Sie sind auf Seite 1von 7

Ground

Calculations : 70% continuous load


total area=1524.17659 sq. M
1524.17659(.10) = 1371.758931 sq. M
Using Table 2.20.2.3 General Lighting Loads by Occupancy:
Total Load = 1371.758931*24 =32922.21434 VA
According to Section 2.10.2.1(a) (1) and Table 2.20.3.3:
Maximum Load = 32922.21434 (.70) (1.25) +32922.21434 (.30) = 38683.60185VA
Iload = 38683.60185/230 = 168.18957A
Ohms Law was use and since we are talking about single phase load 230 V is the voltage
to be use
According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b)(a):
For lighting load we only use 15 A or 20 A branch circuits
Number of branch circuits for 20 A is
168.18957/16 = 11 branch circuit
Each branch circuit has:
168.18957/11= 15.28996A

WARNING NO WIRING

SA(receptacle loads) : 107


According to section 2.25.2.5(i):
Total load = 180*150=27000 VA
Using table 2.20.3.5:
Maximum load = 10000+(27000-10000).5= 18500
Iload = 18500/230 = 80.43478A
According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b) (2):
Number of branch circuit for 20 A is
80.43478/16 = 5 branch circuits
Each branch circuits has:
80.43478/5=16.08696 A

Show window: 7m
According to Section 2.20.2.5(g) (2):
Total Load = 7/0.3 x 200 = 4666.66667VA
= 4666.66667/230=20.28986A - Ohms Law was use and since we are talking
about single phase load 230 V is the voltage to be use.
According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b) (2):
Number of branch circuit for 20 A is
20.28986/16 2 branch circuits.
Each branch circuit has:
20.28986/2 = 10.14493 A
WARNING NO WIRING
Sign Lighting: Assume 12 20A branch circuits
According to Table 2.10.2.3(b) (a):
Each branch circuit is 16 A

WARNING NO WIRING

Multi outlet assemblies: 21m, 6m of which are used simultaneously

INCOMPLETE

Heavy duty lamp holders: 30 outlets


According to Section 2.20.2.5(e):
Total Load = 30 x 600 = 18000 VA
= 18000/230=78.26087 s - Ohms Law was use and since we are talking about
single phase load 230 V is the voltage to be use
According to Section 2.10.2.5(b) and Table 2.10.2.3(b) (3):
Number of branch circuit for 30 A is
78.26087 /30 3 branch circuits.
Each branch circuit has:
78.26087 /3 = 26.08696 A
WARNING NO WIRING

Centralize air conditioning motors


Window type Air conditioning units: 20
1.5HP, 1-Phase
For 1 phase motors use 230 V
Using Table 4.30.14.2:
20 1.5 HP Window type Air conditioning units:
Each branch circuit has a full load current of 10 A.
According to Section 4.30.2.4: =10(1.25) =12.5
According to Section 4.30.4.2, Table 4.30.4.2 and Section 2.40.1.6 (a):
Using an Inverse time breaker =10(2.5) =25

WARNING NO WIRING
Chiller Fridge - 13 units 1/6 hp
Each branch circuit has a full load current of 2.2 A.
According to Section 4.30.2.4: =2.2(1.25)=2.75
According to Section 4.30.4.2, Table 4.30.4.2 and Section 2.40.1.6 (a):
Using an Inverse time breaker =2.2(2.5)=5.5

WARNING NO WIRING

Floor 1 Calculations: 75% continuous load

Total area = 377.2315510186 sq.m


377.2315510186(10%) =339.508396
Using Table 2.20.2.3 General Lighting Loads by Occupancy:
Total Load = 339.508396*24 = 8148.2015 VA
According to Section 2.10.2.1(a) (1) and Table 2.20.3.3:
Maximum Load = 8148.2015(.75) (1.25) +8148.2015(.25) = 9675.98928VA
Iload = 9675.98928/230 = 42.0695
Ohms Law was use and since we are talking about single phase load 230 V is the voltage
to be use

According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b)(a):


For lighting load we only use 15 A or 20 A branch circuits
Number of branch circuits for 20 A is
42.0695/16 = 3
Each branch circuit has:
42.0695/3 = 14.023 A
Using Section 2.40.1.6 (a):
Each branch circuit will be using 20 AT CB.
SA(receptacle loads) : 107
According to section 2.25.2.5(i):
Total load = 180*107= 19260 VA
Using table 2.20.3.5:
Maximum load = 10000+(19260-10000).5= 14630
Iload = 14630/230 = 64A
According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b) (2):
Number of branch circuit for 20 A is
64/16 = 4 branch circuits
Each branch circuits has:
64/4=16 A
Using Section 2.40.1.6 (a):
Each branch circuit will be using 20 AT CB.

