You are on page 1of 6

Xhenxhefil dhe mjalt

Pr t prgatitur xhenxhefil t freskt, vendosni ne vlim 4-6 copa n 2 gota uji pr 10


minuta. Pr nj aj me xhenxhefil m t atht, shtoni me shum feta, vlojeni pr 20 minuta
ose m shum. Kullojeni dhe shtoni lngun e limoni dhe 1-2 luge mjalt.
Nse merret pas vaktit te darks ndihmon tretjen e ushqimit. Shrbehet i ngroht ose i
ftoht me mjalt, i cili punon s bashku me xhenxhefilin pr t zbutur fytin e lnduar,
qetson stomakun dhe forcon sistemin imunitar.

XHENXHEFILI
sht shum e thjeshte pr t br aj xhenxhefili ne shtpi. Kjo sjell nj numr te madh
prfitimesh shndetsore. I fort n shije dhe ne arome, nj filxhan i fresk aji xhenxhefili
ka vlera ushqyese dhe medicinale me te shumta, n krahasim me format e tjera, t tilla si
kapsula apo filtera.
Xhenxhefili lulzon n klimat e ngrohta dhe kultivohet n t gjith botn pr dy qllime,
medicinale dhe kulinare (te kuzhins).
I karakterizuar si nj ila "ngrohs", aji i xhenxhefilit trajton smundje t tilla si:
Dhimbje koke
Ftohjet dhe gripin
Infeksionet respiratore
Dhimbjet e muskujve
Artritin
Menstruacionet e dhimbshme
Ul temperaturn
Ul rrezikun e sulmit n zemr dhe infarktit.
Lehtson simptomat e te przierave nga kimioterapia, infeksioni dhe pas-ndrhyrjes
kirurgjikale
Lehtson dhimbjen e barkut
Trajton infeksionet gastrointestinale
P.S. Individt me ulcer ose ata q prjetojn siklet nga t nxehtit duhet t shmangin
prdorimin e xhenxhefilit.
Efektet ansore
Efekte ansore jan tepr t rralla dhe prfshijn intolerancn n stomak.
Grat q jan shtatzn dhe personat q marrin medikamente anti-lnd mpikse duhet t
konsultohen me nj mjek te kualifikuar, para se t fillojn nj regjim t prditshm t
xhenxhefilit.
aji bimor i prgatitur ne shtpi
Prgatitja e ajit tuaj ne shtpi sht nj mnyr efektive pr t marr vitaminat, mineralet,
lendet ushqyesve dhe vetit shruese t nj bime. Shumica e njerzve plqejn aromn dhe
shijen e ajit, qe sht m e fuqishme kur prgatitet me bime bio.
Ju mund t mbushni filxhanin tuaj te ajit vetm me xhenxhefil ose te kombinuar me barra
t tjera.
Xhenxhefil dhe mjalt
Pr t prgatitur xhenxhefil t freskt, vendosni ne vlim 4-6 copa n 2 gota uji pr 10
minuta. Pr nj aj me xhenxhefil m t atht, shtoni me shum feta, vlojeni pr 20 minuta
ose m shum. Kullojeni dhe shtoni lngun e limoni dhe 1-2 luge mjalt.
Nse merret pas vaktit te darks ndihmon tretjen e ushqimit. Shrbehet i ngroht ose i
ftoht me mjalt, i cili punon s bashku me xhenxhefilin per t zbutur fytin e lnduar,
qetson stomakun dhe forcon sistemin imunitar.
Mjalt me xhenxhefil(Zingiberis officinalis)
Definicioni;
Xhenxhefil ka koh q sht njohur si nj ushqim shum i shndetshm. Edhe
shkenctarisht sht treguar q ofron shum prfitime shndetsore. Ka efekt Anti-
kancerogjen.
Pr m shum se dy mij vjet n mjeksin kineze sht prdorur n, fryrje t barkut,
kollitje, vjellje, diare(barkqitje), dhe n reumatizm.

Xhenxhefili po ashtu prdoret edhe n probleme gastrointestinale t buta si, gazra apo
ulcere. Prve ksaj, xhenxhefili sht burim i kaliumit, magneziumit, bakrit, dhe i
vitamins B6, forcon imunitetin.

