Beruflich Dokumente
Kultur Dokumente
SET 2
Study the given bar-chart carefully and answer the following
questions.
2. Option B
3. Option D
4. Option A
Total income of Delhi = [200 36/100] = Rs.72 Crore
Income per person = 72 Crore / 55 Lakh = Rs.130.9
So, required difference of income = 5 lakh 130.9 = Rs.654.5
lakh
= Rs.6.545 Crore
5. Option C
6. Option E
7. Option D
Number of villages in Assam where electrification was done in
2013 = 40
Number of villages in Manipur where electrification was done in
2013 = 50
So, required ratio = 4 : 5
8. Option C
9. Option B
10. Option A
Store Ratio of
Fiction:Non
Fiction:GK
Books
A 11:05:04
B 03:07:05
C 15:08:07
D 07:06:02
E 09:08:10
Solutions
1. Total number of Non-fiction and GK books sold byStores C=
88500*(20/100)*15/30= 17700*15/30=8850 (1)
Total number of Non-fiction and GK books sold by Stores E=
88500*(25/100)= 14750*18/27= 14750 (2)
Total number of Non-fiction and GK books sold by Stores C
and Etogether= (1) + (2) =23,600 (A)
Number of Fiction and GK Books sold by Store A, B, and D
A= 17700*15/20= 13275
B= 26550*8/15= 14160
D= 13275*9/15= 7965
Total= 13275+14160+7965= 35,400
Difference between the number of Fiction and GK Books sold by
Store A, B, and D together and the number of Non-fiction and GK
books sold by Stores C and E= 35,400-23600= 11,800. (B)
Percentage= (B/A)*100= (11,800/23600)*100= 50%
2. Average number of Fiction and GK Books sold by Store A, B,
and D together
= Total/3
=35400/3= 11,800
Total number of books sold by Stores C, D, and E=
10%+15%+25% of total sales
= 50% of 88,500
= 44,250
Percentage= (11800/44250)*100= 26.67%
3. Non-fiction sold by
A= (5/20)*20% of 88500= 4425
B= (7/15)*30% of 88500= 12390
C= (8/30)*10% of 88500= 2360
D= (6/15)*15% of 88500= 5310
E= (8/27)*25% of 88500= 6556 (Appox)
Answer is B,D and E= 3 stores
SET 6
Study the bar-chart and pie-chart carefully to answer the
given questions.
SET 7
2. Option B
4. Option A
Total income of Delhi = [200 36/100] = Rs.72 Crore
Income per person = 72 Crore / 55 Lakh = Rs.130.9
So, required difference of income = 5 lakh 130.9 = Rs.654.5
lakh
= Rs.6.545 Crore
5. Option C
6. Option E
7. Option D
8. Option C
In Assam, the number of villages where electrification was done =
30 + 40 + 30 = 100
In Manipur = 40 + 50 + 60 = 150
In Tripura = 40 + 50 + 60 = 150
In Nagaland = 40 + 20 + 50 = 110
So, maximum electrification in both Tripura and Manipur.
9. Option B
10. Option A
SET 8
Study the pie-chart and line graph carefully to answer the
given questions
SET 9
Study the given bar graph and pie chart to answer the
following questions.
1. Option C
2. Option C
3. Option B
5. Option E
6. Option B
Productivity = Total Production / Area of agricultural land
Productivity of UP = (35 + 30 + 25) x 1000 / 2 Lakh x 30/100 =
90000 / 60000 = 1.5 tonnes per sq km
Productivity of MP = (30 + 32.5 + 27.5) x 1000 / 2 Lakh x 25/100 =
90000 / 50000 = 1.8 tonne per sq km
Productivity of Bihar = (22.5 + 25 + 27.5) x 1000 / 2 Lakh x 20/100
= 75000 / 40000 = 1.875 tonnes per sq km
Productivity of Odisha = (22.5 + 15 + 10) x 1000 / 2 Lakh x 5/100
= 47.5 x 1000 / 10000 = 4.75 tonnes per sq km
Productivity of Haryana = (25 + 35 + 30) x 1000 / 2 Lakh x 8/100
= 90000 / 16000 = 5.625 tonnes per sq km
Productivity of Punjab = (40 + 30 + 35) x 1000 / 2 Lakh x 12/100 =
105000 / 24000 = 4.375 tonnes per
So, productivity of Haryana is the maximum
7. Option E
8. Option C
Production of Wheat in Punjab = 40000 tonnes
Production of Maize in Odisha = 10000 tonnes
So, required % = 40000 10000 / 10000 100% = 300%
9. Option D
10. Option A
Income of MP from export of 40% of Rice at the rate of Rs.30 per
kg = 32500 40/100 1000 30 = Rs.39 Crore
Income of UP from export of 30% of Rice at the rate of Rs.32 per
kg = 30000 1000 30/100 32 = Rs.28.8 Crore
So, required ratio = 39 : 28.8 = 390 : 288 = 65 : 48