentul verbului auxiliar werden si infinitivul prezent al verbului de conjugat.

sus

1. verb de conjugat la prezent + complement circumstantial de timp


2. werden la prezent + infinitivul prezent al verbului de conjugat
1. Nchstes Jahr fahren meine Eltern nach Spanien.
Anul viitor parintii meu pleaca in Spania.
2. Nchstes Jahr werde ich Urlaub in Deutschland machen.
Anul viitor (eu) voi face o vacanta in Germania.
Werde ich aus Germana Online deutsch lernen.
Voi invata de la Germana Online limba germana.
Er wird schon schlafen.
El deja va dormi.
Exemplu de conjugare kommen, fragen la timpul viitor

kommen

fragen

a intreba

ich werde kommen

ich werde fragen

eu voi intreba

du wirst kommen

du wirst fragen

tu vei intreba

er/sie/es wird kommen

er/sie/es wird fragen

el/ea va intreba

wir werden kommen

wir werden fragen

noi vom intreba

ihr werdet kommen

ihr werdet fragen

voi veti intreba

sie/Sie werden kommen sie/Sie werden fragen ei/ele vor intreba


Timpul viitor din limba germana se traduce in romana prin:
- viitor;
- prezent cu valoare de viitor;
- sau prin imperativ (in functie de context).

Timpul Viitor Anterior (II)

sus

Timpul viitor II, sau viitor anterior, se formeaza din prezentul verbului auxiliar werden si infinitivul perfect al verbului de conjugat.

werden la prezent + infinitiv perfect verb de conjugat


Exemplu de conjugare kommen si fragen la viitor anterior

kommen

fragen

a intreba

ich werde gekommen sein

ich werde gefragt haben

eu voi fi intrebat

du wirst gekommen sein

du wirst gefragt haben

tu vei fi intrebat

er/sie/es wird gekommen sein

er/sie/es wird gefragt haben

el/ea va fi intrebat

wir werden gekommen sein

wir werden gefragt haben

noi vom fi intrebat

ihr werdet gekommen sein

ihr werdet gefragt haben

voi veti fi intrebat

sie/Sie werden gekommen sein sie/Sie werden gefragt haben ei/ele vor fi intrebat
Viitorul anterior din limba germana se traduce cu corespondentul lui din limba romana (viitor anterior).

Conjugare Indicativ Perfect & Mai Mult ca Perfect

Timpul Perfect
Timpul perfect se formeaza in limba germana cu ajutorul verbelor auxiliare la prezent (haben si sein) si cu participiul II al verbului de conjugat.

haben/sein la prezent + participiu II verb de conjugat


Exemplu de conjugare perfect: lernen, fragen, kommen

lernen

fragen

kommen

a veni

ich habe gelernt

ich habe gefragt

ich bin gekommen

eu am venit

du hast gelernt

du hast gefragt

du bist gekommen

tu ai venit

er/sie/es hat gelernt

er/sie/es hat gefragt

er/sie/es ist gekommen el/ea a venit

wir haben gelernt

wir haben gefragt

wir sind gekommen

noi am venit

ihr habt gelernt

ihr habt gefragt

ihr seid gekommen

voi ati venit

sie/Sie haben gelernt sie/Sie haben gefragt sie/Sie sind gekommen ei/ele au venit
In limba germana, perfectul este timpul trecutului in limba vorbita. Perfectul exprima o actiune trecuta, terminata in prezent sau cu referire la
prezent.
Perfectul din germana se traduce in limba romana prin perfect compus.

Timpul Mai Mult ca Perfect

sus

Timpul mai mult ca perfect se formeaza in limba germana cu ajutorul verbelor auxiliare la imperfect (haben si sein) si cu participiul II al verbului
de conjugat.

haben/sein la imperfect + participiu II verb de conjugat


Exemplu de conjugare mai mult ca perfect: lernen, fragen, kommen

lernen

fragen

kommen

a veni

ich hatte gelernt

ich hatte gefragt

ich war gekommen

eu venisem

du hattest gelernt

du hattest gefragt

du warst gekommen

tu venisesi

er/sie/es hattte gelernt er/sie/es hatte gefragt er/sie/es war gekommen

el/ea venise

wir hatten gelernt

wir hatten gefragt

wir waren gekommen

noi veniseram

ihr hattet gelernt

ihr hattet gefragt

ihr wart gekommen

voi veniserati

sie/Sie hatten gelernt

sie/Sie hatten gefragt sie/Sie waren gekommen ei/ele venisera

In limba germana, mai mult ca perfectul exprima o actiune trecuta incheiata inaintea altei actiuni trecute.
Mai mult ca perfectul din germana se traduce in limba romana prin mai mult ca perfect sau perfect compus.