Window type Air conditioning units:


1.5HP, 1-Phase
For 1 phase motors use 230 V
Kitchen Equipment
8 1.8 kw electric range, 1-phase
8 Mini Fridge, 1-phase
Using Table 2.20.3.17 and Table 4.30.14.2:
Maximum load = .65(8*1800+8*1125+8*230*1.45) = 16944.2VA
ILoad= 16944.2/230 =73.6704348
According to Section 2.10.2.5(c) and Table 2.10.2.3(b) (3):
Number of branch circuit for 30 A is
73.6704348/30= 3 branch circuits
Each branch circuit has:
73.6704348/3 = 24.5568 A
Using Section 2.40.1.6 (a):
Each branch circuit will be using 30 AT CB.

Note: The diameter and cross-sectional area of wire are not yet calculated.

Level 2-5
GL: Assume 75% continuous loading

Total Area = 580.3360343238 sq.m


580.3360343238(10%)= 522.3024309
Using table 2.20.2.3 General Lighting loads by Occupancy:
Total load = 522.3024309*24 = 12535.25834 VA
According to Section 2.10.2.1(a)(1) And table 2.20.3.3:
Maximum load = 12535.25834(.75)(1.25)+ 12535.25834(.25) = 14885.6193 VA
I load = 14885.6193/230 = 64.7200839

According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b)(a):


For lighting load we only use 15 A or 20 A branch circuits
Number of branch circuits for 20 A is

64.7200839/16 = 4.04500524 = 4
Each Branch circuit has :
64.7200839/4 = 16.180021
Using Section 2.40.1.6 (a):
Each branch circuit will be using 20 AT CB.

SA(receptacle loads): 131


According to section 2.25.2.5(i):
Total load = 180*131= 23711 VA
Using table 2.20.3.5:
Maximum load = 10000+(23711 -10000).5= 16855.5
Iload = 16855.5/230 = 73.28478
According to Section 2.10.2.5(a) and Table 2.10.2.3(b) (2):
Number of branch circuit for 20 A is
73.28478/16 = 5 branch circuits
Each branch circuits has:
73.28478/5=14,656956A
Using Section 2.40.1.6 (a):
Each branch circuit will be using 20 AT CB.

Window type Air conditioning units:


1.5HP, 1-Phase
For 1 phase motors use 230 V
Kitchen Equipment
a. 8 -1.8kW electric range, 1 phase
b. 8 Mini Fridge 1/8 hp
c. 4 Full size refrigerator 1/6hp
Using table 2.20.3.17 and Table 4.30.14.2:
Maximum load = .65(8(1.8kW) + 4(2.2) (230) + 12(1.125kW) + 8(230) (1.45))
Maximum load = 21184.8 VA
Iload = 21184.8/230 = 92.107826 A
According to section 2.10.2.5 and Table 2.10.2.3(b)(3):
Number of branch circuit for 30 A is
92.107826/30 = 3.07026 = 3 branch circuits
Each branch circuit has:
92.107826/3 = 30.70261
Using section 2.40.1.6(a):
Each branch circuit will be using 30 AT CB.

Level 6-22
SA:
Total load = 120*180 = 21600 VA
Max Load = 10000+(11600)(.5) = 15800
Iload = 15800/230 = 68.6957 A
No of branch circuit for 20 A
68.6957/16 = 5 branch circuit
Each branch circuit
68.6957 / 5 = 13.73914
Branch circuit wires
3(2.0 2 ) in 15 mm diameter RMC

Air conditioning units


a)
10 A each branch circuit
Iw= 10 (1.25) = 12.5 A
Icb = 10(2.5) = 25 A

2 - 2.0 & 1 5.5

3 5.5 2 in 15 mm diameter
b) 12 A each branch circuit
Iw = 12(1.25) = 15 A
Icb = 12(2.5) = 30 A
2 - 2.0 2 & 1 5.5 2
- 3 5.5 2 in 15 mm diameter

Water Heater and Kitchen


Max load = .65 (6(1.8Kw)+6(2.2)(230)+6(1.125)) = 133380.9 VA
I load = 13380.9/230 = 58.1778 A
58.1778/50 = 2
Each branch circuit
= 29.0889 A
2 5.5 & 1 5.5 (Ground)

3 5.5 2 in 15 mm diameter