Sie sind auf Seite 1von 5

Bosna i Hercegovina Bosnia and Herzegovinia

Federacija BiH Federation of Bosnia and Herzegovinia


Tuzlanski kanton Tuzla canton
Optina Srebrenik Municipality Srebrenik
JU Druga osnovna kola Srebrenik Public institution Druga osnovna kola
Tel: 035/647/090, Fax: 035/647-091 Srebrenik

NASTAVNA PRIPREMA ZA AS

KOLSKA 2015/16. GODINA DATUM: 02/06..10.2015. RAZRED: VIII ODJELJENJE: a/b


NAST. PREDMET: B/HS jezik i knjievnost, NAST. OBLAST:
NAST. JEDICNICA: Erih Ko: Ujka Filip
CILJ ASA:
OBRAZOVNI ZAD.: upoznavanje temeljnih znaajki umjetnike pripovijetke, osobenosti anra
pripovijetke, razvijanje vjetine pravilnog razumijevanja poruke, sadrajna analiza, prostorna i
vremenska lokalizacija teksta, kompozicija proznog djela (tema, fabula, likovi), karakterizacija
glavnog lika, portret, elementi izraajnog itanja, uoavanje i imenovanje pojedinosti u pripovijeci,
naracija, deskripcija, dijalozi, monolozi
ODGOJNI ZAD.: razvijanje ljubavi prema jeziku i knjievnosti uope, ljepota osobnog doivljaja
knjievnosti kao vrijednost, razvijanje ljubavi prema pisanoj rijei, spontano doivljavanje pisane
rijei, razvijanje osjeaja za pravdu, istinoljubivost kao vrijednost, razvijanje ljubavi i empatije
prema ljudskoj patnji, razumijevanje normi ljudskog ponaanja (u ratnim okolnostima), izgraivanje
pozitivnih osobina linosti, razvijanje ljubavi prema porodici
FUNKCIONALNI ZAD.: razvijanje misaonih, perceptivnih, emotivnih i stvaralakih funkcija,
razvijanje sposobnosti uoavanja pravde, izgraivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih i
komunikativnih sposobnosti
TIP ASA: Usvajanje novih nastavnih sadraja OBLICI RADA: frontalni, individualni,
individualizirani

NASTAVNE METODE: a) demonstracija b) ilustracija c) metoda usmenog izlaganja d) metoda


crtanja e) metoda itanja i rada na tekstu f) metoda pisanja g) metoda razgovora h)
____________________.
NASTAVNA SREDSTVA: itanka 8, kreda, sveske, olovke,

NAPOMENA
FAZA

VRIJEME REAL.

AKTIVNOSTI

AKTIVNOSTI NASTAVNIKA AKTIVNOSTI UENIKA


DIOUVIODNI

Prvi as/interpretacija:
- provjerava ueniko razumijevanje - uenici iznose svoje miljenje o
pojma moral i ita citat o moralu moralnom i nemoralnom
- najavljuje nastavnu jedinicu i naslov - prepisuju naslov sa table
ispisuje na table
Drugi as/pisanje sastava:
- ukratko ponavlja sa uenicima o - ponavljaju ukratko o odlomku Ujka
nauenom na prethodnom asu Filip
- najavljuje uenicima pisanje sastava i - zapisuju temu za literarni sastav u
zadaje temu i ispisuje je na tabli sveske

1
DIOGLAVNI
- interpretativno ita odlomak - sluaju paljivo dok itam
- ukazuje na nepoznate rijei - aktivno uestvuju u interpretaciji
- postavlja uenicima pitanje i knjievnog djela, analiziraju,
ukljuuje ih u interpretaciju teksta, zapaaju, zakljuuju, povezuju sa
navodi ih na razmiljanje, zapaanje, stvarnim ivotnim situacijama i
zakljuivanje ljudima, rade na tekstu
- osnovna uenika zapaanja ispisuje - prepisuju sadraj sa teble
na tabli: vrsta knjievnog djela, - ukratko ponavljaju o nauenom
galavni likovi, tema, ideje
- iznosi kratke podatke o piscu
- ukratko ponavlja sa uenicima o
nauenom
Drugi as/pisanje sastava: - piu sastav na zadatu temu
- kratko pojanjava temu
- odgovara na eventualna uenika
pitanja i nejasnoe u toku pisanja
DIOZAVRNI