Observatii
Formeaza perfectul si mai mult ca perfectul impreuna cu haben:
1.
toate verbele tranzitive;

2.

toate verbele reflexive;

3.

verbele modale;

4.

verbele impersonale permanente;

5.

verbele intranzitive care nu exprima directia unei miscari sau trecerea de la o stare la alta.

Impreuna cu verbul sein, formeaza perfectul si mai mult ca perfectul:


1.
verbele intranzitive care exprima directia unei miscari sau trecerea de la o stare la alta;
2.

verbele sein, werden, bleiben, geschehen, misslingen, loswerden, vorkommen, aufbleiben.

Verbele modale, verbele care exprima perceptii senzoriale si verbul lassen formeaza perfectul si mai mult ca perfectul in doua moduri.
I. In mod regulat cand sunt folosite fara infinitivul altui verb:

haben la prezent + participiu II verb de conjugat


II. In mod neregulat, cu infinitiv in loc de participiu II, cand sunt folosite cu infinitivul altui verb:

haben la prezent + infinitiv verb predicativ + infinitiv verb modal/senzorial/lassen


Declinarea articolului in germana
Inainte de a trece la declinarea substantivelor in limba germana este bine sa studiem declinarea articolelor hotarat si nehotarat. Intrucat regulile
de declinare a substantivelor sunt putin mai "stufoase" este de preferat sa retinem si sa intelegem formele articolelor pentru cele patru cazuri din
germana.
Vom incepe cu declinarea articolului hotarat urmata de un exemplu de folosire, vom continua cu declinarea articolului nehotarat insotita de un
exemplu si vom incheia acest articol cu cazurile de omitere ale articolului.

Declinarea articolului hotarat in limba germana


Cazul

Singular

Plural

masculin feminin neutru m, f, n


Nominativ der

die

das

die

Akkusativ den

die

das

die

Dativ

dem

der

dem

den + n la substantiv

Genitiv

des

der

des

der

Exemplu declinare articol hotarat

Caz

Nominativ

Akkusativ

Dativ

Singular
masculin

feminin

neutru

der Tisch

die Mtze

das Brett

masa

caciula

scandura

den Tisch

die Mtze

das Brett

pe masa

pe caciula

pe scandura

dem Tisch

der Mtze

dem Brett

mesei

caciulii

scandurii

Genitiv

Caz

Nominativ

Akkusativ

Dativ

Genitiv

des Tiches

der Mtze

des Brettes

a, ai, ale mesei

a, ai, ale caciulii

a, ai, ale scandurii

masculin

feminin

neutru

die Tische

die Mtzen

die Bretter

mesele

caciulile

scandurile

die Tische

die Mtzen

die Bretter

pe mese

pe caciuli

pe scanduri

den Tische

den Mtzen

den Bretter

meselor

caciulilor

scandurilor

der Tische

der Mtzen

der Bretter

Plural

a, ai, ale meselor a, ai, ale caciulilor a, ai, ale scandurilor

Declinarea articolului nehotarat in limba germana

Caz

Singular
masculin feminin neutru

Nominativ ein

eine

ein

Akkusativ einen

eine

ein

Dativ

einem

einer

einem

Genitiv

eines

einer

eines

Articolul nehotarat nu are forme de plural.


