Sie sind auf Seite 1von 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Helma van de Ven Mentor Moniek Steenbakkers


Klas PEH16VA Datum 15 maart 2017
Stageschool De Hobbendonken Groep 5
Plaats Boxtel Aantal lln 29
Vak- vormingsgebied: spelling
Speelwerkthema / onderwerp: herhaling van woorden met cht

Persoonlijk leerdoel:
- Ik kan de kinderen met 0 fout in hun dictee aan het werk zetten met de plusbladen. Deze kinderen gaan zelfstandig aan het werk.
- Ik kan de kinderen een kort instructie geven over de opdrachten in het werkboek, waarna de kinderen zelfstandig aan de slag kunnen.
- Ik zorg dat ik volledige stilte heb in de klas wanneer ik de kinderen in de klas een vraag stel, uitleg geef, etc.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


Bij het vaststellen van het lesdoel, heb ik kerndoel 11 gebruikt. Kerndoel 11:
De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in
een zin het onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen van dat
gezegde onderscheiden. De leerlingen kennen:
regels voor het spellen van werkwoorden;
regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden;
regels voor het gebruik van leestekens.

De tussendoelen, die ik hierbij heb gesteld zijn:


- (Product) Aan het einde van de les kunnen de kinderen door middel - De kinderen maken de opdrachten in het werkboek of op de plusbladen. Tijdens
van herhaling van de analogiestrategie woorden met cht correct en na de les kijk ik de opdrachten na.
schrijven. Dit laten ze zien door het maken van de opdrachten.

- (Proces) De kinderen met de plusbladen gaan samenwerken in - Ik vraag aan de kinderen hoe de samenwerking is gegaan en ik kijk de
tweetallen in deze les aan de plusbladen. De kinderen helpen plusbladen na.
elkaar met de opdrachten, wanneer ze er niet uitkomen samen
vragen ze het aan mij.
Beginsituatie:
Deze klas bestaat uit 29 kinderen. Hiervan zijn er 14 kinderen een meisje en 15 kinderen een jongen. De kinderen zitten al langere tijd bij elkaar in de klas, daardoor
kennen ze elkaar al. De kinderen zoeken meestal hun vertrouwde klasgenoten op, dit heb ik beschreven in mijn typering. In mijn overdenking heb ik hier een doel voor
geschreven. Op dit moment zitten de kinderen in rijtjes in de klas. Tijdens deze les is er een deel van de groep in de klas aan het werk. Deze kinderen werken
zelfstandig aan de opdrachten. Er is ook een deel van de groep op het leerplein aan het werk en zij werken samen aan de opdrachten.

De kinderen hebben deze week het woordendictee gemaakt. Dit dictee is nagekeken en naar aanleiding van het aantal fouten weten de kinderen wat ze mogen gaan
maken tijdens de herhalingslessen. De twee mogelijkheden zijn de plusbladen en de opdrachten uit het werkboek. De kinderen hebben al een herhalingsles gehad.
Hierbij hebben de kinderen een begin gemaakt met de plusbladen of de opdrachten in het werkboek gemaakt. In deze les zullen ze verder werken aan de plusbladen
of aan nieuwe opdrachten in het werkboek. Na deze opdrachten gaan ze werken op snappet. Er zijn tien kinderen die aan de plusbladen werken en de rest van de klas
werkt aan de opdrachten in het werkboek.

We maken gebruik van de methode Taal Actief voor spelling. De kinderen hebben een werkboek voor spelling, waarin de opdrachten staan. Maar er staan ook de
instapkaarten in. In de instapkaarten staat de spellingscategorie die in de opdrachten aan de orde komen uitgelegd.

Wanneer ik deze les start, zitten de kinderen op hun stoel en aan hun eigen tafel. De kinderen hebben hun werkboek van spelling in hun laatje liggen. We gaan verder
met de volgende les in het werkboek.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding Terugkijken. Ik vraag de kinderen wat we gisteren De kinderen denken na over mijn vragen, steken Handleiding spelling
+/- 5 min in het werkboek hebben gedaan. Ik hun vinger op en geven antwoord op mijn vragen. Digibord
vraag de kinderen wat ze geleerd Werkboek spelling
hebben. Plusbladen
Snappet
Kern Zelfstandig De kinderen die plusbladen hebben De kinderen met plusbladen gaan in tweetallen aan Handleiding spelling
+/- 10 min werken. gekregen mogen in tweetallen aan het de slag. Ze helpen elkaar verder als er vragen zijn. Digibord
werk op het leerplein. Wanneer er Werkboek spelling
vragen zijn, overleggen ze samen. Als Plusbladen
ze er niet uitkomen vragen ze hulp Snappet
aan mij.