- upuuje na dodatne izvore informacija - prepisuju dodatne izvore i temu za


- zadaje zadau zadau
Drugi as/pisanje sastava:
- proziva dobrovoljce da itaju svoj rad - dobrovoljci itaju svoj rad, ostali
i ocjenjuje ih pomno sluaju

PRVI AS/INTERPRETACIJA

ANALITIKA STRUKTURA ASA:

Motivacijski dio asa:

ta je za vas moralno postupanje?

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije ega se dobro osjeate, a nemoralno ono
poslije ega se osjeate loe." (Ernest Hemingway)

Najava teksta: Erih Ko: UJKA FILIP

Glavni dio asa:

Interpretativno itanje teksta:

Emocionalno-intelektualna pauza:

Saekati nekoliko trenutaka da uenici srede dojmove o tekstu.

2
Konkretizacija doivljaja:
U priu nas uvodi lik ujka Filipa koji pokazuje ushienje sretnim okolnostima koje su omoguile da
preivi rat. Kako to pokazuje?
Interpretacija teksta:

Otkrijmo znaenje rijei!

cepteti - drhtati, podrhtavati


otoman - mekani leaj bez naslona
ovetali - star, pohaban
etaera - polica, stakleni ormar sa vie pregrada za stakleno posue ili knige
pianino - vrsta klavira kod kojeg su ice napete uspravno
naftalin - tvrda tvar, bijele boje i jakog mirisa, titi krzna i vunene predmete od insekata
tor - ograen prostor u koji se zatavaraju ovce
moriti - unitavati, muiti
tunjav - spleten, nesnalaljiv, koji sporo shvaa, tupoglav
prosektura - ustanova pri velikim bolnicama za praktino rjeavanja zadataka iz podruja patoloke
anatomije, u kojem se obavaljaju seciranja i bekterioloka ispitivanja
leinar - preneseno onaj koji koristi tuu nesreu za svoju korist, koji gazi preko leeva
reza - zatvara za vrata, zapor, zasun, ereza

Interpretacija

Koje svoje osobine naglaava ujka Filip, a ta o njemu saznajete iz govora pripovjedaa:
Kao i uvek, mislio je prvo na sebe, samo na sebe a onda se tek setio da i nekog drugog ima
u sobi.?
Kakve emocije u vama izaziva njegovo ushienje?
Kako nam je pripovjeda doarao sobu ujka Filipa? Potraite taj opis i kaite koliko vam
ovaj opis enterijera govori o osobnosti ujka Filipa.
Najvei dio pripovijetke je isprian u formi monologa. Kako ova forma doprinosi
razotkrivanju karaktera ujka Filipa? ta iz njegova govora saznajemo o njegovim stavovima,
osobinama?

Na pjesnik Abdulah Sidran ovako pjeva o ratu:


rat je veliko zlo, koje hoda
u kuu doe, u duu ue
i kuu i duu uzme
(Abdulah Sidran: Sarajevski tabut)
Pronaite u ovim stihovima poveznicu s ratnim iskustvom ujka Filipa. On je spasio svoj ivot, a ta
je tom prilikom izgubio?
ta o tome saznajete iz sljedeeg odlomka u prii:
tefi im je pokazala moje ordenje iz prvog rata, a i sva odlikovanja svoga oca, kojih je imala celu
gomilu. Upisala se opet u dobrovoljne bolniarke, nosila je i kukasti krst na rukavu, na kui je
isticala zastavu, pozivala oficire na veeru, a ja sam sa posla odlazio pravo kui, manji od makova
zrna, i bez velike potrebe da bih izlazio na ulicu. tefi je dokazala da sam se sa njom venao u crkvi
- katolik dakle - a tvrdili smo da nije mati bila Nemica. Prevario sam ih. Prevario svinje jedne!
Morao sam da se poniavam, da laem i da varam, straha sam se nagutao, al eto me iva sa glavom i
ramenima.?

