Sie sind auf Seite 1von 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student Mark Molendijk Mentor Mentor


Klas PEH16DA Datum 14-03-2017
Stageschool De Basisschool Groep 8
Plaats Ergens in Noord-Brabant Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: Beeldende vorming
Speelwerkthema / onderwerp: Storyboard maken

Persoonlijk leerdoel:
- Een intrinsieke motivatie creren met een uitdagende, positief motiverende opdracht.
- 2.1 ik wil een fysiek en sociaal-emotioneel veilige leeromgeving creren. (A1 Bespreken van en omgaan met regels).
- 4.7 ik wil om leren gaan met onverwachte situaties. (A3 Leiding geven aan het groepsproces).
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
- Leerlingen kunnen (samenwerkend) een storyboard vormgeven, - Ik beschouw het maakproces en rapporteer hierover.
van een zelfverzonnen verhaal(bespreking van ideen, plannen en - Ik evalueer klassikaal en individueel de lesbevindingen met mijn leerlingen.
keuze mogelijkheden voor het maken van een eigen product). - Ik evalueer met mijn mentor.
- Leerlingen kunnen een mening geven over eigen product en
werkproces en over dat van groepsgenoten.
- Leerlingen leren over kikker-, horizon- en vogelperspectief.
Beginsituatie:

De les die ik vandaag geef is een vervolg op de taalles van 7 maart 2017. De leerlingen hebben hiervoor een dialoog geschreven. Deze krijgen ze vandaag terug.

De tweetallen van de taalles zullen ook vandaag weer samenwerken. We gaan van de dialoog een storyboard maken.
Het maken van de dialoog was de eerste stap in deze coperatieve werkvorm. Het is de bedoeling van deze les om de beelden die de leerlingen bij het schrijven van
de dialoog in hun hoofd hadden, op papier gaan krijgen. Komt dit beeld, wat zij in hun hoofd hadden, overeen met dat van hun samenwerkingspartner? Door het
schetsende karakter houd ik de leerlingen in het veilige gebied van de fase van chaos en ordening, waar deze leerlingen inzitten. Hierdoor behouden ze hun
intrinsieke motivatie, zonder zichzelf te veroordelen tot slecht tekenaar.

Het is de uitdaging om samen tot een beeld te komen. Hiervoor moeten de leerlingen intensief overleggen.
De leerlingen krijgen een leeg storyboard van acht vakjes.
Het is de bedoeling, dat het na deze opdracht zo door een regisseur te verfilmen valt.

Ik heb ervoor gekozen om deze les te ontwerpen, omdat dit een groep is die uitgedaagd wil worden.
Ook is het een groep met eigenheid en die eigenheid kunnen de leerlingen in deze les prima ventileren.

Binnen het domein kunstzinnige orintatie, richten we ons vooral op kerndoelen 54 en 55.

Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren.
Kerndoel 55
De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren.
http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-KDKunstzinnigeOrientatie.html

aanbod:
De leerlingen krijgen met enige regelmaat handvaardigheid aangeboden. Hiervoor krijgen ze les in het handvaardigheidlokaal. Deze opdrachten zijn echter vaak
gesloten. De leerkracht van groep 8b behandeld op dit moment drie kunstenaars: Keith Haring, Piet Mondriaan en Vincent van Gogh. Hij heeft zijn leerlingen deze drie
stijlen laten ontdekken en zelf laten uitwerken in nieuwe schilderijen. De leerlingen maken kennis met verschillende stromingen.

De doelstelling van deze les is ontdekken hoe beelden ontstaan. Het vormt een bewustwording, dat ook in deze vluchtige tijd van snelle media, over beelden moet
worden nagedacht. Deze bewustwording probeer ik in deze les te kweken. Ik heb daarbij gekozen voor een laagdrempelig medium, de film.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar ( ( leergedrag leerling(en)
+- 5 min Inleiding/ Leerkracht opent de les met het tonen Leerlingen luisteren en doen actief mee. Digibord
instructie van een Prowise-presentatie, waarin de Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of Prowise-
stappen van de les worden uitgelegd. opmerkingen. presentatie
Leerkracht vertelt dat we vandaag een
vervolgstap gaan nemen op de taalles
van 7-3.
Leerkracht vertelt dat de leerlingen in
de tweetallen van de vorige les, samen
een storyboard gaan maken.
Leerkracht vraagt wat de leerlingen van
een storyboard weten?
Leerkracht geeft een voorbeeld van een
storyboard. Leerkracht beschrijft eerst
de gebeurtenis, laat daarna een filmpje
zien (Batman).
Leerkracht vertelt dat de leerlingen in
tweetallen een storyboard moeten
maken van hun geschreven dialoog. De
doelstelling hierachter is, zicht krijgen
op elkaars beelden. Als je het
bijvoorbeeld hebt over een lepel, zie je
dan hetzelfde? Of een stoel? Of een
grote hond? Overleg met elkaar, hoe je
iets wil verbeelden. (Constructivisme).
Ook moeten de leerlingen oog houden
voor de compositie van de tekening. Wil
je alles in beeld of alleen een
gedetailleerd stukje? Overleg hierover.
kikker, horizon- of vogelperspectief?
Leerkracht geeft uitleg, dat leerlingen
moeten werken binnen acht lege
vakken. De bedoeling is dat je
storyboard zo helder is, dat het zo
verfilmt kan worden.
Leerkracht vertelt leerlingen dat ze het
storyboard moeten maken met potlood.
Hierbij maken ze gebruik van dikke en
dunne lijnen, lichte en donkere tinten.
Als je storyboard af is, dan schrijf je de
zinnen die bij het plaatje horen eronder.
Leerkracht controleert of er nog vragen
zijn.
+- 30 min Kern Leerkracht geeft eerst de dialoog terug Leerlingen overleggen met hun samenwerkpartner Kladvel (A4)
met kladblaadje(A4). en gaan aan het werk. Prowise-
Na tien minuten deelt leerkracht de A3- Leerlingen produceren hun storyboard. Leerlingen presentatie
formulieren uit. oefenen op klad(tien minuten), tekenen product Potlood
Leerkracht loopt rond tijdens het daarna op A3. Voor het A3 krijgen de leerlingen 20 Leeg storyboard
proces. Hij beschouwd, motiveert en minuten. met acht vakken
helpt daar waar gevraagd. (klad-A4) (product-
Leerkracht toont laatste sheet van de A3)
Prowise-presentatie, voor het overzicht
van de les voor leerlingen.
+- 10 min Evaluatie De leerkracht geeft zijn leerlingen de Leerlingen evalueren werk met elkaar. Zij geven Storyboard
opdracht om hun werk op een grote elkaar feedback. Hiervoor krijgen zij vijf minuten. (product)
tafel neer te leggen. Hier mogen de leerlingen evalueren met de leerkracht de les.
leerlingen gezamenlijk, elkaars werk Leerlingen luisteren en doen actief mee.
bekijken. Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of
De leerkracht evalueert samen met zijn opmerkingen.
leerlingen de opdracht. Hoe hebben de Leerlingen leveren product in (leerkracht zorgt voor
leerlingen de opdracht ervaren? Tops kopij voor tweetal).
en tips.
De leerkracht draagt de klas over aan
de leerkracht(mentor).
Bronvermelding:
Tule.slo.nl/Kunstzinnige orintatie (z.d.).Geraadpleegd op 10 maart 2017, van http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-
KDKunstzinnigeOrientatie.html
Schasfoort, B. (2016). Beeldonderwijs en didactiek (5 e druk). Groningen/Houten: Noordhoff Uitgevers.

Das könnte Ihnen auch gefallen