Sie sind auf Seite 1von 11

PROIECT DE LECIE

coala: coala de arte i meserii Puneti


Propuntor: prof.Struneanu Andreea
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a
Subiectul leciei:Modul supin
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine

DEMERSUL DIDACTIC

1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative,


n sprijinul dezvoltrii cunotinelor ; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile
deja formate n observarea structurii unui verb la modul supin, n principal,
perfecionarea continu a capacitii de comunicare orale i scrise prin utilizarea unui
lexic bogat.
2. COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare monologat i dialogat ;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

3. COMPETENE SPECIFICE:

1.2. sesizarea verbelor la modul supin n funcie de context


1.3. sesizarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil
progresiei comunicrii
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la
mijloacele de mbogire a vocabularului, pentru exprimarea nuanat

4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC1: S defineasc modul supin;
OC2 : S identifice verbele la modul supin;
OC3 : S identifice elementele de structur ale verbelor la modul supin;
OC4: S fac trecerea unui verb de la modul participiu la modul supin;
OC5 : S analizeze verbe la modul supin;
OC6: S identifice funcia sintactic a verbelor la modul supin.
B. Afective- Elevii vor fi capabili:
OA : S participe afectiv la lecie;
OA : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA : S resping atitudinea negativ a unor elevi fa de activitatea de nvare.

C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:


OP : S-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;
OP : S-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.

5. EVALUAREA: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris;


6. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VI-
a; fie de lucru; tabla
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 de minute
7. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, lucrul cu manualul, nvarea prin
descoperire, cadranele, analiza gramatical ,metoda ciorchinelui, activitatea n echipe;

8 BIBLIOGRAFIE:
Limba Romn, Manual pentru clasa a VI-a, ed. EDP
M. Secrieru, Didactica limbii romne, Iai, 2004
SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de Timp de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i


nvare lucru procedee
1. Moment 1 1. Moment organizatoric Conversaie
organizatoric - organizarea clasei i asigurarea climatului Elevii se pregtesc pentru lecie
necesar bunei desfurri a leciei;

2.Verificarea 5 2. Se verific tema pentru acas a elevilor i Ei citesc tema pentru acas,
cunotinelor se fac aprecieri asupra modului n care elevii analiznd cele efectuate.
anterioare i a au rezolvat tema; Conversaie
temei pentru Ascultarea noiunilor predate anterior(modul
acas participiu)
3 ntrebrile profesorului:
Ce mod nepersonal am nvat ora
trecut?
De ce este modul participiu un mod Elevii rspund la ntrebrile puse Conversaia
nepersonal? de ctre cadrul didactic.
La ce ne ajut modul participiu?
Ce moduri i ce timpuri au n
componena sa verbe la modul
participiu?
Ce funcii sintactice poate avea un
verb la modul participiu?
Care sunt particularitile verbelor la
modul participiu?

3. Captarea 3. Captarea ateniei:


ateniei 4 n debutul orei noastre, vom pleca de la A Spargerea
rezolvarea unui rebus. n final, pe axa AB, s gheii
vei obine un cuvnt care ne va conduce la u (gndirea
tema orei de astzi. p activ)
Rspundei la urmtoarele ntrebri: i
n
1.Moduri a cror verbe nu au numr i
persoana.
2.Modul nepersonal ce conine verbe
terminate n ind i nd.
3.Verbe ce ajut la formarea predicatului
nominal. Elevii rspund ntrebrilor puse,
4.Modul a crui form verbal este cea din rezolv rebusul, obinnd pe axa
dicionar. AB noiunea de SUPIN
5. Modul personal ce se formeaz cu ajutorul
conjuniei s, 1.NEPERSONALE
2. GERUNZIU
Anunarea subiectului lecie i a obiectivelor: 3. COPULATIVE
Dup cum v-ai dat seama, astzi vom vorbi 4. INFINITIV
despre verbele la modul supin. 5. CONJUNCTIV
Anun obiectivele operaionale ale leciei (1,
2, 3, 4, 5, ).

