Sie sind auf Seite 1von 9

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Isa Schlicher Mentor Marion Gerris

Klas klas A Datum 4-04-17

Stageschool Obs de Uitkijktoren Groep groep 6

Plaats Weert Aantal lln 22

Vak- vormingsgebied:

Speelwerkthema / onderwerp:

Taalles waarbij stellen centraal staat.


Persoonlijk leerdoel: Ik wil zoveel mogelijk fantasie bij de kinderen naar boven laten komen.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:

Kerndoel 5 Ik kijk de werken na


De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te schrijven met
verschillende functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier Op het einde laat ik een paar verhalen horen.
verschaffen.
Ik vraag of ze het moeilijk vonden en of ze het leuk vonden.
Leerlijnen:

verhalende teksten
(bijv. verhalen, gedichten, brieven, e-mails) (zie kerndoel 9) verhaal
schrijfdoelen hebben betrekking op informeren, instrueren, overtuigen of
plezier verschaffen plezier verschaffen
zinnen worden langer, naast enkelvoudige ook samengestelde zinnen,
grammaticaal complexer, kunnen spelfouten en grammaticale fouten bevatten

aandacht voor spelling en interpunctie vooral interpunctie


eigen lesdoelen

- De kinderen hebben aan het einde van de les allemaal een fantasievolle
kamer beschreven

Hierbij hebben de gelet op hoofdletters en punten.

alle kinderen hebben een verhaal geschreven met zinnen die niet elke keer
hetzelfde beginnen.

Productdoel- Ik wil dat de kinderen na deze een verhaal hebben geschreven


en hierbij hebben gelet op hoofdletters en punten.

.
Beginsituatie:

De klas bestaat uit 22 leerlingen. 11 jongens en 11 meisjes. Ze werken via de methode taal actief. Mijn les ga ik niet uit de methode
doen. Ze hebben wel eerder stel lessen gehad. Ze zijn bezig met teksten indelen en de vorm van de verschillende tekstvormen. Verder
zijn ze ook veel aan het spellen. Ze weten dat ze moeten letten op hoofdletters en punten, maar sommige vinden dit nog erg lastig.
Iedereen uit de klas kan meedoen. Wel is er een enkeling die de Nederlandse taal niet volledig beheerst. Hij komt oorspronkelijk uit
Somali en loopt dus een stuk achter op de rest. Hij kan wel gewoon schrijven alleen zal dit wat langer duren voor hem. Toch wil ik hem
de kans geven om het te proberen. Ook zal er een klein deel meer moeite hebben met schrijven dan de rest. Er zijn grote verschillen op
het gebied van schrijven in de klas.

Het is een klas die geconcentreerd en goed kan werken. Hier is wel begeleiding van een docent bij nodig. Ze kunnen elkaar best goed
afleiden en willen allemaal wel even praten. Bij deze opdracht is het belangrijk dat de groep rustig werkt en geen contact met elkaar
zoekt. Met duidelijke afspraken moet dit zeker lukken.
Lesverloop

Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie

Leraar leergedrag leerling(en)


10 min Inleiding Ik leg de opdracht uit. - De kinderen sluiten hun ogen Powerpoint

- Luisteren stil naar het verhaal

We gaan een fantasiekamer - schrijven met vulpen


beschrijven en je mag alles van die
kamer maken. En alles wat je kan
bedenken mag in de kamer staan.

In het verhaal ben je dus vrij.

Er zijn 3 dingen waar we op gaan


letten en dit moet iedereen hetzelfde
doen:

Begin de zin met hoofdletters

Eindig de zin met punten

Niet elke zin mag hetzelfde


beginnen. Probeer de zinnen te
variren.

Verhaal:

Je hebt een eigen fantasiehuis en je


loopt je lievelingskamer in. Je doet de
deur open en wat zie je dan? Welke
kleur is de kamer? Blauw, rood met
blauwe stippen, posters op de muur.
Wat staat er allemaal in? Ik zal een
voorbeeld geven.

Als ik de deur open doe zie ik een


kamer met lichtblauwe muren. Op die
muren zijn allemaal foto's geplakt van
mij en mijn vrienden en familie. In de
kamer staat een mega bed met wel
100 kussens. Langs het bed staat een
grote hoekbank met zo;n zacht en
dikke kussens dat je er bijna in
wegzakt. Voor de bank staat een
televisie.

De vloer is gemaakt van trampolines.