Ik laat iemand uit de klas de De kinderen lezen mee in het boek en kijken naar
instapkaart voorlezen. Daarna laat ik het filmpje.
een filmpje zien, waarin het
spellingsprobleem nog een keer wordt
uitgelegd.

Met de kinderen kijk ik naar de De kinderen kijken mee in hun werkboek en


opdrachten in het werkboek. Ik ga luisteren naar mijn uitleg. Vervolgens gaan de
snel door de opdrachten heen om uit kinderen aan de slag.
te leggen wat ze bij de opdrachten
moeten doen. Daarna zet ik de
kinderen zelfstandig aan het werk.
Ook deze kinderen gebruiken hun
rondje als ze een vraag hebben.

Wanneer de kinderen klaar zijn met De kinderen luisteren naar mijn uitleg.
het maken van de opdrachten,
moeten ze deze zelf nakijken.
Wanneer ze ook daar klaar mee zijn,
gaan ze werken op snappet.

Slot Evalueren en Ik vraag de kinderen het stukje in te De kinderen vullen dit stukje in. Ze zetten een Handleiding spelling
+/- 5 min nakijken. vullen met de zin: ik kan de woorden kruisje bij het antwoord dat bij hun past. De Werkboek spelling
met cht goed schrijven. antwoordmogelijkheden zijn: ja, een beetje, Plusbladen
nee. Snappet

Ik roep de kinderen met de plusbladen De kinderen die op het leerplein zaten, komen terug
terug naar de klas. Ik vraag aan deze naar de klas. De kinderen geven antwoord op mijn
kinderen hoe de samenwerking is vraag.
gegaan.

Ik vraag de kinderen hun werkboek De kinderen gaan verder met de volgende les.
open in te leveren. Ook de plusbladen
worden ingeleverd. Vervolgens ga ik
de gemaakte opdrachten nakijken.
Persoonlijke reflectie
Ik begin de les met vertellen dat de kinderen met de plusbladen naar het leerplein mogen en dat ze daar verder aan de slag gaan met de opdrachten
van de plusbladen. Ik vertel hierbij dat ze dit in tweetallen mogen doen. De kinderen met de plusbladen vertrekken naar het leerplein. Ik geef de
kinderen in de klas instructie. We lezen het instapkaartje en kijken naar een filmpje dat over de spellingscategorie gaat. Vervolgens loop ik samen met
de kinderen nog even de opdrachten in het werkboek door en dan kunnen ook deze kinderen aan de slag.

Ik ben even gaan kijken op het leerplein en daar ging alles goed. Ik heb een aantal vragen beantwoord en de kinderen konden allemaal weer verder
aan de slag. Daarna ben ik in de klas gaan rondlopen om te kijken of alle kinderen verder konden met de opdrachten uit het werkboek. Waar nodig heb
ik een vraag beantwoord. Tijdens het rondlopen in de klas, kreeg ik te horen dat het op het leerplein niet helemaal soepel verliep. Ik ben daarom een
paar keer vaker gaan kijken. Na een paar keer waarschuwen heb ik een tweetal terug gehaald naar de klas. Dit ging allemaal rustig en verder werkte
iedereen door aan zijn opdrachten.

De kinderen hebben hard gewerkt.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 15-03-2017
Een prima start van de les waardoor iedereen weet waar hij of zij aan toe is. De kinderen met de plusbladen gaan naar het leerplein. De overige
kinderen blijven in de klas. Er wordt in de klas hard gewerkt wanneer je even naar het leerplein bent om de kinderen met de plusbladen te begeleiden.
Fijn dat je G. en G. van het leerplein afhaalt wanneer je merkt dat dit niet goed verloopt. Dit heb je prima aangepakt. Mooi om te zien dat je iets met mijn
feedback van de vorige spellingsles gedaan, je liep nu meer rondjes door de klas. Er is hard gewerkt.

Moniek Steenbakkers

Das könnte Ihnen auch gefallen