Elevii scriu titlul leciei n caiete


4.Desfurarea Elevilor li se propune s-i aminteasc ce tiu Elevii scriu explicaia profesorului
leciei 2 din tema dat, studiat anul trecut. n caiet. Reflecia
Elevii extrag cte un verb din (gndirea
Profesorul le explic elevilor din ce se plicuri i le trec la modul supin. critic)
formeaz verbele la modul supin i le Plicurile
propune un exerciiu.Din trei plicuri colorate colorate
11 diferit elevii vor trebui s extrag cte un
verb(fiecare verb va conine verbe la
conjugri diferite) i vor trebui s le gseasc
participiul cu ajutorul crora vor forma
supinul verbului.
Elevii descoper funcia verbelor Conversaia;
Profesorul le d elevilor o fi de lucru cu la modul supin. Explicaia;
cteva propoziii n care ei vor trebui s Ciorchinele;
6 descopere funcia sintactic a verbelor la Frontal
supin.
Elevii noteaz n caiete.
Profesorul scrie pe tabl toate funciile
sintactice descoperite de ctre elevi i i
1 ntreab de ce nu apare i funcia sintactic
de predicat verbal?

Profesorul le explic elevilor c verbele la


1 modul supin sunt nepredicative( nu pot forma
predicatul).

Elevii vor analiza verbele la modul Exerciiul


Profesorul propune elevilor rezolvarea supin.
5 exerciiului nr.1 de la pagina 67 (Subliniai
verbele la modul supin i analizati-le) avnd
ca scop evaluarea cunotinelor

.
5. Retenia i Profesorul propune pentru evaluarea
transferul cunotinelor o fi de lucru pe care elevii o Elevii rezolv fia de lucru. Evaluarea
6 vor rezolva ,dup ce vor primi explicaiile formativ.
profesorului.

.
6. Notarea 5 Notarea Elevii i vor nota tema pentru
Explicarea Explicarea temei pentru acas acas i vor asculta explicaiile
temei profesorului.
pentru
acas
1.Moduri a cror verbe nu au numr i persoana.
2.Modul nepersonal ce conine verbe terminate n ind i nd.
3.Verbe ce ajut la formarea predicatului nominal.
4.Modul a crui form verbal este cea din dicionar.
5. Modul personal ce se formeaz cu ajutorul conjuniei s
Anexa 2

A cumprat o
main pentru
tuns iarba.
I-am artat un
Filmul este
aparat pentru
de vzut.
cusut nasturi.

Funciile
Am de curat
sintactice ale A fost uor de
toi pomii din
verbelor la reinut ideea.
grdin.
modul supin

Este util de
A plecat la cu-
tiut o limb
les de mueel.
strin.
S-au plictisit
de privit la
televizor.
FISA DE EVALUARE-Modul supin
Nr. Item Punctaj Timp
crt.
1. Completeaza spaiile punctate : 2p 1min.
Modul supin este un mod
deoarece.
Modul supin se formeaz din..
i la care se adaug.......
2. Precizeaza, in spatiul liber din dreptul cuvantului, funcia 3p 1min.
sintactic a verbelor la modul supin.
subiect A. E uor de citit o carte.
atribut B.S-au plictisit de privit la televizor.
complement. C. Am cumprat hrtie pentru scris.

3. Subliniaz verbele la modul supin: 2p 1min.


nvlmeala brazilor era de nenchipuit
...e greu de fcut treburi din astea

4. Pune verbele din parantez la modul supin: 2p 1min.


Budulea nu mai avea timp.............................(a pierde),nu
avea altceva ....................(a face) dect s ncerce.

Se acord 1p din oficiu.

Succes!!!
Anexa 1

CUBUL

Fiecare elev va roti cubul asemenea unui zar i va rspunde cerinei


corespunztoare feei cubului.

1. Diminutiv-
cu sufixul a / - i/
- u.
2. D exemplu de un
sufix augmentativ.

1. Augmentativ- de Formeaz prin 1. Explic formarea


la cuvintele copil, derivare un cuvntului
gleat. 1. substantiv de la nendrumat.
2. Numete un sufix harnic- 2. D exemplu de un
cuvnt derivat ce
colectiv 2 adverb de la . denumete un
toamna instrument.

D exemplu de
1. derivate cu prefix
neologic
2. diminutive de la
sanie, nor.

1. Scrie cte un
antonim , pstrnd
radicalul, pentru
cuvntul drept, politic.
2. Formeaz un
adjectiv derivat de la
cuvntul copil.
Fia 2

Scrie, n cadranele date, cuvinte formate cu sufixele indicate:

-an, - i; - , - iu;

- ete, - ar; - oaic, - oare;