Substantivele la plural folosesc numai articolul hotarat.
Exemplu declinare articol nehotarat

Caz

Singular
masculin

feminin

neutru

Nominativ

Akkusativ

Dativ
Genitiv

ein Tisch

eine Mtze

ein Brett

o masa

o caciula

o scandura

einen Tisch

eine Mtze

ein Brett

pe o masa

pe o caciula

pe o scandura

einem Tisch

einer Mtze

einem Brett

unei mese

unei caciuli

unei scanduri

eines Tisches

einer Mtze

eines Brettes

a, ai, ale unei mese a, ai, ale unei caciuli a, ai, ale unei scanduri

Cazuri de omitere a articolului in limba germana


In limba germana, exista anumite situatii in care articolul poate fi omis.
Acesta este adesea omis atunci cand substantivul este folosit in enunturi, telegrame, titluri sau atunci cand substantivul exprima o notiune
abstracta.
Articolul poate fi omis:

inaintea substantivelor abstracte care exprima o notiune de timp, o stare, o insusire;

inaintea numelor de persoana nedeterminate printr-un atribut;

inaintea substantivelor care indica grade de rudenie;

inaintea numelor continentelor si a celor mai multe nume de tari, provincii sau localitati;

inaintea denumirii materiilor de studiu;

inaintea denumirilor de materii, folosite in sens general (laptele);

inaintea substantivelor folosite ca formule de adresare, exclamari sau chemari;

in adrese, titluri, telegrame, anunturi;

in enumerari, daca substantivele sunt la plural;

inaintea numeralelor carinale, daca accentuam numarul sau cantitate;

in locutiuni verbale, proverbe, expresii idiomatice;

in stilul beletristic;

la simpla numire a unui substantiv.

Numeralul in germana (Zahlwort)

Numeralul (Zahlwort) este partea de vorbire care exprima un numar sau ordinea numerica a obiectelor.
Teoretic, numeralul nu poate constitui o parte de vorbire separata intrucat acesta foloseste cuvintele din alte trei parti de vorbire: adjective,
adverbe sau substantive.
Din punctul de vedere al continutului, deosebim in limba germana mai multe tipuri de numerale:

numerale cardinale

numerale ordinale

numerale ordinale adverbiale

numerale fractionare

numerale distributive

numerale variative

numerale multiplicative

numerale de repetitie

Numeralul cardinal (die Kardinalzahlen)


Numeralul cardinal exprima un numar si raspunde la intrebarea "wieviel?".

eins

17

siebzehn

200

zweihundert

zwei

18

achtzehn

444

vierhunder vierundvierzig

drei

19

neunzehn

1000

tausend

vier

20

zwanzig

1001

tausendeins

fnf

21

einundzwanzig

1876

tausendachthundert - sechsundsiebzig

sechs

25

fnfundzwanzig 2000

zweitausend

sieben

30

dreiig

3316

dreitausenddreihundert sechzen

acht

33

dreiunddreiig

4000

viertausend

neun

40

vierzig

900000

neunhunderttausend

10 zehn

50

fnfzig

1000000

eine Million

11 elf

60

sechzig

1000 Millionen

1 Milliarde

12 zwlf

70

siebzig

1000 Milliarden 1 Billion

13 dreizehn 80

achtzig

1000 Billionen

1 Billiarde

14 vierzehn 90

neunzig

null

15 fnfzehn 100 hundert


16 sechzehn 101 hunderteins
Numeralele cardinale de la 0 la 12 sunt simple.
Numeralele cardinale de la 13 la 19, cele intre zeci si cele formate cu sute si mii sunt compuse.
Numeralele compuse (13-19) se formeaza din numar + zehn: dreizehn, vierzehn, fnfzehn, achtzehn,neunzehn.
Exceptie fac numeralele 16 si 17:
Numeralul 16 (sechzehn), format din 6 + 10 (sechs + zehn), pierde s de la sechs.
Numeralul 17 (siebzehn), format din 7 + 10 (sieben + zehn), pierde en de la sieben.
Zecile (40, 50, 80, 90) se formeaza din numar + zig: vierzig, fnfzig, achtzig, neunzig.
Exceptie fac (20, 30, 60, 70): zwanzig, dreiig, sechzig, siebzig.
Numeralele dintre zeci (24, 35, 46, 57, etc) se formeaza din numar + und + zeci.
33 - drei + und + dreiig, 55 - fnfundfnfzig, 65 - fnfundsechzig.
Observa: fata de romana, in limba germana ordinea este diferita: 3 si 30, 5 si 50, 5 si 60.
Numeralele de la 100 pana la un milion se formeaza din numar + hundert.
400 - vierhundert, 800 - achthundert.
Numeralele compuse se formeaza din numar + hunder + regula zecilor.
899 - acht - hundert - neun - und - neunzig (corect se scrie legat: achthundertneunundneunzig).
Observa: constructia numeralului este opt + sute + noua + nouazeci.
Numeralele de ordinul miilor se formeaza din numar + tausend + regula numerale compuse.
9.899 - neun - tausend - acht - hundert - neun - und - neunzig (corect se scrie legat: neuntausendachthundertneunundneunzig).
Numeralele pana la un milion se formeaza dupa cum urmeaza:
868 849 acht - hundert - acht - und - sechzig - tausend - acht - hundert - neun - und - vierzig (corect se scrie legat).

