Sie sind auf Seite 1von 4

PROIECT DE LECTIE

SCOALA: SCOALA CU CLS. I-VIII Blejesti


DATA: 21 martie 2012
CLASA: a-II-a A
INVATATOR: Zamfir Steluta
OBIECTUL: Limba Romana
SUBIECTUL: Despartirea cuvintelor in silabe
TIPUL: Dobandire de cunostinte
SCOPUL: - Formarea deprinderii de a desparti correct in silabe;
- Consolidarea notiunilor de
silaba,sunet,litera,propozitie,cuvant;
- Cultivarea spiritului competitiv;
- Dezvoltarea dragostei pentru studiul limbii romane(a
exercitiilor de vocabular).

CONDITII INITIALE DE REALIZARE:

Nivelul clasei este corespunzator cerintelor programei scolare.


Pe baza sistemuluide invatare elevii clasei se impart astfel:
-ritm rapid de lucru:12 elevi
-ritm lent de lucru :4 elevi.
-ritm mediu de lucru: 6 elevi

CONTINUT INFORMATIV:

Exercitii de despartire in silabe


Elevii vor opera cu urmatoarele notiuni:
Silaba,sunet,litera,sens opus,(antonime),sens
asemanator(sinonome),propozitie,text

OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa desparta correct in silabe cuvinte date,pe baza cunostintelor
accumulate anterior;
-sa defineasca notiunile de:silaba,sunet,litera,propozitie,text;
-sa ordoneze silabele date formand cuvinte;
-sa gaseasca sensul opus si sensul asemanator al unor cuvinte;
-sa alcatuiasca propozitii corecte,din punct de vedere
grammatical,folosind cuvintele date;
-sa alcatuiasca un scurt text folosind unele cuvinte;
-sa dovedeasca interes pentru lectie,manifested prin participare
activa;

METODE SI PROCEDEE:
-explicatia,observatia,exercitiul,muncaindependenta,dialogul

MIJLOACE DE INVATAMANT:

-manualul,fise de evaluare,plansa ,,Jocul silabelor,,

EVALUAREA: -pe parcursul lectiei


-finala(fisa de evaluare)
DURATA: 45 min
LOCUL DESFASURARII: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE:
TUDORA PITILA CLEOPATRA MIHAILESCU
Manualul pentru limba romana,editura Aramis2004;
Programa scolara;
IOAN SERDAN, Metodica predarii limbii romane.
IOAN CERGHIT,Perfectionarea lectiei in scoala
moderna,E.D.P.,Bucuresti,1983
DESFASURAREA LECTIEI

1.Moment organizatoric
2.Reactualizarea cunostintelor anterioare
-verific tema
-verificare lectia Cuibul de pasarele,de Cezar Petrescu(povestire)
3.Discutii pregatitoare
-exercitii din manual,pag.80
4.Anuntarea subiectului si obiectivelor
Despartirea cuvintelor in silabe
Se anunta obiectivele lectiei.
5.Dirijarea invatarii
-Despartim diferite cuvinte in silabe
-Fixarea notiunilor:silaba,sunet,litera,propozitie,text.

Silaba- sunetul sau grupul de sunete care se rostesc printr-o singura


deschidere a gurii(efort respirator) se numeste silaba.
Semnul grafic al sunetului se numeste litera.
Sunetul este invelisul sonor al literei.
Sunetele se aud si se pronunta.
Literele se vad,se scriu si se citesc.
Propozitia este o comunicare scrisa sau spusa.
Mai multe propozitii legate prin inteles formeaza un text.

Alcatuim propozitii.
Corectez greselile de exprimare orala si scrisa.
6.Obtinerea performantei
-plansa ,,Jocul silabelor,,
7.Evaluarea
-fise de evaluare
8.Tema pentru acasa
Ex.1,2,4 pag.80
.
EXERCITII LA TABLA

1.Despartiti in silabe cuvintele:


pa-sa-re-le ge-ne
ban-ca a-lear-ga
pri-ma-va-ra in-vin-ge
har-ni-ci-e im-pre-u-na
joc Si-na-ia
li-nis-te E-u-ro-pa
ghi-o-cel ar-gin-tiu
cio-rapi
fri-gi-der

Das könnte Ihnen auch gefallen