Ik kan overal naartoe springen. En als
ik heel hoog spring kom ik op de
tweede verdieping. Daar is een
zwembad. Een zwembad in de vorm
van een hart. Daaromheen zijn
douches en jacuzzi's en als je op een
knopje duwt kom er een chefkok die
het lekkerste eten voor mij maakt.
Lekkere gebakjes en koekjes. Als ik
om mij heen kijk zijn al mijn vrienden
daar. Ze zijn aan het springen op de
trampoline of aan het chillen op de
bank. Sommige zijn aan het zwemmen
en sommige zijn lekker aan het eten
25 min Schrijven Ik loop rond om te kijken of iedereen De kinderen gaan individueel aan de slag. Ze Schrijfpapier
kern
kan beginnen aan zijn verhaal. moeten hun fantasie gebruiken.

Ik help eventueel.

10 min afsluiting Ik haal er een paar verhalen uit. - de kinderen luisteren naar elkaar Verhalen

De kinderen mogen deze verhalen zelf - praten niet door elkaar heen.
voorlezen.
Persoonlijke reflectie

De kinderen waren enthousiast over het feit dat ze zelf een verhaal mochten verzinnen. Door mijn voorbeeld verhaal kregen de kinderen
inspiratie. Ik zag dat ook terug in hun eigen verhaaltjes. Enkele kinderen vonden het nog moeilijk om hun fantasie te laten gaan. Zij hadden
wat sturing nodig, maar na de sturing konden ze wel verder. Ik ben erg blij met de resultaten. Er zaten leuke verhalen tussen. Een deel van
de kinderen mochten deze voorlezen. Hierdoor konden ze ook hun resultaten tonen. Het was goed om te zien dat deze kinderen hun
verhalen wilden delen met de klas. Hierdoor leren ze meteen voor de klas staan.

Aan het begin van de les was het nog erg onrustig. Ik merkte dat kinderen verschillende dingen gingen uitproberen en de grenzen gingen
opzoeken. Ik heb dan ook meerdere leerlingen apart gezet. Ze leidden elkaar teveel af. Andere docenten hadden ook last van het geluid. Ik
was nog niet tevreden over hoe ik de klas stil kreeg op het begin. Het duurde te lang. Nu was de locatie ook niet heel geschikt. Als ik in de
klas had gezeten, was het veel makkelijker geweest om de kinderen zelfstandig te laten werken. Nu zaten ze tegenover elkaar en werden
ze snel afgeleid. Later heb ik ze wel stil en aan het werk gekregen. Dit door middel van het apart zetten van kinderen en het individueel
aanspreken van kinderen. Hierna gingen ze rustig aan het werken en hier was ik dan ook tevreden mee. De les kwam goed uit qua tijd. Ik
had nog genoeg tijd om de verhaaltjes te presenteren en ze hebben lang kunnen werken aan de opdracht. Ik ben eigenlijk over de les wel
tevreden. Het minpuntje was de orde.
Feedback mentor (inclusief handtekening)

Ik heb een leuke les gezien waarbij er van de kinderen eens iets anders gevraagd werd en dat werkte goed en aanstekelijk: er zaten
inderdaad een aantal leuke droomkamers bij!

Wat ik goed vond:

+ Je geeft de verwachtingen qua gedrag en werkhouding goed van tevoren aan.

+ Het tijdmanagement was perfect.

+ De les begon wel onrustig, maar toen ik even weggeweest was, kwam ik in een oase van rust terecht. Hoe heb je dit gedaan? In je eigen
evaluatie lees ik dit niet terug.

+ Het laten sluiten van de ogen tijdens je voorbeeldverhaal werkte goed. Sommigen kunnen dit niet volhouden maar de meeste kinderen
gingen helemaal op in je verhaal.

Nog wat tips:

- Je geeft de uitleg vooral mondeling. Dit kan prima, maar ik merkte dat niet alle kinderen dit helemaal konden volgen en dus niet aan de slag
konden. Dit merkte je zelf ook. Je kunt dit voor zijn door iets meer visueel te doen. Dat gaat misschien wel ten koste van de fantasien van de
kinderen.
- Welke eisen stel je aan het stille werken? Dit zie ik niet in je lvb staan. Je evalueert hier wel op. Als je het de volgende keer duidelijk in je
voorbereiding zet, denk je ook alvast na hoe je dit wil bereiken.

Je stelt wel eisen aan het werk van de leerlingen, maar wil hier verder geen beoordeling voor geven of dit aan de mentor overlaten. Mij lijkt
het belangrijk om het werk van de kinderen te zien om een beeld te krijgen van het slagen van de les.
Bas Bouwman

Das könnte Ihnen auch gefallen