Kakva se osjeanja mijeaju u ovom monologu ujka Filipa?

Pisac portret ujka Filipa upotpunjuje kroz njegov odnos prema tefi. ta iz tog odnosa
saznajemo o ujka Filipu?
Marchand, jedan lik i filma Niija zemlja Danisa Tanovia, veli:
3
Neutralnost ne postoji pred licem ubojstva. Ne pokuavati sprijeiti ga znai birati stranu.
Danis Tanovi u jednom intervjuu ovu izjavu komentira rijeima: Budui da moramo birati
stranu, trebamo izabrati onu pravu. Zbog toga moramo biti etini...

Kako ujka Filip bira stranu? Da li je njegovo postupanje moralno? Obrazloite svoj stav.

Razmislite kako e ujka Filipov odabir strane uticati na njegov budui ivot?
Prokomentirajte njegov zavrni monolog u prii: Ostao sam iv, ostao je iv tvoj ujka Filip,
ali ta mu vredi kad su svi ostali mrtvi, kad ostalih vie nema. Sa kime sada da se drui? Ko
e moi da ga razume?
Dio prie je isprian retrospektivno. Pronaite taj odlomak i kaite ta se naglaava
retrospekcijom.
ta oslikavaju enterijeri? Kakav dojam ostavlja u nama soba u kojoj se ujka nalazi?
U kakvom odnosu su enterijer i portret ujka Filipa?
ta simbolizira posljednja reenica: I navrati, a tefi je bez rei zatvorila vrata i ulo se kako je
iznutra namakla rezu.
Prepoznaj osnovnu ideju teksta.

Stvaralaki rad

Moral se, kao skup nepisanih pravila i obiaja koji u odnosima meu ljudima prosuuju ta je dobro,
a ta zlo, oslanja na svijest i savjest pojedinca. Kao odgovor na nemoralno ponaanje javljaju se
grinja savjesti, prijekor i prijezir okoline... Podijelite svoja saznanja o moralnom postupanju s
drugovima/drugaricama iz razreda. Povedite raspravu na temu: Najvanija ljudska tenja je tenja za
moralnou.

O knjievniku...

Erih Ko

Erih Ko (1913 2010.) je pripovjeda, romansijer, esejist i kritiar. Rodio se u Sarajevu gdje je
zavrio osnovnu kolu i gimnaziju, a potom je studirao pravne nauke na Pravnom Fakultetu u
Beogradu. Poslije zavrenih studija radi kao pravnik u Sarajevu i Beogradu. U knjievnosti se javio
pred Drugi svjetski rat esejima i kritikama, ali e se kasnije vie baviti romanom i pripovjetkom.
Bavio se prevoenjem. Djela su mu: U vatri, Tri hronike, Zapisi o malim ljudima,
Kruevaki knez, Vreme ratno itd.

Sinteza:
U priu nas uvodi lik ujka Filipa koji pokazuje ushienje sretnim okolnostima koje su
omoguile da preivi rat. Najvei dio pripovijetke je isprian u formi monologa iz kijih
saznajemo mnogo o glavnom liku i njegovim odnosim sa drugim..

Zavrni dio asa:

Domaa zadaa:

Saznaj vie o ...

4
Obavijesti se opirnije o Erihu Kou na internet adresi: http://sr.wikipedia.org/Erih Ko
DRUGI AS/PISANJE SASTAVA

Uvodni dio asa:


Uenici ukratko ponavljaju o odlomku: temi, idejama, moralu, glavnom liku i njegovom odnosu
prema drugima
Najavljujem pisanje literarnog sastava na temu: U ratu nema pobjednika, svi smo gubitnici i temu
spisujem na table

Glavni dio asa:


Ukratko pojanjavam temu i uenici piu sastav. Odgovaram na eventualne upite i nejasnoe.

Zavrni dio asa:


Dobrovoljci itaju sastav i bivaju ocijenjeni.

NASTAVNICA: PREGLEDAO:
_________________________ ________________________________

Das könnte Ihnen auch gefallen