Numeralele ordinale (die Ordinalzahlen)


Numeralele ordinale exprima o anumita ordine sau un anumit loc pe care il ocupa o persoana, un obiect, o actiune.

In limba germana, numeralele ordinale raspund la intrebarea der, die, das wievielte? a cata, al catelea?
Numeralele ordinale pana la 19 se formeaza din
numeral cardinal + te: erste, zweite, dritte, vierte, zehnte, neunzehnte.
Numeralele ordinale de la 20 se formeaza din
numeral cardinal + ste: zwanzigste, hundertste, tausendste.

Numerale ordinale adverbiale (die Einteilungszahlen)


In limba germana, numeralele ordinale adverbiale definesc ordinea intr-o insiruire.
Numeralele ordinale adverbiale se formeaza din numeral ordinal + ens.
Exemplu: erstens, zweitens, drittens, viertens.

Numeralele fractionare (die Bruckzahlen)


Numeralele fractionare exprima o parte dintr-un tot.
In limba germana, numeralele fractionare se formeaza din numerale ordinale + tel.
Exemplu: ein Drittel, ein Viertel, ein Fnftel.
Numeralele fractionare se scriu, de obicei, in cifre.

1/2

ein halb

1 1/2

eineinhalb

1/3

ein Drittel

2 1/4

zwei einviertel

1/4

ein Viertel

3 1/2

drei einhalb

3/4

Dreiviertel

4 3/4

vier dreiviertel

4/6

vier Sechstel

5 4/6

fnf viersechstel

1/100 ein Hundertstel

6 5/16

sechs fnfsechzehntel

2/101 zwei Hunderteintel

18 4/8

achtzehn vierachtel

3/202 drei Zweihundertzweitel 23 1/1000 dreiundzwanzig eintausendstel


Numeralele zecimale: 2,423 - zwei Komma vier zwei drei.
Numeralele fractionare apar adesea in cuvinte compuse, caz in care numeralul este cuvantul determinativ: ein Vierteljahr, eine Viertelstunde, ein
Dreiviertelmehrheit.

Numerale distributive (die Verteilungszahlen)


Numeralele distributive ale limbii germane exprima o grupare numerica.
Acestea raspund la intrebarea je (zu) wieviel?
Numeralele distributive se pot forma prin constructia je + numeral cardinal: je einer, je zwei,
sau prin constructia zu + numeral ordinal: zu zweit, zu dritt, zu viert.
Numeralele formate cu je urmeaza regulile declinarii numeralelor cardinale iar cele formate cu zu sunt invariabile.

Numeralele variative (die Artzahlen)


Numeralele variative exprima un numar de categorii, de specii diferite.
Acestea raspund la intrebarea wievielerlei? cate feluri? cate categorii? cate specii?
Numeralele variative se formeaza din numerale cardinale + erlei:
zweierlei, dreierlei, viererlei,
sau din all, viel, manch + erlei:
allerlei, vielerlei, mancherlei.
Numeralele variative sunt adverbe deci, invariabile.

Numeralele multiplicative (die Vervielfltigungszahlen)


Numeralele multiplicative arata in ce proportie creste o cantitate.
Acestea raspund la intrebarea wievielfach?
Numeralele multiplicative se formeaza din numerale cardinale + fach
einfach, zweifach, zehnfach
sau din mehr, viel, manning + fach
mannigfach, mehrfach, vielfach.

Numeralele de repetitie (die iterativen Zahlwrter)


Numeralele de repetitie arata de cate ori se savarseste o actiune. In limba germana, numeralele de repetitie raspund la intrebarea wie
oft? sau wievielmal?
Acest tip de numeral se formeaza din numerale cardinale + mal
einmanl, zweimal, viermal
sau din viel, mehr + mals
vielmals, mehrmals.
Numeralele de repetitie sunt adverbe deci, invariabile.