Hulumtimet bashkkohore shkencore, tregojn efektet antioksidant t xhenxhefilit


duke treguar efekte edhe anti-enflamatuare.
PRZIERJA E MJALTIT ME XHENXHEFIL;

Przierja e mjaltit me xhenxhefil e rrit efektin e tretjes s supstancave aktive t xhexhefilit


n organizm.
Przierja mjalt-xhenxhefil, prdoret n:
Problemet e frymmarrjes(kollitje, ftohje,dhimbje t fytit,grip,rrjedhja e hunds),
astma.
N kto smundje tregon efekte shum efikase.
Pzierja mjalt-xhenxhefil e ul enflamacionin, e qetson dhimbjet e migrens dhe krampet
menstruale

Mnyra e prdorimit;
Nj lug e tretur n nj got e gjysm me uj t vakt ose qumsht. Nj or para ushqimit
ose tre or pas.
Mjalt me xhenxhefil, formula qe e shroi nga kanceri

Mjalt dhe xhenxhefil, kjo sht przierja e mrekullueshme q nj grua nga Bosnja,
ka prdoruar dhe q m pas e ka shruar at nga kanceri. Gruaja, identiteti i s cils nuk
bhet i ditur, ka treguar se fal ksaj formule ajo ka mundur t shrohet pr nj koh t
shkurtr dhe pa dhimbje nga smundja e kancerit.
Gruaja vuante nga kanceri i gjndrave endokrine. Gjat tregimit t saj gruaja thot se, ajo ka
filluar t konsumoj kt przierje, e cila ka br t mundur shrimin e saj pa kimioterapi
dhe kirurgji.
Ajo ka treguar edhe mnyrn e prgatitjes s ksaj mase. - Merrni dy rrnj t mdha
xhenxhefili -Lajini ato mir dhe m pas prisni n copa t vogla. Ju mund t prdorni edhe
mikserin elektronik pr kt.
Przieni xhenxhefilin me nj kilogram mjalt shtpie. -Vendoseni przierjen n nj kavanoz
dhe konsumoni nj lug gjelle 3-4 her n dit.
Sipas gruas sht e rndsishme t prdorni nj lug druri, qeramike ose plastike pasi lugt
metalike jan rreptsisht t ndaluara.

Mjalt dhe xhinxher vret bakteret m shum se antibiotiku m i fuqishm

Bakteret jan shndrruar n super rezistonte dhe kompanit farmaceutike jan praktikisht
t pafuqishme. Por, nj grup i studiuesve nga Kolegji i Etiopis i Mjeksis provoi se ju nuk
keni nevoj pr nj prodhim farmaceutik super t shtrenjt si nj aleat n luftn kundr
smundjeve q, pr ironi, ai krijoi.

Ai kombinoi, ekstrakt pluhuri xhenxhefil dhe mjalt duke treguar me prova konkrete se kjo
przierje pengonte rritjen e baktereve super rezistonte si MRSA, E Coli dhe bakteret q
shkaktonin pneumoni. SARM (meticiline-rezistente Staphylococcus aureus), Escherichia coli,
dhe Klebsiella pneumoniae jan vetm disa nga bakteret m t rrezikshme.

Rezultati i ktij studimi tregoi se pluhur xhenxhefil ekstrakt me mjalt pasi prziheshin kishin
potencial pr t shrbyer si burim i lir i agjentve antibacterial sidomos pr bakteret
rezistente dhe shtameve".

Secili prej tyre sht kultivuar pr 20-24 or.

Ata kryer 5 teste pr do trajtim t baktereve;

Staphylococcus aureus (MRSA dhe non-MRSA)


Escherichia coli (dy variacione t ndryshme)
Klebsiella pneumoniale
Kombinimi xhenxhefil, mjalt provoi t jet m efektive n frenimin e rritjes se baktereve se
do antibiotik sado i fuqishm t ishte ai. Amoxicillina ishte i vetmi antibiotik q erdhi afr
me kto rezultate.
Ekstrakti i Xhenxhefillit nuk ka nevoj pr ndonj proces t ndrlikuar. Hulumtuesit than
disa copa feta xhenxhefilli rrnj n 37 grad pr 24 or. M von ato u przien me metanol
dhe etanol, dhe rezultati ishte njprftues e 50%efikas. Kjo przierje(prfitim) m von u
przie me nj pjes t barabart me mjalt.

Uji i xhenxhefillit nuk ka dhn rezultate t njjta. Kjo sht testuar n hulumtimet e tjera, e
cila tregoi se alkooli n fakt ekstraktet nga substancat m t fuqishme antibiotike
prfshiheshin n xhinxher.

Ndaj provojeni dhe mos prdorni antibiotik duke shkatrruar sistemin tuaj imunitar.